Szczegółowe zasady usuwania, wykorzystywania i unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 21 października 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad usuwania, wykorzystywania i unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych.

Na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o odpadach (Dz. U. Nr 96, poz. 592 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do odpadów niebezpiecznych określonych w rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24 grudnia 1997 r. w sprawie klasyfikacji odpadów (Dz. U. Nr 162, poz. 1135).
§  2.
1. 1
Odpady niebezpieczne, przeznaczone do wykorzystania lub unieszkodliwiania w innym miejscu niż miejsce ich powstawania, są gromadzone i przechowywane w celu zebrania przed transportem partii wysyłkowej o odpowiedniej wielkości oraz w odpowiednim opakowaniu, w warunkach uniemożliwiających negatywne oddziaływanie na środowisko.
2. 2
W miejscach gromadzenia odpadów niebezpiecznych mogą być gromadzone i przechowywane odpady, które są przeznaczone do wykorzystania lub unieszkodliwiania, na zasadach określonych w rozporządzeniu.
3. 3
(skreślony).
4.
Sposób gromadzenia i przechowywania odpadów niebezpiecznych nie może oddziaływać negatywnie na kolejne operacje w ich wykorzystywaniu lub unieszkodliwianiu.
5. 4
Każdy rodzaj odpadów niebezpiecznych powinien być gromadzony i przechowywany oddzielnie, chyba że technologia wykorzystywania lub unieszkodliwiania uzasadnia ich wymieszanie.
6.
Do przechowywania odpadów niebezpiecznych powinno stosować się urządzenia magazynowe:
1) 5
odpadów w postaci stałej - wiaty magazynowe dla opakowań z odpadami, zasieki naziemne dla odpadów składowanych luzem, wykonane z materiału odpornego na korozyjne działanie składników odpadów,
2) 6
odpadów w postaci ciekłej - wiaty magazynowe dla pojemników z odpadami, zbiorniki zamknięte dla odpadów przepompowywanych z cystern transportowych oraz z innych zbiorników przewoźnych,
3)
odpadów w postaci past i szlamów - wiaty magazynowe dla pojemników z odpadami, zadaszone zbiorniki naziemne otwarte z materiałów odpornych na korozyjne działanie składników odpadów.
§  3.
1.
Powierzchnie komunikacyjne przy obiektach do przechowywania odpadów niebezpiecznych oraz place przeładunkowe i drogi wewnętrzne w miejscu gromadzenia odpadów niebezpiecznych powinny być utwardzone, uszczelnione przed przeciekami wód opadowych do gruntu i wyposażone w instalację kanalizacji ze zbiornikiem wód opadowych oraz ścieków z okresowego zmywania powierzchni.
2. 7
Ścieki z oczyszczania opakowań, zbiorników i urządzeń służących do prac ładunkowych oraz z powierzchni utwardzonych w miejscach gromadzenia odpadów niebezpiecznych powinny być badane pod względem zawartości składników szkodliwych występujących w gromadzonych odpadach i w zależności od ich składu kierowane do odbiornika lub do oczyszczalni ścieków, zgodnie z wymaganiami określonymi w odrębnych przepisach.
3.
Teren gromadzenia odpadów powinien być wyposażony w sieć hydrantów na potrzeby gaśnicze oraz na potrzeby zmywania powierzchni utwardzonych, w oświetlenie zewnętrzne, urządzenia i materiały gaśnicze, zapas sorbentów do likwidacji rozlewów odpadów w postaci ciekłej.
4.
Teren gromadzenia odpadów niebezpiecznych powinien być ogrodzony w sposób uniemożliwiający przedostanie się osób postronnych i zwierząt.
§  4.
1. 8
Odpady niebezpieczne, dla których przepisy o transporcie materiałów niebezpiecznych nie określają sposobu opakowania, powinny być usuwane w opakowaniach wykonanych z materiału odpornego na działanie składników umieszczanych w nich odpadów i posiadać szczelne zamknięcia, zabezpieczające przed przypadkowym rozproszeniem odpadów w trakcie transportu i czynności załadunkowych i rozładunkowych.
2. 9
Opakowania, o których mowa w ust. 1, mogą być stosowane w rotacji pomiędzy wytwórcą odpadu, miejscem gromadzenia i odbiorcą odpadu.
3. 10
(skreślony).
4. 11
Dla odpadów niebezpiecznych przeznaczonych do wykorzystania i unieszkodliwiania w procesach termicznych dopuszcza się zastosowanie opakowań jednorazowych, ulegających rozkładowi w tych procesach.
5. 12
Opakowań, o których mowa w ust. 4, nie powinno się stosować do gromadzenia odpadów łatwo palnych.
6.
Dla dostaw odpadów niebezpiecznych w postaci ciekłej mogą być wykorzystywane cysterny, jeśli miejsce powstawania, gromadzenia i przechowywania tych odpadów jest wyposażone w odpowiednie urządzenia do ich przepompowania i przechowania.
§  5.
Przepisów § 2 ust. 2-6 oraz § 3 i 4 nie stosuje się do gromadzenia i przechowywania odpadów niebezpiecznych pochodzenia medycznego i weterynaryjnego.
§  6.
1.
Odpady niebezpieczne pochodzenia medycznego i weterynaryjnego o kodach klasyfikacyjnych 18 01 03 i 18 02 02 podlegają unieszkodliwianiu.
2. 13
Do gromadzenia odpadów, o których mowa w ust. 1, należy stosować opakowania wykonane z materiału ulegającego rozkładowi termicznemu w procesie unieszkodliwiania.
3. 14
(skreślony).
4. 15
Nie dopuszcza się do sortowania odpadów, o których mowa w ust. 1, oraz otwierania opakowań po napełnieniu. Opakowanie po napełnieniu powinno być zamknięte w sposób uniemożliwiający jego otwarcie. W przypadku uszkodzenia napełnionego opakowania należy je umieścić w całości w innym większym opakowaniu.
5. 16
Opakowania z odpadami niebezpiecznymi pochodzenia medycznego i weterynaryjnego należy przechowywać w wydzielonym pomieszczeniu, w którym możliwe jest zmywanie ścian i podłogi oraz przeprowadzanie dezynfekcji; dezynfekcję należy przeprowadzać każdorazowo w przypadku uszkodzenia opakowania.
6. 17
Czas przechowywania opakowań zawierających odpady, o których mowa w ust. 1, nie powinien przekraczać 48 godzin w pomieszczeniach o temperaturze 10°-20°C; przy dłuższym czasie przechowywania obowiązuje ochładzanie pomieszczenia magazynowego do temperatury nie przekraczającej 10°C.
7. 18
Odpady niebezpieczne pochodzenia medycznego i weterynaryjnego podlegają obowiązkowi unieszkodliwiania w procesach termicznych, w instalacjach odpowiadających wymaganiom dla metod A1 lub A4 wymienionych w załączniku do rozporządzenia lub w zakładach termicznego przekształcenia odpadów komunalnych, wspólnie z tymi odpadami.
§  7. 19
 
