Warunki i tryb występowania uczelni niepaństwowej o dotacje z budżetu państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)
z dnia 4 kwietnia 2003 r.
w sprawie warunków i trybu występowania uczelni niepaństwowej o dotacje z budżetu państwa

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Uczelnia niepaństwowa może wystąpić o przyznanie dotacji na działalność dydaktyczną w zakresie dofinansowania kształcenia kadr oraz badań niezbędnych dla prowadzenia działalności dydaktycznej i kształcenia kadr, jeżeli:
1)
co najmniej jedna z jednostek organizacyjnych uczelni posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora lub posiada uprawnienia do prowadzenia studiów na poziomie magisterskim i w okresie trzech lat poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie co najmniej czterech pracowników uczelni, zatrudnionych w niej przez okres nie krótszy niż dwa lata na podstawie umowy o pracę, uzyskało stopień naukowy doktora;
2)
zapewnia na ten cel środki własne lub inne środki niepochodzące z dotacji z budżetu państwa, w łącznej wysokości co najmniej 50% kosztów realizacji zadania, na które ma być przyznana dotacja.
2.
Zakres wniosku o przyznanie dotacji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Uczelnia niepaństwowa może ubiegać się o dotację na pomoc materialną dla studentów, jeżeli posiada regulamin przyznawania pomocy materialnej.
2.
Zakres wniosku o przyznanie dotacji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Uczelnia niepaństwowa może wystąpić o przyznanie dotacji na dofinansowanie inwestycji budowlanej, jeżeli:
1)
posiada uprawnienie do prowadzenia studiów magisterskich na co najmniej jednym kierunku lub uzyskała pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej co najmniej jednego kierunku studiów prowadzonego na poziomie zawodowym;
2)
liczba zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy profesora, stopień naukowy doktora habilitowanego lub stopień naukowy doktora jest większa o co najmniej 25 % od minimum kadrowego, o którym mowa w przepisach określających warunki, jakie powinna spełniać uczelnia, aby utworzyć i prowadzić kierunek studiów;
3)
liczba studentów jest nie mniejsza niż 3.000 osób, w tym co najmniej 500 studentów na studiach dziennych;
4)
posiada bazę materialną stanowiącą jej własność, o wartości co najmniej 5.000.000 zł;
5)
posiada zaakceptowany przez określone w statucie właściwe organy program inwestycji oraz dokument stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego;
6)
zapewni dla inwestycji, której dotyczy wystąpienie, środki inne niż dotacja z budżetu państwa w łącznej wysokości co najmniej 70% planowanej wartości kosztorysowej inwestycji, w tym nie mniej niż 30% środków własnych.
2.
Warunkiem wystąpienia uczelni niepaństwowej o przyznanie dotacji, o której mowa w ust. 1, jest złożenie przez organ uczelni uprawniony do jej reprezentowania oświadczenia w formie aktu notarialnego zawierającego zobowiązanie do:
1)
niezbywania i niedokonywania zmiany przeznaczenia nieruchomości zabudowanej przy udziale środków z dotacji, o której mowa w ust.1, bez zgody ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, zwanego dalej "ministrem";
2)
przekazania nieruchomości wymienionej w pkt 1 na cele edukacyjne uzgodnione z ministrem, w przypadku likwidacji uczelni.
3.
Do wniosku uczelni niepaństwowej o przyznanie dotacji, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy określające szczegółowe zasady finansowania inwestycji z budżetu państwa.
4.
Zakres wniosku o przyznanie dotacji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5.
Do wniosku o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną, o której mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
pisemne zobowiązanie określonych w statucie właściwych organów uczelni do zapewnienia środków własnych w wysokości co najmniej 30% planowanej wartości kosztorysowej inwestycji oraz angażowania środków własnych i innych niż dotacja z budżetu państwa od rozpoczęcia inwestycji;
2)
poświadczone kopie umów zawartych z bankiem lub pożyczkodawcą albo wydanych przez nich dokumentów potwierdzających zapewnienie udzielenia kredytu lub pożyczki, z uwzględnieniem planowanych kwot i terminów ich przyznania;
3)
poświadczone kopie dokumentów potwierdzających przyznanie dotacji z funduszów celowych lub innych środków albo zapewnienie ich przyznania, z uwzględnieniem planowanych kwot i terminów ich przyznania.
§  4.
Warunkiem wystąpienia uczelni niepaństwowej o przyznanie dotacji z budżetu państwa jest wykorzystanie zapewnianych wcześniej środków własnych na realizację przedsięwzięć dofinansowanych z budżetu państwa, zgodnie z zadeklarowanym przeznaczeniem, a także przestrzeganie przez uczelnię przepisów prawa.
§  5.
1.
Wnioski o przyznanie dotacji, o których mowa w § 1-3, składa się w terminie do dnia 10 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym ma być udzielona dotacja.
2.
Wnioski o przyznanie dotacji składa się do ministra w dwóch egzemplarzach. Wniosek podpisuje i składa określony w statucie właściwy organ uprawniony do reprezentowania uczelni, w uzgodnieniu z założycielem uczelni.
§  6.
1.
Po wpłynięciu wniosku minister sprawdza, czy spełnia on wymagania formalne określone w rozporządzeniu.
2.
Jeżeli wniosek nie spełnia wymagań formalnych, minister wzywa uczelnię niepaństwową do usunięcia uchybień w terminie nie dłuższym niż 14 dni.
3.
W razie nieusunięcia uchybień w terminie wymienionym w ust. 2, wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
4.
Minister kieruje wniosek uczelni niepaństwowej o przyznanie dotacji z budżetu państwa, spełniający wymagania formalne, do Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego w celu zaopiniowania.
5.
Dotacje, o których mowa w § 1-3, przyznawane są w ramach środków przewidzianych na te cele w części budżetu państwa, której dysponentem jest minister.
§  7.
Wnioski uczelni niepaństwowych o przyznanie dotacji, wymienionych w § 1 i 3, w roku, w którym wchodzi w życie rozporządzenie, mogą być składane nie później niż w okresie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 97, poz. 866).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1991 r. Nr 104, poz. 450, z 1992 r. Nr 54, poz. 254 i Nr 63, poz. 314, z 1994 r. Nr 1, poz. 3, Nr 43, poz. 163, Nr 105, poz. 509 i Nr 121, poz. 591, z 1996 r. Nr 5, poz. 34 i Nr 24, poz. 110, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 96, poz. 590, Nr 104, poz. 661, Nr 121, poz. 770 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 50, poz. 310, Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1115 i 1118, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1314, z 2001 r. Nr 85, poz. 924, Nr 103, poz. 1129, Nr 111, poz. 1193 i 1194 i Nr 126, poz. 1383 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 33 i 34, Nr 150, poz. 1239, Nr 153, poz. 1271 i Nr 200, poz. 1683.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZAKRES WNIOSKU UCZELNI NIEPAŃSTWOWEJ O PRZYZNANIE DOTACJI NA DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNĄ W ZAKRESIE DOFINANSOWANIA KSZTAŁCENIA KADR ORAZ BADAŃ NIEZBĘDNYCH DLA PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI DYDAKTYCZNEJ I KSZTAŁCENIA KADR

