Warunki prowadzenia apteki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 13 listopada 1992 r.
w sprawie warunków prowadzenia apteki. *

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452) oraz art. 20 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 41, poz. 324, z 1990 r. Nr 26, poz. 149, Nr 34, poz. 198 i Nr 86, poz. 504 oraz z 1991 r. Nr 31, poz. 128, Nr 41, poz. 179, Nr 73, poz. 321, Nr 105, poz. 452, Nr 106, poz. 457 i Nr 107, poz. 460) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie, rozumie się przez to ustawę z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452).
§  2.
1.
Wniosek o udzielenie koncesji na prowadzenie apteki powinien zawierać:
1)
oznaczenie podmiotu gospodarczego ubiegającego się o koncesję,
2)
siedzibę i adres wnioskodawcy,
3)
określenie typu apteki,
4)
wskazanie miejsca i pomieszczeń przeznaczonych na prowadzenie apteki,
5)
datę podjęcia zamierzonej działalności,
6)
wskazanie osoby przewidzianej na kierownika apteki oraz jego miejsca zamieszkania,
7)
datę sporządzenia wniosku i podpis wnioskodawcy.
2.
Do wniosku o udzielenie koncesji powinny być dołączone:
1)
uwierzytelnione odpisy dokumentów stwierdzających uprawnienia zawodowe osoby przewidzianej na kierownika apteki oraz jej oświadczenie, że przewiduje podjęcie się tych obowiązków,
2)
opis techniczny pomieszczeń apteki.
3.
W przypadku ubiegania się o udzielenie koncesji innych podmiotów niż farmaceuta, do wniosku należy dołączyć również informację o statusie prawnym podmiotu.
§  3.
O zmianie na stanowisku kierownika apteki, a także o przewidywanej nieobecności kierownika apteki dłuższej niż 30 dni należy bezzwłocznie powiadomić właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.
§  4.
1.
Środki farmaceutyczne i materiały medyczne posiadane przez aptekę powinny spełniać wymagania określone w Rejestrze Środków Farmaceutycznych i Materiałów Medycznych lub w Farmakopei Polskiej.
2.
Środki farmaceutyczne i materiały medyczne, z wyjątkiem substancji farmaceutycznych, które można przesypywać do szkła recepturowego odpowiednio oznaczonego, przechowuje się w opakowaniach fabrycznych.
3.
Opakowania środków farmaceutycznych i materiałów medycznych nie powinny bezpośrednio dotykać ścian i podłóg - miejsca ich składowania.
4.
Trucizny w substancji należy przechowywać w oddzielnych szafach, odpowiednio zabezpieczonych.
5.
Środki odurzające, poza wymaganiami określonymi w przepisach o zapobieganiu narkomanii, należy przechowywać w wydzielonym miejscu odrębnie zabezpieczonym.
§  5.
1.
Ponadto apteka powinna:
1)
posiadać dokumentację zakupu, zawierającą:
a)
nazwę i adres dostawcy,
b)
nazwę środka farmaceutycznego lub materiału medycznego, jego postać i dawkę,
c)
nr serii, ilość opakowań oraz termin ważności lub przedłużenie okresu ważności,
d)
świadectwo wymaganych badań środka farmaceutycznego lub materiału medycznego,
e)
numer i datę wystawienia faktury,
f)
cenę hurtową, informację o marżach,
2)
prowadzić ewidencję środków farmaceutycznych i materiałów medycznych wstrzymanych i wycofanych z obrotu,
3)
posiadać dokumentację stwierdzającą fakt zniszczenia określonych środków farmaceutycznych lub materiałów medycznych,
4)
posiadać książkę kontroli, o której mowa w art. 64 ustawy.
2.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, przechowuje się przez okres 5 lat.
3.
Apteka może być zobowiązana do nadsyłania do organu koncesyjnego okresowych informacji dotyczących obrotu i stanu posiadania określonych środków farmaceutycznych i materiałów medycznych.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
*  Z dniem 1 stycznia 2001 r. rozporządzenie utraciło moc w części wydanej na podstawie ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U.88.41.324), w związku z uchyleniem tej ustawy przez art. 99 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U.99.101.1178). Zobacz też art. 96 ust. 2 i art. 98 powołanej ostatnio ustawy.

Z dniem 1 października 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz.U.01.126.1381), na podstawie art. 27 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo farmaceutyczne, ustawę o wyrobach medycznych oraz ustawę o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Dz.U.01.126.1382).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024