Rodzaje i wzory legitymacji służbowych i innych dokumentów funkcjonariuszy Straży Granicznej, organy właściwe do ich wydawania oraz zasady dokonywania wpisów w tych dokumentach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 lipca 1991 r.
w sprawie rodzajów i wzorów legitymacji służbowych i innych dokumentów funkcjonariuszy Straży Granicznej, organów właściwych do ich wydawania oraz zasad dokonywania wpisów w tych dokumentach.

Na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Funkcjonariusz Straży Granicznej, zwany dalej "funkcjonariuszem", bezpośrednio po mianowaniu otrzymuje:
1)
legitymację służbową funkcjonariusza Straży Granicznej, zwaną dalej "legitymacją służbową",
2)
książkę świadczeń lekarskich,
3)
książkę zdrowia.
§  2.
1.
Legitymacja służbowa jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia funkcjonariusza wynikające z przepisów ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462).
2.
Funkcjonariusz w czasie służby jest obowiązany nosić legitymację służbową przy sobie; nie wolno jej używać w sprawach nie związanych ze służbą, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Legitymacja, o której mowa w ust. 1, służy funkcjonariuszowi do korzystania z ulg przy przejazdach państwowymi środkami komunikacji, na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§  3.
Funkcjonariusz jest obowiązany dbać o należyty stan dokumentów określonych w § 1 oraz chronić je przed utratą lub zniszczeniem.
§  4. 1
 
1.
Legitymacje służbowe wydają:
1)
Komendant Główny Straży Granicznej dla:
a)
funkcjonariuszy pełniących służbę w Komendzie Głównej Straży Granicznej i Granicznej Placówce Kontrolnej Straży Granicznej Warszawa-Okęcie,
b)
funkcjonariuszy wyznaczonych do wykonywania zadań poza Strażą Graniczną i przebywających na przeszkoleniu specjalistycznym,
c)
komendantów oddziałów Straży Granicznej, Komendanta Centrum Szkolenia Straży Granicznej, Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej i Komendanta Ośrodka Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej;
2)
komendanci oddziałów Straży Granicznej, Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej oraz Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej - dla funkcjonariuszy pełniących służbę w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej, na terenie swojego działania;
3)
Komendant Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej, niezależnie od przepisu pkt 2 - dla funkcjonariuszy pełniących służbę w Ośrodku Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej, z zastrzeżeniem pkt 1 lit. c).
2.
Komendant Główny Straży Granicznej, komendanci oddziałów Straży Granicznej, Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej oraz Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej lub upoważnione przez nich osoby są właściwi do wymiany legitymacji służbowych oraz do dokonania wpisów w książkach świadczeń lekarskich i ich wymiany.
3.
Komendant Główny Straży Granicznej może wydać legitymację dla każdego funkcjonariusza, bez względu na jego przydział służbowy.