1.
Odpady niebezpieczne powinny zostać poddane unieszkodliwieniu po wyczerpaniu możliwości ich przemysłowego wykorzystania, z zastrzeżeniem § 6 ust. 1 oraz z wyłączeniem odpadów zawierających azbest.
2.
Odpady niebezpieczne stanowiące zużyte wyroby przemysłowe powinny być zbierane w ramach systemów organizowanych przez wytwórców lub importerów tych wyrobów.
§  8.
1.
Odpady niebezpieczne:
1)
podlegające unieszkodliwieniu przez przekształcenie termiczne, stanowiące szczególny przypadek procesu chemicznego,
2)
podlegające unieszkodliwieniu w procesie przekształcenia fizycznego, chemicznego lub łącznego fizycznego i chemicznego, poza wymienionymi w pkt 1,
3)
podlegające unieszkodliwieniu przez składowanie bez poddawania ich procesom, o których mowa w pkt 1 i 2

zawiera tabela w kolumnach 5, 4 i 3 załącznika do rozporządzenia.

2.
Sposób unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych określa kolumna 6 tabeli załącznika do rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 20
Dopuszcza się stosowanie innych niż określone w ust. 2 sposobów unieszkodliwienia odpadów niebezpiecznych, jeżeli w wyniku stosowania tych sposobów nie powstaną odpady lub powstaną odpady inne niż niebezpieczne.
§  9.
Przekształcanie termiczne odpadów niebezpiecznych w paleniskach kotłowych lub w spalarniach odpadów wymaga spełnienia następujących warunków:
1)
czas utrzymywania spalin w komorze spalania powinien wynosić co najmniej 2 sekundy w temperaturze:
a)
nie niższej od 850°C - jeśli zawartość chloru w związkach organicznych w przekształcanych odpadach nie przekracza 1% suchej masy odpadów,
b)
nie niższej od 1.100°C - jeśli zawartość chloru w związkach organicznych w przekształcanych odpadach przekracza 1% suchej masy odpadów,
2)
zawartość tlenu w gazach spalinowych nie może być mniejsza niż 6%,
3)
gazy odlotowe z procesu powinny być monitorowane w zakresie ciągłej rejestracji temperatury w komorze spalania, ciśnienia, zawartości tlenu i pary wodnej.
§  10.
Termiczne przekształcanie odpadów niebezpiecznych w piecach obrotowych do produkcji cementu i wapna, w których wysokie temperatury procesów oraz czas utrzymywania spalin w tych temperaturach w granicach od 4 do 8 sekund gwarantują skuteczność rozkładu składników pochodzenia organicznego, wymaga spełnienia następujących warunków:
1)
nie może ulec pogorszeniu skład gazów odlotowych z procesu, w porównaniu do pracy instalacji bez wprowadzania do niej odpadów niebezpiecznych,
2)
urządzenia do przechowywania odpadów oraz ich przygotowania do przekształcenia powinny być wykonane w sposób zapewniający ochronę środowiska.
§  11.
1.
Termiczne przekształcanie odpadów niebezpiecznych przez ich rozkład pirolityczny wymaga spełnienia następujących warunków:
1)
zawartość organicznych związków chlorowców w parach i gazach odlotowych z procesu rozkładu pirolitycznego odpadów niebezpiecznych nie powinna przekraczać wartości 0,5 nanograma w jednym metrze sześciennym [0,5 ng/m3],
2)
gazy z procesu pirolitycznego powinny być wykorzystane jako paliwo pomocnicze w paleniskach kotłowni grzewczych; w przypadkach braku możliwości takiego wykorzystania dopuszcza się spalanie gazów w pochodni.
2.
Dopuszcza się bezpośrednie składowanie stałej pozostałości po rozkładzie pirolitycznym na składowisku odpadów wyposażonym w instalację do oczyszczania odcieków.
§  12.
1.
Pozostałości po przekształceniu odpadów niebezpiecznych w procesach fizycznych, chemicznych lub łącznych fizycznych i chemicznych powinny być pozbawione cech powodujących zagrożenie dla środowiska w stopniu umożliwiającym ich wykorzystanie lub - w przypadku braku możliwości ich wykorzystania - składowanie, w warunkach zapewniających ochronę zdrowia oraz życia ludzi i ochronę środowiska.
2.
Urządzenia do przekształcania odpadów niebezpiecznych w procesach fizycznych, chemicznych lub łącznych fizycznych i chemicznych powinny być wykonane w sposób zapewniający nieemitowanie do powietrza substancji szkodliwych w stężeniach przekraczających normy zawarte w przepisach szczególnych.
3.
Ścieki z procesów, o których mowa w ust. 1, powinny być kontrolowane przez ciągły pomiar wartości pH i mętności, z automatycznym zamknięciem odpływu w przypadku przekroczenia wartości granicznych, określonych dla instalacji służącej do unieszkodliwiania odpadów, na podstawie przepisów szczególnych.
4.
Dla przerobu różnych rodzajów odpadów niebezpiecznych dopuszcza się użycie zainstalowanych urządzeń w układach wielofunkcyjnych.
§  13. 21
 
