Utworzenie gminy, ustalenie granic, nazw i siedzib niektórych gmin oraz zmiana granic niektórych miast w województwach: białostockim, bydgoskim, ciechanowskim, elbląskim, gdańskim, jeleniogórskim, katowickim, kieleckim, konińskim, krośnieńskim, leszczyńskim, lubelskim, nowosądeckim, opolskim, pilskim, poznańskim, przemyskim, rzeszowskim, siedleckim, suwalskim, tarnobrzeskim i zamojskim.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 września 1997 r.
w sprawie utworzenia gminy, ustalenia granic, nazw i siedzib władz niektórych gmin oraz zmiany granic niektórych miast w województwach: białostockim, bydgoskim, ciechanowskim, elbląskim, gdańskim, jeleniogórskim, katowickim, kieleckim, konińskim, krośnieńskim, leszczyńskim, lubelskim, nowosądeckim, opolskim, pilskim, poznańskim, przemyskim, rzeszowskim, siedleckim, suwalskim, tarnobrzeskim i zamojskim.

Na podstawie art. 4 ust. 1 i art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74, Nr 58, poz. 261, Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622 oraz z 1997 r. Nr 9, poz. 43, Nr 106, poz. 679, Nr 107, poz. 686 i Nr 113, poz. 734) zarządza się, co następuje:
§  1.
W województwie białostockim:
1)
zmienia się granice gminy o statusie miasta Hajnówka przez przyłączenie obszaru części wsi Lipiny o powierzchni 28,75 ha z gminy Hajnówka,
2)
zmienia się nazwę gminy Juchnowiec Dolny z siedzibą władz w Juchnowcu Dolnym na Juchnowiec Kościelny z siedzibą władz w Juchnowcu Kościelnym.
§  2.
W województwie bydgoskim zmienia się granice:
1)
gminy Lniano przez przyłączenie obszaru części obrębu ewidencyjnego Wysoka o powierzchni 8,25 ha z gminy Cekcyn,
2)
gminy Cekcyn przez przyłączenie obszaru wsi Kosowo z gminy Lubiewo.
§  3.
W województwie ciechanowskim zmienia się nazwę gminy Strzegowo-Osada z siedzibą władz w Strzegowie-Osadzie na Strzegowo z siedzibą władz w Strzegowie.
§  4.
W województwie elbląskim zmienia się granice gminy o statusie miasta Elbląg przez przyłączenie obszaru obrębu ewidencyjnego Próchnik z gminy Tolkmicko.
§  5.
W województwie gdańskim zmienia się granice gminy o statusie miasta Reda przez przyłączenie obszaru wsi Rekowo Dolne oraz obszaru części wsi Połchowo o powierzchni 13,37 ha z gminy Puck.
§  6.
W województwie jeleniogórskim zmienia się granice gminy o statusie miasta Jelenia Góra przez przyłączenie obszaru obrębu ewidencyjnego Jagniątków z gminy o statusie miasta Piechowice.
§  7.
W województwie katowickim:
1)
zmienia się granice gminy Babice przez przyłączenie obszaru części wsi Pogorzyce o powierzchni 17,39 ha z gminy Chrzanów,
2)
zmienia się granice miasta Pszczyna, położonego na obszarze gminy Pszczyna, przez wyłączenie z obszaru miasta obrębów ewidencyjnych: Brzeżce, Ćwiklice, Łąka, Poręba oraz Rudołtowice i włączenie do gminy Pszczyna.
§  8.
W województwie kieleckim zmienia się granice gminy Pierzchnica przez przyłączenie obszaru części obrębu ewidencyjnego (lasy) Papiernia o powierzchni 413,04 ha z gminy Raków.
§  9.
W województwie konińskim zmienia się granice:
1)
miasta Dąbie, położonego na obszarze gminy Dąbie, przez przyłączenie obszaru części wsi Wiesiołów o powierzchni 605,39 ha z gminy Dąbie,
2)
miasta Uniejów, położonego na obszarze gminy Uniejów, przez przyłączenie obszaru obrębu ewidencyjnego Budy Uniejowskie z gminy Uniejów.
§  10.
W województwie krośnieńskim:
1)
zmienia się granice gminy Miejsce Piastowe przez przyłączenie przysiółka Kolonia o powierzchni 71,55 ha z gminy Haczów,
