Sposób przechowywania dotychczasowych rejestrów i przekazywania akt rejestrowych oraz wydawania z nich odpisów, wyciągów i zaświadczeń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 21 grudnia 2000 r.
w sprawie sposobu przechowywania dotychczasowych rejestrów i przekazywania akt rejestrowych oraz wydawania z nich odpisów, wyciągów i zaświadczeń.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. Nr 121, poz. 770 i z 2000 r. Nr 114, poz. 1194) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
dotychczasowych rejestrach sądowych - rozumie się przez to rejestry sądowe prowadzone przez sądy dotychczas właściwe na podstawie przepisów obowiązujących do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. Nr 121, poz. 769, z 1998 r. Nr 155, poz. 1015, z 1999 r. Nr 101, poz. 1178 oraz z 2000 r. Nr 60, poz. 702, Nr 84, poz. 948 i Nr 114, poz. 1193),
2)
sądach rejestrowych - rozumie się przez to sądy rejonowe (gospodarcze) prowadzące Krajowy Rejestr Sądowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym,
3)
ewidencji działalności gospodarczej - rozumie się przez to ewidencję działalności gospodarczej prowadzoną przez organy gminy na podstawie art. 88a-88g ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 oraz z 2000 r. Nr 86, poz. 958 i Nr 114, poz. 1193),
4)
urządzeniach rejestrowych - rozumie się przez to księgi rejestrowe i systemy informatyczne, służące do przechowywania danych wpisanych w dotychczasowych rejestrach sądowych i ewidencji działalności gospodarczej,
5) 1
 opłacie kancelaryjnej - rozumie się przez to opłatę kancelaryjną, o której mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1144, 1532 i 1860),
6)
ustawie Przepisy wprowadzające - rozumie się przez to ustawę z dnia 20 sierpnia 1997 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym,
7) 2
 numerze KRS - rozumie się przez to numer, pod którym podmiot jest wpisany w rejestrze przedsiębiorców i rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Rozdział  2

Sposób przechowywania dotychczasowych rejestrów sądowych oraz wydawanie z nich odpisów, wyciągów lub zaświadczeń do dnia 31 grudnia 2003 r.

§  2. 
1. 
Dotychczasowe rejestry sądowe podlegają przechowaniu w sądach dotychczas właściwych, w terminie do dnia 31 grudnia 2003 r., z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Dotychczasowe rejestry sądowe dotyczące podmiotów podlegających wpisowi z urzędu do Krajowego Rejestru Sądowego, o których mowa w art. 10 ustawy Przepisy wprowadzające, podlegają przekazaniu sądowi rejestrowemu w terminie do dnia 31 stycznia 2001 r. Przepis § 8 stosuje się odpowiednio.
§  3. 
1. 
Sądy dotychczas właściwe wydają odpisy, wyciągi i zaświadczenia w terminie do dnia 31 grudnia 2003 r., z zastrzeżeniem § 4.
2. 
Za wydawanie odpisów, wyciągów i zaświadczeń pobiera się opłatę kancelaryjną.
§  4. 
Jeżeli akta rejestrowe podmiotu, co do którego zachodzi potrzeba wydania odpisu, wyciągu lub zaświadczenia, zostały przekazane sądowi rejestrowemu, sąd rejestrowy sporządza odpis, wyciąg lub zaświadczenie na podstawie akt rejestrowych i wydaje je zainteresowanym, pobierając opłatę kancelaryjną.
§  5. 
Sąd rejestrowy, wpisując podmiot do Krajowego Rejestru Sądowego, przesyła odpis zaświadczenia o dokonaniu wpisu sądowi dotychczas właściwemu. Przepis nie dotyczy przypadku, o którym mowa w § 2 ust. 2.
§  6. 
1. 
Jeżeli podmiot nie został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, sąd dotychczas właściwy lub sąd rejestrowy przy wydawaniu odpisu, wyciągu lub zaświadczenia nie zamieszcza na wydawanym dokumencie dodatkowych adnotacji.
2. 
Jeżeli podmiot został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, sąd dotychczas właściwy lub sąd rejestrowy przy wydawaniu odpisu, wyciągu lub zaświadczenia zamieszcza na wydawanym dokumencie adnotację, że podmiot został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, ze wskazaniem daty wpisu, numeru KRS, pod którym podmiot został wpisany, oraz informacji o utracie mocy przez dotychczasowy wpis.

Rozdział  3

Sposób przekazywania i przechowywania dotychczasowych rejestrów oraz wydawania z nich odpisów, wyciągów lub zaświadczeń po dniu 31 grudnia 2003 r.

