Karta podatkowa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 grudnia 1988 r.
w sprawie karty podatkowej.

Na podstawie art. 9 pkt 1, art. 18 ust. 3 i art. 38 pkt 2-4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i z 1985 r. Nr 12, poz. 50) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Podatnicy prowadzący działalność w zakresie i na warunkach określonych w rozporządzeniu mogą płacić zryczałtowane podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej.
§  2. 
1. 
Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o obrocie i dochodzie oraz wpłacania zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy. Podatnicy ci są obowiązani jednak wydawać na żądanie klienta kolejno numerowane rachunki stwierdzające sprzedaż wyrobu lub wykonanie usługi oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od początku roku, w którym wystawiono rachunek.
2. 
Do podatników, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy płacili podatki obrotowy i dochodowy na ogólnych zasadach lub w innej formie niż karta podatkowa i opłata skarbowa z tytułu wykonywania rzemiosła albo którzy w roku podatkowym rozpoczęli działalność, nie stosuje się zwolnień, o których mowa w ust. 1, w okresie przed doręczeniem decyzji ustalającej opodatkowanie w formie karty podatkowej, nie dłuższym jednak niż 6 miesięcy.
3. 
Podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy płacili podatki obrotowy i dochodowy od przychodów ze sprzedaży ewidencjonowanej, w okresie przed doręczeniem decyzji ustalającej opodatkowanie w formie karty podatkowej, nie dłuższym jednak niż 6 miesięcy, są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży, składać deklaracje o obrocie i dochodzie oraz wpłacać zaliczki na poczet tych podatków.
§  3. 
1. 
W razie osiągania przez podatników określonych w § 1 dochodów z innych źródeł, podlegających opodatkowaniu tylko podatkiem dochodowym, dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach. Do dochodu osiągniętego z tych źródeł przychodów stosuje się stopę podatku odpowiadającą dochodowi osiągniętemu ze wszystkich źródeł przychodów podatnika i jego małżonka, z wyjątkiem przychodów zwolnionych od podatku dochodowego bądź odrębnie opodatkowanych tym podatkiem z mocy przepisów szczególnych.
2. 
Przepis ust. 1 zdanie drugie nie ma zastosowania do podatników prowadzących działalność określoną w § 4 pkt 1 przy zatrudnieniu nie przekraczającym 1 pracownika.
§  4. 
Podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność:
1)
usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia, zwanej dalej "tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 2 do rozporządzenia - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli,
2)
w zakresie detalicznego handlu artykułami spożywczymi, rolnymi i ogrodniczymi, z wyjątkiem sprzedaży kwiatów oraz napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu - w warunkach określonych w części II tabeli,
3)
gastronomiczną, jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu - w warunkach określonych w części III tabeli,
4)
w zakresie usług transportowych, wykonywanych przy użyciu jednego pojazdu - w warunkach określonych w części IV tabeli,
5)
w zakresie usług rozrywkowych - w warunkach określonych w części V tabeli,
6)
w zakresie sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach, jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu - w warunkach określonych w części VI tabeli,
7)
w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie służby zdrowia - w warunkach określonych w części VII tabeli.
§  5. 
1. 
Podatnicy określeni w § 4 są opodatkowani w formie karty podatkowej, jeżeli:
1)
złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,
2)
we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie rodzaju działalności wymienionej w jednej z siedmiu części tabeli,
3)
przy prowadzeniu działalności nie korzystają zarówno z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę, jak i z usług innych zakładów lub przedsiębiorstw, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,
4)
nie prowadzą sami, poza jednym z rodzajów działalności wymienionych w § 4, ani ich małżonkowie działalności podlegającej podatkowi obrotowemu, chyba że przepisy szczególne dotyczące opodatkowania tej działalności stanowią inaczej.
2. 
Nie wyłącza opodatkowania w formie karty podatkowej prowadzenie:
1)
we własnym imieniu przez podatnika lub jego małżonka działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach wodnych i wiatrowych o mocy oddawanej do 5.000 kilowatów,
2)
przez małżonka podatnika:
a)
działalności określonej w § 4 pkt 4 i 7, jeżeli działalność ta jest opodatkowana w formie karty podatkowej,
b)
działalności podlegającej podatkowi obrotowemu, jeżeli podatnik prowadzi działalność określoną w § 4 pkt 1 przy zatrudnieniu nie przekraczającym jednego pracownika.
3. 
Za usługi specjalistyczne w rozumieniu ust. 1 pkt 3 uważa się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące, o których mowa w załączniku nr 2.
4.  1
 Jeżeli podatnik we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej zgłosi prowadzenie działalności określonej w § 4 pkt 1 i 3 w różnym zakresie lub prowadzi działalność w odrębnych zakładach, łączne zatrudnienie nie może przekroczyć stanu zatrudnienia określonego dla zakresu działalności, dla którego przewidziano najniższy stan zatrudnienia.
5. 
Podatnicy prowadzący działalność określoną w § 4 pkt 1-5 mogą być opodatkowani w formie karty podatkowej również wtedy, gdy działalność ta prowadzona jest przez wspólników, pod warunkiem że łączna liczba wspólników oraz zatrudnionych pracowników nie przekracza stanu zatrudnienia określonego w tabeli.
6. 
Przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości podatków w odniesieniu do podatników, o których mowa w § 4 pkt 1, do liczby pracowników:
1)
wlicza się również osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nakładczą,
2)
nie wlicza się:
a)
członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem, a w razie gdy działalność prowadzona jest przez wspólników - tylko członków rodziny jednego ze wspólników,
b) 2
 osób zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zgodnie z odrębnymi przepisami o nauce zawodu lub przyuczaniu do wykonywania określonej pracy - w okresie nauki zawodu lub przyuczania oraz nie więcej niż trzech osób zatrudnionych w okresie pierwszych dwunastu miesięcy po złożeniu przez nie egzaminu; na równi z tymi osobami traktuje się uczniów szkół średnich oraz studentów, zatrudnionych w okresie wakacji letnich i zimowych,
c)
osób pobierających emerytury lub renty - łącznie nie więcej niż dwóch,
d)
pracowników zatrudnionych wyłącznie przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości w zakładzie, prowadzeniu kasy i księgowości, kierowców i konwojentów, pod warunkiem że podatnik określił na piśmie zakres czynności tych pracowników,
e)
osób, na których rachunek jest prowadzona działalność po śmierci podatnika, jeżeli osoby te nie biorą udziału w prowadzeniu działalności.
7.  3
 Przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości stawek podatków w odniesieniu do podatników, o których mowa w § 4 pkt 2-5, do liczby pracowników nie wlicza się małżonka, z zastrzeżeniem pkt 3 objaśnień do części IV tabeli, i niepełnoletnich członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem. W razie prowadzenia działalności przez wspólników, do liczby pracowników nie wlicza się małżonka i niepełnoletnich członków rodziny tylko jednego wspólnika. Przy prowadzeniu działalności w zakresie detalicznego handlu i gastronomii do liczby pracowników nie wlicza się ponadto osób zatrudnionych w celu nauki zawodu, zgodnie z odrębnymi przepisami o nauce zawodu, oraz pracowników zatrudnionych wyłącznie do utrzymywania czystości w zakładzie, pod warunkiem że podatnik określił na piśmie zakres czynności tych pracowników.
§  6. 
Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku uiszczania opłat związanych ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku obrotowego.
§  7. 
1. 
Wysokość podatków w formie karty podatkowej ustala się:
1)
dla podatników prowadzących działalność określoną w § 4 pkt 1, 4, 5, 6 i 7 - według stawek miesięcznych określonych w tabeli,
2)
dla podatników prowadzących działalność określoną w § 4 pkt 2 i 3 - w granicach stawek miesięcznych określonych w tabeli, z zastrzeżeniem § 8 ust. 4, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności mające wpływ na rozmiary tej działalności.
2. 
W wypadkach, o których mowa w § 5 ust. 5, wysokość podatków w formie karty podatkowej ustala się według stawki określonej dla stanu zatrudnienia odpowiadającego łącznej liczbie wspólników i pracowników.
3. 
W wypadkach, o których mowa w § 5 ust. 6 pkt 2 lit. e), wysokość podatków w formie karty podatkowej ustala się według stawki bezpośrednio poprzedzającej stawkę określoną dla stanu zatrudnienia odpowiadającego łącznej liczbie wspólników i pracowników, z tym że stawka ta nie może być niższa od określonej dla działalności wykonywanej bez zatrudnienia pracowników.
4.  4
 Jeżeli podatnik we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej zgłosi prowadzenie działalności wymienionej w § 4 pkt 1 w różnych zakresach lub w różnych miejscowościach, dla których przewidziano różne wysokości stawek karty podatkowej, wysokość podatków w formie karty podatkowej ustala się według stawki właściwej dla tego zakresu działalności i miejscowości, dla których przewidziana jest najwyższa stawka. Przepis ten ma odpowiednie zastosowanie do podatników prowadzących działalność gastronomiczną, transportową i wykonujących wolne zawody w zakresie służby zdrowia.
5. 
Liczbę mieszkańców miejscowości określonych w tabeli przyjmuje się według stanu na dzień 1 stycznia roku podatkowego.
§  8. 
1.  5
 Stawki karty podatkowej:
1)
określone w części I tabeli obniża się o 20% dla podatników, którzy ukończyli do dnia 1 stycznia roku podatkowego 60 lat życia lub są inwalidami zaliczonymi przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia co najmniej do III grupy inwalidów, jeżeli przy prowadzeniu działalności określonej w § 4 pkt 1, z wyjątkiem prowadzenia parkingów, nie zatrudniają pracowników, w tym również osób określonych w § 5 ust. 6 pkt 2 lit. a) i c), nie licząc małżonka,
2)
określone w części IV tabeli obniża się:
a)
o 20% dla podatników, którzy ukończyli do dnia 1 stycznia roku podatkowego 60 lat życia lub są inwalidami zaliczonymi przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia do III grupy inwalidów,
b)
o 60% dla podatników, którzy są inwalidami zaliczonymi przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia do II grupy inwalidów,