2)
zmienia się granice miasta Lesko, położonego na obszarze gminy Lesko, przez przyłączenie obszaru wsi Wola Postołowa z gminy Lesko.
§  11.
W województwie leszczyńskim zmienia się granice miasta Śmigiel, położonego na obszarze gminy Śmigiel, przez:
1)
przyłączenie obszarów wsi Koszanowo o powierzchni 80,29 ha oraz części wsi Nietąszkowo o powierzchni 178,18 ha z gminy Śmigiel,
2)
wyłączenie obszarów części miasta Śmigiel o powierzchni 2,91 ha i włączenie do wsi Koszanowo oraz włączenie powierzchni 10,83 ha do wsi Nietąszkowo w gminie Śmigiel.
§  12.
W województwie lubelskim zmienia się granice gminy Fajsławice przez przyłączenie obszaru części wsi Oleśniki (tzw. Szepetówka) o powierzchni 33,05 ha z gminy Trawniki.
§  13.
W województwie nowosądeckim tworzy się gminę Spytkowice z siedzibą władz w Spytkowicach; w skład gminy Spytkowice wchodzi obszar wsi Spytkowice z gminy Raba Wyżna.
§  14.
W województwie opolskim zmienia się granice miasta Korfantów, położonego na obszarze gminy Korfantów, przez przyłączenie obszarów wsi Ulianówka oraz części wsi Włostowa o powierzchni 1,50 ha z gminy Korfantów.
§  15.
W województwie pilskim zmienia się granice miasta Wronki, położonego na obszarze gminy Wronki, przez przyłączenie obszarów: części wsi Nowa Wieś o powierzchni 20,03 ha, części wsi Obelżanki o powierzchni 6,55 ha, części wsi Popowo o powierzchni 61,50 ha oraz części wsi Stróżki o powierzchni 18,63 ha z gminy Wronki.
§  16.
W województwie poznańskim:
1)
zmienia się granice gminy Granowo przez przyłączenie obszaru części wsi Konojad-Dalekie o powierzchni 154,18 ha z gminy Kamieniec,
2)
zmienia się granice miasta Dolsk, położonego na obszarze gminy Dolsk, przez przyłączenie obszarów: części wsi Kotowo o powierzchni 93,13 ha oraz części wsi Księginki o powierzchni 246,24 ha z gminy Dolsk.
§  17.
W województwie przemyskim zmienia się granice gminy Jarosław przez przyłączenie obszaru części wsi Jagiełła o powierzchni 5,02 ha z gminy Tryńcza.
§  18.
W województwie rzeszowskim:
1)
zmienia się granice gminy Chmielnik Rzeszowski przez przyłączenie: obszaru części wsi Brzezówka (przysiółek Borówki) o powierzchni 79,53 ha z gminy Hyżne oraz obszaru części wsi Stary Borek (przysiółek Borówki) o powierzchni 143,59 ha z gminy Tyczyn,
2)
zmienia się granice miasta Ropczyce, położonego na obszarze gminy Ropczyce, przez przyłączenie obszarów wsi: Chechły i Witkowice oraz części obszaru wsi Gnojnica (Brzyzna i Czujek) o powierzchni 117,21 ha z gminy Ropczyce.
§  19.
W województwie siedleckim:
1)
zmienia się granice gminy Żelechów przez przyłączenie obszaru części wsi Jarczew (tzw. Antonówka) o powierzchni 50,72 ha z gminy Wola Mysłowska,
2)
zmienia się granice miasta Żelechów, położonego na obszarze gminy Żelechów, przez przyłączenie części osady Żelechów (PGR) o powierzchni 116,00 ha z gminy Żelechów.
§  20.
W województwie suwalskim zmienia się granice miasta Orzysz, położonego na obszarze gminy Orzysz, przez przyłączenie obszaru części wsi Strzelniki o powierzchni 18,07 ha z gminy Orzysz.
§  21.
W województwie tarnobrzeskim zmienia się granice gminy Obrazów przez przyłączenie obszaru wsi Sucharzów z gminy Dwikozy.
§  22.
W województwie zamojskim zmienia się granice gminy Tomaszów Lubelski przez przyłączenie wsi Chorążanka z gminy Jarczów.
§  23.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

