Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1
z dnia 22 stycznia 2009 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 63, poz. 394) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb ponoszenia, pobierania i zwrotu opłaty za odbycie stażu adaptacyjnego,
2)
warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb ponoszenia, pobierania i zwrotu opłaty za przeprowadzenie testu umiejętności

- w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych, zwanego dalej "postępowaniem".

§  2.
Staż adaptacyjny odbywa się albo test umiejętności przeprowadza się dla poszczególnych górniczych zawodów regulowanych, zwanych dalej "zawodami górniczymi".
§  3.
Jeżeli wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o uznanie kwalifikacji do wykonywania więcej niż jednego zawodu górniczego, staż adaptacyjny odbywa się albo test umiejętności przeprowadza się osobno dla każdego zawodu górniczego.
§  4.
1.
Konieczność odbycia stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności stwierdza, w drodze postanowienia wydanego w toku postępowania, minister właściwy do spraw środowiska albo podmiot wskazany w trybie określonym w art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 65, poz. 437, z późn. zm.), zwani dalej "organem prowadzącym postępowanie".
2.
W postanowieniu, o którym mowa w ust. 1, określa się okres trwania stażu adaptacyjnego oraz ustala jego program, a także określa się tematykę testu umiejętności.
3.
Wnioskodawca, po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje wyboru między stażem adaptacyjnym a testem umiejętności oraz występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenie testu umiejętności.
§  5.
Organ prowadzący postępowanie, po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 3, przekazuje postanowienie, o którym mowa w § 4 ust. 1, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informację o posiadanych przez wnioskodawcę kwalifikacjach i umiejętnościach, w tym o wykształceniu i praktyce zawodowej:
1)
w przypadku wniosku o odbycie stażu adaptacyjnego:
a) 2
przedsiębiorcy w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2015 r. poz. 196 i 1272), zwanemu dalej "przedsiębiorcą", w którego zakładzie górniczym w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 18 tej ustawy, zwanym dalej "zakładem górniczym", będzie odbywany staż adaptacyjny dla:
ratownika górniczego albo
mechanika sprzętu ratowniczego, albo
zawodów niewymienionych w tiret pierwsze i drugie oraz lit. b i lit. c, albo
b) 3
podmiotowi zawodowo trudniącemu się ratownictwem górniczym, zwanemu dalej "jednostką ratownictwa górniczego", wykonującemu czynności dla podziemnych zakładów górniczych, w którym będzie odbywany staż adaptacyjny dla:
kierownika jednostki ratownictwa górniczego i jego zastępcy, kierownika okręgowej stacji ratownictwa górniczego i jego zastępcy, kierownika dyżurujących zawodowych zastępów ratowniczych oraz kierownika zawodowych pogotowi specjalistycznych albo
ratownika górniczego, albo
mechanika sprzętu ratowniczego, albo,
c) 4
jednostce ratownictwa górniczego, wykonującej czynności dla zakładów górniczych innych niż podziemne zakłady górnicze, w której będzie odbywany staż adaptacyjny dla:
kierownika jednostki ratownictwa górniczego i jego zastępcy, kierownika oddziału terenowego jednostki ratownictwa górniczego oraz kierownika zawodowych pogotowi specjalistycznych albo
ratownika górniczego, albo
mechanika sprzętu ratowniczego, albo
2)
w przypadku wniosku o przeprowadzenie testu umiejętności - komisji egzaminacyjnej przygotowującej i przeprowadzającej test umiejętności, powołanej przez organ prowadzący postępowanie, zwanej dalej "komisją egzaminacyjną".
§  6. 5
Organ prowadzący postępowanie upowszechnia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach ministra właściwego do spraw środowiska informacje o:
1)
wymaganiach kwalifikacyjnych i warunkach, określonych w przepisach prawa geologicznego i górniczego,
2)
przedsiębiorcach, u których można odbyć staż adaptacyjny, oraz zakładach górniczych i jednostkach ratownictwa górniczego, w których można odbyć staż adaptacyjny

- dla poszczególnych zawodów górniczych.

§  7.
Staż adaptacyjny odbywa się i test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  8.
1.