§  7. 
Z dniem 1 stycznia 2004 r. sądy rejestrowe:
1)
przejmują dotychczasowe rejestry sądowe,
2)
wydają odpisy, wyciągi i zaświadczenia za opłatą kancelaryjną.
§  8. 
1. 
Sądy rejestrowe, na których obszarze właściwości znajdują się siedziby sądów dotychczas właściwych, przejmują i przechowują urządzenia rejestrowe.
2. 
Wykaz sądów rejestrowych, o których mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
§  9. 
Jeżeli dotychczasowe rejestry sądowe prowadzone były w formie ksiąg papierowych lub w formie systemu informatycznego, przekazywanie, o którym mowa w § 8, realizowane jest odpowiednio przez przekazanie ksiąg lub przez przekazanie zapisu ich zawartości w formie elektronicznej.
§  10. 
Jeżeli akta rejestrowe podmiotu, co do którego zachodzi potrzeba wydania odpisu, wyciągu lub zaświadczenia, zostały przekazane sądowi rejestrowemu, sąd rejestrowy sporządza odpis, wyciąg lub zaświadczenie na podstawie akt rejestrowych i wydaje je zainteresowanym, pobierając opłatę kancelaryjną.
§  11. 
1. 
Jeżeli podmiot nie został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, sąd rejestrowy przy wydawaniu odpisu, wyciągu lub zaświadczenia zamieszcza na wydawanym dokumencie adnotację, że podmiot nie został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, pomimo upływu terminu na dokonanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
2. 
Jeżeli podmiot został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, sąd rejestrowy przy wydawaniu odpisu, wyciągu lub zaświadczenia zamieszcza na wydawanym dokumencie adnotację, że podmiot został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, ze wskazaniem daty wpisu, numeru KRS, pod którym podmiot został wpisany, oraz informacji o utracie mocy przez dotychczasowy wpis.

Rozdział  4

Sposób przekazywania akt rejestrowych do dnia 31 grudnia 2003 r.

§  12. 
1. 
Jeżeli w okresie do dnia 31 grudnia 2003 r. w sądzie dotychczas właściwym zostanie złożony wniosek o wpis albo zajdą warunki uzasadniające dokonanie wpisu z urzędu w Krajowym Rejestrze Sądowym, sąd ten przekazuje sądowi rejestrowemu akta rejestrowe podmiotu wraz z ostatnim odpisem z dotychczasowego rejestru.
2. 
Przekazując akta rejestrowe, sądy dotychczas właściwe odnotowują ten fakt w dodatkowych urządzeniach ewidencyjnych, o których mowa w § 16.
§  13. 
1. 
Sąd rejestrowy, który otrzymał akta rejestrowe podmiotu, przechowuje akta, nawet jeśli nie dokonał wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
2. 
Jeżeli jednak, w okresie do dnia 30 czerwca 2001 r., sąd rejestrowy otrzyma akta rejestrowe podmiotu i nie dokona wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, a zachodzi konieczność dokonania dalszego wpisu w dotychczasowym rejestrze sądowym, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy Przepisy wprowadzające, sąd ten przekaże akta sądowi dotychczas właściwemu celem dokonania wpisu. Przepis § 12 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  14. 
Akta rejestrowe podmiotów podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego z urzędu, zgodnie z art. 10 ustawy Przepisy wprowadzające, podlegają przekazaniu sądowi rejestrowemu w terminie do dnia 31 stycznia 2001 r.

Rozdział  5

Sposób przekazywania akt rejestrowych po dniu 31 grudnia 2003 r.

§  15. 
1. 
Akta rejestrowe podmiotów, które nie zostały przekazane do dnia 31 grudnia 2003 r., sądy dotychczas właściwe przekazują w terminie do dnia 31 stycznia 2004 r. właściwym sądom rejestrowym wraz z ostatnim odpisem z rejestru.
2. 
Przekazując akta rejestrowe sądy dotychczas właściwe odnotowują ten fakt w dodatkowych urządzeniach ewidencyjnych, o których mowa w § 16.

Rozdział  6

Ewidencjonowanie obiegu akt rejestrowych

§  16. 
1. 
W sądach rejestrowych oraz sądach dotychczas właściwych prowadzi się dodatkowe urządzenia ewidencyjne służące do rejestracji obiegu akt rejestrowych między sądami rejestrowymi i sądami dotychczas właściwymi.
2. 
W urządzeniach ewidencyjnych, o których mowa w ust. 1, należy wskazać nazwę sądu prowadzącego dotychczasowy rejestr, nazwę rejestru, numer w tym rejestrze, nazwę podmiotu według ostatniej rejestracji w dotychczasowym rejestrze sądowym, informację, czy prowadzona jest lub była prowadzona sprawa o pierwszy wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym wraz ze wzmianką o sposobie jej zakończenia i wskazaniem, czy akta znajdują się w sądzie rejestrowym, czy też zostały zwrócone do sądu prowadzącego dotychczasowy rejestr, numer KRS, pod którym podmiot został zarejestrowany, i nazwę podmiotu, jeżeli nazwa według pierwszej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym różniła się od nazwy według ostatniej rejestracji w dotychczasowym rejestrze sądowym.
§  17. 
1. 
Dodatkowe urządzenia ewidencyjne prowadzone będą w oparciu o system informatyczny lub w formie ksiąg papierowych.
2. 
Informacje zawarte w dodatkowych urządzeniach ewidencyjnych są jawne.

