Określenie wysokości uposażenia oraz szczegółowych warunków ustalania i wypłacania innych należności pieniężnych żołnierzom skierowanym do akademii i szkół lub na kursy za granicę oraz organów właściwych w tych sprawach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 września 2001 r.
w sprawie określenia wysokości uposażenia oraz szczegółowych warunków ustalania i wypłacania innych należności pieniężnych żołnierzom skierowanym do akademii i szkół lub na kursy za granicę oraz organów właściwych w tych sprawach.

Na podstawie art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. z 1992 r. Nr 5, poz. 18, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 7, poz. 44 i Nr 139, poz. 647, z 1997 r. Nr 80, poz. 496, Nr 106, poz. 678 i Nr 141, poz. 943 i 944, z 1999 r. Nr 50, poz. 500 i Nr 110, poz. 1255 oraz z 2001 r. Nr 81, poz. 877 i Nr 85, poz. 925) zarządza się, co następuje:
§  1.
Żołnierz skierowany do akademii i szkół oraz na kursy za granicę, zwany dalej "żołnierzem skierowanym na szkolenie za granicę", przez cały czas skierowania na szkolenie za granicę otrzymuje uposażenie w wysokości przysługującej mu z tytułu pełnienia czynnej służby wojskowej na ostatnio zajmowanym w kraju stanowisku służbowym, z uwzględnieniem powstałych w tym czasie zmian mających wpływ na prawo lub wysokość tego uposażenia.
§  2.
Żołnierz skierowany na szkolenie za granicę otrzymuje:
1)
stypendium miesięczne na pokrycie kosztów utrzymania za granicą oraz kosztów wyżywienia w przypadku nieotrzymania przez żołnierza bezpłatnego wyżywienia, a także na zakup niezbędnych pomocy szkolnych i naukowych,
2)
zwrot kosztów zakwaterowania, w razie nieotrzymania bezpłatnego zakwaterowania w okresie szkolenia,
3)
jednorazowy zwrot uzasadnionych wydatków rzeczowych związanych z przygotowaniem pracy dyplomowej, doktorskiej lub habilitacyjnej,
4)
zwrot kosztów przejazdów i dojazdów oraz diety za czas przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca szkolenia za granicą i z powrotem,
5)
zwrot kosztów przejazdu z miejsca szkolenia za granicą do miejsca zamieszkania i z powrotem - raz, w każdym okresie szkolenia przekraczającym sześć miesięcy,
6)
zwrot kosztów przejazdów poza miejsce szkolenia za granicą i noclegów, jeżeli zmiana miejsca pobytu wynika z programu szkolenia,
7)
zwrot opłat wizowych.
§  3.
1.
Stypendium miesięczne, o którym mowa w § 2 pkt 1, przysługuje żołnierzowi za cały okres przebywania na szkoleniu za granicą.
2.
Stypendium miesięczne wypłaca się z góry, w pierwszym dniu roboczym każdego miesiąca, w którym odbywa się szkolenie, za pośrednictwem polskich przedstawicielstw dyplomatycznych lub polskich przedstawicielstw wojskowych albo na rachunek bankowy wskazany przez żołnierza.
3.
Na pisemny wniosek żołnierza stypendium miesięczne za pierwszy miesiąc szkolenia wypłaca się w kraju.
§  4.
1. 1
Wysokość stypendium miesięcznego wynosi 125% stawki dodatku zagranicznego bazowego ustalonego dla państwa, do którego żołnierz został skierowany na szkolenie za granicę, zwanego dalej "docelowym państwem", na podstawie przepisów w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej, wydanych na podstawie art. 30 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. Nr 128, poz. 1403).
2.
Stypendium miesięczne wypłaca się w walucie państwa, do którego żołnierz został skierowany na szkolenie. Stypendium może być wypłacone w całości lub w części w innej walucie obcej, jeżeli umowa z danym państwem przewiduje rozliczenie w innej walucie lub uzasadniają to warunki bytowe w państwie, w którym żołnierz odbywa szkolenie, albo inne okoliczności.
3.
Stypendium miesięczne za jeden dzień oblicza się w wysokości 1/30 części jego kwoty miesięcznej.
4.
Stypendium miesięczne dla żołnierza, który nie otrzymuje w czasie skierowania na szkolenie za granicą całodziennego, bezpłatnego wyżywienia, ulega zwiększeniu odpowiednio na:
1)
śniadanie - o 15%,
2)
obiad - o 30%,
3)
kolację - o 30%

- diety w docelowym państwie, ustalonej według zasad określonych w przepisach, o których mowa w § 5 ust. 2.