1. Informacje o uczelni:

1) nazwa uczelni;

2) data utworzenia;

3) prowadzone kierunki studiów;

4) liczba nauczycieli akademickich zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, z podziałem na posiadających stopień naukowy doktora, stopień naukowy doktora habilitowanego oraz tytuł naukowy;

5) liczba nauczycieli akademickich wykonujących pracę w uczelni na podstawie umów cywilnoprawnych, z podziałem na posiadających stopień naukowy doktora, stopień naukowy doktora habilitowanego oraz tytuł naukowy;

6) liczba studentów, w tym studentów studiów dziennych;

7) uprawnienia do nadawania stopni naukowych, z podaniem zakresu, daty uzyskania oraz liczby stopni naukowych nadanych w ciągu ostatnich trzech lat;

8) uprawnienia do prowadzenia studiów magisterskich, z podaniem kierunków i daty uzyskania uprawnienia;

9) informacje o pracownikach uczelni, którzy uzyskali w ostatnich trzech latach stopnie naukowe doktora, wraz z podaniem nazw jednostek, które stopnie te nadały, oraz okresie zatrudnienia tych pracowników w uczelni na podstawie umowy o pracę.

(Informacje o uczelni powinny być podane według stanu na dzień sporządzania wniosku.)

2. Opis zadania z zakresu kształcenia kadr oraz badań niezbędnych dla prowadzenia działalności dydaktycznej i kształcenia kadr:

1) charakterystyka planowanego zadania;

2) termin realizacji;

3) uzasadnienie celowości realizacji planowanego zadania;

4) dotychczasowe doświadczenia i osiągnięcia w tym zakresie.

(Zadanie powinno być realizowane w roku kalendarzowym wymienionym we wniosku.)

3. Planowane koszty zadania, z tego:

1) wynagrodzenia;

2) aparatura naukowo-badawcza;

3) programy komputerowe, wydawnictwa;

4) materiały i przedmioty nietrwałe;

5) wyjazdy;

6) koszty pośrednie;

7) inne koszty (podać jakie).

