Warunki i tryb umarzania dokumentów potwierdzających zawarcie umowy rachunku oszczędnościowego oraz rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 27 września 2004 r.
w sprawie warunków i trybu umarzania dokumentów potwierdzających zawarcie umowy rachunku oszczędnościowego oraz rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej

Na podstawie art. 53 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Imienna książeczka oszczędnościowa lub inny imienny dokument potwierdzający zawarcie umowy rachunku oszczędnościowego lub umowy rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej, zwany dalej "dowodem", w przypadku utraty podlega umorzeniu, na wniosek posiadacza rachunku, jego pełnomocnika lub przedstawiciela ustawowego, zwanych dalej "osobą zainteresowaną".
§  2.
O umorzeniu utraconego dowodu rozstrzyga jednostka organizacyjna banku prowadząca rachunek oszczędnościowy lub rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej, zwany dalej "rachunkiem".
§  3.
1.
Wniosek o umorzenie utraconego dowodu może być złożony w każdej jednostce organizacyjnej banku, z którym zawarta została umowa rachunku potwierdzona tym dowodem.
2.
Wniosek powinien zawierać:
1)
imię, nazwisko i adres zameldowania posiadacza lub posiadaczy rachunku, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców;
2)
określenie numeru i symboli utraconego dowodu, a w razie niemożności ich określenia - nazwę jednostki organizacyjnej banku, w której dowód został wystawiony;
3)
dokładne lub przybliżone określenie stanu wkładu oszczędnościowego;
4)
wskazanie okoliczności utraty dowodu i wskazanie ewentualnych środków dowodowych na tę okoliczność.
3.
Jeżeli osoba zainteresowana nie może określić danych, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 3, powinna złożyć we wniosku odpowiednie oświadczenie w celu uzupełnienia tych danych przez bank.
4.
Jeżeli wniosek dotyczy rachunku, którego posiadacz lub posiadacze udzielili stałego pełnomocnictwa do dysponowania tym rachunkiem, do wniosku należy dołączyć oświadczenie pełnomocnika, że dowód nie znajduje się w jego posiadaniu. W razie złożenia wniosku przez pełnomocnika, powinien on dołączyć do wniosku analogiczne oświadczenie posiadacza lub posiadaczy rachunku.
5.
W razie gdy posiadacz rachunku ma dwóch przedstawicieli ustawowych, a wniosek składa jeden z nich, powinien on dołączyć do wniosku oświadczenie drugiego przedstawiciela, że dowód nie znajduje się w jego posiadaniu.
6.
Bank odstąpi od wymaganych oświadczeń, o których mowa w ust. 4 i 5, jeżeli uzyskanie takich oświadczeń nie jest możliwe.
7.
W razie gdy utrata dowodu nastąpiła łącznie z utratą dokumentu stwierdzającego tożsamość, wnioskodawca powinien dołączyć do wniosku oświadczenie o zgłoszeniu do właściwego organu faktu utraty tego dokumentu.
§  4.
1.
Jednostka organizacyjna banku, o której mowa w § 3 ust. 1, dokonuje zastrzeżenia wypłat i przesyła wniosek wraz z dokumentami, o których mowa w § 3 ust. 4, 5 i 7, do jednostki organizacyjnej banku prowadzącej rachunek.
2.
Jednostka organizacyjna banku prowadząca rachunek:
1)
sprawdza wymienione we wniosku dane dotyczące utraconego dowodu;
2)
wywiesza w swoim lokalu, przeznaczonym do obsługi klientów, w widocznym miejscu, ogłoszenie o toczącym się postępowaniu o umorzenie dowodu, a w uzasadnionych przypadkach kieruje ogłoszenie do innych jednostek organizacyjnych banku.
3.
Ogłoszenie powinno zawierać:
1)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania posiadacza lub posiadaczy rachunku oraz określenie numeru i symboli utraconego dowodu;
2)
informację, że osoby, które roszczą sobie prawa do utraconego dowodu, w szczególności z tytułu przelewu na ich rzecz wierzytelności z tego dowodu, mogą zgłaszać swoje prawa;
3)
wezwanie osób, w których posiadaniu znajduje się utracony dowód, do złożenia go w dowolnej jednostce organizacyjnej banku;
4)
wskazanie 30-dniowego terminu do zgłoszenia praw, ewentualnie innych zastrzeżeń i złożenia dowodu, licząc od dnia ogłoszenia;
5)
zastrzeżenie, że niezgłoszenie praw do utraconego dowodu i niezłożenie go w jednostce organizacyjnej banku we wskazanym terminie, określonym w ogłoszeniu, może spowodować umorzenie dowodu.
§  5.
1.
Jeżeli w terminie, o którym mowa w § 4 ust. 3 pkt 4:
1)
osoba zainteresowana odnajdzie dowód - powinna zawiadomić o tym właściwą jednostkę organizacyjną banku;
2)
osoba trzecia złoży dowód i nie zgłosi na piśmie zastrzeżeń co do wydania go posiadaczowi rachunku - właściwa jednostka organizacyjna banku wydaje go posiadaczowi rachunku albo wystawia nowy dowód;
3)
właściwa jednostka organizacyjna banku uzyska informację, że dowód znajduje się w czyimkolwiek posiadaniu - zawiadamia o tym osobę zainteresowaną.
2.
Jeżeli osoba trzecia w terminie określonym w § 4 ust. 3 pkt 4 zgłosi swoje prawo do utraconego dowodu z tytułu przelewu wierzytelności z tego dowodu, właściwa jednostka organizacyjna banku zawiadamia o tym osobę zainteresowaną, wstrzymując załatwienie wniosku.
3.
Po upływie terminu określonego w § 4 ust. 3 pkt 4, jeżeli utracony dowód nie został złożony w jednostce organizacyjnej banku i ze strony osób trzecich nie zostały zgłoszone prawa do tego dowodu, jednostka organizacyjna banku prowadząca rachunek rozstrzyga o umorzeniu dowodu.
§  6.
W razie umorzenia utraconego dowodu, właściwa jednostka organizacyjna banku wystawia na żądanie osoby, na której rzecz nastąpiło umorzenie - nowy dowód.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 126, poz. 1070, Nr 141, poz. 1178, Nr 144, poz. 1208, Nr 153, poz. 1271, Nr 169, poz. 1385 i 1387 i Nr 241, poz. 2074, z 2003 r. Nr 50, poz. 424, Nr 60, poz. 535, Nr 65, poz. 594, Nr 228, poz. 2260 i Nr 229, poz. 2276 oraz z 2004 r. Nr 64, poz. 594, Nr 68, poz. 623, Nr 91, poz. 870, Nr 96, poz. 959, Nr 121, poz. 1264, Nr 146, poz. 1546 i Nr 173, poz. 1808.
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 września 1998 r. w sprawie zasad i trybu umarzania dowodów zawarcia umowy rachunku oszczędnościowego (Dz. U. Nr 121, poz. 795), zachowane w mocy na podstawie art. 19 ustawy z dnia 1 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 91, poz. 870), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.222.2258

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb umarzania dokumentów potwierdzających zawarcie umowy rachunku oszczędnościowego oraz rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej.
Data aktu: 27/09/2004
Data ogłoszenia: 13/10/2004
Data wejścia w życie: 28/10/2004