Wiążąca informacja o pochodzeniu towaru.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 marca 2001 r.
w sprawie wiążącej informacji o pochodzeniu towaru.

Na podstawie art. 51 § 12 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki wydawania wiążącej informacji o pochodzeniu towaru (WIP), wzór wniosku i niezbędne dokumenty, które należy do niego dołączyć, a także wzór formularza wiążącej informacji o pochodzeniu towaru.
§  2.
1. 1
Z wnioskiem o udzielenie wiążącej informacji o pochodzeniu towaru, zwanym dalej "wnioskiem", występuje się do Dyrektora Izby Celnej w Warszawie.
2.
Wniosek sporządza się zgodnie z wzorem, stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
Wniosek powinien dotyczyć tylko jednego towaru klasyfikowanego według jednego kodu taryfy celnej i pochodzącego z jednego kraju.
§  4.
1.
Osoba występująca z wnioskiem, zwana dalej "wnioskodawcą", dołącza do wniosku posiadane dokumenty i materiały niezbędne do dokonania ustalenia pochodzenia towaru, w szczególności próbki, fotografie, schematy, katalogi, certyfikaty jakościowe lub certyfikaty ilościowe.
2. 2
Jeżeli dla dokonania ustalenia kraju pochodzenia towaru jest to niezbędne, Dyrektor Izby Celnej w Warszawie może zażądać od wnioskodawcy dostarczenia, w wyznaczonym terminie, dodatkowych dokumentów lub materiałów. Wyznaczony termin powinien uwzględniać czas niezbędny dla ich uzyskania i dostarczenia.
3. 3
Na wniosek wnioskodawcy, złożony nie później niż przed upływem uprzednio wyznaczonego terminu, Dyrektor Izby Celnej w Warszawie może w szczególnie uzasadnionych przypadkach przedłużyć termin, o którym mowa w ust. 2.
4.
Niedostarczenie dokumentów lub materiałów, o których mowa w ust. 2, w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
§  5.
1.
Wnioskodawca może wskazać metody badania, które mogą być zastosowane dla dokonania ustalenia kraju pochodzenia towaru.
2. 4
Badania i analizy, niezbędne do udzielenia wiążącej informacji o pochodzeniu towaru, wykonywane są przez laboratorium celne lub inne laboratoria, akredytowane zgodnie z odrębnymi przepisami lub uznane przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
§  6.
1.
Dokumenty i materiały załączone do wniosku, z zastrzeżeniem ust. 2, nie podlegają zwrotowi.
2. 5
W przypadku gdy:
1)
wnioskodawca umieścił we wniosku żądanie zwrotu określonych dokumentów lub materiałów lub
2)
przedłożone przez wnioskodawcę dokumenty lub materiały nie są przydatne dla rozstrzygnięcia sprawy

- Dyrektor Izby Celnej w Warszawie po zakończeniu postępowania odsyła je wnioskodawcy na jego koszt.

3.
Zwrotu materiałów, o którym mowa w ust. 2, nie dokonuje się, jeżeli w związku z badaniami i analizami uległy zniszczeniu.
§  7.
Wnioskodawca może zastrzec we wniosku, które informacje i materiały mają charakter poufny lub stanowią tajemnicę handlową i podlegają w związku z tym ochronie, zgodnie z art. 8 Kodeksu celnego. Zastrzeżenie w odniesieniu do wniosku może dotyczyć jedynie konkretnych danych spośród zawartych w polu 7 część dolna, polach 10, 12 lub 14.
§  8.
1. 6
Przed przeprowadzeniem badania lub analizy towaru, niezbędnych do udzielenia wiążącej informacji o pochodzeniu towaru, wnioskodawca jest obowiązany do wpłacenia, na rachunek Izby Celnej w Warszawie, zaliczki na pokrycie kosztów tego badania lub analizy.
2.
Nieuiszczenie zaliczki, o której mowa w ust. 1, w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
§  9.
1.
Wiążąca informacja o pochodzeniu towaru powinna zostać udzielona wnioskodawcy bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 5 miesięcy od dnia złożenia kompletnego wniosku.
2. 7
Jeżeli w terminie, o którym mowa w ust. 1, przekazanie wiążącej informacji o pochodzeniu towaru nie będzie możliwe, Dyrektor Izby Celnej w Warszawie informuje o tym wnioskodawcę, podając przyczyny zwłoki i termin, w którym udzieli tej informacji.
§  10.
1.
Wiążącej informacji o pochodzeniu towaru udziela się na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
W wiążącej informacji o pochodzeniu towaru nie podaje się informacji o towarze, zastrzeżonych przez wnioskodawcę we wniosku jako poufne lub objęte tajemnicą handlową i podlegające w związku z tym ochronie, zgodnie z art. 8 Kodeksu celnego.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 marca 2001 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 8

