Realizacja programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 lutego 2006 r.
w sprawie realizacji programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania"

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 29 grudnia 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" (Dz. U. Nr 267, poz. 2259) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób realizacji programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania", zwanego dalej "Programem";
2)
sposób planowania i dokonywania podziału środków budżetu państwa przyznanych na realizację Programu;
3)
zakres i formy monitorowania realizacji Programu.
§  2.
Gmina realizuje Program przy pomocy ośrodka pomocy społecznej, w jednostkach organizacyjnych gminy, placówkach i instytucjach, które posiadają bazę żywieniową lub odpowiednie warunki do wydawania produktów żywnościowych.
§  3.
1.
Pomoc w formie posiłku jest udzielana ze szczególnym uwzględnieniem posiłku gorącego, w celu zapewnienia zdrowego żywienia.
2.
Dzieci i młodzież realizujące obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, którym przyznano pomoc w formie posiłku, spożywają posiłek w szkole, jeżeli szkoła posiada warunki pozwalające na przygotowywanie lub wydawanie posiłków.
3.
Dzieciom spożywającym posiłki w szkole zapewnia się jednakowe posiłki pod względem ilościowym i jakościowym, z wyjątkiem posiłków w ramach diety.
4.
W przypadku gdy szkoła nie posiada warunków do przygotowywania lub wydawania posiłków, kierownik ośrodka pomocy społecznej, we współpracy z dyrektorem szkoły, zapewnia spożywanie posiłków poza szkołą.
5.
W przypadku spożywania posiłków w czasie zajęć szkolnych poza szkołą, dyrektor szkoły zapewnia dzieciom i młodzieży właściwą organizację zajęć i opiekę.
§  4.
Przepisy § 3 ust. 2 i 3 mają odpowiednio zastosowanie do dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli.
§  5.
1.
Dyrektor żłobka, przedszkola lub szkoły może przygotować listę odpowiednio dzieci lub uczniów wymagających pomocy w formie posiłku i przekazać ją do właściwego ośrodka pomocy społecznej w celu przyznania pomocy.
2.
Lista, o której mowa w ust. 1, zawiera imiona, nazwiska oraz adresy zamieszkania dzieci lub uczniów.
§  6. 1
Pomoc w formie świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności, w tym dla dzieci i młodzieży w placówkach, o których mowa w § 63 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 maja 2011 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz. U. Nr 109, poz. 631), a także pomoc w formie świadczenia rzeczowego, jest przyznawana w przypadku braku możliwości zapewnienia posiłku lub gdy przyznanie pomocy w formie posiłku byłoby nieuzasadnione z uwagi na sytuację osobistą lub rodzinną.
§  7.
Przy opracowywaniu propozycji podziału, dla poszczególnych województw, środków rezerwy celowej budżetu państwa na dany rok budżetowy uwzględnia się w szczególności:
1)
liczbę osób korzystających z pomocy w ramach Programu;
2)
średni poziom dochodów na mieszkańca;
3)
średnią stopę bezrobocia w województwie.
§  8.
Przy ustalaniu wysokości dotacji dla gminy uwzględnia się w szczególności:
1)
liczbę dzieci i młodzieży wymagających pomocy;
2)
liczbę osób dorosłych wymagających pomocy;
3)
średni koszt posiłku;
4)
przewidywany koszt utworzenia nowego lub doposażenia istniejącego punktu przygotowywania lub wydawania posiłków;
5)
przewidywany koszt dowozu posiłków;
6)
sytuację finansową gminy.
§  9.
1.
Wojewoda może, w ramach dotacji przyznanej gminie, uwzględnić środki na utworzenie nowego lub doposażenie istniejącego punktu przygotowywania lub wydawania posiłków.
2. 2
(uchylony).
3.
Wysokość dotacji dla gminy na cel, o którym mowa w ust. 1, określa wojewoda.
§  10.
1.
W przypadku konieczności dowozu posiłków:
1)
dla dzieci i uczniów uczęszczających odpowiednio do żłobków, przedszkoli i szkół, nieposiadających bazy do przygotowania posiłków,
2)
do osób w podeszłym wieku, chorych, niepełnosprawnych, w szczególności samotnych, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu wydawania posiłków

- gmina ustala sposób organizacji tego dowozu.