Wnioskodawca we wniosku o odbycie stażu adaptacyjnego, zwanego dalej "stażem", wskazuje:
1)
przedsiębiorcę, u którego zamierza odbywać staż, albo
2)
jednostkę ratownictwa górniczego, w której zamierza odbywać staż.
2.
Wnioskodawca do wniosku o odbycie stażu dołącza sporządzony przez przedsiębiorcę albo jednostkę ratownictwa górniczego dokument zawierający zobowiązanie tego podmiotu do nawiązania z wnioskodawcą stosunku pracy albo zawarcia z wnioskodawcą umowy cywilnoprawnej, w ramach których wnioskodawca będzie odbywać staż.
3.
W dokumencie, o którym mowa w ust. 2, przedsiębiorca albo jednostka ratownictwa górniczego określa w szczególności:
1)
rodzaj stosunku prawnego, jaki nawiąże z wnioskodawcą;
2)
termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;
3)
okres, na jaki nawiąże stosunek prawny;
4)
obowiązki, jakie powierzy wnioskodawcy;
5)
koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu.
4.
Okres, o którym mowa w ust. 3 pkt 3, nie może być krótszy niż okres trwania stażu.
§  9.
Od dnia zobowiązania się przez przedsiębiorcę albo jednostkę ratownictwa górniczego do nawiązania z wnioskodawcą stosunku pracy albo zawarcia z wnioskodawcą umowy cywilnoprawnej, w ramach których wnioskodawca będzie odbywać staż, do dnia zakończenia odbywania stażu u przedsiębiorcy albo w jednostce ratownictwa górniczego podmioty te uczestniczą w postępowaniu na prawach strony.
§  10.
1.
Staż odbywa się zgodnie z programem stażu.
2.
Ustalając program stażu, uwzględnia się w szczególności:
1)
dotychczasową praktykę zawodową wnioskodawcy;
2)
organizację i zasady funkcjonowania zakładu górniczego, w tym w zakresie porządku i dyscypliny pracy;
3)
obowiązujące przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego;
4)
rozpoznawanie oraz zwalczanie zagrożeń górniczych;
5)
okres trwania stażu.
3. 6
W przypadku zawodów, o których mowa w § 5 pkt 1 lit. a tiret pierwsze i drugie oraz lit. b i lit. c, ustalając program stażu, uwzględnia się także:
1)
organizację i zasady funkcjonowania jednostki ratownictwa górniczego;
2)
organizację i zasady funkcjonowania ratownictwa górniczego w zakładzie górniczym.
4.
Program stażu jest ustalany po szczegółowej analizie dotychczas posiadanych kwalifikacji i umiejętności wynikających z dokumentacji zgromadzonej w toku postępowania oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny do spełnienia wymagań kwalifikacyjnych i warunków dla wskazanego przez wnioskodawcę zawodu górniczego.
§  11.
1.
Rozpoczęcie odbywania stażu następuje w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z przedsiębiorcą albo z jednostką ratownictwa górniczego.
2.
Wnioskodawca zawiadamia organ prowadzący postępowanie o terminie rozpoczęcia odbywania stażu.
§  12.
1.
Zmiana przedsiębiorcy albo jednostki ratownictwa górniczego, u których jest odbywany staż, może nastąpić na uzasadniony wniosek wnioskodawcy, skierowany do przedsiębiorcy albo jednostki ratownictwa górniczego, nie później niż na 3 miesiące przed dniem zakończenia odbywania stażu.
2.
Wnioskodawca:
1)
wskazuje we wniosku przedsiębiorcę albo jednostkę ratownictwa górniczego, u których zamierza kontynuować odbywanie stażu;
2)
dołącza do wniosku oświadczenie, że przedsiębiorca albo jednostka ratownictwa górniczego, o których mowa w pkt 1, wyrazili zgodę na kontynuowanie odbywania stażu u tych podmiotów i sporządzili dokument, o którym mowa w § 8 ust. 2.
§  13.
Prawidłowy przebieg stażu zapewnia kierownik ruchu zakładu górniczego albo kierownik jednostki ratownictwa górniczego, albo upoważnione przez nich, odpowiednio:
1)
inna osoba kierownictwa ruchu zakładu górniczego albo
2)
inna osoba kierownictwa wykonująca czynności w zakresie ratownictwa górniczego, zatrudniona w jednostce ratownictwa górniczego.
