Określenie składu i zadań Rady do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz szczegółowych warunków i trybu jej działania.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 6 marca 2001 r.
w sprawie określenia składu i zadań Rady do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz szczegółowych warunków i trybu jej działania.

Na podstawie art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 75, poz. 468, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 715 oraz z 2000 r. Nr 20, poz. 256 i Nr 103, poz. 1097) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W skład Rady do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, zwanej dalej "Radą", wchodzą przedstawiciele centralnych organów administracji rządowej powoływani przez Prezesa Rady Ministrów spośród osób, o których mowa w art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, zwanej dalej "ustawą", na wniosek:
1)
ministra właściwego do spraw zdrowia - 3 członków, w tym 2 przedstawicieli Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii,
2) 1
ministra właściwego do spraw wewnętrznych - 3 członków,
3)
Ministra Sprawiedliwości - 2 członków, w tym 1 przedstawiciel Centralnego Zarządu Służby Więziennej,
4)
ministra właściwego do spraw finansów publicznych - 1 członek,
5)
ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania - 2 członków,
6)
ministra właściwego do spraw rolnictwa - 1 członek,
7)
Ministra Obrony Narodowej - 1 członek,
8)
ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego - 1 członek,
9) 2
Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - 1 członek,
10)
Prezesa Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych - 1 członek,
11)
Pełnomocnika Rządu do Spraw Rodziny - 1 członek,
12)
Głównego Inspektora Farmaceutycznego - 1 członek,
13)
Głównego Inspektora Sanitarnego - 1 członek.
2.
W skład Rady mogą wchodzić powoływani przez Prezesa Rady Ministrów przedstawiciele podmiotów, o których mowa w art. 5 ust. 5 ustawy, skierowani przez te podmioty, w tym:
1)
Kościoła Rzymsko-Katolickiego - 1 członek,
2)
Polskiej Rady Ekumenicznej - 1 członek,
3)
Naczelnej Rady Lekarskiej - 1 członek,
4)
Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych - 1 członek,
5)
innych jednostek działających w zakresie przeciwdziałania narkomanii - na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia - 5 członków.
§  2.
1.
Przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących Rady powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów spośród członków wymienionych w § 1 ust. 1.
2.
Przewodniczący Rady jest powoływany spośród przedstawicieli ministra właściwego do spraw zdrowia.
3.
Sekretarza Rady powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów spośród członków Rady zgłoszonych przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
§  3.
Za udział w pracach Rady członkom Rady nie przysługuje wynagrodzenie.
§  4.
Kadencja Rady trwa 5 lat, licząc od dnia jej powołania.
§  5.
1.
Członek Rady może być odwołany przez Prezesa Rady Ministrów przed upływem kadencji z powodu złożenia rezygnacji lub na wniosek organu lub jednostki, która przedstawiła wniosek o powołanie go jako jej przedstawiciela na członka Rady.
2.
W przypadku odwołania lub śmierci członka Rady właściwy organ lub jednostka przedstawi wniosek o powołanie innego jej przedstawiciela na okres do końca kadencji Rady.
§  6.
Do zadań Rady należy w szczególności:
1)
przedstawianie Prezesowi Rady Ministrów opinii dotyczącej projektu Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii, zwanego dalej "Programem", o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy,
2)
występowanie do ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawach dotyczących zmian i uzupełnień do Programu,
3)
opiniowanie sprawozdań z realizacji Programu,
4)
opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących przeciwdziałania narkomanii,
5)
występowanie do właściwych ministrów z propozycjami zmian do obowiązujących aktów prawnych w zakresie dotyczącym przeciwdziałania narkomanii,
6)
współdziałanie z organami administracji rządowej i jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie problematyki dotyczącej działalności Rady.
§  7.
1.
Rada działa na posiedzeniach plenarnych.
2.
Posiedzenia Rady zwołuje przewodniczący Rady co najmniej trzy razy w roku.