jeżeli przy prowadzeniu działalności w zakresie usług transportowych nie zatrudniają pracowników i członków rodziny,

3)
określone w części I tabeli obniża się o 10% dla podatników, którzy zatrudniają pracowników będących inwalidami, zaliczonymi przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia co najmniej do III grupy inwalidów, na każdego inwalidę; obniżka stawki nie dotyczy osób wymienionych w § 5 ust. 6 pkt 2 lit. c) i d).
2. 
W wypadkach określonych w § 5 ust. 5 obniżkę stawki karty podatkowej stosuje się, jeżeli wszyscy wspólnicy spełniają warunki określone w ust. 1 pkt 1.
3. 
Na wniosek podatnika urząd skarbowy może obniżyć stawkę karty podatkowej określoną w części I tabeli:
1)
w wypadkach szczególnie uzasadnionych - w stosunku do podatników, o których mowa w ust. 1,
2)
jeżeli rozmiar działalności podatnika, przy zatrudnieniu nie przekraczającym jednego pracownika, wskazuje na to, że określona w tabeli stawka byłaby oczywiście za wysoka.
4.  6
 W razie gdy podatnik prowadzi działalność wymienioną w § 4 pkt 2, 3, 4 i 7 w rozmiarach wskazujących na to, iż określone w częściach II, III, IV i VII tabeli stawki byłyby oczywiście nieodpowiednie, stawki te mogą być na wniosek podatnika lub z urzędu obniżone lub podwyższone, nie więcej jednak niż o 30%. Jeżeli w ramach prowadzonej działalności handlowej jest prowadzona sprzedaż produktów przemysłu mięsnego lub sprzedaż artykułów pochodzenia zagranicznego, stawki określone w tabeli mogą być z urzędu podwyższone, nie więcej jednak niż o 100%.
5.  7
 Podatnikom, którzy przy równoczesnym zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy wykonują usługi i nie zatrudniają pracowników oraz osób, o których mowa w § 5 ust. 6, stawki karty podatkowej określone w części I tabeli obniża się o 80%, a w części IV tabeli - o 40% podatnicy ci nie mogą równocześnie korzystać z obniżek przewidzianych w ust. 1-3.
6. 
W wypadkach określonych w § 5 ust. 5 obniżkę stawki, o której mowa w ust. 5, stosuje się, jeżeli wszyscy wspólnicy spełniają warunki uprawniające do tej obniżki.
§  9.  8
 W razie zatrudnienia przez podatnika przy prowadzeniu działalności określonej w § 4 pkt 1, z wyjątkiem prowadzenia parkingów, pełnoletnich członków rodziny, nie licząc małżonka, a w wypadkach określonych w § 5 ust. 5 - pełnoletnich członków rodziny jednego ze wspólników, nie licząc małżonka, a także w razie zatrudnienia osób, o których mowa w § 5 ust. 6 pkt 2 lit. c) i d), podwyższa się stawkę karty podatkowej z tytułu zatrudnienia każdej z tych osób za miesiące, w których była zatrudniona:
1)
o 40% stawki określonej dla działalności prowadzonej bez zatrudnienia pracowników,
2)
o 30% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu jednego pracownika,
3)
o 20% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu dwóch pracowników,
4)
o 15% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu trzech pracowników,
5)
o 10% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu czterech i pięciu pracowników.

