Poprawki do załącznika do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r., przyjęte przez Komitet Ułatwień Międzynarodowej Organizacji Morskiej. 1987.09.17.

POPRAWKI DO ZAŁĄCZNIKA DO KONWENCJI
o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego,
sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r.,przyjęte przez Komitet Ułatwień Międzynarodowej Organizacji Morskiej w dniu 17 września 1987 r.

Przekład

UCHWAŁA FAL 1(17)

przyjęta w dniu 17 września 1987 r.

Przyjęcie poprawek do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, 1965, tekst poprawiony

KOMITET UŁATWIEŃ,

PRZYPOMINAJĄC postanowienia artykułu VII ustęp 2 litera a) Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, 1965, w jej wersji poprawionej, zwanej dalej "Konwencją", dotyczące procedur wprowadzania poprawek do jej załącznika,

PRZYPOMINAJĄC zadania powierzone przez Konwencję Komitetowi Ułatwień w celu rozważenia i przyjęcia poprawek do Konwencji,

WZIĄWSZY POD UWAGĘ, na swojej siedemnastej sesji, poprawki do załącznika do Konwencji, które zostały zaproponowane i rozpowszechnione zgodnie z zapisem artykułu VII ustęp 2 litera a) przedmiotowej Konwencji,

1.
PRZYJMUJE, zgodnie z artykułem VII ustęp 2 litera a) Konwencji, poprawki do Norm 5.11 i 5.12 i do Zaleconych praktyk 2.3.4, 2.6.1 i 5.4 występujących w załączniku do Konwencji, którego tekst jest zamieszczony w załączniku do niniejszej uchwały;
2.
POSTANAWIA, że zgodnie z artykułem VII ustęp 2 litera b) Konwencji wymienione powyżej poprawki wejdą w życie z dniem 1 stycznia 1989 r., chyba że przed dniem 1 października 1988 r. co najmniej jedna trzecia Umawiających się Rządów notyfikuje na piśmie Sekretarzowi Generalnemu, że nie akceptuje wymienionych poprawek;
3.
PROSI Sekretarza Generalnego, zgodnie z artykułem VII ustęp 2 litera a) Konwencji, o przekazanie zawartych w załączniku poprawek wszystkim Rządom, które przystąpiły do Konwencji z 1965 r. o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, w jej poprawionym brzmieniu;
4.
PROSI TAKŻE Sekretarza Generalnego o notyfikowanie niezwłocznie Umawiającym się Rządom przyjęcia i wejścia w życie poprawek.

ZAŁĄCZNIK

POPRAWKI Z 1987 R. DO ZAŁĄCZNIKA DO KONWENCJI O UŁATWIENIU MIĘDZYNARODOWEGO OBROTU MORSKIEGO, 1965, TEKST POPRAWIONY

Zalecona praktyka 2.3.4, która staje się normą, zostaje zmieniona w sposób następujący:

"2.3.4 Norma. Władze publiczne akceptują, w zamian za zgłoszenie ładunku, jeden egzemplarz manifestu statkowego pod warunkiem, że zawiera on co najmniej informacje wymagane zgodnie z Zaleconą praktyką 2.3.1 i Normą 2.3.2 oraz że został podpisany lub poświadczony i datowany, tak jak to przewiduje Norma 2.3.3.".

Zostaje dodana nowa zalecona praktyka, oznaczona numerem 2.3.4.1 o następującej treści:

"2.3.4.1 Zalecona praktyka. Jako wariant Normy 2.3.4 władze publiczne mogą zaakceptować jeden egzemplarz dokumentu przewozowego podpisanego lub uwierzytelnionego, jak przewiduje Norma 2.3.3, lub kopię poświadczoną za zgodność, jeżeli właściwości i ilość ładunku na to pozwala i jeżeli informacje przewidziane w Zaleconej praktyce 2.3.1 oraz Normie 2.3.2, które nie figurują na wymienionych powyżej kopiach, są dołączone oddzielnie i właściwie uwierzytelnione.".

Zalecona praktyka 2.6.1, która staje się normą, jest zmieniona w sposób następujący:

"2.6.1 Norma. W liście załogi, władze publiczne nie wymagają innych informacji niż następujące:

- nazwa i przynależność państwowa statku,

- nazwisko,

- imiona,

- obywatelstwo,

- stopień i funkcja,

- data i miejsce urodzenia,

- rodzaj i numer dokumentu tożsamości,

- port i data przybycia,

- miejsce skąd przybył.".

Zalecona praktyka 5.4 zostaje zmieniona, jak następuje:

"5.4 Zalecona praktyka. Zwyczajowe czynności urzędowe władz publicznych powinny być świadczone nieodpłatnie w czasie normalnych godzin pracy. Władze publiczne powinny ustalić zwyczajowe godziny pracy związane z obsługą portów odpowiadające typowym okresom wzmożonej pracy.".

Sekcja F rozdziału 5 zostaje zmieniona, jak następuje:

"F. POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH

5.11 Norma. Władze publiczne ułatwią wpłynięcie i wypłynięcie statków używanych do działań ratowniczych w razie katastrofy, walki lub zapobiegania zanieczyszczeniom środowiska morskiego, lub w przypadku innych nagłych operacji koniecznych do zapewnienia bezpieczeństwa na morzu, bezpieczeństwa ludności lub ochrony środowiska morskiego.

5.12 Norma. Władze publiczne w miarę możliwości ułatwiają wejście i odprawę osób, ładunku, materiałów i wyposażenia, niezbędnych do sprostania sytuacjom określonym w Normie 5.11.".

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.118.992

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Poprawki do załącznika do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r., przyjęte przez Komitet Ułatwień Międzynarodowej Organizacji Morskiej. 1987.09.17.
Data aktu: 17/09/1987
Data ogłoszenia: 01/07/2005
Data wejścia w życie: 01/01/1989