Zasady i tryb odbywania studiów w wyższych szkołach wojskowych przez obywateli państw obcych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 marca 1993 r.
w sprawie zasad i trybu odbywania studiów w wyższych szkołach wojskowych przez obywateli państw obcych.

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o wyższym szkolnictwie wojskowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 10, poz. 40) zarządza się, co następuje:
§  1.
Odbywanie studiów przez obywateli państw obcych w wyższych szkołach wojskowych organizowane jest na podstawie umów (konwencji, porozumień) międzynarodowych, międzyrządowych lub zawartych przez ministrów obrony zainteresowanych państw.
§  2.
1.
Obywatele państw obcych mogą odbywać w wyższych szkołach wojskowych:
1)
studia wyższe i wyższe studia zawodowe,
2)
studia doktoranckie,
3)
studia podyplomowe.
2.
Komendanci wyższych szkół wojskowych określają programy studiów, o których mowa w ust. 1.
§  3.
Ilekroć w rozporządzeniu mówi się o studiach bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć studia wyższe, wyższe studia zawodowe, studia doktoranckie oraz studia podyplomowe.
§  4.
Na studia wyższe i wyższe studia zawodowe mogą być przyjmowane osoby, które:
1)
legitymują się świadectwem uprawniającym do podjęcia studiów w państwie wysyłającym, odpowiadającym analogicznym świadectwom polskim,
2)
wykazują się dobrym stanem zdrowia, udokumentowanym świadectwem zdrowia, stwierdzającym możliwość podjęcia studiów w wyższej szkole wojskowej,
3)
ukończą kurs przygotowawczy w wyższych szkołach wojskowych wyznaczonych przez Ministra Obrony Narodowej albo uzyskają potwierdzenie tych szkół lub wyższej szkoły wojskowej przyjmującej, że ich przygotowanie oraz stopień znajomości języka polskiego pozwalają na podjęcie studiów.
§  5.
Na studia doktoranckie i studia podyplomowe mogą być przyjmowane osoby, które posiadają dyplomy ukończenia studiów wyższych.
§  6.
Opłaty za odbywanie studiów, zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę medyczną i inne należności związane z pobieraniem nauki ponosi państwo wysyłające swojego obywatela do Polski, jeżeli stosowna umowa (konwencja, porozumienie) nie stanowi inaczej.
§  7.
Koszty przejazdu osoby z państwa, w którym podejmujący naukę mieszka, do Polski i z powrotem, jak również koszty ewentualnego wyjazdu z Polski w okresie odbywania studiów ponoszą te osoby lub właściwe instytucje kraju wysyłającego.
§  8.
W okresie odbywania studiów przełożonymi osób określonych w § 1 jest attache wojskowy (obrony) państwa wysyłającego oraz komendant wyższej szkoły wojskowej, jeżeli stosowna umowa (konwencja, porozumienie) nie stanowi inaczej.
§  9.
W przypadku rażącego naruszenia przez obywateli państw obcych odbywających studia dyscypliny lub polskiego porządku prawnego, w wyniku czego dalszy ich pobyt w Rzeczypospolitej Polskiej stałby się niepożądany, komendant wyższej szkoły wojskowej zwraca się za pośrednictwem Szefa Departamentu Kadr do attache wojskowego (obrony) państwa wysyłającego o podjęcie stosownych decyzji.
§  10.
Właściwe organy państwa wysyłającego osoby, o których mowa w § 1, po wcześniejszym uzgodnieniu z komendantem wyższej szkoły wojskowej, mają prawo przeprowadzenia w określonym czasie wizyt w tych szkołach w celu zapoznania się z wynikami w nauce oraz warunkami socjalno-bytowymi osób skierowanych na studia oraz rozpatrzenia zagadnień organizacyjnych, materiałowych, socjalnych i innych związanych z tymi osobami i przebiegiem ich studiów.
§  11.
Po pozytywnym ukończeniu studiów właściwa wyższa szkoła wojskowa wydaje obywatelom państw obcych dyplomy ukończenia danego rodzaju studiów.
§  12.
Szczegółowe ustalenia dotyczące odbywania studiów w polskich wyższych szkołach wojskowych przez obywateli określonego państwa oraz rozliczeń finansowych określa się w umowach (konwencjach, porozumieniach), o których mowa w § 1, lub porozumieniach zawieranych dodatkowo przez zainteresowane strony.
§  13.
Osoby skierowane na studia na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują prawo do przyznanych świadczeń. Państwo wysyłające wnosi opłaty w wysokości określonej w tych umowach do końca okresu studiów przewidzianego dla danej formy kształcenia.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024