Zmiany w prawie

Handel w niedzielę - nowelizacja z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą uszczelnić zakaz handlu w niedzielę. Nowe przepisy pozwolą na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą też usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska 19.10.2021
Nowelizacja ustawy budżetowej na 2021 rok z podpisem prezydenta

Kancelaria prezydenta poinformowała we wtorek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy budżetowej i okołobudżetowej na 2021 rok. Łączna kwota dochodów budżetu w 2021 roku po nowelizacji wyniesie ponad 482,98 mld zł a wydatki prawie 523,5 mld zł. Deficyt ma wynieść nie więcej niż 40,5 mld zł.

Krzysztof Koślicki 19.10.2021
MF: E-Czynny żal w sprawach karno-skarbowych wciąż możliwy

Resort finansów zwraca uwagę, że zmiany w art. 16 par. 4 kodeksu karnego skarbowego, wprowadzone ustawą o doręczeniach elektronicznych, nie modyfikują treści merytorycznej przewidzianych tam regulacji. Oznacza to, że złożenie czynnego żalu drogą elektroniczną (np. e-PUAP, e-Urząd Skarbowy) od 5 października 2021 roku pozostaje skuteczne.

Krzysztof Koślicki 14.10.2021
Wyrok o wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym opublikowany

W Dzienniku Ustaw opublikowany został we wtorek po południu wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października, który stwierdza, że wyłączną właściwością TSUE jest interpretacja norm prawa unijnego, zaś TK ma ostatnie słowo w zakresie standardów konstytucyjnych, w tym w sprawach powoływania sędziów i ich kadencji. Wyrok jest komentowany jako krok w stronę wyjścia Polski z UE.

Krzysztof Sobczak 12.10.2021
Ustawa uchwalona - będzie można przejąć skład podatkowy

Senat przyjął w piątek nowelizację przepisów ustawy o podatku akcyzowym. Głównym celem zmian jest wprowadzenie zasady, która umożliwi kontynuację działalności prowadzonej w składzie podatkowym w przypadku rezygnacji z prowadzenia tej działalności przez dotychczasowy podmiot prowadzący skład podatkowy. Zmiany zostały przyjęte bez poprawek.

Krzysztof Koślicki 08.10.2021
Nowy wzór deklaracji VAT-26 już obowiązuje

Ministerstwo Finansów przypomniało w czwartek, że od 1 października obowiązuje nowy wzór deklaracji VAT-26. Muszą go stosować podatnicy VAT, którzy zamierzają odliczać cały podatek od paliwa i wydatków związanych z samochodami używanymi z ramach działalności gospodarczej.

Krzysztof Koślicki 07.10.2021
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.116.742

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie gminy, ustalenie granic, nazw i siedzib niektórych gmin oraz zmiana granic niektórych miast w województwach: białostockim, bydgoskim, ciechanowskim, elbląskim, gdańskim, jeleniogórskim, katowickim, kieleckim, konińskim, krośnieńskim, leszczyńskim, lubelskim, nowosądeckim, opolskim, pilskim, poznańskim, przemyskim, rzeszowskim, siedleckim, suwalskim, tarnobrzeskim i zamojskim.
Data aktu: 16/09/1997
Data ogłoszenia: 01/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998