Międzynarodowa Rada Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)
z dnia 23 sierpnia 2011 r.
w sprawie Międzynarodowej Rady Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (Dz. U. Nr 76, poz. 408) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
podmioty uprawnione do zgłaszania kandydatów na członków Międzynarodowej Rady Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, zwanej dalej "Radą", oraz tryb i sposób ich zgłaszania;
2)
tryb działania Rady;
3)
wysokość i sposób pokrywania kosztów związanych z uczestnictwem członków w posiedzeniach Rady.
§  2.
1.
Kandydatów na członków Rady zgłaszają:
1)
minister właściwy do spraw zagranicznych;
2)
Dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia;
3)
Rada Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
2.
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego zaprasza podmioty, o których mowa w ust. 1, do składania zgłoszeń kandydatów.
3.
W zaproszeniu, o którym mowa w ust. 2, określa się termin, miejsce, sposób zgłaszania i maksymalną liczbę kandydatów na członków Rady, jaką może zgłosić jeden podmiot.
4.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, ma formę pisemną i zawiera:
1)
imię i nazwisko oraz adres zamieszkania kandydata;
2)
uzasadnienie kandydatury wraz z informacją o spełnianiu przez kandydata wymogów określonych w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia;
3)
zgodę kandydata na jego powołanie w skład Rady.
§  3.
1.
W przypadku niższej liczby zgłoszeń, o których mowa w § 2 ust. 1, niż liczba określona w zaproszeniu, o którym mowa w § 2 ust. 2, minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych, może powołać członków Rady według swojego wyboru.
2.
Zgłoszenie, o którym mowa w § 2 ust. 1, niespełniające wymogów określonych w § 2 ust. 4 nie jest rozpatrywane.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych, może powołać członków Rady według swojego wyboru.
4.
Łączna liczba członków Rady powołanych w trybie, o którym mowa w ust. 1 lub 3, nie może być wyższa niż połowa ogólnej liczby członków Rady.
§  4.
1.
Rada działa kolegialnie.
2.
Rada wykonuje swoje zadania na posiedzeniach plenarnych.
3.
Posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy lub na wniosek ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub na wniosek Dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
4.
Posiedzenia Rady odbywają się nie rzadziej niż raz w roku, pod przewodnictwem Przewodniczącego Rady.
5.
Przewodniczący Rady może pisemnie upoważnić członka Rady do przewodniczenia posiedzeniom Rady.
6.
Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Rady. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady.
7.
Z posiedzeń Rady sporządza się protokoły, które podpisuje Przewodniczący Rady albo upoważniony członek Rady, o którym mowa w ust. 5, oraz osoba sporządzająca protokół.
8.
Członek Rady może zgłosić do protokołu zdanie odrębne.
§  5.
Obsługę finansową, organizacyjną i administracyjną Rady zapewnia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
§  6.
1.
Koszty, o których mowa w § 1 pkt 3, stanowią sumę kosztów:
1)
pobytu - równowartość ceny zakwaterowania w hotelu kategorii oznaczonej co najmniej trzema gwiazdkami;
2)
podróży:
a)
równowartość ceny biletu określonej dla przejazdów w komunikacji krajowej w klasie I - w wagonie sypialnym lub w wagonie z miejscami do leżenia - w zakresie kosztów podróży pociągiem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
równowartość ceny biletu określonej dla przejazdów w komunikacji międzynarodowej pociągami EuroCity lub Intercity - w zakresie kosztów podróży pociągiem poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
c)
równowartość ceny biletu określonej dla przelotów w klasie ekonomicznej - w przypadku podróży samolotem.
2.
Należności z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 oraz pkt 2 lit. c, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia może płacić bezpośrednio usługodawcy usług hotelarskich i przewozowych.
3.
W przypadku gdy koszty, o których mowa w ust. 1, są określone w walucie obcej, za podstawę ustalenia ich wysokości w złotych polskich przyjmuje się średni kurs danej waluty ogłoszony przez Narodowy Bank Polski obowiązujący w dniu wystawienia zawiadomienia, o którym mowa w § 7.
§  7.
Członek Rady zawiadamia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, najpóźniej na 14 dni przed planowaną datą posiedzenia plenarnego, o przewidywanej wysokości kosztów.
§  8.
Zwrot kosztów, o których mowa w § 6, jest dokonywany w formie gotówkowej lub wnoszony na rachunek bankowy członka Rady, z zastrzeżeniem § 6 ust. 2.
§  9.
1.
Kandydatów na członków pierwszego składu Rady zgłaszają podmioty, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, oraz Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych, ustanowiony zarządzeniem nr 4 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 10 marca 2008 r. w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych (Dz. Urz. Min. Spraw Zagr. Nr 2, poz. 15 oraz z 2009 r. Nr 2, poz. 12). Przepisy § 2 ust. 2-4 oraz § 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Pierwsze posiedzenie Rady zwołuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 216, poz. 1595).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024