Badanie zawartości niektórych substancji w dymie papierosowym oraz informacje i ostrzeżenia zamieszczane na opakowaniach wyrobów tytoniowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 24 lutego 2004 r.
w sprawie badania zawartości niektórych substancji w dymie papierosowym oraz informacji i ostrzeżeń zamieszczanych na opakowaniach wyrobów tytoniowych2)

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa dopuszczalną zawartość substancji smolistych, nikotyny i tlenku węgla w dymie papierosowym, sposób ustalania i wykaz laboratoriów kontrolnych uprawnionych do ustalania zawartości tych substancji, a także treść, formę graficzną i sposób umieszczania ostrzeżeń przed szkodliwością używania tytoniu oraz informacji o zawartości substancji smolistych, nikotyny i tlenku węgla w jednym papierosie.
§  2.
1. 1
Zawartość substancji szkodliwych dla zdrowia w dymie papierosowym papierosów wprowadzanych do obrotu handlowego lub produkowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie może przekraczać następujących wielkości w przeliczeniu na 1 papieros:
1)
substancji smolistych - 10 mg;
2)
nikotyny - 1 mg;
3)
tlenku węgla - 10 mg.
2.
Zawartość substancji, o których mowa w ust. 1, oznacza się zgodnie z normami PN-ISO 4387 dla substancji smolistych, PN-ISO 10315 dla nikotyny, PN-ISO 8454 dla tlenku węgla, przy czym prawdziwość informacji na opakowaniach na temat zawartości substancji smolistych i nikotyny będzie sprawdzana zgodnie z normą PN-ISO 8243. Rzeczywista zawartość tlenku węgla, wyrażona w liczbach całkowitych, może różnić się od podanej na opakowaniu o 20 %, jeżeli została ustalona jako wartość średnia z prób w różnym czasie, albo o 25 %, jeżeli została ustalona na podstawie próby w jednym czasie.
§  3. 2
 