3.
Porządek obrad ustala Rada, w drodze uchwały, na wniosek przewodniczącego.
§  8.
1.
Do udziału w posiedzeniach przewodniczący Rady może zapraszać specjalistów, wśród nich również specjalistów zajmujących się problematyką przeciwdziałania narkomanii.
2.
W posiedzeniach Rady mogą też uczestniczyć przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  9.
1.
Przewodniczący Rady jest obowiązany zwołać posiedzenie Rady w terminie 30 dni od otrzymania przedstawionego przez co najmniej 6 członków Rady wniosku o zwołanie takiego posiedzenia.
2.
Przewodniczący Rady jest obowiązany zwołać posiedzenie Rady również na wniosek Prezesa Rady Ministrów.
3.
Porządek dzienny posiedzenia, o którym mowa w ust. 1, obejmuje rozpatrzenie spraw zawartych we wniosku.
§  10.
Zawiadomienie o posiedzeniu Rady wraz z jej porządkiem dziennym jest przekazywane przez sekretarza Rady członkom Rady, przedstawicielom określonym w § 8 ust. 2 oraz innym zaproszonym przez przewodniczącego Rady osobom co najmniej na 14 dni przed terminem posiedzenia.
§  11.
Posiedzeniom Rady przewodniczy jej przewodniczący lub wiceprzewodniczący wskazany przez przewodniczącego Rady.
§  12.
Rada wydaje opinie i przedstawia wnioski w formie uchwał.
§  13.
1.
Rada podejmuje uchwały w drodze głosowania.
2.
W głosowaniu biorą udział członkowie Rady.
3.
Uchwały Rady mogą być poddane pod głosowanie przy obecności na posiedzeniu ponad połowy członków Rady.
4.
Do podjęcia uchwały jest wymagana zwykła większość głosów członków Rady obecnych na posiedzeniu.
5.
Głosowanie Rady odbywa się jawnie.
6.
Głosowanie tajne może zarządzić przewodniczący Rady z własnej inicjatywy bądź na wniosek co najmniej jednego członka Rady.
7.
Przyjęte przez Radę uchwały podpisuje przewodniczący Rady lub wiceprzewodniczący, w przypadku nieobecności przewodniczącego, oraz sekretarz Rady.
§  14.
1.
Do przygotowania opinii i wniosków Rada może powoływać z grona członków Rady stałe komisje Rady oraz działające czasowo zespoły Rady.
2.
Przewodniczącego komisji bądź zespołu wyznacza przewodniczący Rady spośród członków komisji lub zespołu.
§  15.
1.
Posiedzenia komisji lub zespołów zwołuje sekretarz Rady na wniosek przewodniczącego komisji lub zespołu.
2.
W posiedzeniu komisji lub zespołów mogą uczestniczyć specjaliści zajmujący się odpowiednią dziedziną problematyki przeciwdziałania narkomanii zaproszeni przez sekretarza Rady na wniosek przewodniczącego komisji lub zespołu.
§  16.
Rada może zlecać przygotowanie pisemnych ekspertyz i opinii przez właściwych specjalistów i instytucje.
§  17.
1.
Z każdego posiedzenia Rady, a także z każdego posiedzenia komisji i zespołów Rady jest sporządzany protokół.
2.
Protokoły posiedzeń, o których mowa w ust. 1, a także przyjęte przez Radę uchwały podpisuje przewodniczący posiedzenia oraz sekretarz Rady.
§  18.
Obsługę techniczno-organizacyjną Rady zapewnia Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 października 2002 r. (Dz.U.02.179.1491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 listopada 2002 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 października 2002 r. (Dz.U.02.179.1491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 listopada 2002 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.17.188

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie składu i zadań Rady do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz szczegółowych warunków i trybu jej działania.
Data aktu: 06/03/2001
Data ogłoszenia: 16/03/2001
Data wejścia w życie: 31/03/2001