Czynności, których wykonywanie przez dom maklerski nie wymaga uzyskania zezwolenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 21 kwietnia 2005 r.
w sprawie czynności, których wykonywanie przez dom maklerski nie wymaga uzyskania zezwolenia

Na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa czynności, których wykonywanie przez dom maklerski nie wymaga uzyskania zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi;
2)
domu maklerskim - rozumie się przez to również wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostkę banku prowadzącego działalność maklerską, o której mowa w art. 54 ust. 3 pkt 1 ustawy, oraz zagraniczną firmę inwestycyjną i zagraniczną osobę prawną, o której mowa w art. 52 ust. 2 tej ustawy, prowadzące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską.
§  3.
Dom maklerski może wykonywać czynności w zakresie:
1)
pośrednictwa w zawieraniu umów o świadczenie usług maklerskich z innymi podmiotami wykonującymi czynności z zakresu działalności maklerskiej lub umów o prowadzenie rachunków papierów wartościowych przez banki;
2)
prowadzenia, na podstawie zawartej ze spółką umowy, księgi akcyjnej, w tym także dla spółki niebędącej spółką publiczną.
§  4.
Dom maklerski, wykonujący czynności polegające na wykonywaniu zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, o których mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy, na rachunek dającego zlecenie lub na nabywaniu lub zbywaniu na własny rachunek takich instrumentów finansowych, może:
1)
pośredniczyć w obrocie prawami majątkowymi, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od oznaczonych co do gatunku rzeczy, różnych rodzajów energii, mierników i limitów wielkości produkcji lub emisji zanieczyszczeń, w przypadku, gdy prawa te nie zostały dopuszczone do obrotu na giełdzie towarowej;
2)
nabywać lub zbywać na własny rachunek prawa majątkowe, o których mowa w pkt 1.
§  5.
1.
Dom maklerski może pośredniczyć między bankiem i klientem domu maklerskiego w:
1)
udzielaniu klientowi kredytów;
2)
zawieraniu umów o wykonywanie innych czynności bankowych z zakresu operacji rynku kapitałowego lub bankowości inwestycyjnej.
2.
Dom maklerski może, działając na podstawie umowy z bankiem i klientem, wykonywać czynności związane z obsługą kredytów i umów, o których mowa w ust. 1.
§  6.
Dom maklerski może sporządzać analizy dotyczące podmiotów prowadzących lub zamierzających prowadzić działalność gospodarczą na rynku kapitałowym.
§  7.
1.
Dom maklerski może wykonywać czynności polegające na doradztwie w zakresie wyboru przez zleceniodawcę otwartego funduszu emerytalnego lub podmiotu uprawnionego do prowadzenia indywidualnego konta emerytalnego w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz. U. Nr 116, poz. 1205).
2.
Dom maklerski może wykonywać czynności polegające na doradztwie przy tworzeniu pracowniczych programów emerytalnych.
§  8.
1.
Dom maklerski może, z udziałem maklera papierów wartościowych lub doradcy inwestycyjnego, prowadzić działalność edukacyjną w zakresie funkcjonowania rynku kapitałowego.
2.
Dom maklerski może, z udziałem maklera giełd towarowych, prowadzić działalność edukacyjną w zakresie funkcjonowania rynku towarów giełdowych.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 1999 r. w sprawie określenia czynności, których wykonywanie przez dom maklerski nie wymaga uzyskania zezwolenia (Dz. U. z 2000 r. Nr 2, poz. 21).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 kwietnia 2005 r.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 134, poz. 1427).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 240, poz. 2055, z 2003 r. Nr 50, poz. 424, Nr 84, poz. 774, Nr 124, poz. 1151, Nr 170, poz. 1651 i Nr 223, poz. 2216, z 2004 r. Nr 64, poz. 594, Nr 91, poz. 871, Nr 96, poz. 959, Nr 116, poz. 1205, Nr 146, poz. 1546 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 62, poz. 551.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024