1.
Przekształcane w procesach fizycznych, chemicznych lub łącznych fizycznych i chemicznych odpady niebezpieczne, składające się wyłącznie z substancji nieorganicznych zawierających metale ciężkie, mogą być wykorzystywane do sporządzania mieszanek betonowych na potrzeby budownictwa, z wyłączeniem budynków przeznaczonych do stałego przebywania ludzi i zwierząt, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Wzrost stężenia metali ciężkich w wyciągach wodnych z badania wymywalności tych metali z próbek betonów nie może przekroczyć 10 mg/dm3 łącznie w przeliczeniu na masę pierwiastków.
3.
Badanie wymywalności metali ciężkich z wyrobów betonowych zawierających unieszkodliwione odpady niebezpieczne przeprowadza się przez zanurzenie całkowicie w wodzie próbki badanego materiału i utrzymanie jej przez 48 godzin przy stałym mieszaniu; woda użyta do badania nie powinna zawierać chloru, powinna mieć temperaturę 18°-22°C i twardość w granicach 3 do 6 mval/dm3; stosunek wagowy wody do materiału badanego powinien wynosić 10:1.
§  14.
1.
Odpady niebezpieczne:
1)
w postaci ciekłej, szlamów lub trwałych zawiesin,
2)
tworzące aerozole przy prędkości strumienia powietrza nad odpadem poniżej 2 m/s,
3)
dla których strata masy po prażeniu w temperaturze 800°C przekracza 10% masy odpadu suchego,
4)
emitujące na składowisku samoistnie lub pod wpływem czynników atmosferycznych gazy lub pary szkodliwe dla organizmów żywych lub dla środowiska, lub uciążliwe zapachowo,
5)
zawierające składniki rozpuszczalne w wodzie w ilościach przekraczających 10% masy odpadu suchego,
6)
zawierające kwasy i alkalia w ilościach powodujących zmianę pH wyciągu wodnego, sporządzonego przy stosunku masy wody do odpadu 10:1, na poniżej 4 i powyżej 13

powinny być przekształcone przed składowaniem.

2.
Rozpuszczalność w wodzie zawartych w składowanym odpadzie związków chemicznych metali ciężkich powinna być równa lub mniejsza od rozpuszczalności ich wodorotlenków.
§  15. 22
 
1.
Unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych przez składowanie powinno następować na odpowiednio urządzonym składowisku, zlokalizowanym na obszarze, na którym nie występuje zagrożenie powodzią.
2.
Składowisko, o którym mowa w ust. 1, powinno być zaprojektowane i zlokalizowane w sposób zapewniający ochronę gruntów, wód podziemnych i powierzchniowych przed zanieczyszczeniem oraz zapewniający gromadzenie i odbiór ewentualnych odcieków ze składowiska. Ochrona gruntów, wód podziemnych i powierzchniowych powinna być uzyskana poprzez wykorzystanie kombinacji naturalnej bariery geologicznej i wykładziny dna i boków w fazie eksploatacji oraz poprzez wykorzystanie naturalnej bariery geologicznej i wykładziny powierzchniowej po zamknięciu składowiska.
3.
Naturalną barierę geologiczną dna i boków składowiska powinna stanowić warstwa mineralna o grubości co najmniej 5 m i współczynniku filtracji nie większym niż 1,0 x 10-9 m/s. Na powierzchni warstwy mineralnej powinna być ułożona sztuczna wykładzina uszczelniająca, na której należy umieścić warstwę dla drenażu odcieków o grubości co najmniej 0,5 m.
4.
W przypadku gdy naturalna bariera geologiczna, o której mowa w ust. 2, nie spełnia wymagań, o których mowa w ust. 3, dopuszcza się zastosowanie sztucznie wykonanej warstwy mineralnej o grubości co najmniej 0,5 m, zapewniającej ochronę gruntów oraz wód podziemnych i powierzchniowych nie mniejszą niż wynikająca z warunków określonych w ust. 3.
5.
Dla ochrony wód opadowych przed skażeniem, w trakcie eksploatacji składowiska odpadów niebezpiecznych, należy prowadzić bieżącą obudowę zboczy, zgodnie z wymaganiami określonymi w ust. 6. Powierzchnię zewnętrzną zboczy należy formować i stabilizować w sposób zapobiegający ich deformacji.
6.
Po zakończeniu eksploatacji składowiska odpadów niebezpiecznych powierzchnia jego korony powinna być uszczelniona:
1)
warstwą ziemną, jeżeli wymaga tego wyrównanie powierzchni,
2)
sztuczną wykładziną uszczelniającą,
3)
nieprzepuszczalną warstwą mineralną o grubości co najmniej 0,5 m,
4)
warstwą drenażu wód opadowych o grubości co najmniej 0,5 m,
5)
górną okrywą ziemną o grubości co najmniej 1 m.
7.
Odcieki wód opadowych, ujęte drenażem, podlegają oczyszczeniu zgodnie z warunkami określonymi w przepisach szczególnych; eksploatację instalacji drenażu po zamknięciu składowiska należy kontynuować do całkowitego zaniku odcieków.
8.
Składowisko odpadów niebezpiecznych powinno być wyposażone w system piezometrów dla kontroli stanu wód podziemnych.
9.
Składowisko powinno posiadać ogrodzenie i stały nadzór w okresie eksploatacji.
10.
Teren składowiska, którego eksploatacja została zakończona, powinien podlegać okresowej kontroli stanu powierzchni zboczy i korony, na których nie dopuszcza się wykonywania wykopów, instalacji nadziemnych i podziemnych oraz budynków.
§  16.
1.
Wymagania, o których mowa w § 15 ust. 2-7, nie dotyczą składowania odpadów niebezpiecznych pochodzących z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz drogowych o kodach klasyfikacyjnych 17 01 05 oraz 17 06 01.
1a. 23
Odpady, o których mowa w ust. 1, przed złożeniem na składowisku powinny zostać przygotowane w sposób określony w odrębnych przepisach.
2.
Składowiska do wyłącznego składowania odpadów, o których mowa w ust. 1, w postaci nie przekształconej powinny być urządzane w specjalnie wykonanych zagłębieniach w gruncie, ze ścianami bocznymi zabezpieczonymi przed osypywaniem.
3.
Powierzchnia składowanych odpadów, o których mowa w ust. 1, powinna być zabezpieczana przed emisją pyłów przez przykrycie folią lub warstwą gruntu, każdorazowo po złożeniu odpadów.
4.
Składowanie odpadów, o których mowa w ust. 1, powinno być zakończone na poziomie 2 m poniżej poziomu terenu otoczenia, a następnie należy składowisko wypełnić ziemią do poziomu terenu.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