Zasadę tę stosuje się również w razie zatrudnienia przez podatnika każdej z osób, o której mowa w § 5 ust. 6 pkt 2 lit. b), w okresie pierwszych dwunastu miesięcy po złożeniu przez nie egzaminu.

§  10. 
1. 
Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej podatnik składa właściwemu urzędowi skarbowemu w deklaracji według ustalonego wzoru, w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, od którego ma być zastosowana karta. Podatnik, który rozpoczął prowadzenie działalności w ciągu roku, powinien złożyć wniosek przed rozpoczęciem tej działalności. Złożenie wniosku jest równoznaczne ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego w zakresie objętym wnioskiem. Jeżeli do końca każdego roku podatkowego objętego opodatkowaniem w formie karty podatkowej podatnik nie zgłosił zaprzestania na stałe prowadzenia działalności, uważa się, że prowadzi on nadal działalność i że zgłosił obowiązek podatkowy na rok następny.
2. 
Do wniosku stosuje się odpowiednio odrębne przepisy dotyczące deklaracji składanych w związku ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego.
3. 
Podatnik może w terminie do końca roku podatkowego zrzec się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, poczynając od roku następnego.
§  11. 
Podatnicy płacą podatki w formie karty podatkowej bez wezwania w terminie do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za miesiąc grudzień - w terminie do dnia 28 grudnia roku podatkowego.
§  12. 
Jeżeli brak jest warunków do zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, podatnik jest obowiązany do płacenia podatków obrotowego i dochodowego na ogólnych zasadach. Podatnicy korzystający dotychczas ze zwolnienia od obowiązku prowadzenia ksiąg obowiązani są do założenia i prowadzenia ksiąg (handlowych, podatkowych), poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została im doręczona ostateczna decyzja odmawiająca zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej.
§  13. 
1. 
Podatnikowi przysługuje zrzeczenie się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej w terminie czternastu dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji.
2. 
W razie zrzeczenia się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, powstaje obowiązek płacenia podatków obrotowego i dochodowego na ogólnych zasadach. Obowiązek prowadzenia ksiąg, jeżeli podatnik dotychczas nie miał obowiązku ich prowadzenia, powstaje w tym wypadku od pierwszego dnia miesiąca następującego po zrzeczeniu się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej.
§  14. 
1. 
W razie rozpoczęcia prowadzenia działalności w ciągu roku podatkowego, podatki w formie karty podatkowej za okres od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności do końca pierwszego miesiąca pobiera się w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do podatników, którzy korzystali ze zwolnienia od podatków i którym okres tego zwolnienia upłynął po dniu 1 danego miesiąca.
3. 
W razie zaprzestania na stałe prowadzenia działalności w ciągu roku podatkowego i zgłoszenia tego urzędowi skarbowemu, podatki w formie karty podatkowej za ostatni miesiąc prowadzenia działalności pobiera się za okres do dnia zaprzestania działalności w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień.
§  15. 
W razie zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności, nie pobiera się podatków w formie karty podatkowej za pełny okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. Zgłoszenie przerwy przez podatnika powinno nastąpić w terminie trzech dni od jej rozpoczęcia.
§  16. 
1. 
Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej, z wyjątkiem prowadzących parkingi, jeżeli przy prowadzeniu działalności zatrudniają pracowników, w tym również wymienionych w § 5 ust. 6 pkt 1, oraz osoby, o których mowa w § 5 ust. 6 pkt 2 lit. a), c) i d), obowiązani są prowadzić książkę ewidencji zatrudnienia tych osób. Przed rozpoczęciem zapisów książka powinna być przedstawiona do poświadczenia urzędowi skarbowemu.
2. 
Książka ewidencji zatrudnienia powinna być zbroszurowana, ponumerowana i zawierać: liczbę porządkową, imię i nazwisko osoby zatrudnionej, daty: rozpoczęcia i zakończenia pracy przez tę osobę oraz adnotacje o przerwach w zatrudnieniu. Zapis dotyczący zatrudnienia danej osoby powinien być dokonany nie później niż przed rozpoczęciem pracy przez tę osobę.
§  17. 
1. 
Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej są obowiązani zawiadomić urząd skarbowy o zmianach, jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, a jeżeli małżonek podatnika prowadzi odrębną działalność na terenie objętym właściwością innego urzędu skarbowego - również o zmianach w stosunku do stanu faktycznego podanego we wniosku małżonka, a mianowicie:
1)
o zmianach, które powodują utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej,
2) 9
 o następujących zmianach, które mają wpływ na wysokość podatków w formie karty podatkowej: o zmianach w stanie zatrudnienia, o zmianach miejsca prowadzenia działalności, o zmianach rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, o zmianach liczby stanowisk na parkingu oraz liczby i rodzaju urządzeń przy prowadzeniu usług rozrywkowych, o zmianie pojazdu lub rodzaju silnika przy prowadzeniu usług transportowych, o zmianie liczby godzin przyjęć pacjentów przy prowadzeniu wolnych zawodów w zakresie służby zdrowia, o zmianie liczby sprzedawanych posiłków domowych,
2. 
Nie uważa się za zwiększenie stanu zatrudnienia czasowego zatrudnienia pracownika lub pełnoletniego członka rodziny w miejsce nieobecnego stałego pracownika, którego nieobecność jest uzasadniona szczególnymi względami, np. chorobą, urlopem, powołaniem na ćwiczenia wojskowe, i trwa nieprzerwanie co najmniej 10 dni.
3. 
W wypadkach wymienionych w ust. 2, jeżeli w miejsce nieobecnego stałego pracownika podatnik nie zatrudni innego pracownika lub pełnoletniego członka rodziny, urząd skarbowy obniża stawkę karty podatkowej w sposób określony w § 18.
4. 
O zmianach, o których mowa w ust. 1 i 2, podatnik jest obowiązany zawiadomić pisemnie urząd skarbowy najpóźniej w terminie siedmiu dni od powstania okoliczności powodujących zmiany. Jeżeli zawiadomienie dotyczy zatrudnienia osoby, o której mowa w § 5 ust. 6 pkt 2 lit. d), należy w nim również podać szczegółowy zakres czynności, które osoba ta ma wykonywać.
§  18. 
W razie zawiadomienia o zmianach, o których mowa w § 17 ust. 1 pkt 2 i ust. 3, zmiana wysokości podatków w formie karty podatkowej następuje poczynając od miesiąca, w którym zaszły okoliczności powodujące zmianę. Należność za ten miesiąc pobiera się w wysokości 1/30 dotychczasowej miesięcznej należności za każdy dzień części miesiąca przed dniem, w którym nastąpiła zmiana, zwiększonej lub zmniejszonej o 1/30 nowej miesięcznej należności za każdy dzień pozostałej części tego miesiąca.
§  19. 
Podatnikowi przysługuje zrzeczenie z opodatkowania w formie karty podatkowej w terminie czternastu dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji zmieniającej wysokość podatków w formie karty podatkowej. Przepis § 13 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  20. 
1. 
Podatnicy, którzy zawiadomią urząd skarbowy o utracie warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej, obowiązani są płacić podatki obrotowy i dochodowy na ogólnych zasadach, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków. Do podatników tych za tę część roku, w której nie przysługuje im opodatkowanie w formie karty podatkowej, może być zastosowane opodatkowanie na zasadach określonych w odrębnych przepisach w sprawie opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym przychodów ze sprzedaży ewidencjonowanej bądź ze świadczeń wykonywanych za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczych, jeżeli wykonują działalność w warunkach uzasadniających zastosowanie tych form opodatkowania i zgłoszą odpowiedni wniosek w terminie określonym w § 17 ust. 4.
2. 
Podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani do uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz do założenia właściwych ksiąg, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej, chyba że są zwolnieni od tego obowiązku.
3.  10
 W stosunku do podatników, o których mowa w ust. 1, podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach za podstawę do ustalenia podatku dochodowego za ten okres przyjmuje się dochód osiągnięty w tym okresie i stosuje się do niego stopę podatku odpowiadającą dochodowi obliczonemu w stosunku rocznym.
§  21. 
1. 
Podatnicy, którzy:
1)
podadzą we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej dane niezgodne ze stanem faktycznym, powodujące nieuzasadnione zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej bądź ustalenie wysokości podatków w formie karty podatkowej w kwocie niższej od należnej,
2)
prowadzą nierzetelnie (niezgodnie ze stanem faktycznym) książkę ewidencji zatrudnienia bądź mimo obowiązku nie prowadzą jej w ogóle, a stwierdzony stan zatrudnienia jest wyższy od zgłoszonego urzędowi skarbowemu,
3)
nie zawiadomią urzędu skarbowego o zmianach powodujących utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej albo mających wpływ na podwyższenie wysokości podatków w formie karty podatkowej bądź w zawiadomieniu podadzą dane w tym zakresie niezgodne ze stanem faktycznym,