§  14.
1.
Staż odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, którym może być:
1)
osoba kierownictwa lub dozoru ruchu zakładu górniczego albo
2)
osoba kierownictwa lub specjalista wykonujący czynności w zakresie ratownictwa górniczego, zatrudnieni w jednostce ratownictwa górniczego

- posiadający kwalifikacje równorzędne albo wyższe od kwalifikacji, z wnioskiem o uznanie których wystąpił wnioskodawca, oraz co najmniej roczną praktykę zawodową w zakresie tych kwalifikacji.

2.
Kierownik ruchu zakładu górniczego albo kierownik jednostki ratownictwa górniczego wyznacza opiekuna stażu i zawiadamia o tym wnioskodawcę oraz organ prowadzący postępowanie.
3.
Zmiana opiekuna stażu następuje:
1)
z powodu braku możliwości dalszego pełnienia czynności nadzoru przez opiekuna stażu;
2)
na uzasadniony wniosek wnioskodawcy lub opiekuna stażu, złożony nie później niż na 3 miesiące przed dniem zakończenia odbywania stażu.
4.
W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w:
1)
ust. 3 pkt 1 - kierownik ruchu zakładu górniczego albo kierownik jednostki ratownictwa górniczego dokonuje niezwłocznie zmiany opiekuna stażu i zawiadamia o tym wnioskodawcę oraz organ prowadzący postępowanie;
2)
ust. 3 pkt 2 - kierownik ruchu zakładu górniczego albo kierownik jednostki ratownictwa górniczego, kolejno:
a)
dokonuje niezwłocznie oceny zasadności złożonego wniosku,
b)
informuje niezwłocznie wnioskodawcę albo opiekuna stażu o dokonanej ocenie,
c)
dokonuje niezwłocznie zmiany opiekuna stażu w przypadku pozytywnej oceny i zawiadamia o tym wnioskodawcę oraz organ prowadzący postępowanie.
§  15.
1.
Opiekun stażu w trakcie odbywania stażu przez wnioskodawcę:
1)
określa zadania, które będą wykonywane przez wnioskodawcę;
2)
sprawuje kontrolę wykonywania zadań przez wnioskodawcę;
3)
udziela, w razie potrzeby, wskazówek dotyczących wykonywania zadań przez wnioskodawcę;
4)
gromadzi informacje o realizacji przez wnioskodawcę programu stażu.
2.
Opiekun stażu, za pośrednictwem kierownika ruchu zakładu górniczego albo kierownika jednostki ratownictwa górniczego, przekazuje przedsiębiorcy albo jednostce ratownictwa górniczego, nie rzadziej niż raz na kwartał, informacje o realizacji przez wnioskodawcę programu stażu.
3.
Terminy przekazywania informacji, o których mowa w ust. 1, ustala w formie pisemnej przedsiębiorca albo jednostka ratownictwa górniczego.
§  16.
W trakcie odbywania stażu wnioskodawca:
1)
realizuje program stażu;
2)
przestrzega porządku organizacyjno-prawnego obowiązującego u przedsiębiorcy albo w jednostce ratownictwa górniczego.
§  17.
1.
W przypadku otrzymania wniosku, o którym mowa w § 12 ust. 1, przedsiębiorca albo jednostka ratownictwa górniczego, u których wnioskodawca dotychczas odbywał staż, przekazuje:
1)
przedsiębiorcy albo jednostce ratownictwa górniczego, u których wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu, otrzymaną od organu prowadzącego postępowanie kopię dokumentacji zawierającej informację o posiadanych przez wnioskodawcę kwalifikacjach i umiejętnościach, w tym o wykształceniu i praktyce zawodowej;
2)
przedsiębiorcy albo jednostce ratownictwa górniczego, u których wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu, a także organowi prowadzącemu postępowanie: informację o stopniu realizacji programu stażu, sporządzoną wspólnie przez dotychczasowego opiekuna stażu oraz kierownika ruchu zakładu górniczego albo kierownika jednostki ratownictwa górniczego.