ZAŁĄCZNIK  24

SPOSOBY UNIESZKODLIWIANIA ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH

Kod4) Rodzaj odpadów Odpady dopuszczone do bezpośredniego składowania Unieszkodliwianie przez przekształcenie fizyczne, chemiczne lub łączne fizyczne i chemiczne Unieszkodliwianie przez przekształcenie termiczne Zalecone procesy i ich kolejność5)
1 2 3 4 5 6
02 Odpady z rolnictwa, sadownictwa, hodowli, rybołówstwa, leśnictwa oraz przetwórstwa żywności
02 01 Odpady z produkcji podstawowej
02 01 05 Odpady agrochemikaliów X A3
03 Odpady z przetwórstwa drewna oraz produkcji papieru, tektury, masy celulozowej, płyt i mebli
03 01 Odpady z przetwórstwa drewna oraz z produkcji płyt i mebli
03 01 04 Odpady z chemicznej przeróbki drewna X B2
03 02 Odpady powstające przy konserwacji drewna
03 02 01 Środki do konserwacji i impregnacji drewna nie zawierające związków chlorowcoorganicznych X A1(A4)
03 02 02 Środki do konserwacji i impregnacji drewna zawierające związki chlorowcoorganiczne X A2(A3)
03 02 03 Metaloorganiczne środki do konserwacji i impregnacji drewna X A3
03 02 04 Nieorganiczne środki do konserwacji i impregnacji drewna X B1,2,3,4
04 Odpady z przemysłu skórzanego i tekstylnego
04 01 Odpady z przemysłu skórzanego
04 01 03 Tłuszcze pogarbarskie zawierające rozpuszczalniki X A1
04 02 Odpady z przemysłu tekstylnego
04 02 11 Odpady z klejenia (szlichtowania) i wykańczania zawierające związki chlorowców X A2(A3)
05 Odpady z przeróbki ropy naftowej, oczyszczania gazu ziemnego oraz wysokotemperaturowej przeróbki węgla
05 01 Ropopochodne szlamy i odpady stałe
05 01 03 Osady z dna zbiorników X A1(A3)
05 01 04 Kwaśne szlamy z procesów alkilowania X A1(A3)
05 01 05 Wycieki ropy naftowej X A1
05 01 07 Kwaśne smoły X A1(A3)
05 01 08 Inne smoły X A1(A3)
05 04 Zużyte materiały filtracyjne
05 04 01 Zużyte materiały filtracyjne X B3-A2(A3)
05 06 Odpady z procesów termicznej przeróbki węgla
05 06 01 Kwaśne smoły X A2(A3)
05 06 02 Smoła koksownicza X A1(A3)
05 06 03 Inne smoły X A1(A3)
05 06 04 Osady z kolumn chłodniczych X D1
05 06 05 Odpady ciekłe zawierające fenole X B3-A1
05 06 99 Inne nie wymienione odpady X A2(A3)
05 07 Odpady z oczyszczania gazu ziemnego
05 07 01 Osady zawierające rtęć lub jej związki X B3-D2(D3)
05 08 Odpady z odzyskiwania (regeneracji) olejów
05 08 01 Zużyte sorbenty z surowców ilastych X A3(A1)
05 08 02 Kwaśne smoły X A3(A1)
05 08 03 Inne smoły X A3(A1)
05 08 04 Uwodnione odpady ciekłe z regeneracji olejów X B3
06 Odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania związków nieorganicznych
06 01 Odpadowe roztwory kwaśne
06 01 01 Kwas siarkawy i siarkowy [siarkowy (IV) i (VI)] X B4
06 01 02 Kwas chlorowodorowy X B4
06 01 03 Kwas fluorowodorowy X B4
06 01 04 Kwas fosforawy fosforowy [fosforowy (III) i (IV)] X B4
06 01 05 Kwas azotawy i azotowy [azotowy (III) i (V)] X B4
06 01 99 Inne nie wymienione odpady IN
06 02 Odpadowe roztwory alkaliczne
06 02 01 Wodorotlenek wapnia X B4
06 02 02 Wodorotlenek sodu X B4
06 02 03 Woda amoniakalna X B4
06 02 99 Inne nie wymienione odpady IN
06 03 Sole odpadowe i ich roztwory
06 03 11 Sole i roztwory zawierające cyjanki X B2-B1
06 04 Odpady zawierające metale
06 04 02 Sole metali (z wyłączeniem podgrupy 06 03 bez 06 03 11) X B1
06 04 03 Odpady zawierające arsen X B1
06 04 04 Odpady zawierające rtęć X B3-D2 (D1)
06 04 05 Odpady zawierające inne metale ciężkie X B1
06 07 Odpady z produkcji chloru i chlorowców
06 07 01 Odpady azbestowe z elektrolizy X B1
06 07 02 Węgiel aktywny z produkcji chloru X A4(A2)
06 13 Odpady z innych nieorganicznych procesów chemicznych
06 13 01 Nieorganiczne pestycydy, biocydy oraz środki do konserwacji drewna X B3-B1
06 13 02 Zużyty węgiel aktywny (z wyłączeniem 06 07 02) X A2(A3)
07 Odpady z przemysłu syntezy organicznej
07 01 Odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania podstawowych produktów przemysłu syntezy organicznej
07 01 03 Roztwory z przemywania i ciecze macierzyste zawierające chlorowcoorganiczne rozpuszczalniki X A2(A3)
07 01 04 Inne rozpuszczalniki organiczne, roztwory z przemywania i ciecze macierzyste X A1(A3)
07 01 07 Pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne zawierające związki chlorowców X A2(A3)
07 01 08 Inne pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne X A1(A3)
07 01 09 Zużyte sorbenty i osady pofiltracyjne zawierające związki chlorowców X A2(A3)
07 01 10 Inne zużyte sorbenty i osady pofiltracyjne X A1(A3)
07 02 Odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania tworzyw sztucznych oraz kauczuków i włókien syntetycznych
07 02 01 Wody popłuczne i ługi macierzyste X B3-A1(A3)
07 02 03 Roztwory z przemywania i ciecze macierzyste zawierające rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne X A2(A3)
07 02 04 Inne rozpuszczalniki organiczne, roztwory z przemywania i ciecze macierzyste X A1(A3)
07 02 07 Pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne zawierające związki chlorowców X A2(A3)
07 02 08 Inne pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne X A1(A3)
07 02 09 Zużyte sorbenty i osady pofiltracyjne zawierające związki chlorowców X A2(A3)
07 02 10 Inne zużyte sorbenty i osady filtracyjne X A1(A3)
07 03 Odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania organicznych barwników i pigmentów (z wyłączeniem podgrupy 06 11)
07 03 01 Wody popłuczne i ługi macierzyste X B3-A1(A3)
07 03 03 Roztwory z przemywania i ciecze macierzyste zawierające rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne X A2(A3)
07 03 04 Inne rozpuszczalniki organiczne, roztwory i ciecze macierzyste X A1(A3)
07 03 07 Pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne zawierające związki chlorowców X A2(A3)
07 03 08 Inne pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne X A1(A3)
