Tryb przekazywania mienia wchodzącego w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w razie ustanowienia lub wygaśnięcia trwałego zarządu oraz tryb wnoszenia opłat.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 16 marca 2009 r.
w sprawie trybu przekazywania mienia wchodzącego w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w razie ustanowienia lub wygaśnięcia trwałego zarządu oraz trybu wnoszenia opłat

Na podstawie art. 37 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2007 r. Nr 231, poz. 1700, z 2008 r. Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 19, poz. 100 i Nr 42, poz. 340) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb przekazywania mienia wchodzącego w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w razie ustanowienia lub wygaśnięcia trwałego zarządu, zwanego dalej "zarządem", oraz tryb wnoszenia opłat, w tym wymagania dotyczące wniosku o przekazanie mienia w zarząd, zakres decyzji i umów o przekazaniu mienia w zarząd, a także zakres decyzji o wygaśnięciu zarządu.
§  2.
1.
Przekazanie w zarząd mienia wchodzącego w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa może nastąpić na wniosek państwowej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej lub jednostki organizacyjnej samorządu województwa realizującej zadania związane z melioracjami wodnymi jako zadania z zakresu administracji rządowej, w zakresie niezbędnym do wykonywania tych zadań.
2.
We wniosku należy wskazać:
1)
położenie i powierzchnię nieruchomości - według danych z rejestru ewidencji gruntów i budynków oraz numer księgi wieczystej, jeżeli jest prowadzona;
2)
cel, na jaki ma być wykorzystana nieruchomość;
3)
czas trwania zarządu.
3.
Do wniosku dołącza się:
1)
opinię organu sprawującego zwierzchni nadzór nad jednostką składającą wniosek;
2)
wypis z rejestru ewidencji gruntów i budynków, wyrys z mapy ewidencyjnej nieruchomości z wykreślonym przebiegiem jej granic oraz odpis księgi wieczystej, jeżeli jest prowadzona, albo zaświadczenie wystawione na podstawie zbioru dokumentów, jeżeli jest prowadzony dla nieruchomości;
3)
wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub - w przypadku braku planu - wypis ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
4)
opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków, jeżeli w skład nieruchomości wchodzi obiekt wpisany do rejestru zabytków objęty ochroną konserwatorską, albo wojewódzkiego konserwatora przyrody, jeżeli w skład nieruchomości wchodzi obiekt przyrody prawnie chroniony.
§  3.
1.
Decyzja o przekazaniu w zarząd zawiera w szczególności:
1)
nazwę i siedzibę jednostki, na rzecz której jest ustanawiany zarząd;
2)
oznaczenie nieruchomości według ewidencji gruntów i budynków oraz księgi wieczystej albo zbioru dokumentów, jeżeli są prowadzone;
3)
określenie przeznaczenia nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub - w przypadku braku planu - w ustaleniach studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
4)
cel, na jaki nieruchomość zostaje przekazana w zarząd;
5)
czas, na jaki został ustanowiony zarząd;
6)
termin przejęcia nieruchomości w zarząd;
7)
określenie wysokości opłaty rocznej oraz sposobu jej naliczania i uiszczania albo wskazanie podstawy prawnej zwolnienia z opłaty.
2.
Decyzję przekazuje się do wiadomości gminie, właściwemu terytorialnie staroście, a także wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków - w przypadku gdy w skład nieruchomości wchodzi obiekt wpisany do rejestru zabytków objęty ochroną konserwatorską, oraz wojewódzkiemu konserwatorowi przyrody - w przypadku gdy w skład nieruchomości wchodzi obiekt przyrody prawnie chroniony.
3.
Koszty związane z przekazaniem nieruchomości w zarząd ponosi jednostka przejmująca.
§  4.
1.
Jeżeli przekazanie w zarząd mienia ma nastąpić na podstawie umowy, o której mowa w art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, zwanej dalej "umową", jednostki przekazująca i przejmująca składają wspólny wniosek o zgodę na przekazanie mienia w zarząd do Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, zwanej dalej "Agencją".
2.
Wniosek powinien zawierać informacje wymienione w § 2 ust. 2.
3.
Do wniosku dołącza się dokumenty wymienione w § 2 ust. 3 oraz projekt umowy.
4.
W umowie zamieszcza się w szczególności:
1)
informacje wymienione w § 3 ust. 1;
2)
sposób zwrotu nakładów poniesionych na budynki i inne części składowe nieruchomości;
3)
warunki nabycia mienia od jednostki przekazującej mienie;
4)
termin przekazania mienia w formie protokołu zdawczo-odbiorczego.
5.
Kopię umowy oraz kopię protokołu zdawczo-odbiorczego, poświadczone za zgodność z oryginałem przez notariusza, strony umowy niezwłocznie przekazują Agencji, gminie, właściwemu terytorialnie staroście, a także wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków - w przypadku gdy w skład nieruchomości wchodzi obiekt wpisany do rejestru zabytków, oraz wojewódzkiemu konserwatorowi przyrody - w przypadku gdy w skład nieruchomości wchodzi obiekt przyrody prawnie chroniony.
§  5.
Decyzja o wygaśnięciu zarządu zawiera w szczególności:
1)
przesłanki wygaśnięcia zarządu;
2)
nazwę i siedzibę jednostki sprawującej zarząd;
3)
oznaczenie decyzji albo umowy o przekazaniu w zarząd;
4)
oznaczenie nieruchomości według ewidencji gruntów i budynków oraz księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, jeżeli są prowadzone;
5)
termin zwrotu mienia.
§  6.
1.
Wydanie mienia przekazanego w zarząd lub zwrot mienia w przypadku wygaśnięcia zarządu stwierdza się protokołem zdawczo-odbiorczym, sporządzonym przez jednostki przekazującą i przejmującą.
2.
W przypadku likwidacji jednostki sprawującej zarząd, zwrotu mienia dokonuje osoba upoważniona do przeprowadzenia likwidacji tej jednostki.
3.
Protokół zdawczo-odbiorczy zawiera spis z natury przejmowanych nieruchomości wraz z częściami składowymi, w tym drzewostanów.
4.
Spisu z natury dokonuje się zgodnie z przepisami o rachunkowości.
§  7.
1.
Opłatę roczną z tytułu wykonywania zarządu uiszcza się, bez uprzedniego wezwania, na rachunek Agencji.
2.
Obowiązek wnoszenia opłaty rocznej z tytułu wykonywania zarządu powstaje z dniem protokolarnego wydania nieruchomości.
3.
W przypadku ustanowienia lub wygaśnięcia zarządu w ciągu roku kalendarzowego opłatę roczną z tytułu wykonywania zarządu uiszcza się w wysokości proporcjonalnej do czasu jego trwania.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Skarbu Państwa z dnia 11 sierpnia 1997 r. w sprawie trybu przekazywania mienia wchodzącego w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w razie ustanowienia lub wygaśnięcia zarządu, oraz trybu ustalania i wnoszenia opłat (Dz. U. Nr 101, poz. 636).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024