Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego i państwowe komisje egzaminacyjne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU 1
z dnia 15 października 2003 r.
w sprawie Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego i państwowych komisji egzaminacyjnych

Na podstawie art. 11d ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. Nr 90, poz. 999, z 2000 r. Nr 29, poz. 358, z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 oraz z 2003 r. Nr 73, poz. 661) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zadania i regulamin działania Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, zwanej dalej "Komisją", organizację państwowych komisji egzaminacyjnych, sposób obsługi administracyjnej i finansowej Komisji i państwowych komisji egzaminacyjnych, wysokość wynagrodzenia oraz warunki zwrotu członkom Komisji i państwowych komisji egzaminacyjnych kosztów podróży i pobytu, a także wysokość wynagrodzenia innych osób wykonujących zadania na zlecenie Komisji.
§  2. 
Do zadań Komisji należy:
1)
rozstrzyganie spraw wynikających z przeprowadzania egzaminów;
2)
przyjmowanie wniosków dotyczących potrzeb w zakresie przeprowadzania egzaminów oraz rozpatrywanie wniosków o zwolnienie z obowiązku zdawania egzaminu;
3)
przygotowywanie rocznego harmonogramu egzaminów w uzgodnieniu z dyrektorem Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej;
4)
wyznaczanie spośród członków państwowych komisji egzaminacyjnych ich przewodniczących;
5)
zlecanie przygotowania zadań egzaminacyjnych, testów egzaminacyjnych, analiz i opracowań na potrzeby przeprowadzanych egzaminów;
6)
opracowanie kryteriów, od których zależy wysokość wynagrodzenia za przygotowanie zadań, testów, analiz i opracowań, o których mowa w pkt 5;
7)
przekazywanie protokołów i innej dokumentacji związanej z egzaminami i ze zwalnianiem z obowiązku zdawania egzaminów do Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej w celu archiwizacji;
8)
składanie rocznych sprawozdań z przebiegu egzaminów i działalności Komisji ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania do dnia 30 stycznia następnego roku.
§  3. 
Regulamin działania Komisji stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  4. 
Państwowe komisje egzaminacyjne powołuje Komisja, określając każdorazowo ich skład, termin i miejsce odbycia egzaminu.
§  5. 
W skład państwowej komisji egzaminacyjnej wchodzi od 3 do 6 osób, w tym:
1)
przewodniczący;
2)
członkowie;
3)
sekretarz.
§  6. 
Przewodniczący państwowej komisji egzaminacyjne kieruje jej pracami, a w szczególności odpowiada za prawidłowy przebieg egzaminu, w tym za zapewnienie odpowiednich warunków do jego przeprowadzenia.
§  7. 
Obsługę administracyjną i finansową prac Komisji i państwowych komisji egzaminacyjnych wykonują odpowiednie komórki Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, w ramach wydatków ustalonych na ten cel w jego planie finansowym.
§  8. 
1. 
Przewodniczący Komisji otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 150 % stawki wynagrodzenia zasadniczego asystenta, określonej w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach państwowych, zwanej dalej "stawką".
2. 
Sekretarz Komisji otrzymuje za każdy dzień udziału w posiedzeniach Komisji wynagrodzenie w wysokości 40 % stawki.
3. 
Pozostali członkowie Komisji otrzymują za każdy dzień udziału w posiedzeniach Komisji wynagrodzenie w wysokości 25 % stawki.
§  9. 
Przewodniczący państwowej komisji egzaminacyjnej za każdy dzień udziału w jej posiedzeniach otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 30 % stawki, a pozostali członkowie i sekretarz państwowej komisji egzaminacyjnej - 25 % stawki.
§  10. 
1. 
Osobom opracowującym zadania i testy egzaminacyjne przysługuje wynagrodzenie w wysokości do 300 % stawki.
2. 
Osobom przygotowującym analizy i opracowania na potrzeby egzaminów przysługuje wynagrodzenie w wysokości do 250 % stawki.
3. 
Wysokość wynagrodzenia osób wykonujących zadania na zlecenie Komisji, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala przewodniczący Komisji w oparciu o kryteria ustalone przez Komisję.
§  11. 
Członkowie Komisji i państwowych komisji egzaminacyjnych w związku z wykonywaniem powierzonych im obowiązków otrzymują diety, zwrot kosztów podróży i noclegów, a także innych wydatków określonych przez Komisję odpowiednio do uzasadnionych potrzeb, na zasadach określonych w przepisach regulujących należności przysługujące pracownikom z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju oraz poza jego granicami, wydanych na podstawie art. 775 § 2 Kodeksu pracy.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN DZIAŁANIA PAŃSTWOWEJ KOMISJI POŚWIADCZANIA ZNAJOMOŚCI JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

§  1. 
1. 
W skład Komisji wchodzą przewodniczący i 9 członków.
2. 
Komisja spośród swoich członków wyznacza zastępcę przewodniczącego i sekretarza.
3. 
Zakres zadań wiceprzewodniczącego określa przewodniczący Komisji.
4. 
Sekretarz Komisji zapewnia sprawne funkcjonowanie Komisji i wykonywanie przez nią zadań. Szczegółowy zakres zadań sekretarza określa przewodniczący Komisji.
§  2. 
Przewodniczący Komisji zwołuje posiedzenia Komisji, przewodniczy jej obradom, reprezentuje ją na zewnątrz oraz podpisuje uchwały Komisji.
§  3. 
Komisja działa na posiedzeniach zwoływanych w razie potrzeby, ale nie rzadziej niż dwa razy w roku. Terminy posiedzeń są ustalane w uzgodnieniu z dyrektorem Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej.
§  4. 
Komisja podejmuje decyzje w formie uchwał, które zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 2/3 swojego składu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
1 Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działami administracji rządowej - oświata i wychowanie oraz szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 i 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 97, poz. 866).

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024