07 03 09 Zużyte sorbenty i osady pofiltracyjne zawierające związki chlorowców X A2(A3)
07 03 10 Inne zużyte sorbenty i osady pofiltracyjne X A1(A3)
07 04 Odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania pestycydów (z wyłączeniem 02 01 05)
07 04 01 Wody popłuczne i ługi macierzyste X B3-A1(A3)
07 04 03 Roztwory z przemywania i ciecze macierzyste zawierające chlorowcoorganiczne rozpuszczalniki X A2(A3)
07 04 04 Inne rozpuszczalniki organiczne, roztwory z przemywania i ciecze macierzyste X A1(A3)
07 04 07 Pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne zawierające związki chlorowców X A2(A3)
07 04 08 Inne pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne X A1(A3)
07 04 09 Zużyte sorbenty i osady pofiltracyjne zawierające związki chlorowców X A2(A3)
07 04 10 Inne zużyte sorbenty i osady pofiltracyjne X A1(A3)
07 04 11 Opakowania po produktach i półproduktach IN
07 05 Odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania farmaceutyków
07 05 01 Wody popłuczne i ługi macierzyste X B3-A1(A3)
07 05 03 Chlorowcoorganiczne rozpuszczalniki, roztwory z przemywania i ciecze macierzyste X A2(A3)
07 05 04 Inne rozpuszczalniki organiczne, roztwory z przemywania i ciecze macierzyste X A1(A3)
07 05 07 Pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne zawierające związki chlorowców X A2(A3)
07 05 08 Inne pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne X A1(A3)
07 05 09 Zużyte sorbenty i osady pofiltracyjne zawierające związki chlorowców X A2(A3)
07 05 10 Inne zużyte sorbenty i osady pofiltracyjne X A1(A3)
07 06 Odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania tłuszczów, natłustek, mydeł, detergentów, środków dezynfekcyjnych i kosmetyków
07 06 01 Wody popłuczne i ługi macierzyste X B3-A1(A3)
07 06 03 Roztwory z przemywania i ciecze macierzyste zawierające chlorowcoorganiczne rozpuszczalniki X A2(A3)
07 06 04 Inne rozpuszczalniki organiczne, roztwory z przemywania i ciecze macierzyste X A1(A3)
07 06 07 Pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne zawierające związki chlorowców X A2(A3)
07 06 08 Inne pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne X A1(A3)
07 06 09 Zużyte sorbenty i osady pofiltracyjne zawierające związki chlorowców X A2(A3)
07 06 10 Inne zużyte sorbenty i osady pofiltracyjne X A1(A3)
07 07 Odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania innych nie wymienionych produktów chemicznych
07 07 01 Wody popłuczne i ługi macierzyste X B3-A1(A3)
07 07 03 Roztwory z przemywania i ciecze macierzyste zawierające rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne X A2(A3)
07 07 04 Inne rozpuszczalniki organiczne, roztwory z przemywania i ciecze macierzyste X A1(A3)
07 07 07 Pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne zawierające związki chlorowców X A2(A3)
07 07 08 Inne pozostałości podestylacyjne i poreakcyjne X A1(A3)
07 07 09 Zużyte sorbenty i osady pofiltracyjne zawierające związki chlorowców X A2(A3)
07 07 10 Inne zużyte sorbenty i osady pofiltracyjne X A1(A3)
08 Odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania powłok ochronnych (farb, lakierów, emalii ceramicznych), kitu, klejów, szczeliw i farb drukarskich
08 01 Odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania farb i lakierów (z wyłączeniem podgrupy 08 03)
08 01 01 Odpady farb i lakierów zawierających rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne X A2(A3)
08 01 02 Odpady farb i lakierów nie zawierających rozpuszczalników chlorowcoorganicznych X A2(A3)
08 01 06 Szlamy z usuwania farb i lakierów zawierające rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne X A2(A3)
08 01 07 Szlamy z usuwania farb i lakierów nie zawierające rozpuszczalników chlorowcoorganicznych X A2(A3)
08 03 Odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania farb drukarskich
08 03 01 Farby drukarskie zawierające rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne X A2(A3)
08 03 02 Farby drukarskie nie zawierające rozpuszczalników chlorowcoorganicznych X A1(A3)
08 03 05 Szlamy farb drukarskich zawierające rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne X A2(A3)
08 03 06 Szlamy farb drukarskich nie zawierające rozpuszczalników chlorowcoorganicznych X A1(A3)
08 04 Odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania klejów, kitów i mas szpachlowych
08 04 01 Odpadowe kleje, kity i szczeliwa zawierające rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne X A2(A3)
08 04 02 Odpadowe kleje, kity i szczeliwa nie zawierające rozpuszczalników chlorowcoorganicznych X A1(A3)
08 04 05 Osady z klejów i szczeliw zawierające rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne X A2(A3)
08 04 06 Osady z klejów i szczeliw nie zawierające rozpuszczalników chlorowcoorganicznych X A1(A3)
09 Odpady z przemysłu fotograficznego
09 01 Odpady z przemysłu fotograficznego
09 01 01 Wodne roztwory wywoływaczy i aktywatorów X B2
09 01 02 Wodne roztwory wywoływaczy do płyt offsetowych X B4
09 01 04 Roztwory utrwalaczy X B2
09 01 05 Roztwory wybielaczy i kąpieli wybielająco-utrwalających X B2
09 01 06 Osady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające srebro X B2
09 01 09 Aparaty fotograficzne jednorazowego użytku z bateriami X B3
10 Odpady nieorganiczne z procesów termicznych
10 01 Odpady z elektrowni i innych zakładów energetycznego spalania paliw (z wyłączeniem grupy 19)
10 01 09 Kwas siarkowy i jego roztwory X B4
10 03 Odpady z hutnictwa aluminium
10 03 01 Smoły i inne odpady z masy surowcowej do wyrobu anod X A1(A3)
10 03 07 Zużyte wykładziny z pieców X D1
10 03 10 Odpady z przetwarzania żużli słonych i zgarów z drugiego wytopu X A3(B1)
10 03 12 Inne pyły (łącznie z pyłami z młynów kulowych) IN
10 03 15 Piana z wytopu o właściwościach palnych lub wydzielająca w zetknięciu z wodą gazy palne IN
