Pozwolenia na przywóz lub wywóz towarów udzielane w ramach środków administrowania obrotem towarami z zagranicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI I PRACY 1
z dnia 14 maja 2004 r.
w sprawie pozwoleń na przywóz lub wywóz towarów udzielanych w ramach środków administrowania obrotem towarami z zagranicą

Na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą (Dz. U. Nr 97, poz. 963) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzory wniosków stosowane w postępowaniu o udzielenie pozwoleń na przywóz towarów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub wywóz towarów z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
wykaz dokumentów i informacji, które powinny być dołączone do wniosku;
3)
sposób udzielenia i wykorzystania pozwoleń;
4)
wzory pozwoleń;
5)
sposób i tryb ewidencjonowania udzielonych pozwoleń.
§  2. 
1. 
Wzór wniosku o udzielenie pozwolenia oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz lub wywóz towarów określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
W zakresie towarów rolno-spożywczych w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą, zwanej dalej "ustawą", wzór wniosku o udzielenie pozwolenia oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz lub wywóz towarów określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Do wniosku o udzielenie pozwolenia albo pozwoleń cząstkowych na przywóz lub wywóz towarów, z zastrzeżeniem ust. 4, należy dołączyć:
1)
aktualne dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej, jeżeli wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą;
2) 2
 zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikacji podatkowej (NIP) albo innego numeru identyfikacyjnego używanego wobec właściwych organów kraju siedziby albo potwierdzenie, że wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT;
3) 3
 (uchylony);
4)
jeżeli wnioskodawca nie jest obywatelem polskim lub nie ma siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej - poświadczoną urzędowo, notarialnie lub przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy kopię stron paszportu, dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, na których są uwidocznione następujące dane:
a)
imię lub imiona,
b)
nazwisko,
c)
data urodzenia,
d)
numer paszportu, dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość,
e)
nazwa organu, który wydał ten dokument;
5)
w przypadku ustanowienia kaucji, dokument potwierdzający dokonanie wpłaty gotówkowej lub poświadczający udzielenie gwarancji.
2. 
Do wniosku o udzielenie pozwolenia albo pozwoleń cząstkowych na przywóz lub wywóz towaru w ramach kontyngentu, dla którego określono sposób rozdysponowania proporcjonalnie do ilości lub wartości obrotów zrealizowanych przez osobę wnioskującą, oprócz dokumentów wymienionych w ust. 1, należy dołączyć oświadczenie o wartości lub ilości towarów przywiezionych lub wywiezionych w okresie odniesienia.
3. 
Wzór oświadczenia, o którym mowa w ust. 2, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4. 
Jeżeli z wnioskiem o udzielenie pozwoleń cząstkowych występuje osoba, której udzielono pozwolenia, wymogu dołączenia dokumentów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie stosuje się.
5. 
Wnioski o udzielenie pozwoleń oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz lub wywóz towarów należy składać od dnia wejścia w życie przepisów ustanawiających środek administrowania obrotem towarami z zagranicą, chyba że przepisy te określają inne terminy.
§  4.  4
1. 
Dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, 2 i 5, powinny być dołączone w oryginale lub kopii poświadczonej urzędowo, notarialnie lub przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy.
2. 
Do dokumentów sporządzonych w języku obcym, na żądanie organu wydającego pozwolenie, dołącza się tłumaczenie tych dokumentów na język polski sporządzone przez tłumacza przysięgłego.
§  5. 
1. 
Pozwolenia oraz pozwolenia cząstkowe są udzielane w oparciu o prawidłowo wypełniony i złożony wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, zgodnie z postanowieniami § 3 i 4, z uwzględnieniem dodatkowych warunków udzielenia i wykorzystania pozwolenia, a także dodatkowych dokumentów, które powinny być dołączone do wniosku, o ile zostaną one określone w przepisach wydanych na podstawie art. 14 ust. 4 lub art. 16 ust. 1 ustawy.
2. 
Kolejnego pozwolenia oraz kolejnych pozwoleń cząstkowych na ten sam towar udziela się po spełnieniu wymogów określonych w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
Jeżeli wnioskodawca ubiega się o kolejne pozwolenie albo o kolejne pozwolenia cząstkowe na ten sam towar w ramach tego samego kontyngentu lub automatycznej rejestracji, uprzednio udzielone pozwolenie albo wszystkie uprzednio udzielone pozwolenia cząstkowe, zawierające adnotację organu celnego o wykorzystaniu danego pozwolenia, powinny być złożone do organu udzielającego pozwoleń nie później niż w dniu:
1)
złożenia wniosku o udzielenie kolejnego pozwolenia albo kolejnych pozwoleń cząstkowych - w przypadku kontyngentu;
2)
udzielenia kolejnego pozwolenia lub kolejnych pozwoleń cząstkowych - w przypadku automatycznej rejestracji.
§  6. 
1. 
Pozwolenie oraz pozwolenia cząstkowe na przywóz lub wywóz towarów są sporządzane w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje wnioskodawca, a drugi jest przechowywany przez organ udzielający pozwoleń.
2. 
Wzór pozwolenia oraz pozwolenia cząstkowego na przywóz towarów określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3. 
Wzór pozwolenia oraz pozwolenia cząstkowego na przywóz towarów, o których mowa w § 2 ust. 2, określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
4. 
Wzór pozwolenia oraz pozwolenia cząstkowego na wywóz towarów określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
5. 
Wzór pozwolenia oraz pozwolenia cząstkowego na wywóz towarów, o których mowa w § 2 ust. 2, określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Jeżeli suma wielkości określonych we wszystkich rozpatrywanych wnioskach przekracza kontyngent, organ właściwy do udzielenia pozwolenia, nie później niż na 3 dni przed upływem terminu rozpatrywania wniosków, ogłosi informację o zastosowanym współczynniku, pozwalającym ustalić wielkości, na jakie udzielono poszczególnych pozwoleń.
2. 
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się:
1)
na stronach internetowych organu właściwego do udzielenia pozwolenia;
2) 5
 w siedzibie organu właściwego do udzielenia pozwolenia;
3)
w miarę możliwości - w środkach masowego przekazu.
§  8. 
1. 
Ewidencja udzielonych pozwoleń oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz lub wywóz towarów jest prowadzona przez organ udzielający pozwoleń w formie księgi ewidencyjnej, oddzielnie dla każdego środka administrowania obrotem towarami z zagranicą.
2. 
Księgę ewidencyjną, o której mowa w ust. 1, można prowadzić w systemie elektronicznym, pod warunkiem że zawarte w niej dane znajdują potwierdzenie w dokumentach przechowywanych przez organ udzielający pozwoleń.
3. 
Wpis do księgi ewidencyjnej powinien być trwały i wyraźny, nie może być wymazywany ani w inny sposób usuwany.
4. 
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:
1)
numer decyzji;
2)
datę udzielenia pozwolenia lub pozwoleń cząstkowych;
3)
kod CN i nazwę towaru;
4) 6
 numer identyfikacji podatkowej (NIP) wnioskodawcy albo inny numer identyfikacyjny używany wobec właściwych organów kraju siedziby, albo numer, pod którym jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT;
5) 7
 (uchylony);
6)
imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy, jeżeli wnioskodawca jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej;
7)
nazwę i adres wnioskodawcy, jeżeli wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą;
8)
numer wniosku;
9)
ilość lub wartość towarów, na jaką udzielono pozwolenia lub na jaką udzielono wszystkich pozwoleń cząstkowych.
§  9. 
Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  10. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie pozwoleń na przywóz lub wywóz towarów udzielanych w ramach środków administrowania obrotem towarami z zagranicą (Dz. U. Nr 101, poz. 1042).
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  8  