2.
Przedsiębiorca albo jednostka ratownictwa górniczego, u których wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu:
1)
przekazuje organowi prowadzącemu postępowanie dokument, o którym mowa w § 8 ust. 2;
2)
wyznacza opiekuna stażu i zawiadamia o tym wnioskodawcę oraz organ prowadzący postępowanie.
3.
Organ prowadzący postępowanie, po otrzymaniu od przedsiębiorcy albo jednostki ratownictwa górniczego, u których wnioskodawca zamierza kontynuować odbywanie stażu, dokumentu, o którym mowa w § 8 ust. 2, przekazuje temu podmiotowi postanowienie, o którym mowa w § 4 ust. 1.
§  18.
1.
Organ prowadzący postępowanie wykonuje nadzór nad odbywaniem stażu w szczególności przez:
1)
kontrolę realizacji programu stażu;
2)
kontrolę obecności wnioskodawcy w trakcie odbywania stażu;
3)
kontrolę warunków odbywania stażu;
4)
obserwację pracy wykonywanej przez wnioskodawcę w trakcie odbywania stażu;
5)
kontrolę postępów wnioskodawcy w przysposobieniu do samodzielnego wykonywania zawodu górniczego;
6)
gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
2.
Nadzór jest wykonywany przez pracowników upoważnionych przez organ prowadzący postępowanie:
1)
w siedzibie organu prowadzącego postępowanie, na podstawie dokumentów otrzymanych od przedsiębiorcy albo jednostki ratownictwa górniczego;
2)
w zakładzie górniczym albo w siedzibie lub obiektach jednostki ratownictwa górniczego - jeżeli wymagają tego okoliczności określone w ust. 1 pkt 3-5.
§  19.
1.
Oceny umiejętności nabytych przez wnioskodawcę w trakcie odbywania stażu dokonują wspólnie opiekun stażu oraz kierownik ruchu zakładu górniczego albo kierownik jednostki ratownictwa górniczego, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia odbywania stażu.
2.
Dokonując oceny umiejętności, uwzględnia się uzyskanie przez wnioskodawcę:
1)
umiejętności wykonywania czynności zawodowych w ruchu zakładu górniczego albo w jednostce ratownictwa górniczego, wymaganych dla danego zawodu górniczego;
2)
znajomości organizacji i zasad funkcjonowania zakładu górniczego, w tym w zakresie porządku i dyscypliny pracy;
3)
znajomości obowiązujących przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego;
4)
znajomości rozpoznawania oraz zwalczania zagrożeń górniczych;
5)
znajomości sposobu postępowania w sytuacjach awaryjnych;
6)
znajomości sposobu bezpiecznego wykonywania pracy;
7)
znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
3. 7
W przypadku zawodów, o których mowa w § 5 pkt 1 lit. a tiret pierwsze i drugie oraz lit. b i lit. c, dokonując oceny umiejętności, uwzględnia się także uzyskanie przez wnioskodawcę:
1)
znajomości organizacji i zasad funkcjonowania jednostki ratownictwa górniczego;
2)
znajomości organizacji i zasad funkcjonowania ratownictwa górniczego w zakładzie górniczym.
4.
Oceny umiejętności dokonuje się w formie raportu sporządzonego wspólnie przez opiekuna stażu oraz kierownika ruchu zakładu górniczego albo kierownika jednostki ratownictwa górniczego; raport zawiera stwierdzenie o przygotowaniu wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu górniczego albo jego braku, wraz z uzasadnieniem.
5.
Raport jest przekazywany przez przedsiębiorcę albo jednostkę ratownictwa górniczego, w terminie 5 dni od dnia jego otrzymania:
1)
wnioskodawcy;
2)
organowi prowadzącemu postępowanie.
§  20.
1.