1.
Wykaz laboratoriów kontrolnych uprawnionych do ustalania zawartości substancji szkodliwych dla zdrowia w dymie papierosowym, o których mowa w § 2 ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Uznawane są również wyniki badań substancji, o których mowa w § 2 ust. 1, wykonywanych w innych laboratoriach posiadających akredytację w zakresie tych badań uznawaną w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
§  4.
1.
Na jednostkowych opakowaniach papierosów, cygar, cygaretek, tytoni fajkowych, tytoni przeznaczonych do skręcania papierosów oraz innych wyrobów tytoniowych przeznaczonych do palenia, a także na zbiorczych opakowaniach tych wyrobów, występujących w handlu detalicznym, umieszcza się:
1)
ostrzeżenie powszechne o treści: "Palenie zabija" albo "Palenie poważnie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu";
2)
jedno z następujących ostrzeżeń dodatkowych:
a)
"Palacze tytoniu umierają młodziej",
b)
"Palenie tytoniu zamyka naczynia krwionośne i jest przyczyną zawałów serca i udarów mózgu",
c)
"Palenie tytoniu powoduje śmiertelnego raka płuc",
d)
"Palenie tytoniu w czasie ciąży szkodzi Twojemu dziecku",
e)
"Chrońcie dzieci - nie zmuszajcie ich do wdychania dymu tytoniowego",
f)
"Twój lekarz lub farmaceuta pomoże Ci rzucić palenie",
g)
"Palenie tytoniu silnie uzależnia - nie zaczynaj palić",
h)
"Zaprzestanie palenia zmniejsza ryzyko groźnych chorób serca i płuc",
i)
"Palenie tytoniu może spowodować powolną i bolesną śmierć",
j)
"Dzwoniąc pod nr telefonu 0801108108, uzyskasz pomoc w rzuceniu palenia",
k)
"Palenie tytoniu może zmniejszyć przepływ krwi i powodować impotencję",
l)
"Palenie tytoniu przyśpiesza starzenie się skóry",
m)
"Palenie tytoniu może uszkodzić nasienie i zmniejszać płodność",
n)
"Dym tytoniowy zawiera benzen, nitrozoaminy, formaldehyd i cyjanowodór".
2.
Ostrzeżenia powszechne, o których mowa w ust. 1 pkt 1, umieszcza się na jednej z dwóch największych płaszczyzn opakowania, zapewniając przemienne i regularne występowanie w produkcji i obrocie handlowym jednego i drugiego tekstu.
3.
Ostrzeżenia dodatkowe, o których mowa w ust. 1 pkt 2, umieszcza się na drugiej z największych, przeciwległej płaszczyźnie opakowania, zapewniając przemienne i regularne występowanie w produkcji i obrocie handlowym każdego z 14 tekstów.
4.
Na opakowaniach jednostkowych i na opakowaniach zbiorczych występujących w handlu detalicznym ostrzeżenia powszechne zajmują nie mniej niż 30 %, a ostrzeżenia dodatkowe nie mniej niż 40 % płaszczyzny opakowania, na której są umieszczane.
5.
Przepisów ust. 4 nie stosuje się do opakowań wyrobów tytoniowych przeznaczonych do palenia innych niż papierosy, występujących w handlu detalicznym, których najbardziej widoczne, największe płaszczyzny mają powierzchnie większe niż 75 cm2. Na tych opakowaniach ostrzeżenia zajmują powierzchnie nie mniejsze niż po 22,5 cm2 na każdej z płaszczyzn.
6.
Na jednej z dwu bocznych ścian jednostkowego opakowania papierosów umieszcza się informację o zawartości substancji smolistych, nikotyny i tlenku węgla w dymie papierosowym o treści: "substancje smoliste: ....mg/papieros; nikotyna: ....mg/papieros; tlenek węgla: ....mg/papieros", przy czym wyraz "substancje" można zastąpić skrótem "subst." lub "sub.". Informacja powyższa zajmuje nie mniej niż 10 % płaszczyzny opakowania, na której jest umieszczana.
7.
Na opakowaniu tabaki umieszcza się ostrzeżenie o treści: "Ten wyrób tytoniowy może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i powoduje uzależnienie".
8.
Ostrzeżenie, o którym mowa w ust. 7, umieszcza się na największej, najbardziej widocznej powierzchni opakowania jednostkowego w taki sposób, by zajmowało nie mniej niż 30 % odpowiedniej powierzchni opakowania.
§  5.
1.
Ostrzeżenia i informacje, o których mowa w § 4, umieszcza się:
1)
na trwałych elementach opakowania nieulegających uszkodzeniu lub oddzieleniu podczas otwierania opakowania i w taki sposób, by były one nieusuwalne i niezasłonięte przez inny element graficzny lub jakąkolwiek część opakowania;
2)
w prostokątnym polu otoczonym ramką wykonaną linią ciągłą w kolorze czarnym o grubości nie mniejszej niż 3 mm i nie większej niż 4 mm, niekolidującą w żaden sposób z tekstem ostrzeżenia lub podaną informacją, przy czym powierzchnia ramki wliczana jest do całkowitej powierzchni ostrzeżenia.
2.
Teksty ostrzeżeń i informacji, o których mowa w § 4, drukuje się bezpośrednio na opakowaniu, w kolorze czarnym na białym tle, pogrubioną czcionką Helvetica, z zachowaniem następujących zasad:
1)
tekst informacji, o której mowa w § 4 ust. 6, jest równoległy do najdłuższej krawędzi opakowania;
2)
teksty drukuje się małymi literami, z wyjątkiem wielkich liter wymaganych prawidłami pisowni polskiej, w środkowej części pola przeznaczonego dla ostrzeżenia lub informacji;
3)
wielkość czcionki i rozmieszczenie tekstu powinno być takie, by tekst zajmował możliwie największą część pola przeznaczonego dla ostrzeżenia lub informacji, z zachowaniem należytej komunikatywności oraz niezbędnych odstępów między wierszami - nie większych niż wysokość liter i nie mniejszych niż połowa wysokości liter;
4)
na opakowaniach wyrobów innych niż papierosy teksty ostrzeżeń mogą być umieszczane za pomocą nalepek, pod warunkiem że nalepki będą nieusuwalne.
§  6.
Na informacjach o wyrobach tytoniowych eksponowanych w punktach ich sprzedaży umieszcza się jeden z tekstów ostrzeżeń powszechnych wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 1.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 5 grudnia 1996 r. w sprawie treści, wzorów i sposobu umieszczania napisów ostrzegających przed szkodliwością używania tytoniu oraz informacji o zawartości substancji smolistych i nikotyny, a także w sprawie dopuszczalnej zawartości substancji szkodliwych w wyrobach tytoniowych i sposobu ustalania ich zawartości (Dz. U. Nr 146, poz. 685, z 1997 r. Nr 109, poz. 713 oraz z 2000 r. Nr 92, poz. 1023).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833 oraz z 2003 r. Nr 199, poz. 1941).

2) Rozporządzenie dokonuje transpozycji dyrektywy 2001/37/WE z dnia 5 czerwca 2001 r. w sprawie dostosowania ustaw, rozporządzeń i przepisów administracyjnych państw członkowskich dotyczących produkcji, prezentacji i sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. Urz. WE L 194 z 18.07.2001, str. 26 i n.).

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 96, poz. 1107 oraz z 2003 r. Nr 229, poz. 2274.

ZAŁĄCZNIK  3

WYKAZ LABORATORIÓW KONTROLNYCH UPRAWNIONYCH DO USTALANIA ZAWARTOŚCI SUBSTANCJI SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA W DYMIE PAPIEROSOWYM

1. Oddział Laboratoryjny do spraw Krajowej Kontroli Substancji Szkodliwych w Wyrobach Tytoniowych przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.
1 § 2 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2006 r. (Dz.U.06.142.1025) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2006 r. (Dz.U.06.142.1025) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 2006 r.
3 Załącznik dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2006 r. (Dz.U.06.142.1025) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 2006 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024