WZÓR

RZECZPOSPOLITA POLSKA - WNIOSEK O UDZIELENIE WIĄŻĄCEJ INFORMACJI O POCHODZENIU

WIP
1. Organ, do którego kierowany jest wniosek

Dyrektor Izby Celnej

w Warszawie

ul. Modlińska 4, 03 - 216 Warszawa

2. Data i numer wniosku

rok miesiąc dzień

3. Wnioskodawca (dane poufne)

Osoba, której ma być udzielona WIP

4. Klasyfikacja towaru w nomenklaturze

celnej (kod PCN)

(Klasyfikacja ta służy tylko jako

wskazówka i jest ona poza WIT wg

pola 12 niewiążąca)

5. Opis towaru
oraz, w zależności od przypadku, skład towarów, jak również wykorzystane dla ich określenia metody badania; oznaczenie handlowe (poufne)
6. Kraj pochodzenia oraz podstawa prawna (pochodzenie

niepreferencyjne/preferencyjne, przywołanie postanowień Kodeksu celnego, umowy,

porozumienia, decyzji, rozporządzenia, inne) wraz z uzasadnieniem (produkty

całkowicie uzyskane lub wyprodukowane, ostatnie istotne obróbki lub

przetworzenie, wystarczająca obróbka, kumulacja pochodzenia)

RZECZPOSPOLITA POLSKA - WNIOSEK O UDZIELENIE WIĄŻĄCEJ INFORMACJI O POCHODZENIU

WIP

7. Cena fabryczna (ex works), jeśli potrzebna (poufne)
8. Najważniejsze

materiały, jeśli

konieczne

Kraj pochodzenia Pozycja HS/ kod PCN Wartość (poufne)

RZECZPOSPOLITA POLSKA - WNIOSEK O UDZIELENIE WIĄŻĄCEJ INFORMACJI O POCHODZENIU

WIP

9. Opis procesu produkcji bądź obróbek lub przetworzenia, jeśli konieczny (poufne)
10. Język PL
11. Powołanie się na już udzieloną bądź

wnioskowaną wiążącą informację o

pochodzeniu

12. Powołanie się na już udzieloną bądź

wnioskowaną wiążącą informację

taryfową

13. Słowa kluczowe ( *poufne) _(*) _(*)
_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

14. Załączniki do wniosku:
Opis Katalogi

Pozostałe

Zdjęcia Wzory / próbki
15. Oświadczenie:
Oświadczam, że wszystkie podane przeze mnie dane i informacje są prawdziwe.
Data, miejsce imię i nazwisko podpis wnioskodawcy
Miejscowość
data sporządzenia wniosku
rok miesiąc dzień podpis wnioskodawcy

Objaśnienia dotyczące wypełniania wniosku

Wniosek należy wypełnić pismem maszynowym.

Przed wypełnieniem zapoznać się z objaśnieniami.

W razie braku informacji określonych w poszczególnych polach należy wpisać kreskę.

Dane zawarte we wniosku, które wnioskodawca zastrzega jako informacje o charakterze poufnym i które podlegają ochronie zgodnie z art. 8 Kodeksu celnego, nie będą zawarte w treści WIP. Zastrzeżenie może dotyczyć jedynie konkretnych danych zawartych w polu 5 część dolna, polach 7, 8, 9 lub 13.

Pole 3 - należy podać imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy, adres pocztowy, numer telefonu, telefaksu i adres poczty elektronicznej, a także numer Regon oraz numer NIP wnioskodawcy. Jeżeli WIP ma zostać udzielona osobie innej niż wnioskodawca (stosowane jest przedstawicielstwo w rozumieniu prawa celnego), należy oprócz danych wnioskodawcy wpisać w dolnej części pola analogiczne dane osoby, której ma zostać udzielona WIP.

Pole 5 - pole przeznaczone jest na krótki opis towaru; jeżeli opis jest obszerniejszy, należy wpisać tylko nazwę towaru, nawet w formie opisowej, i umieścić adnotację "opis towaru stanowi dodatkowy załącznik"; załącznik ten należy dołączyć do wniosku.

Pole 6 - należy podać proponowany kraj pochodzenia, uzasadniając go przywołaniem podstawy prawnej wskazującej na regułę pozwalającą ustalić pochodzenie towaru. Należy wykazać, że elementy wskazanej reguły pozwalającej ustalić pochodzenie towaru są spełnione w danym przypadku.

Pole 7 - należy podać cenę ex works wyrażoną w złotych polskich; pole należy wypełnić, jeśli reguła pozwalająca ustalić pochodzenie towaru przywołana w polu 6 wniosku odnosi się do pojęcia ceny fabrycznej (ceny ex works).

Pole 8 - należy podać wszystkie materiały (surowce, prefabrykaty, półprodukty, części itp.) zużywane w toku produkcji towaru; w kolumnie "Pozycja HS/kod PCN" należy podać informację na tyle szczegółową, na ile przewiduje to reguła pozwalająca ustalić pochodzenie towaru przywołana w polu 6 wniosku; w razie braku miejsca w tym polu należy umieścić adnotację "pozostałe dane stanowią dodatkowy załącznik"; załącznik ten należy dołączyć do wniosku.