10 04 Odpady z hutnictwa ołowiu
10 04 01 Żużle X B1
10 04 03 Wapno zawierające związki arsenu X B1
10 04 04 Pyły z oczyszczania gazów odlotowych X B1
10 04 05 Inne cząstki i pyły X B1
10 04 06 Odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych X B1
10 04 07 Szlamy z oczyszczania gazów odlotowych X B1
10 05 Odpady z hutnictwa cynku
10 05 01 Żużle (z wyłączeniem 10 05 08) X D1
10 05 03 Pyły z oczyszczania gazów odlotowych X B1
10 05 05 Odpady stałe z oczyszczania gazu X B1
10 05 06 Szlamy z oczyszczania gazów odlotowych X B1
10 06 Odpady z hutnictwa miedzi
10 06 06 Odpady stałe z oczyszczania gazów odlotowych X B1
10 11 Odpady z hutnictwa szkła
10 11 10 Odpady zawierające azbest IN
10 14 Odpady z produkcji żelazostopów
10 14 02 Pyły z produkcji żelazokrzemu X B1
11 Odpady nieorganiczne z przygotowania powierzchni i powlekania metali oraz z procesów hydrometalurgii metali nieżelaznych
11 01 Odpady ciekłe i szlamy z obróbki i powlekania metali (tj. procesów galwanicznych, procesów cynkowania, wytrawiania, fosforanowania oraz alkalicznego odtłuszczania)
11 01 01 Odpady cyjankaliczne zawierające metale ciężkie inne niż chrom X B2-B1
11 01 02 Odpady cyjankaliczne nie zawierające metali ciężkich X B2
11 01 03 Odpady nie zawierające cyjanków, lecz zawierające chrom X B2-B1
11 01 05 Zużyte kwaśne kąpiele trawiące X B4
11 01 06 Inne kwaśne odpady X B4
11 01 07 Alkalia nie wyszczególnione w inny sposób X B4
11 01 08 Osady i szlamy z fosforanowania X B1
11 02 Odpady i szlamy z hydrometalurgii metali nieżelaznych
11 02 02 Szlamy z hydrometalurgii cynku (włącznie z getytem i jarozytem) X B1
11 03 Szlamy i odpady stałe z procesów hartowania
11 03 01 Odpady zawierające cyjanki X B2-B3-B1
11 03 99 Inne nie wymienione odpady IN
12 Odpady z kształtowania i powierzchniowej obróbki metali i tworzyw sztucznych
12 01 Odpady z kształtowania (włącznie z kuciem, spawaniem, wytłaczaniem, toczeniem, cięciem, piłowaniem)
12 01 06 Odpadowe oleje z obróbki metali zawierające chlorowce niezemulgowane X A2(A3)
12 01 07 Odpadowe oleje z obróbki metali nie zawierające chlorowców niezemulgowanych X A1(A3)
12 01 08 Odpadowe emulsje olejowe z obróbki metali zawierające chlorowce X B3-A2(A3)
12 01 09 Odpadowe emulsje olejowe z obróbki metali nie zawierające chlorowców X B3-A1(A3)
12 01 10 Syntetyczne oleje z obróbki metali X A2(A3)
12 01 11 Szlamy z obróbki metali X A3(A2)
12 01 12 Zużyte woski i tłuszcze X A1(A3)
12 03 Odpady z odtłuszczania wodą i parą (z wyłączeniem grupy 11)
12 03 01 Odpady z odtłuszczania wodą X B3-A1
12 03 02 Odpady z odtłuszczania parą X B3-A1
13 Oleje odpadowe (z wyłączeniem olejów jadalnych oraz grup 05 i 12)
13 01 Odpadowe oleje hydrauliczne i płyny hamulcowe
13 01 01 Oleje hydrauliczne zawierające PCB2) lub PCT3) X A2(A3)
13 01 02 Inne oleje hydrauliczne zawierające związki chlorowcoorganiczne niezemulgowane X A2(A3)
13 01 03 Inne oleje hydrauliczne nie zawierające związków chlorowcoorganicznych niezemulgowanych X A1(A3)
13 01 04 Emulsje olejowe zawierające związki chlorowcoorganiczne X B3-A2(A3)
13 01 05 Emulsje olejowe nie zawierające związków chlorowcoorganicznych X B3-A1(A3)
13 01 06 Hydrauliczne oleje mineralne X A1(A3)
13 01 07 Inne oleje hydrauliczne X A1(A3)
13 01 08 Płyny hamulcowe X A1(A3)
13 01 09 Odpady zawierające PBB1) X A2(A3)
13 02 Odpadowe oleje smarowe (w tym silnikowe i przekładniowe)
13 02 01 Oleje smarowe zawierające związki chlorowcoorganiczne X A2(A3)
13 02 02 Oleje smarowe nie zawierające związków chlorowcoorganicznych X A1(A3)
13 02 03 Inne oleje smarowe X A2(A3)
13 03 Odpadowe oleje i ciecze stosowane jako nośniki ciepła i elektroizolatory
13 03 01 Oleje i ciecze zawierające PCB2) lub PCT3) X A2(A3)
13 03 02 Oleje i ciecze zawierające inne związki chlorowcoorganiczne X A2(A3)
13 03 03 Oleje i ciecze nie zawierające związków chlorowcoorganicznych X A1(A3)
13 03 04 Syntetyczne oleje i ciecze stosowane jako nośniki ciepła i elektroizolatory X A1(A3)
13 03 05 Oleje mineralne stosowane jako nośniki ciepła i elektroizolatory X A1(A3)
13 04 Oleje zęzowe
13 04 01 Oleje zęzowe z żeglugi śródlądowej X A1(A3)
13 04 02 Oleje zęzowe z portowych kanałów ściekowych X A1(A3)
13 04 03 Oleje zęzowe z innej żeglugi X A1(A3)
13 05 Odpady z odwadniania olejów w separatorach
13 05 01 Odpady w postaci stałej X A1(A3)
13 05 02 Odpady w postaci szlamów X A1(A3)
13 05 03 Szlamy z kolektorów X A1(A3)
13 05 04 Szlamy i emulsje z odsalania X B3-A1(A3)
13 05 05 Inne emulsje X B3-A1(A3)
13 06 Odpady olejowe nie wymienione
13 06 01 Inne nie wymienione odpady olejowe X A2(A3)
14 Odpady z rozpuszczalników organicznych (z wyłączeniem grup 07 i 08)
14 01 Odpady z odtłuszczania metali i konserwacji maszyn
14 01 01 Chlorofluoropochodne węglowodorów (freony) X A3
14 01 02 Inne rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne i mieszaniny zawierające te rozpuszczalniki X A3(A2)
14 01 03 Inne rozpuszczalniki i ich mieszaniny X A1(A3)
14 01 04 Mieszaniny rozpuszczalników chlorowcoorganicznych z wodą X B3-A2(A3)
14 01 05 Mieszaniny rozpuszczalników nie zawierających związanych chlorowców z wodą X B3-A1(A3)
14 01 06 Szlamy i odpady stałe zawierające rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne X A3(A2)
14 01 07 Szlamy i odpady stałe nie zawierające rozpuszczalników chlorowcoorganicznych X A1(A3)
14 02 Odpady z czyszczenia tkanin i odtłuszczania produktów naturalnych
14 02 01 Rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne i mieszaniny zawierające te rozpuszczalniki X A2(A3)
14 02 02 Mieszaniny rozpuszczalników lub cieczy organicznych nie zawierających związków chlorowcoorganicznych X A1(A3)
14 02 03 Szlamy i odpady stałe zawierające rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne X A3(A2)
