Zasady działania krajowego depozytu papierów wartościowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 kwietnia 1992 r.
w sprawie zasad działania krajowego depozytu papierów wartościowych.

Na podstawie art. 71 § 5 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. Nr 35, poz. 155 i Nr 103, poz. 447) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Zasady ogólne

§  1.
Rozporządzenie ustala tryb działania Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, zwanego dalej "Depozytem", określając zasady:
1)
przyjmowania do Depozytu papierów wartościowych,
2)
uczestnictwa w Depozycie,
3)
rejestracji stanu posiadania papierów wartościowych,
4)
rejestracji praw z papierów wartościowych,
5)
rejestracji zmian stanu kont uczestników Depozytu,
6)
zapewnienia bezpieczeństwa obrotu i przechowywania papierów wartościowych w drodze nadzoru nad zgodnością wielkości emisji z ilością papierów wartościowych w obiegu,
7)
realizacji ustalanych przez emitentów praw majątkowych z papierów wartościowych,
8)
wydawania świadectw depozytowych.
§  2.
1.
Podmiot prowadzący Depozyt, zwany dalej "prowadzącym Depozyt", zapewnia rejestrację na kontach uczestników Depozytu zmian stanu posiadania papierów wartościowych, zgodnie z przeprowadzonymi transakcjami giełdowymi, równocześnie z uregulowaniem należności pieniężnych powstałych w wyniku tych transakcji.
2.
Uczestnicy Depozytu zapewniają rejestrację, na prowadzonych przez nich kontach, zmian stanu posiadania papierów wartościowych stosownie do przeprowadzonych transakcji giełdowych i równoczesne regulowanie należności pieniężnych, które powstały w wyniku tych transakcji.
§  3.
Zapisy na kontach depozytowych są objęte tajemnicą, z wyjątkiem przypadków określonych w odrębnych przepisach.
§  4.
Organ nadzorczy prowadzącego Depozyt może uchwalić regulamin Depozytu.

Rozdział  2

Przyjmowanie papierów wartościowych do Depozytu

§  5.
1.
Do Depozytu są przyjmowane papiery wartościowe dopuszczone do obrotu giełdowego.
2.
Do Depozytu mogą być także przyjęte papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu, nie będące przedmiotem obrotu giełdowego.
§  6.
Do Depozytu mogą być przyjęte papiery wartościowe oznaczone wyłącznie co do rodzaju.
§  7.
1.
Do przyjęcia papierów wartościowych na okaziciela do Depozytu niezbędne jest złożenie ich w jednym odcinku zbiorowym, reprezentującym wszystkie papiery wartościowe na okaziciela z danej emisji, przyznające te same prawa ich właścicielom.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa i Narodowy Bank Polski.

Rozdział  3

Uczestnictwo w Depozycie

§  8.
1.
Uczestnikiem Depozytu jest podmiot, dla którego prowadzący Depozyt przechowuje papiery wartościowe, rejestrując je na odrębnym koncie depozytowym.
2.
Uczestnikami Depozytu są w szczególności emitenci papierów wartościowych do niego przyjętych oraz podmioty pośredniczące w obrocie tymi papierami wartościowymi.
§  9.
1.
Uczestnik Depozytu może być uczestnikiem bezpośrednim lub pośrednim.
2.
Uczestnikiem bezpośrednim Depozytu jest podmiot występujący wobec pozostałych uczestników w imieniu własnym.
3.
Uczestnikiem pośrednim Depozytu jest podmiot zlecający uczestnikowi bezpośredniemu reprezentowanie go wobec innych uczestników Depozytu w zakresie czynności związanych z publicznym obrotem papierami wartościowymi.
§  10.
1.
Uczestnik pośredni Depozytu, zlecając uczestnikowi bezpośredniemu dokonywanie czynności, o których mowa w § 9 ust. 3, zawiera z nim umowę, w której upoważnia go do działania w imieniu własnym, lecz na rachunek dającego zlecenie.
2.
Prowadzenie przez uczestnika bezpośredniego indywidualnych kont depozytowych klientów uczestnika pośredniego w imieniu i na rachunek dającego zlecenie uczestnika pośredniego wymaga odrębnego umocowania.
§  11.
1.
Jeżeli zleceniodawcą jest emitent, zlecenie musi obejmować jednocześnie umocowanie, o którym mowa w § 10 ust. 2.
2.
Emitent nie może udzielać zlecenia, o którym mowa w ust. 1, uczestnikowi będącemu równocześnie emitentem.
§  12.
1.
Podmiot, ubiegając się o uczestnictwo w Depozycie, składa prowadzącemu Depozyt pisemny wniosek o wpisanie do rejestru uczestników Depozytu.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać w szczególności:
1)
wskazanie rodzaju uczestnictwa, o jaki wnioskodawca się ubiega,
2)
wskazanie podmiotu przyjmującego zlecenie, o którym mowa w § 10, w przypadku ubiegania się o uczestnictwo pośrednie.
3.
Do wniosku o wpisanie do rejestru uczestników Depozytu wnioskodawca dołącza:
1)
odpis aktu założycielskiego wnioskodawcy,
2)
wyciąg z właściwego rejestru, poświadczający istnienie przedsiębiorstwa wnioskodawcy,
3)
imiona i nazwiska członków władz wnioskodawcy, upoważnionych do występowania w jego imieniu,
4)
odpis zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych w przypadku prowadzenia przez wnioskodawcę działalności maklerskiej.
§  13.
1.
Uczestnictwo w Depozycie powstaje z chwilą wpisania do rejestru uczestników Depozytu.
2.
Prowadzący Depozyt wpisuje do rejestru uczestników Depozytu podmiot, o którym mowa w § 12, na podstawie zawartej umowy, określającej w szczególności rodzaj uczestnictwa.
§  14.
1.
Prowadzący Depozyt zmienia rodzaj uczestnictwa bezpośredniego na pośrednie, jeżeli uczestnik przestał spełniać wymagania uczestnictwa bezpośredniego.
2.
Prowadzący Depozyt może zmienić rodzaj uczestnictwa bezpośredniego na pośrednie, jeżeli uczestnik rażąco narusza zasady obowiązujące uczestników bezpośrednich Depozytu.
§  15.
Uczestnik bezpośredni Depozytu może wystąpić do prowadzącego Depozyt o zmianę rodzaju uczestnictwa na pośrednie, wskazując jednocześnie we wniosku podmiot, o którym mowa w § 10.