4. Planowane źródła sfinansowania kosztów zadania:

1) wysokość wnioskowanej dotacji;

2) środki własne uczelni;

3) inne środki (z określeniem źródła pochodzenia).

5. Określenie zakresu i kwot przeznaczenia wnioskowanej dotacji (z wyłączeniem rzeczowych aktywów trwałych).

6. Numer rachunku bankowego.

7. Sprawozdanie merytoryczne i rozliczenie z przyznanych wcześniej dotacji w ramach działalności dydaktycznej (jeżeli tego rodzaju sprawozdanie nie było wcześniej przedkładane).

8. Opinia organu kolegialnego uczelni.

9. Dane osoby sporządzającej wniosek (imię i nazwisko oraz numer telefonu).

10. Podpisy określonych w statucie właściwych organów uczelni oraz założyciela.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZAKRES WNIOSKU UCZELNI NIEPAŃSTWOWEJ O PRZYZNANIE DOTACJI NA POMOC MATERIALNĄ DLA STUDENTÓW

1. Informacje o uczelni:

1) nazwa uczelni;

2) data utworzenia;

3) liczba studentów (bez cudzoziemców) wg stanu w dniu 30 listopada;

4) liczba studentów studiów dziennych (bez cudzoziemców) wg stanu w dniu 30 listopada.

2. Informacja o wykorzystaniu dotacji w ramach pomocy materialnej dla studentów

przyznanej w roku składania wniosku (jeżeli tego rodzaju informacja nie była wcześniej przedkładana), zawierająca w szczególności dane o liczbie stypendystów wg stanu w dniu 30 listopada.

3. Numer rachunku bankowego.

4. Dane osoby sporządzającej wniosek (imię i nazwisko oraz numer telefonu).

5. Podpisy określonych w statucie właściwych organów uczelni oraz założyciela.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZAKRES WNIOSKU UCZELNI NIEPAŃSTWOWEJ O PRZYZNANIE DOTACJI NA DOFINANSOWANIE INWESTYCJI BUDOWLANEJ

1. Informacje o uczelni:

1) nazwa uczelni;

2) data utworzenia;

3) prowadzone kierunki studiów;

4) uprawnienia do prowadzenia studiów magisterskich, z podaniem kierunków i dat przyznania uprawnienia;

5) ocena Państwowej Komisji Akredytacyjnej, z podaniem kierunku lub kierunków studiów;

6) liczba nauczycieli akademickich zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, z podziałem na posiadających stopień naukowy doktora, stopień naukowy doktora habilitowanego oraz tytuł naukowy, z podaniem nazwisk osób stanowiących minimum kadrowe poszczególnych kierunków studiów;

7) liczba studentów, w tym studentów studiów dziennych;

8) opis bazy uczelni, w tym własnej, z podaniem szczegółowych informacji o dotychczasowym zaangażowaniu środków własnych w rozwój bazy uczelni;

9) udokumentowana informacja o wartości bazy materialnej będącej własnością uczelni.

(Informacje o uczelni powinny być podane według stanu na dzień sporządzania wniosku.)

2. Opis inwestycji:

1) nazwa i lokalizacja inwestycji;

2) informacja o przedmiocie i przeznaczeniu inwestycji;

3) uzasadnienie celowości inwestycji i jej lokalizacji;

4) planowany okres realizacji inwestycji;

5) dokumenty potwierdzające przygotowanie uczelni do realizacji inwestycji, w tym zaakceptowany program inwestycji, kopia decyzji o pozwoleniu na budowę, dokument stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością;

6) planowana wartość kosztorysowa inwestycji i struktura nakładów, z podaniem daty zatwierdzenia planowanej wartości kosztorysowej inwestycji;

7) źródła finansowania inwestycji, w tym środki własne, środki inne niż dotacja z budżetu państwa, wnioskowana dotacja;

8) harmonogram realizacji inwestycji;

9) zakładany wstępnie harmonogram przekazywania wnioskowanej dotacji.

3. Zobowiązania określonych w statucie właściwych organów uczelni, o których mowa w § 3 ust. 5 pkt 1 rozporządzenia.

4. Oświadczenie, o którym mowa w §3 ust. 2 rozporządzenia.

5. Numer rachunku bankowego.

6. Sprawozdanie merytoryczne i rozliczenie z przyznanych wcześniej dotacji na inwestycje (jeżeli tego rodzaju sprawozdanie nie było wcześniej przedkładane).

7. Opinia organu kolegialnego uczelni.

8. Dane osoby sporządzającej wniosek (imię i nazwisko oraz numer telefonu).

9. Podpisy określonych w statucie właściwych organów uczelni oraz założyciela.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024