14 02 04 Szlamy i odpady stałe zawierające inne rozpuszczalniki X A1(A3)
14 03 Odpady z przemysłu elektronicznego
14 03 01 Chlorofluoropochodne węglowodorów (freony) X A3
14 03 02 Inne rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne X A2(A3)
14 03 03 Rozpuszczalniki i ich mieszaniny nie zawierające związków chlorowcoorganicznych X A1(A3)
14 03 04 Szlamy i odpady stałe zawierające rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne X A3(A2)
14 03 05 Szlamy i odpady stałe zawierające inne rozpuszczalniki X A1(A3)
14 04 Odpady chłodziw, propelentów pianowych i aerozolowych
14 04 01 Chlorofluoropochodne węglowodorów (freony) X A3
14 04 02 Inne rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne i mieszaniny zawierające te rozpuszczalniki X A2(A3)
14 04 03 Inne rozpuszczalniki i ich mieszaniny X A1(A3)
14 04 04 Szlamy i odpady stałe zawierające rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne X A3(A2)
14 04 05 Szlamy i odpady stałe zawierające inne rozpuszczalniki X A1(A3)
14 05 Odpady z odzysku rozpuszczalników i chłodziw (pozostałość po destylacji)
14 05 01 Chlorofluoropochodne węglowodorów (freony) X A3
14 05 02 Inne rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne i mieszaniny zawierające te rozpuszczalniki X A2(A3)
14 05 03 Inne rozpuszczalniki i ich mieszaniny X A1(A3)
14 05 04 Szlamy zawierające rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne X A3(A2)
14 05 05 Szlamy zawierające inne rozpuszczalniki X A1(A3)
16 Odpady różne, nie ujęte w innych grupach
16 01 Wyeksploatowane pojazdy
16 01 05 Lekka frakcja z rozdrabniania (strzępienia) samochodów X A1(A3)
16 02 Zużyte urządzenia i ich elementy
16 02 01 Transformatory i kondensatory zawierające PCB2) lub PCT3) X B3-A2 (A3)
16 02 04 Urządzenia zawierające wolny azbest IN
16 02 06 Odpady zawierające azbest X B1
16 04 Odpady materiałów wybuchowych
16 04 01 Odpadowa amunicja IN
16 04 02 Odpadowe wyroby pirotechniczne (ognie sztuczne) IN
16 04 03 Inne materiały wybuchowe IN
16 06 Baterie i akumulatory
16 06 01 Baterie i akumulatory ołowiowe X B3-B4
16 06 02 Baterie i akumulatory niklowo-kadmowe X B3-B4
16 06 03 Suche ogniwa rtęciowe X B3-D2
16 06 06 Elektrolit z baterii i akumulatorów X B4
16 07 Odpady z czyszczenia zbiorników magazynowych i cystern transportowych (z wyjątkiem grup 05 i 12)
16 07 01 Odpady z czyszczenia statkowych zbiorników zawierające chemikalia IN
16 07 02 Odpady z czyszczenia statkowych zbiorników po ropie naftowej lub jej produktach X B3-A1(A3)
16 07 03 Odpady z czyszczenia cystern kolejowych i samochodowych przewożących ropę naftową lub jej produkty X B3-A1(A3)
16 07 04 Odpady z czyszczenia cystern kolejowych i samochodowych zawierające chemikalia IN
16 07 05 Odpady z czyszczenia zbiorników magazynowych zawierające chemikalia IN
16 07 06 Odpady z czyszczenia zbiorników magazynowych po ropie naftowej lub jej produktach X B3-A1(A3)
16 08 Odpady podobne do komunalnych segregowane i gromadzone selektywnie
16 08 12 Farby, kleje, lepiszcza i żywice X A1(A3)
16 08 13 Rozpuszczalniki X A1(A3)
16 08 17 Odczynniki fotograficzne X B2(B4)
16 08 19 Pestycydy, herbicydy, insektycydy itp. środki X A2 (A3)
16 08 21 Lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć X B3-D2
17 Odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz drogowych
17 01 Odpady materiałów i elementów budowlanych oraz drogowych
17 01 05 Odpady materiałów budowlanych zawierających azbest X6) B1
17 06 Materiały izolacyjne (bez podgrupy 17 03)
17 06 01 Materiały izolacyjne zawierające azbest X6) B1
18 Odpady z działalności służb medycznych i weterynaryjnych oraz związanych z nimi badań
18 01 Odpady z diagnozowania, leczenia i profilaktyki medycznej
18 01 03 Inne odpady, których zbieranie i składowanie podlega specjalnym przepisom ze względu na zapobieganie infekcji X A1(A4)
18 01 05 Przeterminowane i wycofane ze stosowania chemikalia i leki IN
18 02 Odpady z diagnozowania, leczenia i profilaktyki weterynaryjnej
18 02 02 Inne odpady, których zbieranie i składowanie podlega specjalnym przepisom ze względu na zapobieganie infekcjom X A1(A4)
18 02 04 Przeterminowane i wycofane ze stosowania chemikalia X A3
19 Odpady z urządzeń do likwidacji i neutralizacji odpadów oraz oczyszczania ścieków i gospodarki wodnej
19 01 Odpady ze spalania i termicznego rozkładu odpadów komunalnych oraz podobnych odpadów z handlu, przemysłu i instytucji
19 01 03 Popioły lotne X B1
19 01 04 Pył z kotłów i pieców X B1
19 01 05 Osady z filtrowania spalin X B1
19 01 06 Szlamy i inne odpady o konsystencji ciekłej z oczyszczania spalin X B3-B1
19 01 07 Odpady stałe z oczyszczania spalin X D1
19 01 10 Zużyty węgiel aktywny z oczyszczania spalin X A3(D2)
19 02 Odpady z fizykochemicznej przeróbki odpadów przemysłowych
19 02 01 Szlamy wodorotlenków metali i inne szlamy po wytrącaniu metali z roztworów X D1
19 04 Odpady zeszklone i z procesów zeszkliwiania oraz ze spalania odpadów innych niż 19 01
19 04 02 Popioły lotne i inne odpady z oczyszczania spalin X B1
19 04 03 Nie zeszklona faza stała X B1
19 07 Odcieki ze składowisk
19 07 01 Odcieki ze składowisk nieoczyszczone IN
19 08 Odpady z oczyszczalni ścieków nie wyspecyfikowane inaczej
19 08 03 Tłuszcze i mieszaniny olejów z oczyszczania ścieków X A1(A3)
19 08 06 Nasycone lub zużyte żywice jonowymienne X A1(A3)
10 08 07 Roztwory i szlamy z regeneracji wymienników jonitowych X B4-B3
20 Odpady komunalne
20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie
20 01 12 Farby, kleje, lepiszcza i żywice X A1(A3)
20 01 13 Rozpuszczalniki X A1(A3)
20 01 17 Odczynniki fotograficzne X B2(B4)
20 01 19 Pestycydy, herbicydy, insektycydy itp. środki X A2(A3)
20 01 21 Lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć X B3-D2
Znaczenie użytych skrótów:

