Szczegółowe warunki i tryb udzielania premii gwarancyjnej, a także jej zwrotu oraz tryb rozliczeń z bankami z tytułu refundacji wypłaconych premii.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 maja 1996 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania premii gwarancyjnej, a także jej zwrotu oraz trybu rozliczeń z bankami z tytułu refundacji wypłaconych premii.

Na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1996 r. Nr 5, poz. 32) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb udzielania oraz zwrotu premii gwarancyjnej, refundowanej ze środków budżetu państwa, a także tryb rozliczeń z bankami z tego tytułu.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
premii - rozumie się przez to premię gwarancyjną od wkładów oszczędnościowych na budownictwo mieszkaniowe, zgromadzonych na rachunkach bankowych, których imiennymi dowodami są książeczki mieszkaniowe wystawione do dnia 23 października 1990 r.,
2)
wniosku - rozumie się przez to wniosek o likwidację książeczki mieszkaniowej i wypłatę premii,
3)
banku - rozumie się przez to bank prowadzący obsługę rachunków wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, o których mowa w pkt 1,
4)
lokalu mieszkalnym w budynku wielorodzinnym - rozumie się przez to lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym zawierającym więcej niż cztery mieszkania,
5)
domu jednorodzinnym - rozumie się przez to budynek jednorodzinny wolno stojący bądź w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub atrialnej, a także lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym zwierającym nie więcej niż cztery mieszkania,
6) 1
(skreślony).
§  3. 2
 
1.
Premia jest udzielana na wniosek właściciela książeczki mieszkaniowej złożony w związku z:
1)
ustanowieniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, połączonym z wniesieniem wkładu mieszkaniowego,
2) 3
nabyciem, w drodze zakupu lub zamiany, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, z wyjątkiem nabycia ułamkowej części tego prawa,
3)
nabyciem, w drodze zakupu lub zamiany, własności lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, lub domu jednorodzinnego, z wyjątkiem:
a)
nabycia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na zasadach współwłasności w częściach ułamkowych,
b)
nabycia własności lokalu mieszkalnego bądź domu jednorodzinnego, do którego właścicielowi książeczki mieszkaniowej przysługiwał uprzednio inny tytuł prawny,
4)
przystąpieniem do użytkowania wybudowanego własnego domu jednorodzinnego na warunkach określonych odrębnymi przepisami,
5)
uzyskaniem własności domu jednorodzinnego lub odrębnej własności lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, w związku z wykonaniem umowy zobowiązującej właściciela gruntu do wybudowania na tym gruncie domu jednorodzinnego lub budynku wielorodzinnego bądź w związku z budową budynku wielorodzinnego na gruncie stanowiącym własność właściciela książeczki mieszkaniowej,
6)
uzyskaniem odrębnej własności lokalu mieszkalnego powstałego w drodze przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy budynku mieszkalnego bądź pomieszczeń niemieszkalnych,
7)
uzyskaniem własności domu jednorodzinnego lub odrębnej własności lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, wybudowanym przez spółdzielnię mieszkaniową w celu przeniesienia na członków własności domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym,
8)
zawarciem umowy najmu lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, którego budowa była finansowana przy udziale kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.
2.
Premia jest udzielana, jeśli czynność, o której mowa w ust. 1, miała miejsce na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§  4.
1.
Na wniosek właściciela książeczki mieszkaniowej premia może być, z zastrzeżeniem ust. 2, przekazana wskazanemu inwestorowi po udokumentowaniu odpowiednio:
1)
wniesienie co najmniej 60% wymaganego przez spółdzielnię mieszkaniową wkładu budowlanego lub mieszkaniowego,
2)
zaawansowania budowy własnego domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym, w wysokości co najmniej 20% jego wartości kosztorysowej,
3)
wpłacenie co najmniej 60% wartości kosztorysowej lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, budowanych na warunkach, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 5,
4)
zaawansowania przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 6, w wysokości co najmniej 60% jej wartości kosztorysowej.
2.
Warunkiem udzielenia premii na zasadach, o których mowa w ust. 1, jest złożenie przez właściciela książeczki mieszkaniowej pisemnego zobowiązania do zwrócenia, za pośrednictwem banku, uzyskanej premii w terminie 30 dni od daty wycofania wniesionych środków na wymagany przez spółdzielnię wkład lub na sfinansowanie kosztów budowy, a po upływie tego terminu - wraz z odsetkami ustawowymi.
3.
Stopień sfinansowania budowy, o którym mowa w ust. 1, jest ustalany na dzień złożenia wniosku przez bank, który może żądać w tym celu przedstawienia pisemnego zaświadczenia inwestora lub innych dokumentów potwierdzających wymagane zaawansowanie budowy. Zaświadczenie powinno być wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed dniem złożenia wniosku.
§  5. 4
Premię oblicza i wypłaca bank przy likwidacji książeczki mieszkaniowej, pod warunkiem że jej właściciel wystąpi z wnioskiem nie później niż w terminie 90 dni od dnia dokonania czynności określonej w § 3 ust. 1.
§  6.
Premia przysługuje od wpłat wnoszonych w latach (kwartałach), dla których wzrost ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w kwartale złożenia wniosku w stosunku do ceny ustalonej dla roku (kwartału) wniesienia wpłat jest wyższy od oprocentowania tych wpłat, obliczanego narastająco od roku (kwartału) dokonania wpłat do kwartału złożenia wniosku.
§  7.
Premia jest naliczana w odniesieniu do sumy wniesionych wpłat nie przekraczających kosztów budowy:
1)
55 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym,
2)
70 m2 powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym.
§  8. 5
Premię od wpłat wniesionych w danym roku (kwartale), przy zachowaniu warunków, o których mowa w § 6 i 7, bank oblicza jako iloczyn łącznych wpłat wniesionych w danym roku (kwartale) i różnicy między ilorazem cen 1 m2 powierzchni użytkowej właściwych dla kwartału złożenia wniosku i dla roku (kwartału) wniesienia wpłat, pomniejszonym o 1, a składaną stopą procentową między rokiem (kwartałem) wniesienia wpłat a kwartałem, w którym złożony został wniosek. Wzór, według którego oblicza się premię, określa załącznik do rozporządzenia.
§  9. 6
 
