Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 13 czerwca 2003 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954 oraz z 2002 r. Nr 71, poz. 655) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności;
2)
warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
organie prowadzącym postępowanie - oznacza to ministra właściwego do spraw administracji publicznej albo organ wskazany w trybie określonym w art. 4a ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 1999 r. Nr 82, poz. 928, z późn. zm.2));
2)
przedsiębiorcy - oznacza to przedsiębiorcę w rozumieniu art. 6 pkt 6 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96, z późn. zm.3));
3)
stronach podmiotowych - oznacza to strony Biuletynu Informacji Publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 oraz z 2002 r. Nr 153, poz. 1271), utworzone, utrzymywane i aktualizowane przez organ prowadzący postępowanie;
4)
zakładzie górniczym - oznacza to zakład górniczy w rozumieniu art. 6 pkt 7 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze.
§  3.
1.
Konieczność odbycia stażu adaptacyjnego albo testu umiejętności jest stwierdzana w formie postanowienia wydanego w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania górniczego zawodu regulowanego, zwanego dalej "postępowaniem".
2.
Wnioskodawca, po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenie testu umiejętności.
3.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2, jest dostępny na stronach podmiotowych.
§  4.
Organ prowadzący postępowanie przekazuje postanowienie, o którym mowa w § 3 ust. 1, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informację o posiadanych kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym wnioskodawcy:
1)
przedsiębiorcy, w którego zakładzie górniczym ma być odbywany staż adaptacyjny;
2)
komisji egzaminacyjnej przygotowującej i przeprowadzającej test umiejętności.
§  5.
Organ prowadzący postępowanie upowszechnia na stronach podmiotowych informacje o wymaganiach kwalifikacyjnych dla każdego rodzaju górniczego zawodu regulowanego.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  6.
Staż adaptacyjny odbywa się w zakładzie górniczym.
§  7.
1.
Wnioskodawca wraz z wnioskiem, o którym mowa w § 3 ust. 2, składa:
1)
formularz zgłoszeniowy;
2)
dokument zawierający zobowiązanie się przedsiębiorcy do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych.
2.
W formularzu zgłoszeniowym wnioskodawca wskazuje przedsiębiorcę, który zobowiązał się nawiązać z nim stosunek prawny w celu odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego.
3.
W dokumencie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przedsiębiorca określa:
1)
rodzaj stosunku prawnego;
2)
termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;
3)
okres, na jaki nawiąże stosunek prawny;
4)
informację o obowiązkach, jakie powierzy wnioskodawcy.
4.
Wzór formularza zgłoszeniowego stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5.
Wzór formularza zgłoszeniowego jest dostępny na stronach podmiotowych.
§  8.
W celu odbycia stażu adaptacyjnego u przedsiębiorcy wskazanego w formularzu zgłoszeniowym, wnioskodawca jest zatrudniany na podstawie umowy o pracę albo odbywa staż, bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem, na podstawie umowy cywilnoprawnej - na warunkach określonych pomiędzy wnioskodawcą a przedsiębiorcą.
§  9.
1.
Staż adaptacyjny odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, którym może być osoba kierownictwa lub dozoru ruchu posiadająca kwalifikacje, o uznanie których występuje wnioskodawca.
2.
Opiekuna stażu wyznacza kierownik ruchu zakładu górniczego, w którym odbywany jest staż.
3.
Zmiana opiekuna stażu może nastąpić z powodu:
1)
braku możliwości dalszego pełnienia czynności przez opiekuna stażu;
2)
umotywowanego wniosku wnioskodawcy złożonego nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3)
umotywowanej prośby opiekuna stażu złożonej nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
4.
Zmiany opiekuna stażu dokonuje kierownik ruchu zakładu górniczego, w którym odbywany jest staż.
§  10.
1.
Staż adaptacyjny jest odbywany zgodnie z programem stażu adaptacyjnego.
2.
Program stażu adaptacyjnego ustala opiekun stażu po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w § 3 ust. 1, oraz kopii dokumentacji, o której mowa w § 4.
3.
Program stażu adaptacyjnego jest ustalany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po szczegółowej analizie dotychczas posiadanych umiejętności wynikających z dokumentacji zgromadzonej w toku postępowania oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny dla spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych w przepisach regulacyjnych dla wskazanego przez wnioskodawcę górniczego zawodu regulowanego.
4.
Program stażu adaptacyjnego zatwierdza kierownik ruchu zakładu górniczego, w którym odbywany jest staż.
§  11.
Ustalając program stażu adaptacyjnego, uwzględnia się w szczególności:
1)
dotychczasowe doświadczenie zawodowe wnioskodawcy i wymagania stawiane dla danego rodzaju górniczego zawodu regulowanego;
2)
organizację i zasady funkcjonowania zakładu górniczego, w zakresie obowiązujących w tym zakładzie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego, występujących zagrożeń, a także porządku i dyscypliny pracy.
§  12.
1.
Długość stażu adaptacyjnego określa postanowienie, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2.
Na wniosek wnioskodawcy złożony w toku postępowania organ prowadzący postępowanie może przedłużyć staż adaptacyjny.
3.
Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 2, został złożony w trakcie odbywania stażu adaptacyjnego, organ prowadzący postępowanie przedłuża lub odmawia przedłużenia stażu po zapoznaniu się z opinią kierownika ruchu zakładu górniczego, w którym staż jest odbywany.
§  13.
Staż adaptacyjny rozpoczyna się w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z przedsiębiorcą.
§  14.
Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia kierownik ruchu zakładu górniczego, w którym odbywany jest staż.
§  15.
1.
Opiekun stażu, za pośrednictwem kierownika ruchu zakładu górniczego, przekazuje przedsiębiorcy informację o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z zatwierdzonego programu stażu adaptacyjnego.
2.
Terminy przekazywania informacji, o których mowa w ust. 1, ustala przedsiębiorca.
§  16.
Organ prowadzący postępowanie sprawuje nadzór nad odbywaniem stażu adaptacyjnego w szczególności poprzez:
1)
kontrolę realizacji programu stażu;
2)
kontrolę warunków odbywania stażu;
3)
kontrolę obecności w czasie stażu;
4)
obserwację pracy wykonywanej przez wnioskodawcę w czasie stażu;
5)
gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
§  17.
1.
Oceny stażu adaptacyjnego dokonuje opiekun stażu wraz z kierownikiem ruchu zakładu górniczego, w którym odbywany jest staż, nie później niż w ciągu czternastu dni od daty zakończenia stażu.
2.
Dokonując oceny stażu adaptacyjnego, bierze się pod uwagę, czy wnioskodawca uzyskał:
1)
umiejętność wykonywania wymaganych dla danego górniczego zawodu regulowanego czynności w ruchu zakładu górniczego;
2)
znajomość obowiązujących w danym zakładzie górniczym przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego, występujących zagrożeń, a także porządku i dyscypliny pracy;
3)
znajomość sposobu postępowania w sytuacjach awaryjnych;
4)
znajomość sposobu bezpiecznego wykonywania pracy.
3.
Ocena stażu adaptacyjnego jest dokonywana w formie raportu opiekuna stażu i wniosków kierownika ruchu zakładu górniczego, w którym odbywany jest staż, zawierającego uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu do samodzielnego wykonywania górniczego zawodu regulowanego albo o jego braku.
4.
Ocena stażu adaptacyjnego jest potwierdzana podpisami przez opiekuna stażu oraz kierownika ruchu zakładu górniczego, w którym odbywany jest staż, a następnie przekazywana przedsiębiorcy.
§  18.
Ocena stażu adaptacyjnego jest przekazywana przez przedsiębiorcę, w terminie trzech dni od dnia jej otrzymania, wnioskodawcy, na adres wskazany we wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2, oraz organowi prowadzącemu postępowanie.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  19.
1.
Testy umiejętności są przeprowadzane przez właściwe komisje egzaminacyjne działające na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 11 czerwca 2002 r. sprawie kwalifikacji wymaganych od osób kierownictwa i dozoru ruchu zakładów górniczych, mierniczego górniczego i geologa górniczego oraz wykazu stanowisk w ruchu zakładu górniczego, które wymagają szczególnych kwalifikacji (Dz. U. Nr 84, poz. 755) lub rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 czerwca 2002 r. w sprawie ratownictwa górniczego (Dz. U. Nr 94, poz. 838).
2.
Testy umiejętności są przeprowadzane dwa razy w roku.
3.
Terminy testów umiejętności ustala organ prowadzący postępowanie najpóźniej do dnia 15 grudnia na rok następny oraz podaje do publicznej wiadomości na stronach podmiotowych.
§  20.
1.
Wnioskodawca, który złożył wniosek o przeprowadzenie testu umiejętności wcześniej niż na trzy miesiące przed ustalonym terminem testu, odbywa test w tym terminie.
2.
Wnioskodawca może wystąpić o odbycie testu w kolejnym terminie.
§  21.
1.
Test umiejętności opracowuje przewodniczący komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej test.
2.
Do opracowania testu umiejętności przepis § 10 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  22.
1.
Test umiejętności jest przeprowadzany w formie pisemnej z zachowaniem zasady anonimowości, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Jeżeli ze względu na chorobę lub niepełnosprawność wnioskodawcy nie jest możliwe przeprowadzenie testu umiejętności z zachowaniem anonimowości, test przeprowadza się w formie możliwej do wykonania przez wnioskodawcę, odnotowanej na arkuszu testu; ocena takiego testu jest dokonywana niezwłocznie po jego zakończeniu.
§  23.
Test umiejętności jest przeprowadzany w języku polskim.
§  24.
Arkusze testu są przygotowywane i przechowywane w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie wnioskodawcy przed rozpoczęciem testu.
§  25.
1.
Test umiejętności składa się z nie więcej niż stu zagadnień lub pytań.
2.
Każde z zagadnień lub pytań zawiera nie mniej niż trzy możliwości rozwiązania lub odpowiedzi.
3.
Co najmniej 90% zagadnień lub pytań zawiera jedno rozwiązanie poprawne albo jedną odpowiedź poprawną. Pozostałe zagadnienia lub pytania mogą zawierać więcej niż jedno rozwiązanie lub odpowiedź poprawną.
§  26.
Zagadnienia i pytania oraz możliwości rozwiązań albo odpowiedzi są umieszczane na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu ostemplowanych przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
§  27.
1.
Rozwiązania zagadnień oraz odpowiedzi na pytania są punktowane.
2.
Za każde prawidłowe rozwiązanie zagadnienia oraz każdą prawidłową odpowiedź na pytanie ustala się jednakową liczbę punktów, z tym że w przypadku, gdy więcej niż jedno rozwiązanie lub odpowiedź są prawidłowe, dla zdobycia punktów za takie zagadnienie lub pytanie należy wskazać jako poprawne wszystkie rozwiązania lub odpowiedzi.
§  28.
1.
Oceny testu umiejętności oraz ustalenia jego wyniku dokonuje komisja egzaminacyjna w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty przeprowadzenia testu umiejętności.
2.
Zaliczenie testu umiejętności następuje w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 66% punktów możliwych do uzyskania.
3.
Kryteria oceny testu umiejętności, wymienione w § 27 ust. 2, są dostępne dla wnioskodawcy w komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej test umiejętności oraz umieszczane na arkuszu testu umiejętności.
§  29.
Komisja egzaminacyjna przekazuje wynik testu umiejętności, w terminie trzech dni od dnia jego ustalenia:
1)
wnioskodawcy, na adres wskazany we wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2;
2)
organowi prowadzącemu postępowanie.