podlegają wyłączeniu z opodatkowania w formie karty podatkowej i są obowiązani płacić podatki obrotowy i dochodowy na ogólnych zasadach za cały rok podatkowy. Podatnikom tym nie ustala się również w okresie dwóch następnych lat podatkowych opodatkowania w formie karty podatkowej lub opodatkowania w innych formach zryczałtowanych, z wyjątkiem stosowanych z mocy prawa.

2. 
Utrata warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej powoduje obowiązek uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego. W wypadkach określonych w ust. 1 obowiązek założenia właściwych ksiąg powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została doręczona ostateczna decyzja wyłączająca podatnika z opodatkowania w formie karty podatkowej.
§  22. 
W razie wyłączenia podatnika z opodatkowania w formie karty podatkowej, kwoty wpłacone z tego tytułu zalicza się na opłatę związaną ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz na podatki obrotowy i dochodowy za dany rok podatkowy, ustalone na ogólnych zasadach.
§  23. 
1. 
Wniosek o zastosowanie karty podatkowej od dnia 1 stycznia 1989 r. powinien być złożony w terminie do dnia 31 stycznia 1989 r.
2. 
Obowiązek określony w ust. 1 nie dotyczy podatników, którzy w 1988 r. uiszczali zamiast podatków obrotowego i dochodowego opłatę skarbową z tytułu wykonywania rzemiosła albo płacili kartę podatkową.
3. 
Podatnicy wymienieni w ust. 2:
1)
dla których w przepisach niniejszego rozporządzenia zostały określone inne warunki uzasadniające opodatkowanie w formie karty podatkowej od przewidzianych w rozporządzeniu wymienionym w § 24, są obowiązani zawiadomić urząd skarbowy w terminie do dnia 31 stycznia 1989 r. o dokonaniu zmian w zakresie prowadzonej działalności, uzasadniających zastosowanie opodatkowania na zasadach niniejszego rozporządzenia,
2)
którzy prowadzą działalność w warunkach uzasadniających opodatkowanie na zasadach określonych w odrębnych przepisach w sprawie opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym przychodów ze sprzedaży ewidencjonowanej bądź ze świadczeń wykonywanych za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczych, mogą złożyć wniosek o zastosowanie opodatkowania na tych zasadach w terminie określonym w pkt 1.
4. 
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, traktuje się na równi z wnioskiem o zastosowanie opodatkowania na zasadach rozporządzenia.
§  24. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 1985 r. w sprawie karty podatkowej oraz opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła (Dz. U. Nr 57, poz. 294).
§  25. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1989 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  11

TABELA MIESIĘCZNYCH STAWEK PODATKÓW W FORMIE KARTY PODATKOWEJ

(w złotych)

Część  I.