1.
Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast przekazuje bankowi, na jego wystąpienie, środki finansowe z tytułu refundacji wypłaconych premii.
2.
Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast oraz Minister Finansów mogą, w drodze umowy z bankiem, określić terminy przekazywania środków, a także ustalić tryb rozliczeń z tego tytułu.
§  10. 7
W celu obliczenia premii Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, w porozumieniu z Ministrem Finansów, ustala cenę 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za okresy kwartalne, uwzględniając w kalkulacji dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące kosztów budownictwa mieszkaniowego w poszczególnych województwach.
§  11.
1.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 czerwca 1993 r. w sprawie udzielania dotacji na wypłatę premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na budownictwo mieszkaniowe (Dz. U. Nr 59, poz. 268).
2.
Do wniosków złożonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy rozporządzenia, o którym w ust. 1.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  8

Do obliczania premii gwarancyjnej od sumy wpłat wniesionych w roku (kwartale) i-tym stosuje się następujący wzór:

{ 0 Cn

{ jeżeli --------- - 1 Ł SPi

PGi= { Ci

{

{ ( Cn Cn

{ (--- - 1 - SPi) x WKi jeżeli ---------- - 1 > SPi

{ ( Ci Ci

gdzie:

i - rok (kwartał) wniesienia wpłat,

n - kwartał złożenia wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 1 lub w § 4 ust. 1 rozporządzenia,

PGi - premie gwarancyjne od sumy wpłat wniesionych w roku (kwartale) i,

Ci - cena 1m2 ustalona dla roku (kwartału) i,

Cn - cena 1 m2 ustalona dla kwartału złożenia wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 1 lub w § 4 ust. 1 rozporządzenia,

SPi - składana stopa procentowa, według której oprocentowane były wpłaty wniesione w roku (kwartale) i-tym do momentu nabycia prawa do premii w okresie n-tym,

rn

SPi = (1 + ri/2)x(1 + ri+1)x(1 + ri+2) x...x (1 + --- x dn) -1

90

ri - stopa procentowa w roku (kwartale) i podzielona przez 100,

rn - stopa procentowa w kwartale n podzielona przez 100,

dn - liczba dni od początku kwartału n do dnia złożenia wniosku,

WKi - suma wpłat wniesionych w roku (kwartale) i.

Składaną stopę procentową SPi oblicza się według wyżej przedstawionego wzoru przy uwzględnieniu okresów, w których bank dokonywał kapitalizacji odsetek.

Premię łączną oblicza się według wzoru PG = Σi PGi jako sumę premii od wszystkich wpłat wniesionych na książeczkę mieszkaniową w poszczególnych latach (kwartałach).

1 § 2 pkt 6 skreślony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 listopada 1997 r. (Dz.U.97.144.963) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1997 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 lutego 2001 r. (Dz.U.01.15.159) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2001 r.
3 § 3 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 października 2001 r. (Dz.U.01.118.1254) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2001 r.
4 § 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 listopada 1997 r. (Dz.U.97.144.963) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1997 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 lutego 2001 r. (Dz.U.01.15.159) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2001 r.

5 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 25 listopada 1997 r. (Dz.U.97.144.963) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1997 r.
6 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 25 listopada 1997 r. (Dz.U.97.144.963) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1997 r.
7 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 25 listopada 1997 r. (Dz.U.97.144.963) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1997 r.
8 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 25 listopada 1997 r. (Dz.U.97.144.963) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1997 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024