Rozdział  4

Zasady ewidencji papierów wartościowych

§  16.
Papiery wartościowe przyjęte do Depozytu są klasyfikowane zgodnie z zasadą identycznych praw przysługujących ich właścicielom.
§  17.
Ewidencja papierów wartościowych jest prowadzona:
1)
ilościowo,
2)
zgodnie z zasadą podwójnego zapisu na kontach,
3)
odrębnie dla każdego papieru wartościowego.
§  18.
Uczestnicy Depozytu prowadzą indywidualne konta depozytowe właścicieli dla papierów wartościowych będących w obiegu.
§  19.
Prowadzący Depozyt rejestruje wielkość emisji papierów wartościowych oraz prowadzi globalne konta papierów wartościowych dla uczestników Depozytu.

Rozdział  5

Nadzór nad zgodnością wielkości emisji z ilością papierów wartościowych w obiegu

§  20.
Dla zapewnienia zgodności wielkości emisji rejestrowanej przez prowadzącego Depozyt z ilością papierów wartościowych w obiegu, zapisaną na kontach depozytowych prowadzonych przez uczestników Depozytu, prowadzący Depozyt:
1)
określa organizację i sposób prowadzenia ewidencji papierów wartościowych przez uczestników Depozytu oraz wzory dowodów ewidencyjnych, na podstawie których jest prowadzona ta ewidencja,
2)
kontroluje ewidencję papierów wartościowych prowadzoną przez uczestników Depozytu,
3)
wydaje zalecenia usunięcia uchybień stwierdzonych w toku kontroli.
§  21.
Dla wykonania kontroli, o której mowa w § 20 pkt 2, upoważniony przedstawiciel prowadzącego Depozyt ma prawo wstępu do siedziby podmiotu będącego uczestnikiem Depozytu, w celu wglądu do ewidencji papierów wartościowych.
§  22.
O stwierdzonych uchybieniach oraz o nieusunięciu tych uchybień w wyznaczonym terminie prowadzący Depozyt zawiadamia Komisję Papierów Wartościowych.

Rozdział  6

Realizacja zobowiązań emitenta wobec właścicieli papierów wartościowych

§  23.
Emitenci papierów wartościowych przyjętych do Depozytu zawiadamiają prowadzącego Depozyt o terminie realizacji praw majątkowych z papierów wartościowych.
§  24.
Emitent przekazuje środki służące realizacji jego zobowiązań z papierów wartościowych wobec ich właścicieli, zależnie od zgody prowadzącego Depozyt, na konto:
1)
prowadzącego Depozyt albo
2)
wybranego przez siebie bezpośredniego uczestnika Depozytu nie będącego emitentem.
§  25.
Prowadzący Depozyt informuje uczestników Depozytu o terminie realizacji praw majątkowych z papierów wartościowych.
§  26.
Prowadzący Depozyt ustala wielkość środków przeznaczonych na realizację praw właścicieli papierów wartościowych reprezentowanych przez uczestników Depozytu zgodnie ze stanem kont tych uczestników w Depozycie w chwili realizacji praw.
§  27.
Uczestnicy Depozytu ustalają wielkość środków przeznaczonych na realizację praw właścicieli papierów wartościowych, których konta depozytowe prowadzą, zgodnie ze stanem tych kont w chwili realizacji praw.
§  28.
Prowadzący Depozyt lub uczestnik Depozytu, o którym mowa w § 24 pkt 2, przekazuje środki, o których mowa w § 24, uczestnikom Depozytu, w celu realizacji praw majątkowych właścicieli papierów wartościowych.
§  29.
Uczestnicy Depozytu realizują prawa majątkowe z papierów wartościowych wobec właścicieli papierów wartościowych, których konta depozytowe prowadzą.
§  30.
Prowadzący Depozyt realizuje zobowiązania emitenta wobec właścicieli papierów wartościowych, których konta depozytowe prowadzi.

Rozdział  7

Wydawanie świadectw

§  31.
Właścicielom papierów wartościowych świadectwa depozytowe wydają uczestnicy Depozytu, upoważnieni do tego ustawą.
§  32.
Prowadzący Depozyt wydaje świadectwa depozytowe uczestnikom Depozytu, będącym właścicielami papierów wartościowych w nim zdeponowanych.
§  33.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024