Działalność usługowa oraz wytwórczo­usługowa

Objaśnienia:

1. Stawki oznaczone w rubryce 3:

- "0" dotyczą działalności prowadzonej bez zatrudnienia pracowników,

- "1" dotyczą działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 1 pracownika,

- "2" dotyczą działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 2 pracowników,

- "3" dotyczą działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 3 pracowników,

- "4" dotyczą działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 4 pracowników,

- "5" dotyczą działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 5 pracowników.

2. Za pracowników nie uważa się osób wymienionych w § 5 ust. 6 pkt 2 rozporządzenia.

3. Przy prowadzeniu działalności wymienionej w poz. 73-79 dopuszczalne jest - poza usługami dla ludności - wykonywanie usług dla innych odbiorców w rozmiarze nie przekraczającym kwoty 16.000.000 zł obrotu rocznie.

4. Za usługi, o których mowa w tabeli, uważa się działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności określone w Klasyfikacji usług oraz w Skróconej klasyfikacji usług, wprowadzonych odrębnymi przepisami przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do stosowania w planowaniu, statystyce i ewidencji, z tym że do usług zalicza się również wytwarzanie przedmiotów (wyrobów) na indywidualne zamówienia z materiałów własnych wykonawcy, w tym także połączone z czynnościami ich instalowania, uwzględniające indywidualne cechy lub życzenia zamawiającego, jeżeli przedmioty te (wyroby):

a) nie są przeznaczone przez zamawiającego do dalszej odsprzedaży,

b) nie służą zamawiającemu do celów produkcyjnych i usługowych jako surowce, materiały, półfabrykaty, elementy, części itp.

5. Za usługi dla ludności uważa się usługi określone w ust. 4, opłacane ze środków pieniężnych ludności. Przez pojęcie "ludność" rozumie się osoby fizyczne i gospodarstwa domowe oraz jednostki gospodarki nie uspołecznionej, tj. indywidualne gospodarstwa rolne i ogrodnicze, zakłady wytwórcze, budowlane, handlowe i usługowe oraz zakłady prowadzone przez agentów. Pojęcie "ludność" obejmuje również organizacje wyznaniowe i zakonne, placówki państw obcych (wyłącznie w rozumieniu służb dyplomatycznych i konsularnych) oraz szkolne komitety rodzicielskie.

6. Pojęcie usług dla ludności nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (w tym półfabrykatów, elementów, części, obróbki elementów) przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz wykonywania robót budowlano­montażowych w ramach tzw. podwykonawstwa, jeżeli inwestorem są inne osoby i jednostki niż wymienione w ust. 5.

7. Przy prowadzeniu działalności wymienionej w poz. 82 w zakresie zbiorowego wypasu owiec w rejonach górskich w sezonie letnim, stawki określone w rubrykach 4 i 5 dotyczą działalności przy zatrudnieniu nie przekraczającym 4 pracowników.