Rozdział  4

Przepis końcowy

§  30.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
________

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 43, poz. 489, Nr 48, poz. 550, Nr 62, poz. 718, Nr 70, poz. 816, Nr 73, poz. 852, Nr 109, poz. 1158 i Nr 122, poz. 1314 i 1321, z 2001 r. Nr 3, poz. 18, Nr 5, poz. 43 i 44, Nr 42, poz. 475, Nr 63, poz. 634, Nr 73, poz. 761, Nr 76, poz. 811, Nr 87, poz. 954, Nr 102, poz. 1116, Nr 113, poz. 1207, Nr 115, poz. 1229, Nr 123, poz. 1353, Nr 125, poz. 1371, Nr 126, poz. 1382, Nr 129, poz. 1441, Nr 130, poz. 1450 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 41, poz. 365, Nr 71, poz. 655, Nr 74, poz. 676, Nr 89, poz. 804, Nr 93, poz. 820, Nr 130, poz. 1112 i Nr 135, poz. 1145 oraz z 2003 r. Nr 52, poz. 450, Nr 64, poz. 592, Nr 65, poz. 595, Nr 84, poz. 774 i Nr 96, poz. 874.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 88, poz. 554. Nr 111, poz. 726 i Nr 133, poz. 885, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 110, poz. 1190, Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 117, poz. 1007, Nr 153, poz. 1271, Nr 166, poz. 1360 i Nr 240, poz. 2055.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WZÓR

WNIOSEK O ODBYCIE STAŻU ADAPTACYJNEGO/PRZEPROWADZENIE TESTU UMIEJĘTNOŚCI1)

.......................... wnosi o odbycie stażu adaptacyjnego

(imię i nazwisko)

/przeprowadzenie w terminie najbliższym/ .....................

................ 2) testu umiejętności1),

zgodnie z postanowieniem .....................................

..............................................................

(określenie organu prowadzącego postępowanie w sprawie

uznania kwalifikacji)

z dnia ............................. w sprawie nr ............

Zawiadomienia proszę kierować na adres .......................

......................

(podpis)

1) Niepotrzebne skreślić.

2) Jeżeli wnioskodawca występuje o przeprowadzenie testu umiejętności w terminie późniejszym, powinien w wolnym polu wpisać wnioskowaną datę zgodnie z § 20 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 czerwca 2003 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 125, poz. 1164).

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO

................................. odbędzie staż adaptacyjny w

(imię i nazwisko)

.............................................................

.............................................................

(nazwa i adres przedsiębiorcy)

...................

(podpis)

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.125.1164

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania górniczych zawodów regulowanych.
Data aktu: 13/06/2003
Data ogłoszenia: 17/07/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004