Organ prowadzący postępowanie może, na uzasadniony wniosek złożony przez przedsiębiorcę albo jednostkę ratownictwa górniczego, przed dokonaniem oceny, o której mowa w § 19 ust. 1, przedłużyć okres trwania stażu na czas określony, nieprzekraczający, łącznie z okresem odbytego już stażu, 3 lat, w przypadku:
1)
przebywania wnioskodawcy na urlopie macierzyńskim;
2)
przebywania wnioskodawcy na urlopie wychowawczym;
3)
przebywania wnioskodawcy na urlopie bezpłatnym;
4)
nieprzerwanej niezdolności do pracy wnioskodawcy, o której mowa w art. 92 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.), przez okres dłuższy niż 14 dni;
5)
nieprzerwanej niezdolności do pracy wnioskodawcy, odbywającego staż na podstawie umowy cywilnoprawnej, do odbywania stażu, przez okres dłuższy niż 14 dni.
2.
Organ prowadzący postępowanie może, na uzasadniony wniosek złożony przez wnioskodawcę, przed dokonaniem oceny, o której mowa w § 19 ust. 1, przedłużyć okres trwania stażu na czas określony, nieprzekraczający, łącznie z okresem odbytego już stażu, 3 lat.
3.
Przedłużenie okresu trwania stażu następuje, w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
§  21.
1.
W przypadku stwierdzenia w raporcie, o którym mowa w § 19 ust. 4, braku przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu górniczego organ prowadzący postępowanie, na uzasadniony wniosek złożony przez wnioskodawcę, może, w drodze postanowienia, przedłużyć okres trwania stażu na czas określony, nieprzekraczający, łącznie z okresem odbytego już stażu, 3 lat.
2.
Wniosek jest składany do organu prowadzącego postępowanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania przez wnioskodawcę raportu, o którym mowa w § 19 ust. 4.
3.
Po upływie okresu, o który przedłużono staż, jest dokonywana powtórna ocena umiejętności nabytych przez wnioskodawcę w trakcie odbywania stażu.
§  22.
1.
Przedsiębiorca albo jednostka ratownictwa górniczego ustala kwotowo koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu, stosownie do programu i okresu trwania stażu; koszty ustala się na podstawie rzeczywistych wydatków poniesionych na:
1)
zakup materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych;
2)
organizację zajęć szkoleniowych zapewniających realizację programu stażu;
3)
wynagrodzenie opiekuna stażu.
2.
Wnioskodawca ponosi opłatę za odbycie stażu jednorazowo albo miesięcznie w równych częściach, przez uiszczenie jej na rachunek bieżący przedsiębiorcy albo jednostki ratownictwa górniczego.
3.
Opłata za odbycie stażu jest pobierana gotówkowo albo bezgotówkowo.
4.
W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej, opłata za odbycie stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia.
5.
Wnioskodawcy przysługuje zwrot opłaty za odbycie stażu, jeżeli:
1)
złoży, przed terminem planowanego rozpoczęcia odbywania stażu, pisemną rezygnację z odbywania stażu;
2)
na skutek zdarzeń losowych niemożliwe będzie odbywanie lub kontynuowanie odbywania przez niego stażu.
6.
Opłata za odbycie stażu jest zwracana niezwłocznie gotówkowo albo bezgotówkowo przez przedsiębiorcę albo jednostkę ratownictwa górniczego na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę; zwrot opłaty następuje w wysokości pomniejszonej o poniesione już przez przedsiębiorcę albo jednostkę ratownictwa górniczego koszty związane z przygotowaniem odbywania stażu albo z odbywaniem stażu.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  23.
1.
Test umiejętności, zwany dalej "testem", jest przeprowadzany co najmniej 2 razy w roku.
2.
Termin przeprowadzenia testu wyznacza organ prowadzący postępowanie oraz upowszechnia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach ministra właściwego do spraw środowiska, nie później niż na 6 miesięcy przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu.
3.
Komisję egzaminacyjną powołuje się osobno dla każdego zawodu górniczego.
4.
Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego, członka lub członków oraz sekretarza.
5.
Przewodniczący oraz członkowie posiadają kwalifikacje równorzędne albo wyższe od kwalifikacji, z wnioskiem o uznanie których wystąpił wnioskodawca, oraz co najmniej roczną praktykę zawodową w zakresie tych kwalifikacji.
§  24.
Wnioskodawca występuje z wnioskiem o przeprowadzenie testu nie później niż na 2 miesiące przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu.
