Zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 1 marca 2004 r.
w sprawie zwolnień z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego

Na podstawie art. 44 ust. 8 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa przypadki, tryb i szczegółowy sposób udzielania i cofania zwolnień z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, zwanych dalej "zwolnieniem", oraz wzór wniosku o udzielenie takiego zwolnienia.
2. 
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  2. 
1. 
Zwolnienie jest udzielane w przypadku, gdy podmiot, spełniający warunki określone w art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym, zwanej dalej "ustawą", dołączy do wniosku o udzielenie zwolnienia następujące dokumenty:
1)
aktualny odpis z rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
2)
potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku akcyzowego;
3)
zaświadczenie o nadaniu statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON i numeru identyfikacji podatkowej NIP;
4)
zaświadczenie, wydane przez:
a)
naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla siedziby lub miejsca zamieszkania podmiotu - o niezaleganiu przez podmiot w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa,
b)
właściwy dla siedziby lub miejsca zamieszkania podmiotu oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - o niezaleganiu przez podmiot ze składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
5)
zaświadczenie, wydane przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla siedziby lub miejsca zamieszkania podmiotu, że podmiot nie naruszył w sposób istotny przepisów podatkowych w okresie ostatnich 3 lat;
6)
pozytywną opinię o sytuacji finansowej podmiotu, wydaną przez bank prowadzący jego rachunek rozliczeniowy;
7)
oświadczenie podmiotu, z którego wynika, iż w stosunku do podmiotu nie jest prowadzone postępowanie likwidacyjne, układowe, upadłościowe lub egzekucyjne;
8)
zobowiązanie do zapłacenia kwoty należnej z tytułu powstania zobowiązania podatkowego.
2. 
Dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, nie dołącza się, jeżeli zostały wcześniej złożone w urzędzie celnym, do którego jest składany wniosek, a dane w nich zawarte są aktualne. W takim przypadku podmiot powinien wskazać we wniosku numer sprawy, przy której złożono te dokumenty.
3. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a oraz pkt 5, powinny być sporządzone nie wcześniej niż miesiąc przed datą złożenia wniosku. Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. b oraz pkt 6, powinny być sporządzone nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą złożenia wniosku.
4. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, powinny być dołączone w oryginałach lub uwierzytelnionych kopiach.
§  3. 
1. 
Zwolnienie jest wydawane w dwóch egzemplarzach, z których jeden jest wydawany podmiotowi, a drugi jest zatrzymywany przez naczelnika urzędu celnego, który je wydał, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Naczelnik urzędu celnego może wydać, na uzasadniony wniosek, większą liczbę egzemplarzy zwolnienia.
3. 
Zwolnienie może być wydane na okres nie dłuższy niż 2 lata.
4. 
Na wniosek podmiotu zwolnienie może być przedłużane na kolejne okresy nie dłuższe niż 2 lata. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
5. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 4, powinien określać:
1)
nazwę i siedzibę albo imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania podmiotu;
2)
numer i datę wydania zwolnienia, o którym mowa w ust. 1;
3)
termin, na jaki zwolnienie ma być przedłużone.
6. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 4, należy dołączyć dokumenty określone w § 2 ust. 1 pkt 4-7.
7. 
Do dokumentów, o których mowa w ust. 6, stosuje się odpowiednio przepisy § 2 ust. 3 i 4.
§  4. 
1. 
Ze zwolnienia można korzystać tylko po przedłożeniu we właściwym urzędzie celnym oryginału zwolnienia lub przedłużenia zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2. 
Naczelnik urzędu celnego, który udzielił zwolnienia, niezwłocznie przesyła jego kopię Dyrektorowi Izby Celnej w Warszawie.
3. 
Dyrektor Izby Celnej w Warszawie prowadzi wykaz podmiotów zwolnionych z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, w sposób zapewniający jego bieżącą aktualizację i dostęp zainteresowanych organów celnych do informacji w nim zawartych.
§  5. 
1. 
Naczelnik urzędu celnego, który wydał zwolnienie, w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że nastąpiło naruszenie warunków określonych w art. 44 ust. 2 ustawy, wszczyna postępowanie wyjaśniające, w trakcie którego może wezwać podmiot do aktualizacji danych zawartych w dokumentach wymienionych w § 2 ust. 1.
2. 
Naczelnik urzędu celnego cofa zwolnienie, jeżeli w wyniku postępowania wyjaśniającego stwierdzi naruszenie warunków, o których mowa w ust. 1.
3. 
W przypadku cofnięcia zwolnienia podmiot powinien niezwłocznie zwrócić naczelnikowi urzędu celnego, który wydał zwolnienie, wszystkie posiadane egzemplarze zwolnienia.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR WNIOSKU O ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU ZŁOŻENIA ZABEZPIECZENIA AKCYZOWEGO

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024