Gospodarka finansowa Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DO SPRAW POŻYTKU PUBLICZNEGO
z dnia 24 października 2018 r.
w sprawie gospodarki finansowej Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego

Na podstawie art. 27ab ust. 6 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450, 650, 723 i 1365) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zadania, na które są przeznaczane środki Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego, zwanego dalej "Funduszem";
2)
szczegółowe zasady gospodarki finansowej Funduszu.
§  2. 
Środki Funduszu przeznacza się na następujące zadania:
1)
wyrównywanie szans rozwoju organizacji pożytku publicznego;
2)
wzmocnienie organizacji pożytku publicznego działających lokalnie;
3)
rozwój wolontariatu w organizacjach pożytku publicznego;
4)
wzrost kompetencji organizacji pożytku publicznego, w szczególności przez podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności osób działających w organizacjach pożytku publicznego;
5)
wzmocnienie infrastruktury organizacji pożytku publicznego.
§  3. 
Obsługę finansowo-księgową środków Funduszu prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, zwany dalej "dysponentem Funduszu".
§  4. 
1. 
Projekt planu finansowego stanowi podstawę gospodarki finansowej Funduszu w okresie od dnia 1 stycznia do dnia ustalenia planu finansowego Funduszu w ustawie budżetowej.
2. 
Dysponent Funduszu zapewnia zgodność projektu planu finansowego z projektem ustawy budżetowej.
3. 
Projekt planu finansowego i plan finansowy Funduszu sporządza się w trybie i terminach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 138 ust. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2077 oraz z 2018 r. poz. 62, 1000, 1366, 1669 i 1693).
§  5. 
W terminie 21 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej dysponent Funduszu zatwierdza plan finansowy Funduszu.
§  6. 
Wolne środki finansowe Funduszu są przekazywane w zarządzanie ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 78g ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
§  7. 
1. 
Koszty realizacji zadań ujętych w rocznym planie finansowym Funduszu są ponoszone w graniach kwot określonych w planie.
2. 
Koszty obsługi Funduszu obciążają Fundusz.
§  8. 
1. 
Do realizacji zadań publicznych zlecanych przez dysponenta Funduszu organizacjom pożytku publicznego stosuje się przepisy art. 13-18a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz przepisy wydane na podstawie art. 19 tej ustawy.
2. 
Zatwierdzenie przez dysponenta Funduszu rozliczenia dotacji przedstawionego przez organizację pożytku publicznego następuje w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.
3. 
Do terminu określonego w ust. 2 nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonej czynności, okresów kontroli i oceny realizacji zadania publicznego, o których mowa w art. 17 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy organizacji pożytku publicznego albo z przyczyn niezależnych od dysponenta Funduszu.
4. 
Dysponent Funduszu, w przypadku stwierdzenia istotnych błędów w rozliczeniu lub jeżeli rozliczenie jest niekompletne, wzywa organizację pożytku publicznego do ich usunięcia i wyznacza termin przekazania prawidłowego rozliczenia.
§  9. 
1. 
W przypadku niewykorzystania dotacji w terminie określonym w umowie, o której mowa w art. 16 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, dotacja podlega zwrotowi na rachunek bankowy dysponenta Funduszu w terminie 15 dni od dnia upływu terminu zakończenia zadania.
2. 
W przypadku stwierdzenia wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania dotacji w nadmiernej wysokości lub nienależnie oraz obowiązku zwrotu niewykorzystanej dotacji stosuje się przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych w zakresie dotyczącym dotacji udzielanych z budżetu państwa.
§  10. 
Dysponent Funduszu sporządza sprawozdania z wykonania planu finansowego Funduszu w trybie i terminach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 41 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 29 października 2018 r. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2015 r. w sprawie gospodarki finansowej Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego (Dz. U. poz. 2363), które na podstawie art. 47 ustawy z dnia 15 września 2017 r. o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1813) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024