Lp. Zakres działalności Oznaczenie stawek W miejscowości o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 50.000 powyżej 50.000
1 2 3 4 5 6
1 ślusarstwo 0 128.000 144.000 160.000
- usługi 1 344.000 392.000 432.000
2 528.000 592.000 656.000
3 656.000 744.000 824.000
2 wyrób i naprawa naczyń blaszanych 0 80.000 88.000 96.000
- usługi 1 232.000 256.000 288.000
2 368.000 408.000 456.000
3 rusznikarstwo 0 72.000 80.000 80.000
- usługi 1 216.000 240.000 240.000
4 złotnictwo­jubilerstwo 0 208.000 232.000 232.000
- usługi dla ludności 1 536.000 592.000 592.000
2 800.000 896.000 896.000
5 grawerstwo 0 264.000 296.000 328.000
- usługi 1 688.000 768.000 856.000
6 wyrób pieczątek 0 144.000 160.000 176.000
- usługi 1 400.000 448.000 496.000
7 pobielanie kotłów i naczyń 0 488.000 488.000 488.000
- usługi 1 1.168.000 1.168.000 1.168.000
8 kowalstwo 0 79.000 86.000 100.000
- usługi 1 230.000 259.000 288.000
2 360.000 410.000 453.000
3 475.000 533.000 590.000
9 elektromechanika chłodnicza 0 176.000 192.000 216.000
- usługi 1 464.000 528.000 584.000
2 704.000 792.000 880.000
3 904.000 1.016.000 1.128.000
10 kotlarstwo 0 208.000 232.000 264.000
- usługi 1 520.000 584.000 648.000
11 mechanika maszyn 0 128.000 144.000 160.000
- usługi 1 336.000 384.000 424.000
2 552.000 624.000 688.000
3 776.000 872.000 968.000
4 976.000 1.096.000 1.216.000
12 mechanika maszyn i urządzeń rolniczych 0 86.000 93.000 108.000
- usługi 1 237.000 273.000 302.000
2 367.000 417.000 460.000
3 468.000 532.000 590.000
4 597.000 676.000 748.000
13 elektromechanika sprzętu medycznego i laboratoryjnego 0 136.000 160.000 176.000
- usługi 1 432.000 488.000 544.000
2 664.000 744.000 824.000
3 840.000 944.000 1.056.000
14 mechanika precyzyjna 0 136.000 160.000 176.000
- usługi 1 368.000 416.000 464.000
2 568.000 640.000 704.000
3 704.000 792.000 880.000
15 mechanika maszyn biurowych 0 136.000 160.000 176.000
- usługi 1 432.000 488.000 544.000
16 optyka, z wyjątkiem produkcji oprawek i szkieł 0 104.000 112.000 128.000
- usługi 1 304.000 344.000 376.000
2 480.000 536.000 600.000
3 656.000 736.000 824.000
17 wyrób i naprawa wag 0 152.000 168.000 184.000
- usługi 1 464.000 528.000 584.000
18 zegarmistrzostwo 0 38.000 41.000 44.000
- usługi 1 128.000 140.000 153.000
2 204.000 230.000 256.000
3 268.000 308.000 332.000
19 mechanika i elektromechanika pojazdowa 0 140.000 173.000 192.000
- usługi 1 396.000 480.000 537.000
2 572.000 700.000 777.000
3 792.000 979.000 1.084.000
4 933.000 1.142.000 1.277.000
5 1.144.000 1.401.000 1.555.000
20 blacharstwo i lakiernictwo pojazdowe 0 158.000 192.000 211.000
- usługi 1 422.000 518.000 576.000
2 677.000 825.000 921.000
3 862.000 1.056.000 1.171.000
4 968.000 1.180.000 1.315.000
5 1.320.000 1.622.000 1.804.000
21 antykorozyjne zabezpieczanie pojazdów 0 281.000 345.000 384.000
1 748.000 921.000 1.027.000
2 1.117.000 1.363.000 1.516.000
3 1.478.000 1.814.000 2.016.000
22 mycie oraz smarowanie samochodów i motocykli oraz inne usługi nie związane z ich naprawą 0 140.000 173.000 192.000
1 396.000 480.000 537.000
2 572.000 700.000 777.000
3 792.000 979.000 1.084.000
4 933.000 1.142.000 1.277.000
5 1.144.000 1.401.000 1.555.000
23 elektromechanika, z wyjątkiem dźwigowej, chłodniczej i pojazdowej 0 184.000 208.000 232.000
- usługi 1 488.000 544.000 608.000
2 720.000 808.000 904.000
3 896.000 1.008.000 1.120.000
24 naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych 0 132.000 163.000 172.000
1 352.000 432.000 480.000
2 536.000 622.000 729.000
25 tele- i radiomechanika 0 132.000 163.000 172.000
- usługi 1 352.000 432.000 480.000
2 536.000 662.000 729.000
3 721.000 883.000 988.000
4 853.000 1.036.000 1.161.000
26 bieżnikowanie opon 0 316.000 316.000 316.000
- usługi 1 760.000 760.000 760.000
2 1.088.000 1.088.000 1.088.000
3 1.312.000 1.312.000 1.312.000
27 wulkanizatorstwo, z wyjątkiem bieżnikowania opon 0 112.000 128.000 136.000
- usługi 1 312.000 352.000 392.000
2 488.000 552.000 608.000
3 624.000 704.000 784.000
28 szklarstwo 0 136.000 136.000 136.000
1 384.000 384.000 384.000
2 576.000 576.000 576.000
3 720.000 720.000 720.000
29 witrażownictwo 0 72.000 72.000 72.000
1 276.000 276.000 276.000
2 424.000 424.000 424.000
3 528.000 528.000 528.000
30 stolarstwo z wyjątkiem wyrobu trumien 0 167.000 201.000 230.000
- usługi 1 440.000 537.000 595.000
2 668.000 816.000 912.000
3 827.000 1.008.000 1.123.000
31 kołodziejstwo 0 80.000 80.000 80.000
1 248.000 248.000 248.000
2 408.000 408.000 408.000
32 pozłotnictwo 0 96.000 112.000 128.000
- usługi 1 240.000 272.000 304.000
2 376.000 424.000 472.000
3 480.000 536.000 600.000
33 tapicerstwo 0 114.000 144.000 153.000
- usługi 1 352.000 432.000 480.000
2 519.000 633.000 700.000
3 633.000 777.000 864.000
34 bednarstwo 0 24.000 24.000 24.000
1 104.000 104.000 104.000
2 168.000 168.000 168.000
35 koszykarstwo 0 216.000 216.000 216.000
1 560.000 560.000 560.000
2 832.000 832.000 832.00
36 wytwarzanie mioteł, wyrobów z gałęzi i słomy 0 80.000 80.000 80.000
1 264.000 264.000 264.000
37 gręplarstwo 0 22.000 25.000 32.000
1 96.000 108.000 121.000
2 166.000 185.000 204.000
38 kilimiarstwo 0 136.000 136.000 136.000
1 376.000 376.000 376.000
2 560.000 560.000 560.000
39 koronkarstwo, z wyjątkiem maszynowego 0 32.000 32.000 32.000
1 160.000 160.000 160.000
40 hafciarstwo 0 88.00 96.000 96.000
- usługi 1 256.000 288.000 288.000
2 408.000 456.000 456.000
3 534.000 593.000 593.000
4 572.000 635.000 635.000
41 dziewiarstwo na drutach i szydełkach 0 49.000 49.000 49.000
1 165.000 165.000 165.000
2 262.000 262.000 262.000
42 repasacja pończoch 0 6.000 8.000 8.000
1 23.000 32.000 32.000
43 bieliźniarstwo 0 28.000 32.000 40.000
- usługi 1 120.000 136.000 152.000
2 224.000 256.000 280.000
44 gorseciarstwo 0 28.000 32.000 40.000
1 120.000 136.000 152.000
2 216.000 240.000 272.000
45 czapnictwo i kapelusznictwo męskie 0 80.000 80.000 80.000
1 224.000 224.000 224.000
2 344.000 344.000 344.000
46 modniarstwo 0 80.000 80.000 80.000
1 264.000 264.000 264.000
2 432.000 432.000 432.000
47 krawiectwo 0 32.000 40.000 48.000
- usługi 1 136.000 152.000 168.000
2 248.000 280.000 312.000
3 360.000 408.000 448.000
4 432.000 488.000 536.000
5 576.000 648.000 728.000
48 cerowanie i naprawa odzieży, obciąganie guzików, okrętkowanie, mereżkowanie, plisowanie 0 14.000 16.000 19.000
- usługi 1 44.000 50.000 56.000
2 78.000 89.000 100.000
49 kożuszkarstwo 0 124.000 151.000 151.000
- usługi 1 348.000 422.000 422.000
2 554.000 672.000 672.000
3 738.000 895.000 895.000
50 cholewkarstwo 0 80.000 80.000 80.000
1 224.000 224.000 224.000
2 368.000 368.000 368.000
51 szewstwo miarowe 0 72.000 80.000 88.000