5.
Kwotę stypendium miesięcznego ustala dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach kadr, zwany dalej "organem kierującym", w decyzji o skierowaniu żołnierza na szkolenie za granicą.
§  5.
1.
Zwrotu kosztów zakwaterowania, o których mowa w § 2 pkt 2, dokonuje się do wysokości ustalonego na ten cel limitu miesięcznego, określonego przez organ kierujący w decyzji o skierowaniu na szkolenie za granicę.
2. 2
Wysokość limitu miesięcznego nie może przekroczyć miesięcznej kwoty kosztów zakwaterowania, określonej przez organizatora szkolenia, a w przypadku braku takiego określenia - wysokości 30-krotności limitu hotelowego w docelowym państwie, ustalonego na podstawie przepisów w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.).
§  6.
1.
Jednorazowego zwrotu wydatków rzeczowych, o których mowa w § 2 pkt 3, dokonuje organ kierujący na podstawie przedstawionych dokumentów (rachunków) potwierdzających poszczególne wydatki w wysokości nieprzekraczającej przyznanej kwoty stypendium miesięcznego.
2.
Żołnierz, na pisemny wniosek, może otrzymać zaliczkę w walucie obcej na wydatki rzeczowe, o których mowa w ust. 1.
§  7.
1. 3
Zwrotu kosztów przejazdów i dojazdów oraz diety za czas przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca szkolenia za granicą i z powrotem, o których mowa w § 2 pkt 4, a także zwrotu kosztów przejazdu z miejsca szkolenia za granicą do miejsca zamieszkania i z powrotem, o których mowa w § 2 pkt 5, dokonuje się na zasadach określonych dla zagranicznych podróży służbowych w przepisach w sprawie należności żołnierzy za podróże i przeniesienie służbowe.
2.
Środek transportu właściwy do odbycia przejazdu, o którym mowa w ust. 1, określa organ kierujący.
3.
Żołnierzowi odbywającemu przejazd, o którym mowa w ust. 1, pojazdem niepozostającym w dyspozycji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej albo rezygnującemu z prawa do tego przejazdu zwrotu kosztów przejazdu dokonuje się w formie ryczałtu.
4.
Ryczałt ustala się w wysokości ceny biletu na przejazd koleją w wagonie sypialnym drugiej klasy pociągu pospiesznego, z uwzględnieniem przysługujących żołnierzom uprawnień do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo na przelot samolotem w klasie turystycznej, jeżeli odbycie przejazdu koleją jest niemożliwe.
5.
Ryczałt ustala się i wypłaca w walucie polskiej.
6.
Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio do żołnierza skierowanego na szkolenie za granicę:
1)
wezwanego przez organ kierujący do kraju,
2)
skierowanego do kraju na leczenie,
3)
przyjeżdżającego do kraju, za zgodą organu kierującego, w przypadkach losowych.
§  8. 4
Zwrot kosztów przejazdów i noclegów, o których mowa w § 2 pkt 6, obejmuje zwrot kosztów przejazdu z miejsca szkolenia do miejsca pobytu określonego w programie szkolenia i z powrotem oraz noclegów w tym miejscu pobytu, płatnych odpowiednio w walutach obcych, na zasadach określonych dla zagranicznych podróży służbowych w przepisach w sprawie należności żołnierzy za podróże i przeniesienia służbowe.
§  9.
Żołnierz skierowany na szkolenie za granicą, który przed dniem wejścia w życie rozporządzenia otrzymywał miesięczne uposażenie walutowe w wysokości wyższej niż wysokość miesięcznego stypendium określona w przepisach rozporządzenia, otrzymuje stypendium miesięczne w wysokości ostatnio otrzymywanego miesięcznego uposażenia walutowego.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2003 r. (Dz.U.03.34.288) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 2003 r.
2 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2003 r. (Dz.U.03.34.288) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 2003 r.
3 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2003 r. (Dz.U.03.34.288) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 2003 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2003 r. (Dz.U.03.34.288) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 2003 r.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.102.1121

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie wysokości uposażenia oraz szczegółowych warunków ustalania i wypłacania innych należności pieniężnych żołnierzom skierowanym do akademii i szkół lub na kursy za granicę oraz organów właściwych w tych sprawach.
Data aktu: 06/09/2001
Data ogłoszenia: 21/09/2001
Data wejścia w życie: 06/10/2001