Pole 9 - należy podać opis procesu produkcji (obróbek, przeróbki) na tyle szczegółowy, na ile przewiduje to reguła pozwalająca ustalić pochodzenie towaru przywołana w polu 6 wniosku; w razie braku miejsca w tym polu należy umieścić adnotację "pozostałe dane stanowią dodatkowy załącznik"; załącznik ten należy dołączyć do wniosku.

Pole 11 i 12 - informacja dotyczy WIP lub WIT odnoszących się do towarów identycznych; nie muszą to być WIP lub WIT udzielone wnioskodawcy. Należy podać numer i datę powoływanej WIP lub WIT.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 9

WZÓR

RZECZPOSPOLITA POLSKA - WIĄŻĄCA INFORMACJA O POCHODZENIU

WIP
1. Organ udzielający informacji 2. Numer informacji
Dyrektor Izby Celnej

w Warszawie

ul. Modlińska 4, 03 - 216 Warszawa

3. Data wydania informacji

rok miesiąc dzień

4. Osoba, której udzielono WIP (dane

poufne)

5. Data i numer wniosku

rok miesiąc dzień

6. Klasyfikacja towaru w nomenklaturze

celnej (kod PCN)

(Klasyfikacja ta służy tylko jako

wskazówka i jest ona poza WIT wg pola

17 niewiążąca)

Pouczenie:
Osoba uprawniona musi przedstawić dowody potwierdzające, że dany towar oraz dotyczące go okoliczności odpowiadają pod każdym względem opisowi zamieszczonemu w informacji.
7. Opis towaru
oraz, w zależności od przypadku, skład towarów, jak również wykorzystane dla ich określenia metody badania; oznaczenie handlowe (poufne)
8. Kraj pochodzenia oraz podstawa prawna
9. Uzasadnienie pochodzenia

RZECZPOSPOLITA POLSKA - WIĄŻĄCA INFORMACJA O POCHODZENIU

WIP

10. Cena fabryczna (ex works), jeśli

potrzebna (poufne)

11. Numer informacji
12. Najważniejsze

materiały, jeśli

konieczne

Kraj pochodzenia Pozycja HS/ kod PCN Wartość (poufne)

RZECZPOSPOLITA POLSKA - WIĄŻĄCA INFORMACJA O POCHODZENIU

WIP

13. Numer informacji
14. Opis procesu produkcji bądź obróbek lub przetworzenia, jeśli konieczny (poufne)
15. Język PL
16. Powołanie się na już udzieloną bądź

wnioskowaną wiążącą informację o

pochodzeniu

17. Powołanie się na już udzieloną bądź

wnioskowaną wiążącą informację

taryfową

18. Słowa kluczowe (*poufne) _(*) _(*)
_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

_(*)

19. Wiążąca informacja o pochodzeniu została udzielona w oparciu o

następujące dokumenty przedstawione przez wnioskodawcę:

Opis Katalogi

Pozostałe

Zdjęcia Wzory / próbki
Pouczenie:
Od niniejszej decyzji służy stronie prawo wniesienia odwołania do Ministra Finansów, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, za pośrednictwem Dyrektora Izby Celnej w Warszawie (art. 278 § 3 Kodeksu celnego w związku z art. 223 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - Dz. U. Nr 137, poz. 926 i Nr 160, poz. 1083, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 11, poz. 95 i Nr 92, poz. 1062, z 2000 r. Nr 94, poz. 1037, Nr 116, poz. 1216, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1315, z 2001 r. Nr 16, poz. 166, Nr 39, poz. 459, Nr 42, poz. 475, Nr 110, poz. 1189, Nr 125, poz. 1368 i Nr 130, poz. 1452 oraz z 2002 r. Nr 89, poz. 804, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 169, poz. 1387).
Dyrektor Izby Celnej

Warszawa, ...................... w Warszawie

Data wydania rok miesiąc dzień

................................

(podpis i pieczęć)

1 § 2 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.116.1096) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 października 2003 r. (Dz.U.03.182.1780) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 2003 r.

2 § 4 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.116.1096) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 października 2003 r. (Dz.U.03.182.1780) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 2003 r.

3 § 4 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.116.1096) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 października 2003 r. (Dz.U.03.182.1780) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 2003 r.

4 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
5 § 6 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.116.1096) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 października 2003 r. (Dz.U.03.182.1780) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 2003 r.

6 § 8 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.116.1096) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 października 2003 r. (Dz.U.03.182.1780) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 2003 r.

7 § 9 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.116.1096) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 października 2003 r. (Dz.U.03.182.1780) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 2003 r.

8 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.116.1096) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 października 2003 r. (Dz.U.03.182.1780) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 2003 r.

9 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.116.1096) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 października 2003 r. (Dz.U.03.182.1780) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 2003 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024