1 224.000 256.000 288.000
2 344.000 392.000 432.000
3 424.000 480.000 536.000
52 szewstwo ortopedyczne 0 29.000 32.000 36.000
1 86.000 97.000 108.000
2 144.000 158.000 180.000
3 201.000 223.000 244.000
53 szewstwo naprawkowe 0 25.000 28.000 32.000
1 57.000 70.000 76.000
2 108.000 128.000 140.000
54 odświeżanie i renowacja wyrobów skórzanych i futrzarskich, z wyjątkiem mechanicznego czyszczenia i farbowania wyrobów futrzarskich 0 38.000 41.000 44.000
1 128.000 140.000 153.000
2 204.000 230.000 256.000
3 268.000 300.000 332.000
55 usługi w zakresie mechanicznego czyszczenia i farbowania wyrobów futrzarskich 0 180.000 200.000 200.000
1 492.000 544.000 544.000
2 744.000 824.000 824.000
56 kuśnierstwo 0 142.000 171.000 171.000
- usługi 1 362.000 438.000 438.000
2 567.000 687.000 687.000
3 743.000 901.000 901.000
57 rymarstwo, z wyjątkiem produkcji plandek 0 53.000 62.000 67.000
1 176.000 211.000 230.000
2 281.000 345.000 384.000
58 rękawicznictwo - wyrób rękawiczek skórzanych z wyjątkiem roboczych, ochronnych i sportowych 0 176.000 1760.000 176.000
1 432.000 432.000 432.000
2 648.000 648.000 648.000
59 młynarstwo 0 16.000 16.000 16.000
- usługi dla ludności 1 48.000 48.000 48.000
2 72.000 72.000 72.000
60 usługowy przemiał i przerób zbóż w wiatrakach oraz usługowe śrutowanie zboża 0 8.000 8.000 8.000
1 16.000 16.000 16.000
2 28.000 28.000 28.000
61 wytwarzanie waty z cukru 0 12.000 16.000 16.000
1 64.000 80.000 80.000
62 introligatorstwo 0 88.000 96.000 112.000
- usługi 1 328.000 368.000 408.000
2 528.000 592.000 656.000
63 lutnictwo 0 52.000 60.000 68.000
- usługi 1 176.000 200.000 224.000
2 296.000 336.000 368.000
64 organmistrzostwo 0 96.000 112.000 128.000
- usługi 1 296.000 336.000 368.000
2 472.000 528.000 592.000
65 wyrób i naprawa instrumentów dętych 0 56.000 64.000 72.000
- usługi 1 224.000 248.000 280.000
2 384.000 432.000 480.000
66 wyrób i naprawa instrumentów perkusyjnych 0 56.000 64.000 72.000
- usługi 1 216.000 240.000 272.000
2 344.000 384.000 432.000
67 wyrób i naprawa instrumentów harmoniowych i fortepianowych 0 72.000 80.000 88.000
- usługi 1 248.000 280.000 312.000
2 424.000 480.000 536.000
68 wyrób i naprawa instrumentów elektrycznych i elektronicznych 0 88.000 96.000 112.000
- usługi 1 264.000 304.000 336.000
69 ortopedyka 0 24.000 24.000 28.000
1 80.000 96.000 104.000
2 144.000 168.000 184.000
3 288.000 320.000 360.000
70 lakiernictwo 0 104.000 104.000 104.000
- usługi 1 348.000 348.000 348.000
71 ręczne malowanie szyldów 0 96.000 104.000 120.000
- usługi 1 312.000 352.000 392.000
2 488.000 544.000 608.000
72 konserwacja i naprawa przedmiotów zabytkowych i artystycznych 0 128.000 140.000 140.000
1 368.000 408.000 408.000
2 584.000 648.000 648.000
3 752.000 840.000 840.000
73 roboty budowlane: murarstwo, ciesielstwo, dekarstwo, posadzkarstwo, malarstwo i tapeciarstwo, izolatorstwo budowlane i blacharstwo budowlane 0 152.000 176.000 192.000
- usługi dla ludności 1 376.000 424.000 472.000
2 616.000 688.000 768.000
3 864.000 968.000 1.080.000
4 1.016.000 1.144.000 1.272.000
5 1.280.000 1.440.000 1.600.000
74 sztukatorstwo 0 100.000 112.000 124.000
- usługi dla ludności 1 240.000 272.000 304.000
2 400.000 456.000 504.000
3 576.000 648.000 720.000
75 odgrzybianie budynków 0 184.000 208.000 232.000
- usługi dla ludności 1 424.000 480.000 536.000
76 cyklinowanie 0 128.000 144.000 160.000
- usługi dla ludności 1 360.000 400.000 448.000
77 zduństwo 0 104.000 112.000 128.000
- usługi dla ludności 1 296.000 336.000 368.000
2 472.000 528.000 592.000
3 616.000 688.000 768.000
78 roboty budowlane instalacyjne; instalatorstwo sanitarne i ogrzewania, gazowe i elektryczne 0 192.000 216.000 240.000
- usługi dla ludności 1 504.000 568.000 632.000
2 808.000 912.000 1.008.000
3 1.104.000 1.240.000 1.376.000
79 studniarstwo, z wyjątkiem wiercenia studni o głębokości ponad 30 m 0 232.000 232.000 232.000
- usługi dla ludności 1 628.000 628.000 628.000
2 944.000 944.000 944.000
80 obsługa maszynowa produkcji rolniczej i ogrodniczej 0 200.000 200.000 200.000
1 576.000 576.000 576.000
2 880.000 880.000 880.000
3 1.144.000 1.144.000 1.144.000
81 usługi zwalczania szkodników roślin i zwierząt 0 64.000 64.000 64.000
1 280.000 280.000 280.000
82 usługi utrzymania i pielęgnacji zwierząt 0 208.000 208.000 208.000
z czego: 1 624.000 624.000 624.000
usługi w zakresie zbiorowego wypasu owiec w rejonach górskich w sezonie letnim 100.000 100.000 -
83 pranie, prasowanie, prężenie firanek 0 136.000 152.000 168.000
1 368.000 416.000 464.000
2 576.000 648.000 720.000
84 maglowanie 0 22.000 25.000 28.000
1 83.000 96.000 102.000
2 140.000 160.000 179.000
85 chemiczne czyszczenie i farbowanie, z wyjątkiem czyszczenia i farbowania wyrobów futrzarskich 0 93.000 108.000 122.000
1 266.000 295.000 331.000
2 403.000 453.000 504.000
3 511.000 576.000 640.000
4 576.000 648.000 720.000
86 pranie pierza i puchu 0 56.000 60.000 68.000
1 176.000 200.000 224.000
2 296.000 336.000 368.000
87 kominiarstwo 0 64.000 72.000 80.000
1 240.000 264.000 296.000
2 384.000 432.000 480.000
88 usługi odkażania, tępienia owadów i odszczurzania 0 160.000 180.000 200.000
1 464.000 520.000 576.000
2 680.000 760.000 848.000
89 fryzjerstwo damskie 0 39.000 43.000 50.000
1 136.000 158.000 172.000
2 237.000 266.000 295.000
3 331.000 374.000 417.000
4 396.000 446.000 496.000
5 561.000 633.000 705.000
90 fryzjerstwo męskie 0 29.000 32.000 36.000
1 108.000 122.000 136.000
2 187.000 209.000 230.000
3 259.000 288.000 324.000
4 288.000 324.000 360.000
5 410.000 468.000 518.000
91 kosmetyka 0 48.000 52.000 60.000
1 152.000 176.000 192.000
2 272.000 304.000 336.000
3 384.000 440.000 488.000
4 464.000 520.000 576.000
5 608.000 688.000 760.000
92 manicure, pedicure 0 12.000 16.000 16.000
1 32.000 38.000 38.000
2 64.000 70.000 76.000
3 108.000 121.000 134.000
4 140.000 160.000 179.000
5 211.000 236.000 262.000
93 fotografowanie 0 208.000 232.000 264.000
usługi świadczone z wykorzystaniem urządzeń do samoczynnego automatycznego naświetlania odbitek (samoczynnych printerów) 1 512.000 584.000 648.000
2 744.000 840.000 936.000
3 904.000 1.016.000 1.128.000
- usługi pozostałe 0 48.000 56.000 64.000
1 144.000 168.000 184.000
2 232.000 256.000 288.000
3 288.000 328.000 360.000
4 344.000 384.000 432.000
94 wyświetlanie rysunków, planów i tekstów techniką kserografii i diazotypii 0 424.000 480.000 528.000
1 1.000.000 1.128.000 1.256.000
95 sprzątanie wnętrz 0 112.000 128.000 144.000
1 296.000 336.000 368.000
2 472.000 528.000 592.000
96 ważenie osób 0 3.200 3.200 3.200
97 radiestezja 0 48.000 48.000 48.000
- usługi