Rozdział  7

Przepis końcowy

§  18. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2001 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ SĄDÓW REJESTROWYCH PRZEJMUJĄCYCH DOTYCHCZASOWE URZĄDZENIA REJESTROWE DOTYCZĄCE PODMIOTÓW WPISYWANYCH DO KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO, PROWADZONYCH PRZEZ SĄDY DOTYCHCZAS WŁAŚCIWE

1. W województwie dolnośląskim - Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów prowadzonych przez Sądy Okręgowe w Jeleniej Górze, Legnicy, Świdnicy i Wrocławiu oraz Sądy Rejonowe w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu i Wrocławiu.

2. W województwie kujawsko-pomorskim:

- Sąd Rejonowy w Bydgoszczy - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy oraz Sąd Rejonowy w Bydgoszczy,

- Sąd Rejonowy w Toruniu - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów prowadzonych przez Sądy Okręgowe w Toruniu i Włocławku oraz Sąd Rejonowy w Toruniu i Włocławku.

3.  W województwie lubelskim - Sąd Rejonowy w Lublinie - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów prowadzonych przez Sądy Okręgowe w Lublinie i Zamościu oraz Sądy Rejonowe w Białej Podlaskiej, Chełmie, Lublinie i Zamościu.

4. W województwie lubuskim - Sąd Rejonowy w Zielonej Górze - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów prowadzonych przez Sądy Okręgowe w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze oraz Sądy Rejonowe w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze.

5. W województwie łódzkim - Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów prowadzonych przez Sądy Okręgowe w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu i Skierniewicach oraz Sądy Rejonowe dla Łodzi-Śródmieścia, w Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu i Skierniewicach.

6. W województwie małopolskim - Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów prowadzonych przez Sądy Okręgowe w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie oraz Sądy Rejonowe dla Krakowa-Śródmieścia, w Nowym Sączu i Tarnowie.

7. W województwie mazowieckim - Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów prowadzonych przez sądy okręgowe w Warszawie, Siedlcach, Ostrołęce, Płocku i Radomiu oraz Sądy Rejonowe dla Miasta Stołecznego Warszawy, w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach.

8. W województwie opolskim - Sąd Rejonowy w Opolu - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów sądowych prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Opolu oraz Sąd Rejonowy w Opolu.

9. W województwie podkarpackim - Sąd Rejonowy w Rzeszowie - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów sądowych prowadzonych przez Sądy Okręgowe w Krośnie, Rzeszowie i Tarnobrzegu oraz Sądy Rejonowe w Krośnie, Rzeszowie i Tarnobrzegu.

10. W województwie podlaskim - Sąd Rejonowy w Białymstoku - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów sądowych prowadzonych przez Sądy Okręgowe w Białymstoku, Łomży i Suwałkach oraz Sądy Rejonowe w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.

11. W województwie pomorskim - Sąd Rejonowy w Gdańsku - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów sądowych prowadzonych przez Sądy Okręgowe w Gdańsku i Słupsku oraz Sądy Rejonowe w Gdańsku i Słupsku.

12. W województwie śląskim:

- Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej oraz Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej,

- Sąd Rejonowy w Katowicach - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów prowadzonych przez Sądy Okręgowe w Częstochowie i Katowicach oraz Sądy Rejonowe w Częstochowie i Katowicach.

13. W województwie świętokrzyskim - Sąd Rejonowy w Kielcach - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów sądowych prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Kielcach oraz Sąd Rejonowy w Kielcach.

14. W województwie warmińsko-mazurskim - Sąd Rejonowy w Olsztynie - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów sądowych prowadzonych przez Sądy Okręgowe w Olsztynie i Elblągu oraz Sądy Rejonowe w Olsztynie i Elblągu.

15. W województwie wielkopolskim - Sąd Rejonowy w Poznaniu - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów sądowych prowadzonych przez Sądy Okręgowe w Kaliszu, Koninie, Poznaniu oraz Sądy Rejonowe w Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile i Poznaniu.

16. W województwie zachodniopomorskim:

- Sąd Rejonowy w Koszalinie - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Koszalinie oraz Sąd Rejonowy w Koszalinie,

- Sąd Rejonowy w Szczecinie - przejmuje urządzenia rejestrowe dotychczasowych rejestrów prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Szczecinie oraz Sąd Rejonowy w Szczecinie.

1 § 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 października 2023 r. (Dz.U.2023.2199) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2023 r.
2 § 1 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 października 2023 r. (Dz.U.2023.2199) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2023 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.117.1239

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób przechowywania dotychczasowych rejestrów i przekazywania akt rejestrowych oraz wydawania z nich odpisów, wyciągów i zaświadczeń.
Data aktu: 21/12/2000
Data ogłoszenia: 23/12/2000
Data wejścia w życie: 01/01/2001