Wzorcowe programy zajęć wychowania fizycznego dla jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, Szefowi Urzędu Ochrony Państwa oraz Szefowi Obrony Cywilnej Kraju.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
z dnia 20 lutego 2002 r.
w sprawie wzorcowych programów zajęć wychowania fizycznego dla jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, Szefowi Urzędu Ochrony Państwa oraz Szefowi Obrony Cywilnej Kraju.

Na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889 i Nr 102, poz. 1115 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 31) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustala się wzorcowy program zajęć wychowania fizycznego dla jednostek organizacyjnych, o których mowa w ust. 2, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Program zajęć wychowania fizycznego, o którym mowa w ust. 1, realizują następujące jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej:
1)
jednostki wojskowe,
2)
wyższe szkoły wojskowe,
3)
wojskowe ośrodki szkolenia sportowego.
§  2. 
1. 
Ustala się wzorcowy program zajęć wychowania fizycznego dla jednostek organizacyjnych, o których mowa w ust. 2, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Program zajęć wychowania fizycznego, o którym mowa w ust. 1, realizują następujące jednostki organizacyjne podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, Szefowi Urzędu Ochrony Państwa i Szefowi Obrony Cywilnej Kraju:
1)
wyższe szkoły nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
2)
jednostki organizacyjne, delegatury, wydziały zamiejscowe i ośrodki szkolenia Urzędu Ochrony Państwa,
3)
centralne i terenowe jednostki organizacyjne Straży Granicznej, Policji i Państwowej Straży Pożarnej,
4)
szkoły i ośrodki szkolenia nadzorowane przez Komendanta Głównego Policji,
5)
Biuro Ochrony Rządu,
6)
jednostki Obrony Cywilnej Kraju.
§  3. 
Traci moc zarządzenie Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 19 lipca 1996 r. w sprawie wzorcowych programów zajęć wychowania fizycznego dla jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz Szefowi Obrony Cywilnej Kraju (Monitor Polski Nr 55, poz. 514).
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZORCOWY PROGRAM ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH PODLEGŁYCH MINISTROWI OBRONY NARODOWEJ

§  1. 
1. 
Wychowanie fizyczne realizowane w jednostkach organizacyjnych wymienionych w § 1 ust. 2 rozporządzenia, zwanych dalej "jednostkami resortu obrony narodowej", ma na celu kształtowanie i doskonalenie zdolności motorycznych, umiejętności fizycznych i dyspozycji psychofizycznych, niezbędnych w służbie i działaniach bojowych.
2. 
Podstawowym zadaniem wychowania fizycznego w jednostkach resortu obrony narodowej jest kształtowanie, metodami i środkami wychowania fizycznego, wysokiej sprawności fizycznej, odporności na stresy związane z walką i trudami służby, wspomaganie działań prozdrowotnych oraz działań samodzielnych i w zespołach, w zmiennych warunkach służby wojskowej i walki.
§  2. 
Program wychowania fizycznego w jednostkach resortu obrony narodowej powinien zawierać:
1)
tematy obejmujące środki bezpośrednio przygotowujące żołnierzy do działań bojowych, takie jak walka wręcz, ćwiczenia w ośrodku sprawności fizycznej, sporty obronne oraz "szkoła przeżycia",
2)
tematy obejmujące środki pośrednio przygotowujące do działań bojowych i uzupełniające, do których zalicza się w szczególności: poranny rozruch fizyczny, ćwiczenia siłowe i ogólnousprawniające, gimnastykę, atletykę terenową, pływanie, narciarstwo, jeździectwo, żeglarstwo, wspinaczkę wysokogórską, ratownictwo wodne i górskie, sportowe gry indywidualne i zespołowe,
3)
zajęcia sprawdzające dla kadry zawodowej, słuchaczy szkół wojskowych i żołnierzy służby zasadniczej w formie obowiązkowych, przeprowadzanych komisyjnie, testów sprawnościowych.
§  3. 
1. 
Ustala się następującą tematykę zajęć wychowania fizycznego oraz liczbę godzin tych zajęć rocznie:
Nr tematu Nazwa tematu Liczba godzin
1 Teoria wychowania fizycznego i sportu*) 5-30
2 Atletyka terenowa 20-50
3 Gimnastyka i ćwiczenia siłowe 20-50
4 Walka wręcz 18-50
5 Pływanie i ratownictwo wodne 15-30
6 Piłka ręczna 15-30
7 Piłka siatkowa 15-30
8 Piłka koszykowa 15-30
9 Piłka nożna 15-30
10 Marsze 15-50
11 Narciarstwo 20-65
12 Alpinizm, wspinaczka i ratownictwo górskie 20-60
13 Wioślarstwo 15-30
14 Jeździectwo 15-45
15 Żeglarstwo 20-50
16 Kompleksowy i specjalistyczny trening fizyczny 20-30
17 Zajęcia sportowe z różnych dziedzin sportu i rekreacji ruchowej 104
18 Sprawdziany 10-20
*) Dotyczy tylko szkolnictwa wojskowego
2. 
Zajęcia wychowania fizycznego planuje się cyklicznie w układzie semestralnym, miesięcznym i tygodniowym, z uwzględnieniem wysiłku żołnierza poniesionego podczas realizacji innych przedmiotów nauczania.
3. 
Realizacja poszczególnych tematów wymienionych w ust. 1 jest uzależniona od specyfiki wojsk i bazy szkoleniowo-sportowej, a liczba godzin przeznaczonych na ich realizację - od zadań stawianych poszczególnym rodzajom wojsk i służb. Dopuszcza się możliwość łączenia liczby godzin przeznaczonych na realizację poszczególnych tematów.
4. 
Kursy wspinaczki wysokogórskiej, narciarstwa, wioślarstwa, jeździectwa, pływania oraz ratownictwa wodnego i górskiego można organizować na podstawie decyzji dowódcy jednostki organizacyjnej, uwzględniając okres wcielenia do służby, posiadaną bazę własną lub przydzieloną przez inne podmioty.
§  4. 
1. 
Zajęcia wychowania fizycznego objęte programem są w jednostkach resortu obrony narodowej obowiązkowe.
2. 
Zajęcia, o których mowa w ust. 1, prowadzi się w godzinach służbowych w następującym wymiarze godzin:
1)
żołnierze zawodowi - nie mniej niż 4 godziny tygodniowo,
2)
podchorążowie, kadeci, elewi wojskowych szkół zawodowych, żołnierze odbywający przeszkolenie w ośrodkach szkoleniowych i żołnierze wojsk specjalnych - 6 godzin tygodniowo, w tym 2 godziny zajęć sportowych,
3)
pozostali żołnierze - od 2 do 4 godzin tygodniowo.
3. 
Dla podchorążych, kadetów, elewów wojskowych szkół zawodowych i żołnierzy służby zasadniczej prowadzi się także zajęcia wychowania fizycznego, które - oprócz zajęć przewidzianych programem - obejmują poranny rozruch fizyczny, składający się w szczególności z ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowo-lokomocyjnych oraz higieniczno-hartujących o odpowiednio zaprogramowanej intensywności.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZORCOWY PROGRAM ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH PODLEGŁYCH MINISTROWI WŁAŚCIWEMU DO SPRAW WEWNĘTRZNYCH, SZEFOWI URZĘDU OCHRONY PAŃSTWA ORAZ SZEFOWI OBRONY CYWILNEJ KRAJU