§  25.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej zawiadamia wnioskodawcę, nie później niż na 30 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu, o:
1)
terminie i miejscu przeprowadzenia testu;
2)
szczegółowej tematyce testu;
3)
czasie trwania testu;
4)
wysokości opłaty za przeprowadzenie testu;
5)
numerze rachunku bankowego, na który uiszcza się opłatę za przeprowadzenie testu;
6)
możliwości złożenia przez wnioskodawcę rezygnacji z przystąpienia do testu w wyznaczonym terminie.
§  26.
Wnioskodawca, nie później niż na 14 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu, może wystąpić do przewodniczącego komisji egzaminacyjnej z uzasadnionym wnioskiem o przeprowadzenie testu w kolejnym terminie; przewodniczący komisji egzaminacyjnej zawiadamia niezwłocznie wnioskodawcę o przesunięciu terminu przeprowadzenia testu.
§  27.
1.
Za opracowanie testu jest odpowiedzialny przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
2.
Do opracowania testu ma zastosowanie § 10 ust. 4.
§  28.
1.
Test składa się z nie więcej niż 100 zagadnień lub pytań.
2.
Każde z zagadnień lub pytań zawiera nie mniej niż 3 możliwości rozwiązania lub odpowiedzi.
3.
Co najmniej 90 % zagadnień lub pytań zawiera jedno prawidłowe rozwiązanie lub jedną prawidłową odpowiedź, a pozostałe zagadnienia lub pytania mogą zawierać więcej niż jedno prawidłowe rozwiązanie lub więcej niż jedną prawidłową odpowiedź.
§  29.
Zagadnienia lub pytania oraz możliwości rozwiązań lub odpowiedzi są umieszczane na jednostronnie zadrukowanych arkuszach papieru, ostemplowanych przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
§  30.
1.
Test jest przeprowadzany w formie pisemnej z zachowaniem zasady anonimowości.
2.
Jeżeli ze względu na chorobę lub niepełnosprawność wnioskodawcy nie jest możliwe przeprowadzenie testu z zachowaniem zasady anonimowości, test jest przeprowadzany w formie możliwej do wykonania przez wnioskodawcę, odnotowanej na arkuszu testu; sprawdzenie takiego testu jest dokonywane niezwłocznie po jego zakończeniu.
§  31.
1.
Rozwiązania zagadnień oraz odpowiedzi na pytania są punktowane.
2.
Za każde prawidłowe rozwiązanie zagadnienia uzyskuje się jednakową liczbę punktów.
3.
Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie uzyskuje się jednakową liczbę punktów.
4.
Jeżeli więcej niż jedno rozwiązanie lub odpowiedź są prawidłowe, dla uzyskania ustalonej w teście liczby punktów za takie zagadnienie lub pytanie wskazuje się wszystkie prawidłowe rozwiązania lub odpowiedzi.
5.
Za nieprawidłowo rozwiązane zagadnienie lub nieprawidłową odpowiedź na pytanie albo brak rozwiązania lub brak odpowiedzi nie uzyskuje się punktów.
6.
Kryteria określone w ust. 2-5 są umieszczane na arkuszu testu.
§  32.
1.
Wynik testu ustala się jako pozytywny albo negatywny.
2.
Wynik testu ustala się jako pozytywny, jeżeli wnioskodawca uzyska więcej niż 70 % punktów możliwych do uzyskania.
§  33.
1.
Oceny umiejętności wykazanych przez wnioskodawcę dokonuje komisja egzaminacyjna w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia przeprowadzenia testu.
2.
Ocena umiejętności jest dokonywana przez sprawdzenie testu oraz ustalenie jego wyniku.
§  34.
Komisja egzaminacyjna, niezwłocznie po dokonaniu oceny, o której mowa w § 33 ust. 1, sporządza protokół z przeprowadzenia testu, zawierający w szczególności:
1)
skład komisji egzaminacyjnej;
2)
wskazanie wnioskodawcy;
3)
wynik testu;
4)
podpisy osób wchodzących w skład komisji egzaminacyjnej.
§  35.
