Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania kredytów oraz pożyczek ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz niektórych wymagań dotyczących projektowania mieszkań finansowanych przy udziale tych środków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 marca 1998 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania kredytów oraz pożyczek ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz niektórych wymagań dotyczących projektowania mieszkań finansowanych przy udziale tych środków.

Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 133, poz. 654, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 80, poz. 507, Nr 103, poz. 651, Nr 115, poz. 741, Nr 140, poz. 939 i Nr 141, poz. 943) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 12 czerwca 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania kredytów oraz pożyczek ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz niektórych wymagań dotyczących projektowania mieszkań finansowych przy udziale tych środków (Dz. U. Nr 64, poz. 413) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 3 w pkt 2 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje pkt 3 i 4 w brzmieniu:

"3) właścicielowi - na wykonanie w 1998 r. remontu lub modernizacji:

a) kotłowni lokalnej lub węzła cieplnego, z których nośnik ciepła jest dostarczany bezpośrednio do instalacji ogrzewania i ciepłej wody w wielorodzinnym budynku mieszkalnym,

b) ciepłowni osiedlowej wraz z siecią ciepłowniczą o mocy nominalnej do 5,8 MW, dostarczającej ciepło do budynków mieszkalnych,

w wyniku których przewiduje się zmniejszenie kosztów wytworzenia lub strat ciepła co najmniej o 25% w stosunku rocznym,

4) właścicielowi kotłowni lokalnej lub ciepłowni osiedlowej, o których mowa w pkt 3, na wykonanie w 1998 r. przyłączy technicznych do scentralizowanego źródła ciepła w związku z likwidacją takiej kotłowni lub ciepłowni w celu zmniejszenia kosztów dostawy ciepła do budynków mieszkalnych co najmniej o 20% w stosunku rocznym.";

2)
w § 4 dodaje się ust. 4 i 5 w brzmieniu:

"4. Do wniosku o udzielenie kredytu na cele, o których mowa w § 3 pkt 3 i 4, należy, z zastrzeżeniem ust. 5, dołączyć:

1) dokumenty wymienione w ust. 2 pkt. 1-3,

2) opis przedmiotu i zakresu projektowanych prac, wraz z uzasadnieniem celowości ich przeprowadzenia, a także analizę dotyczącą zmniejszenia kosztów wytworzenia lub dostawy ciepła albo zmniejszenia strat ciepła w wyniku realizacji tych prac,

3) koncepcję projektową zaplanowanych prac, zawierającą niezbędne opisy i szkice techniczne,

4) informację o wysokości szacunkowego kosztu projektowanych prac.

5. Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 4, składany jest przez gminę, dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, nie są wymagane.";

3)
w § 6 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Jeżeli szacunkowy koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego jest wyższy od wynikającego z ostatnio ustalonego przez wojewodę wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, o którym mowa w ustawie wymienionej w ust. 1 pkt 2, Bank może zwiększyć ten wskaźnik, uwzględniając ogłaszany w terminie 50 dni po upływie każdego kwartału przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" kwartalny wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej w stosunku do kwartału poprzedniego. Zwiększając wskaźnik kosztu budowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, Bank może brać pod uwagę wzrost cen produkcji budowlano-montażowej z czterech ostatnich kwartałów poprzedzających datę rozpatrzenia wniosku o udzielenie kredytu.";

4)
w § 8 w pkt 1 po wyrazach "na budowę" dodaje się przecinek i wyrazy "z wyłączeniem prac nie wymagających takiego pozwolenia,";
5)
w § 11 w ust. 2 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

"Z zastrzeżeniem ust. 6, kwoty kolejnych spłat zadłużenia w pozostałym okresie spłaty podlegają, w okresach kwartalnych, zwiększeniu o 85% kwartalnego wzrostu cen produkcji budowlano-montażowej w stosunku do kwartału poprzedniego, ustalonego na podstawie wskaźnika cen, o którym mowa w § 6 ust. 3, ogłoszonego w kwartale poprzedzającym kwartał, w którym nastąpiła zmiana wysokości miesięcznych spłat zadłużenia.";

6)
w § 12 po wyrazach "infrastruktury technicznej" dodaje się wyrazy "oraz kredytu udzielanego na cele, o których mowa w § 3 pkt 3 i 4".
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.34.190

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania kredytów oraz pożyczek ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz niektórych wymagań dotyczących projektowania mieszkań finansowanych przy udziale tych środków.
Data aktu: 12/03/1998
Data ogłoszenia: 19/03/1998
Data wejścia w życie: 03/04/1998