znak "X" w kolumnach 3,4,5 w poszczególnych wierszach oznacza sposób unieszkodliwiania odpadu;

1) polibromowane dwufenyle;

2) polichlorowane dwufenyle;

3) polichlorowane trójfenyle;

4) kod wg rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24 grudnia 1997 r. w sprawie klasyfikacji odpadów (Dz. U. Nr 162, poz. 1135);

5) kreska pomiędzy symbolami oznacza sekwencje operacji unieszkodliwiania odpadu; w nawiasach podano równorzędną metodę unieszkodliwiania;

6) dopuszcza się składowanie na warunkach określonych w § 16 rozporządzenia;

IN - w kolumnie 6 oznacza, że dla odpadu powinna być przez jego wytwórcę przedstawiona metoda unieszkodliwiania, właściwa dla jego składu chemicznego.

Objaśnienie symboli procesów unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych występujących w kolumnie 6:

Procesy przekształcania termicznego:

A1 - procesy spalania odpadów niebezpiecznych nie zawierających związków chlorowcoorganicznych ani związków cynku, kadmu, miedzi, niklu, kobaltu i rtęci w ilości przekraczającej 0,5% wagowych suchej masy odpadów łącznie w przeliczeniu na masę pierwiastków;

A2 - procesy spalania odpadów niebezpiecznych zawierających związki chlorowcoorganiczne, w tym PCB, przy zawartości metali ciężkich jak dla A1;

A3 - procesy spalania odpadów niebezpiecznych w obrotowych piecach do produkcji cementu lub wapna;

A4 - procesy pirolitycznego rozkładu odpadów niebezpiecznych.

Procesy fizyczne, chemiczne lub łączne fizyczne i chemiczne:

B1 - procesy wytrącania trudno rozpuszczalnych związków chemicznych metali ciężkich zawartych w odpadach dla zmniejszenia ich rozpuszczalności w wodzie oraz procesy ich immobilizacji poprzez zamykanie w masie betonowej, spiekanie w materiałach ceramicznych lub zeszklenie;

B2 - procesy utleniania i redukcji składników odpadów;

B3 - procesy oddzielania szkodliwych składników odpadów od obojętnych poprzez destylację, destylację z parą wodną, stripping gazowy, ekstrakcję, adsoprcję i inne procesy fizyczne;

B4 - procesy zobojętniania kwasów i zasad.

Składowanie odpadów niebezpiecznych:

D1 - składowanie luzem na składowiskach otwartych urządzonych w sposób nie powodujący zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska;

D2 - składowanie jak w sposobie D1 w pojemnikach wykonanych z materiałów odpornych na korozję;

D3 - składowanie w składowiskach zamkniętych urządzonych na powierzchni ziemi w postaci specjalnych budowli lub pod powierzchnią ziemi w wyrobiskach kopalni surowców mineralnych.

1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
3 § 2 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
4 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
5 § 2 ust. 6 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. e) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
6 § 2 ust. 6 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. e) tiret drugie rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
7 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
8 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
9 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
10 § 4 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
11 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
12 § 4 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
13 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
14 § 6 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
15 § 6 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
16 § 6 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. d) rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
17 § 6 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. d) rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
18 § 6 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. e) rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
19 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
20 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
21 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
22 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
23 § 16 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.
24 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024