§  1. 
1. 
Zajęcia wychowania fizycznego są programowaną, integralną i obowiązkową częścią składową szkolenia i doskonalenia zawodowego, realizowanego w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 2 ust. 2 rozporządzenia.
2. 
Zajęcia wychowania fizycznego mają na celu osiąganie przez ich uczestników poziomu sprawności fizycznej, niezbędnej do należytego wykonywania zadań służbowych, a w szczególności:
1)
kształtowanie i doskonalenie cech wolicjonalnych, motorycznych i wydolności ogólnej,
2)
kształtowanie specyficznych i ogólnych umiejętności sportowych, użytecznych dla poszczególnych służb operacyjnych i specjalistycznych.
§  2. 
Wzorcowy program zajęć wychowania fizycznego dla jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 2 ust. 2 rozporządzenia, obejmuje:
1)
ogólne wychowanie fizyczne w wymiarze co najmniej 40% ogólnego wymiaru godzin, w tym:
a)
gimnastykę,
b)
lekkoatletykę, w tym atletykę terenową,
c)
pływanie z elementami ratownictwa, w tym pływanie w wodach otwartych,
d)
sporty wodne,
e)
sportowe gry zespołowe,
2)
wychowanie fizyczne o charakterze specjalnym w wymiarze co najmniej 50% ogólnego wymiaru godzin, w tym:
a)
sporty walki, w tym: judo, boks, karate, jujitsu, aikido i elementy innych wschodnich sztuk walki,
b)
strzelectwo,
c)
techniki interwencji i umiejętności w posługiwaniu się pałką typu "TONFA",
d)
wspinaczkę górską z ratownictwem,
3)
testy sprawności fizycznej prowadzone co najmniej raz w roku według ustaleń właściwych służb szkoleniowych.
§  3. 
1. 
Program zajęć, o którym mowa w § 2, jest realizowany w wymiarze co najmniej 2 godzin tygodniowo, wchodzących w czas służby, i obowiązkowo, z zastrzeżeniem ust. 2, obejmuje:
1)
funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej i Policji,
2)
strażaków Państwowej Straży Pożarnej,
3)
członków Obrony Cywilnej Kraju.
2. 
Kierownik jednostki organizacyjnej może wskazać osoby, które ze względu na wiek lub z innych powodów nie podlegają obowiązkowi, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Wymiar godzin, o którym mowa w ust. 1, może być zwiększony przez kierownika właściwej jednostki organizacyjnej, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami określonych rodzajów służb lub potrzebami szkolenia.
§  4. 
1. 
Realizacja wzorcowego programu zajęć wychowania fizycznego odbywa się na podstawie zatwierdzonych przez kierownika właściwej jednostki organizacyjnej:
1)
programów szkolenia w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i 4 rozporządzenia,
2)
planów doskonalenia zawodowego w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, 3, 5 i 6 rozporządzenia.
2. 
Programy szkolenia i plany doskonalenia, o których mowa w ust. 1, po ich zatwierdzeniu przez kierowników jednostek organizacyjnych, są realizowane z zastosowaniem form lekcji wychowania fizycznego, treningu sportowego i zajęć o charakterze specyficznym dla służb danej jednostki.
3. 
Wzorcowy program zajęć wychowania fizycznego obejmuje dwa okresy:
1)
letni - od 1 maja do 31 października,
2)
zimowy - od 1 listopada do 30 kwietnia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.23.226

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzorcowe programy zajęć wychowania fizycznego dla jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, Szefowi Urzędu Ochrony Państwa oraz Szefowi Obrony Cywilnej Kraju.
Data aktu: 20/02/2002
Data ogłoszenia: 16/03/2002
Data wejścia w życie: 31/03/2002