Rządowy program pomocy finansowej w związku ze wzrostem wydatków na leczenie oraz szczegółowe zasady, warunki i tryb przyznawania tej pomocy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 kwietnia 1992 r.
w sprawie rządowego programu pomocy finansowej w związku ze wzrostem wydatków na leczenie oraz szczegółowych zasad, warunków i trybu przyznawania tej pomocy.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz. U. Nr 94, poz. 422) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się rządowy program pomocy finansowej dla osób uprawnionych do bezpłatnej pomocy leczniczej, których sytuacja bytowa uległa znacznemu pogorszeniu w związku ze wzrostem wydatków na leczenie w następstwie wejścia w życie ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz. U. Nr 94, poz. 422), zwanej dalej "ustawą".
2.
Pomoc finansowa jest udzielana ze środków budżetu państwa w ramach zadań administracji rządowej, przekazywanych na podstawie porozumień z gminami, w myśl art. 8 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 16, poz. 95, Nr 32, poz. 191, Nr 34, poz. 199, Nr 43, poz. 253 i Nr 89, poz. 518 oraz z 1991 r. Nr 4, poz. 18 i Nr 110, poz. 473).
§  2.
Zasiłek na zmniejszenie wydatków na leki i artykuły sanitarne, zwany dalej "zasiłkiem na leki", przyznaje organ właściwy w zakresie zadań zleconych gminie w sprawach pomocy społecznej, zwany dalej "właściwym organem".
§  3.
Przez wydatki na leki i artykuły rozumie się opłaty ryczałtowe i częściową odpłatność za:
1)
leki podstawowe i leki uzupełniające,
2)
leki zapisane zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy,
3)
artykuły sanitarne zapisane zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy.
§  4.
Zasiłek na leki przysługuje osobom i rodzinom, których dochód na osobę w rodzinie w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, o którym mowa w § 8, nie przekracza 150% najniższej emerytury brutto, a wydatki na leki i artykuły sanitarne przekroczyły wysokość 5% dochodu brutto rodziny.
§  5.
1.
Osobom i rodzinom utrzymującym się z indywidualnego gospodarstwa rolnego przysługuje zasiłek na leki, jeżeli roczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza dochodu z 2 ha przeliczeniowych, a wydatki na leki i artykuły sanitarne na osobę przekroczyły wysokość dochodu miesięcznego z 0,3 ha przeliczeniowego.
2.
Osobom i rodzinom utrzymującym się z indywidualnego gospodarstwa rolnego i uzyskującym jednocześnie dochody spoza gospodarstwa rolnego zasiłek na leki przysługuje na zasadach określonych w § 4.
§  6.
1.
Dochód na osobę w rodzinie oblicza się uwzględniając łącznie dochody brutto wszystkich osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, odejmując kwotę w wysokości alimentów świadczonych na rzecz osób spoza danego gospodarstwa, a następnie dzieląc przez liczbę osób pozostających w tym gospodarstwie. Przez dochód należy rozumieć wszystkie uzyskiwane dochody brutto i świadczenia, niezależnie od źródeł pochodzenia, z wyjątkiem alimentów, o których mowa w zdaniu pierwszym.
2.
Przez rodzinę rozumie się osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym.
§  7.
Kwotę zasiłku na leki ustala się w wysokości różnicy między wydatkami na leki i artykuły sanitarne poniesionymi przez rodzinę a wydatkami, które powinny być sfinansowane ze środków własnych rodziny, obliczonymi według zasad określonych w § 4 i § 5 ust. 1.
§  8.
1.
Zasiłek na leki jest przyznawany na pisemny wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela, złożony w ośrodku pomocy społecznej, na druku według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
2.
Wysokość poniesionych wydatków na leki i artykuły sanitarne należy udokumentować przez okazanie w ośrodku pomocy społecznej dokumentu zawierającego informacje dotyczące nazwiska, imienia oraz adresu osoby, która otrzymała leki lub artykuł sanitarny, datę zlecenia leku lub artykułu sanitarnego oraz ich nazwy, podpis i pieczęć lekarza, pieczęć apteki wydającej lek lub artykuł sanitarny oraz koszt leku lub artykułu sanitarnego.
3.
Wzór dokumentu, o którym mowa w ust. 2, ustali Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  9.
W każdym uzasadnionym przypadku właściwy organ powinien zarządzić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.
§  10.
Rozliczenia z tytułu przyznawanych zasiłków na leki dokonuje się raz w miesiącu.
§  11.
Właściwy organ może uwzględnić wniosek o przyznanie zasiłku na leki za okres dwóch miesięcy wstecz.
§  12.
1.
Zasiłek na leki przysługuje niezależnie od świadczeń przyznawanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 87, poz. 506), z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Zasiłek na leki nie może być przyznany, jeżeli został przyznany zasiłek celowy na pokrycie kosztów leków na podstawie art. 32 ustawy o pomocy społecznej.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WNIOSEK O UDZIELENIE POMOCY NA ZMNIEJSZENIE WYDATKÓW NA LEKI I ARTYKUŁY SANITARNE

(pominięty)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024