WZÓR

WNIOSEK o udzielenie pozwolenia / pozwoleń cząstkowych1 na przywóz / wywóz towarów1 (Dz. U. ................. poz. .......................)2, 3

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2  9  

WZÓR

WNIOSEK o udzielenie pozwolenia / pozwoleń cząstkowych1 na przywóz / wywóz towarów1 (Dz. U. ................. poz. .......................)2, 3

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3  10  

WZÓR

Oświadczenie o ilości lub wartości towarów przywiezionych lub wywiezionych w okresie odniesienia

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4  11  

WZÓR

DECYZJA NR ..............2

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5  12  

WZÓR

DECYZJA NR ..............2

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  6  13  

WZÓR

DECYZJA NR ..............2

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  7  14  

WZÓR

DECYZJA NR ..............2

wzór

1 Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 maja 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 106, poz. 1120).
2 § 3 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 29 marca 2019 r. (Dz.U.2019.703) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2019 r.
3 § 3 ust. 1 pkt 3 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 29 marca 2019 r. (Dz.U.2019.703) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2019 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 marca 2019 r. (Dz.U.2019.703) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2019 r.
5 § 7 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 marca 2019 r. (Dz.U.2019.703) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2019 r.
6 § 8 ust. 4 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 29 marca 2019 r. (Dz.U.2019.703) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2019 r.
7 § 8 ust. 4 pkt 5 uchylony przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 29 marca 2019 r. (Dz.U.2019.703) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2019 r.
8 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 marca 2019 r. (Dz.U.2019.703) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2019 r.
9 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 marca 2019 r. (Dz.U.2019.703) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2019 r.
10 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 marca 2019 r. (Dz.U.2019.703) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2019 r.
11 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 marca 2019 r. (Dz.U.2019.703) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2019 r.
12 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 marca 2019 r. (Dz.U.2019.703) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2019 r.
13 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 marca 2019 r. (Dz.U.2019.703) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2019 r.
14 Załącznik nr 7 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 marca 2019 r. (Dz.U.2019.703) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2019 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024