Utworzenie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

USTAWA
z dnia 5 września 2008 r.
o utworzeniu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Art.  1. 
1. 
Tworzy się z dniem 1 stycznia 2009 r. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, zwany dalej "Uniwersytetem".
2. 
Siedzibą Uniwersytetu jest miasto Szczecin.
3. 
Uniwersytet jest publiczną uczelnią akademicką.
Art.  2. 

Podstawowym kierunkiem działalności Uniwersytetu jest kształcenie oraz prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk technicznych, rolniczych, ekonomicznych, biologicznych, chemicznych i matematycznych.

Art.  3. 
1. 
Uniwersytet tworzy się z połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz Politechniki Szczecińskiej.
2. 
Z dniem utworzenia Uniwersytetu znosi się Akademię Rolniczą w Szczecinie oraz Politechnikę Szczecińską.
Art.  4. 

Nadzór nad Uniwersytetem sprawuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.

Art.  5. 
1. 
Mienie, obejmujące własność i inne prawa majątkowe Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz Politechniki Szczecińskiej, staje się mieniem Uniwersytetu z dniem jego utworzenia.
2. 
Uniwersytet przejmuje, z dniem utworzenia, prawa i zobowiązania, w tym zobowiązania finansowe, Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz Politechniki Szczecińskiej.
3. 
Do uprawnień, praw i zobowiązań znoszonych uczelni mają zastosowanie zasady sukcesji uniwersalnej.
4. 
Stan gospodarki finansowej Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz Politechniki Szczecińskiej zostanie wykazany w bilansach sporządzonych przez te uczelnie na dzień poprzedzający utworzenie Uniwersytetu.
Art.  6. 
1. 
Z dniem utworzenia Uniwersytetu:
1)
pracownicy zatrudnieni w Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz w Politechnice Szczecińskiej stają się pracownikami Uniwersytetu. Przepisy art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917, z późn. zm.) stosuje się odpowiednio;
2)
studenci Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz studenci Politechniki Szczecińskiej stają się studentami Uniwersytetu;
3)
doktoranci Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz doktoranci Politechniki Szczecińskiej stają się doktorantami Uniwersytetu;
4)
osoby niebędące studentami studiów doktoranckich, które wszczęły przewody doktorskie w Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz w Politechnice Szczecińskiej, kontynuują wszczęte przewody w Uniwersytecie;
5)
słuchacze studiów podyplomowych i kursów dokształcających Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz słuchacze studiów podyplomowych i kursów dokształcających Politechniki Szczecińskiej stają się słuchaczami studiów podyplomowych i kursów dokształcających Uniwersytetu.
2. 
Osoby przyjęte na pierwszy rok studiów na rok akademicki 2008/2009 do Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej z dniem utworzenia Uniwersytetu stają się jego studentami. Rekrutacja w Uniwersytecie w roku akademickim 2009/2010 na poszczególne kierunki studiów prowadzone przez wydziały odbywa się według zasad określonych w odpowiednich uchwałach senatów Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej podjętych do dnia 31 maja 2008 r.
3. 
Podstawowe jednostki organizacyjne Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz Politechniki Szczecińskiej z dniem utworzenia Uniwersytetu stają się podstawowymi jednostkami organizacyjnymi Uniwersytetu. Podstawowe jednostki organizacyjne Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz Politechniki Szczecińskiej, które przed dniem utworzenia Uniwersytetu posiadały uprawnienia do prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia, zachowują te uprawnienia po utworzeniu Uniwersytetu.
4. 
Jednostki organizacyjne Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz Politechniki Szczecińskiej, które przed dniem utworzenia Uniwersytetu posiadały uprawnienia do nadawania stopni naukowych, zachowują te uprawnienia po utworzeniu Uniwersytetu.
5. 
Jednostki organizacyjne Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz Politechniki Szczecińskiej, które przed dniem utworzenia Uniwersytetu zostały poddane ocenie parametrycznej i zostały zaliczone do określonych kategorii naukowych, zachowują te kategorie po utworzeniu Uniwersytetu.
Art.  7. 
1. 
Członkowie senatów Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz Politechniki Szczecińskiej wybrani na kadencję rozpoczynającą się z dniem 1 września 2008 r. stają się z dniem utworzenia Uniwersytetu członkami senatu pierwszej kadencji Uniwersytetu.
2. 
Pierwszego rektora Uniwersytetu powołuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego.
3. 
Organy kolegialne podstawowych jednostek organizacyjnych Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz podstawowych jednostek organizacyjnych Politechniki Szczecińskiej, wybrane na kadencję rozpoczynającą się z dniem 1 września 2008 r., stają się z dniem utworzenia Uniwersytetu organami kolegialnymi pierwszej kadencji podstawowych jednostek organizacyjnych Uniwersytetu.
4. 
Pierwszy rektor Uniwersytetu powołuje prorektorów na okres równy swojej kadencji oraz określa ich zakres obowiązków.
5. 
Organy jednoosobowe podstawowych jednostek organizacyjnych Akademii Rolniczej w Szczecinie i podstawowych jednostek organizacyjnych Politechniki Szczecińskiej, oraz ich zastępcy, wybrane na kadencję rozpoczynającą się z dniem 1 września 2008 r., stają się z dniem utworzenia Uniwersytetu organami jednoosobowymi pierwszej kadencji podstawowych jednostek organizacyjnych Uniwersytetu oraz ich zastępcami.
6. 
Pierwsza kadencja organów Uniwersytetu trwa do dnia 31 sierpnia roku następującego po roku akademickim, w którym Uniwersytet został utworzony. Druga kadencja organów jednoosobowych i kolegialnych Uniwersytetu trwa do dnia 31 sierpnia 2012 r.
7. 
Pierwszej kadencji, o której mowa w ust. 6, nie zalicza się do kadencji, o których mowa w art. 77 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.).
8. 
Pierwszy statut Uniwersytetu nadaje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego.
Art.  8. 

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024