Rozdział  2

Legitymacja służbowa funkcjonariusza Straży Granicznej

§  5.
1. 2
W legitymacji służbowej umieszcza się fotografię funkcjonariusza w mundurze, bez nakrycia głowy, wpisuje się imię i nazwisko, stopień, jednostkę organizacyjną Straży Granicznej, stanowisko, organ wydający legitymację oraz numer ewidencyjny funkcjonariusza, a także określa datę ważności legitymacji.
2. 3
Legitymacje służbowe podpisują Komendant Główny Straży Granicznej, komendanci oddziałów Straży Granicznej, Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej albo Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej lub upoważnione przez nich osoby.
3.
Wzór legitymacji służbowej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  6.
Legitymacja służbowa podlega wymianie w razie:
1)
zmiany nazwiska lub imienia funkcjonariusza,
2)
uszkodzenia lub zniszczenia,
3) 4
(skreślony),
4)
przeniesienia służbowego funkcjonariusza,
5)
upływu okresu ważności,
6) 5
zmiany stopnia lub stanowiska.
§  7.
1.
Funkcjonariusz jest obowiązany zwrócić legitymację służbową jednostce, która ją wydała, w razie:
1)
otrzymania urlopu bezpłatnego lub wychowawczego,
2)
zawieszenia w czynnościach służbowych,
3)
zwolnienia ze służby.
2.
W razie zgonu funkcjonariusza, zwrotu legitymacji służbowej dokonuje członek jego rodziny lub przełożony.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, funkcjonariuszowi wydaje się legitymację ogólnopaństwową według wzoru stosowanego dla pracowników urzędów państwowych.
§  8.
1.
Legitymacji służbowej nie wolno:
1)
odstępować innej osobie,
2)
wywozić za granicę, chyba że funkcjonariusz uzyska na to zgodę jednostki, która wydała legitymację,
3)
przesłać pocztą, z wyjątkiem poczty specjalnej resortu spraw wewnętrznych.
2.
Funkcjonariusz, który nie uzyskał zgody na wywóz legitymacji służbowej na granicę, jest obowiązany na czas wyjazdu pozostawić ją u bezpośredniego przełożonego.
§  9.
1.
W razie utraty legitymacji służbowej, funkcjonariusz jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie drogą służbową jednostkę, która legitymację wydała.
2.
Kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której funkcjonariusz pełni służbę, przeprowadza postępowanie wyjaśniające w sprawie utraty legitymacji służbowej.
3.
W razie odzyskania utraconej legitymacji służbowej, funkcjonariusz jest obowiązany zwrócić ją jednostce, która ją wydała, oraz podać datę i okoliczności odzyskania legitymacji.
§  10.
1.
Funkcjonariusz naruszający zasady posługiwania się legitymacją służbową, określone w rozporządzeniu, podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej.
2.
Odpowiedzialność dyscyplinarną ponosi także funkcjonariusz, który z własnej winy legitymację służbową zniszczył, uszkodził lub utracił albo nie złożył meldunku o jej utracie, albo też złożył taki meldunek z opóźnieniem z nie usprawiedliwionych przyczyn.
§  11.
W sprawach zwrotu legitymacji ogólnopaństwowej, trybu postępowania w razie jej utraty i zasad posługiwania się tą legitymacją stosuje się odpowiednio przepisy § 7 ust. 1 pkt 3 i ust. 2, § 8 ust. 1 pkt 1, § 9 ust. 1 i 3 oraz § 10 ust. 1.

Rozdział  3

Książka świadczeń lekarskich i książka zdrowia

§  12.
1.
Książka świadczeń lekarskich jest dokumentem uprawniającym funkcjonariusza i uprawnionych członków jego rodziny do korzystania z bezpłatnych świadczeń służby zdrowia resortu spraw wewnętrznych na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2.
Wzór książki, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Przepisy § 6, § 7 ust. 1 pkt 3 i ust. 2, § 8 ust. 1 pkt 1, § 9 ust. 1 i 3 oraz § 10 ust. 1 stosuje się odpowiednio do książki świadczeń lekarskich.
§  13.
1.
Książka zdrowia służy do dokonywania wpisów dotyczących kontroli stanu zdrowia funkcjonariusza, przebiegu leczenia oraz orzeczeń lekarskich.
2.
Do dokonywania wpisów w książce są uprawnieni lekarze udzielający pomocy lekarskiej i komisje lekarskie resortu spraw wewnętrznych.
3.
Wzór książki zdrowia stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  14.
Funkcjonariusz otrzymuje nową książkę zdrowia w razie wyczerpania się miejsca na wpisy, o których mowa w § 13 ust. 1, lub w razie jej zgubienia albo zniszczenia.

Rozdział  4

Przepisy końcowe

§  15.
Do czasu wyczerpania dotychczasowych druków książek zdrowia żołnierza zawodowego należy je wydawać funkcjonariuszom, dokonując na wewnętrznej stronie tytułowej adnotacji "Straż Graniczna" z odciskiem pieczęci jednostki Straży Granicznej wydającej dokument.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 19 maja 1991 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  6 WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA STRAŻY GRANICZNEJ

wzór

SG: wzór giloszu na papierze białym tworzy na stronie deseń rozbarwiony od jasnej zieleni do jasnej żółci.

Legitymacja dwustronnie foliowana, zaginana wzdłuż krawędzi poziomej.

Strony 1 i 4 łączą się górnymi krawędziami, krawędź dolna strony 2 z górną strony 3.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR KSIĄŻKI ŚWIADCZEŃ LEKARSKICH

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR KSIĄŻKI ZDROWIA

(pominięty)
1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.11.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 1998 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.11.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 1998 r.
3 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.11.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 1998 r.
4 § 6 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.11.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 1998 r.
5 § 6 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1999 r. (Dz.U.00.1.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2000 r.
6 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.11.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 1998 r.;

-zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1999 r. (Dz.U.00.1.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2000 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.78.347

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaje i wzory legitymacji służbowych i innych dokumentów funkcjonariuszy Straży Granicznej, organy właściwe do ich wydawania oraz zasady dokonywania wpisów w tych dokumentach.
Data aktu: 12/07/1991
Data ogłoszenia: 31/08/1991
Data wejścia w życie: 31/08/1991, 19/05/1991