2. 3
Wojewoda może przeznaczyć część dotacji przyznanej województwu na pokrycie kosztów dowozu posiłków.
3.
Wysokość dotacji dla gminy na cel, o którym mowa w ust. 2, określa wojewoda.
§  10a. 4
Część dotacji przyznanej województwu przeznaczona na cele, o których mowa w § 9 ust. 1 i § 10 ust. 2, w 2007 r. nie może być większa niż 20 %.
§  10b. 5
Część dotacji przyznanej województwu na cele, o których mowa w § 9 ust. 1 i § 10 ust. 2, w latach 2008-2013, nie może być większa niż 20 % w każdym roku.
§  11. 6
 
1.
Wójt (burmistrz, prezydent miasta), w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, przekazuje wojewodzie informację o realizacji Programu, sporządzoną narastająco w układzie kwartalnym za okres od dnia 1 stycznia do dnia kończącego dany kwartał, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Wójt (burmistrz, prezydent miasta), w terminie do dnia 10 marca po zakończeniu roku budżetowego, przekazuje wojewodzie informację o realizacji Programu, sporządzoną narastająco w układzie kwartalnym za okres całego roku budżetowego.
3.
Informacja, o której mowa w ust. 1 i 2, uwzględnia dane z poszczególnych gmin, w układzie "ogółem" i "w tym na wsi", w szczególności:
1)
rzeczywistą liczbę osób objętych pomocą w zakresie dożywiania w podziale na grupy osób korzystających z pomocy w ramach Programu;
2)
koszt realizacji Programu - ogółem, w tym ze środków własnych i z dotacji budżetu państwa;
3)
koszt posiłków;
4)
liczbę posiłków;
5)
rodzaj posiłków;
6)
koszt dowozu posiłków;
7)
średni koszt jednego posiłku;
8)
wielkość środków wydatkowanych na zasiłki celowe w ramach Programu;
9)
liczbę zasiłków celowych;
10)
koszt świadczeń rzeczowych - ogółem, w tym ze środków własnych i z dotacji budżetu państwa;
11)
liczbę świadczeń rzeczowych;
12)
inne koszty - ogółem;
13)
szacunkową liczbę osób wymagających dożywiania, nieobjętych tą formą pomocy, w podziale na grupy osób korzystających z pomocy w ramach Programu, w układzie "ogółem" i "w tym z powodu:
a)
braku środków,
b)
braku warunków technicznych i sanitarnych do przygotowywania posiłków,
c)
niechęci rodziców lub dzieci do korzystania z tej formy pomocy,
d)
innych powodów";
14)
informację dotyczącą bazy żywieniowej.
4.
Wojewoda, w terminie do 30 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, przekazuje do ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego informację sporządzoną narastająco w układzie kwartalnym za okres od dnia 1 stycznia do dnia kończącego dany kwartał o realizacji Programu na terenie województwa, z uwzględnieniem danych z obszaru województwa, z zastrzeżeniem ust. 5.
5.
Wojewoda, w terminie do dnia 20 marca po zakończeniu roku budżetowego, przekazuje do ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego informację sporządzoną narastająco w układzie kwartalnym, o realizacji Programu na terenie województwa, z uwzględnieniem danych z obszaru województwa, za okres całego roku budżetowego.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 7 listopada 2012 r. (Dz.U.12.1402) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2012 r.
2 § 9 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 marca 2007 r. (Dz.U.07.56.367) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 marca 2007 r.
3 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 marca 2007 r. (Dz.U.07.56.367) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 marca 2007 r.
4 § 10a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 marca 2007 r. (Dz.U.07.56.367) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 marca 2007 r.
5 § 10b:

- dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.241.1761) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 lutego 2010 r. (Dz.U.10.25.128) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lutego 2010 r.

6 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 lutego 2010 r. (Dz.U.10.25.128) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lutego 2010 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024