Komisja egzaminacyjna przekazuje, w terminie nie dłuższym niż 5 dni od dnia sporządzenia protokołu, o którym mowa w § 34:
1)
wnioskodawcy - informację o wyniku testu;
2)
organowi prowadzącemu postępowanie - ocenę, o której mowa w § 33 ust. 1, wraz z protokołem, o którym mowa w § 34.
§  36.
1.
Nieprzystąpienie przez wnioskodawcę do testu w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu.
2.
Wnioskodawca, w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia testu, może złożyć przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej pisemne oświadczenie o przyczynie nieprzystąpienia do testu w wyznaczonym terminie.
3.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej dokonuje niezwłocznie oceny zasadności przyczyny nieprzystąpienia do testu w wyznaczonym terminie, wskazanej przez wnioskodawcę, kierując się przepisami o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy, wydanymi na podstawie art. 2982 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; o dokonanej ocenie informuje wnioskodawcę w terminie 3 dni od dnia jej dokonania.
4.
Ponowne przystąpienie do testu wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
5.
W przypadku nieprzystąpienia do testu w wyznaczonym terminie z uzasadnionej przyczyny przewodniczący komisji egzaminacyjnej zawiadamia wnioskodawcę, nie później niż na 30 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia kolejnego testu, o:
1)
terminie i miejscu przeprowadzenia testu;
2)
szczegółowej tematyce testu;
3)
czasie trwania testu;
4)
możliwości złożenia przez wnioskodawcę rezygnacji z przystąpienia do testu w wyznaczonym ponownie terminie.
6.
W przypadku negatywnego wyniku testu wnioskodawca może wystąpić z wnioskiem o ponowne jednokrotne przeprowadzenie testu w najbliższym terminie.
§  37.
1.
Koszty przeprowadzenia testu są ustalane kwotowo przez organ prowadzący postępowanie, w oparciu o:
1)
rzeczywiste wydatki poniesione z tytułu zorganizowania przeprowadzenia testu, w szczególności wydatki na pokrycie kosztów wynajęcia sali i druku arkuszy testów oraz innych kosztów organizacyjno-technicznych przeprowadzenia testu;
2)
liczbę złożonych wniosków o przeprowadzenie testu;
3)
liczbę zawodów górniczych, dla których będzie przeprowadzony test.
2.
Wnioskodawca ponosi opłatę za przeprowadzenie testu przez uiszczenie jej na rachunek bieżący - subkonto dochodów urzędu organu prowadzącego postępowanie lub w kasie urzędu tego organu.
3.
Opłata za przeprowadzenie testu jest pobierana gotówkowo albo bezgotówkowo.
4.
Wnioskodawca okazuje dowód uiszczenia opłaty za przeprowadzenie testu przed przystąpieniem do testu.
5.
Wnioskodawcy przysługuje zwrot opłaty za przeprowadzenie testu w przypadku złożenia przez niego rezygnacji z przystąpienia do testu.
6.
Opłata za przeprowadzenie testu jest zwracana niezwłocznie gotówkowo albo bezgotówkowo, przez przekazanie jej przez organ prowadzący postępowanie na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę; zwrot opłaty następuje w wysokości pomniejszonej o rzeczywiste wydatki poniesione z tytułu zorganizowania przeprowadzenia testu.

Rozdział  4

Przepis końcowy

§  38.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 8
1 Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 216, poz. 1606).
2 § 5 pkt 1 lit. a zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 11 sierpnia 2015 r. (Dz.U.2015.1454) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 2015 r.
3 § 5 pkt 1 lit. b zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 11 sierpnia 2015 r. (Dz.U.2015.1454) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 2015 r.
4 § 5 pkt 1 lit. c dodana przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 11 sierpnia 2015 r. (Dz.U.2015.1454) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 2015 r.
5 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 sierpnia 2015 r. (Dz.U.2015.1454) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 2015 r.
6 § 10 ust. 3 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 sierpnia 2015 r. (Dz.U.2015.1454) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 2015 r.
7 § 19 ust. 3 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 11 sierpnia 2015 r. (Dz.U.2015.1454) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 2015 r.
8 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 221, poz. 1647), które na podstawie art. 39 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 63, poz. 394) utraciło moc z dniem 20 października 2008 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024