Prowadzenie parkingów

Objaśnienie:

Stawki dotyczą działalności bez względu na stan zatrudnienia.

Lp. Parkingi o liczbie stanowisk Stawka
1 2 3
powyżej do
1 100 1.200 zł od każdego stanowiska
2 100 140 120.000 zł + 4.000 zł od każdego stanowiska ponad 100
3 140 180 280.000 zł + 6.000 zł od każdego stanowiska ponad 140
4 180 520.000 zł + 8.000 zł od każdego stanowiska ponad 180

Część  II.

Handel detaliczny artykułami spożywczymi, rolnymi i ogrodniczymi

Objaśnienia:

1. stawki oznaczone w rubryce 3:

- "0" dotyczą działalności prowadzonej bez zatrudnienia pracowników,

- "1" dotyczą działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 1 pracownika,

- "2" dotyczą działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 2 pracowników.

2. Za pracownika uważa się również pełnoletniego członka rodziny, z wyjątkiem małżonka.

Lp. Działalność handlowa w zakresie sprzedaży detalicznej W miejscowości o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 50.000 powyżej 50.000
od do od do od do
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 artykułów ogólnospożywczych, owoców i warzyw 0 120.000 280.000 200.000 360.000 280.000 440.000
1 200.000 360.000 280.000 440.000 360.000 520.000
2 280.000 440.000 360.000 520.000 440.000 600.000

Część  III.

Gastronomia

Objaśnienia:

1. Stawki oznaczone w rubryce 3:

- "0" dotyczą działalności prowadzonej bez zatrudnienia pracowników,

- "1" dotyczą działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 1 pracownika,

- "2" dotyczą działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 2 pracowników,

- "3" dotyczą działalności prowadzonej przy zatrudnieniu 3 pracowników.

2. Za pracownika uważa się również pełnoletniego członka rodziny, z wyjątkiem małżonka.

Lp. Prowadzenie działalności gastronomicznej bez sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu Stawka
1 2 3 4
1 w zakresie sprzedaży lodów z automatów 0 320.000- 560.000
1 480.000- 720.000
2 640.000- 880.000
3 800.000- 1.040.000
2 w zakresie pozostałej działalności gastronomicznej 0 240.000- 480.000
1 400.000- 640.000
2 560.000- 800.000
3 720.000- 960.000

Część  IV.

Usługi transportowe

Objaśnienia:

1. Stawki określone pod lp. 1 i 2 mogą być podwyższone, nie więcej jednak niż o 50% w razie wykonywania działalności ze zmiennikiem.

2. Za zmiennika uważa się również pełnoletniego członka rodziny, nie wyłączając małżonka.

3. Stawki określone pod lp. 2 dotyczą działalności przy użyciu samochodu ciężarowego o ładowności do 2 t.

4. Stawki określone pod lp. 4 dotyczą działalności prowadzonej przy zatrudnieniu nie przekraczającym 1 pracownika lub 1 pełnoletniego członka rodziny, z wyjątkiem małżonka.

Lp. Rodzaj usługi W miejscowości o liczbie mieszkańców
do 25.000 ponad 25.000 do 100.000 ponad 100.000 do 500.000 powyżej 500.000
1 2 3 4 5 6
1 Przewóz osób taksówkami 63.000 72.000 80.000 90.000
2 Przewóz ładunków taksówkami bagażowymi 126.000 144.000 160.000 180.000
3 Przewóz osób dorożkami konnymi 12.000 12.000 12.000 12.000
4 Przewóz osób i ładunków środkami transportu wodnego śródlądowego, z wyjątkiem przewozu jednostkami o napędzie mechanicznym 12.000 12.000 12.000 12.000

Część  V.

Usługi rozrywkowe

Objaśnienia:

1. Stawki dotyczą działalności przy zatrudnieniu nie przekraczającym 2 pracowników lub 2 pełnoletnich członków rodziny, z wyjątkiem małżonka.

2. Znak "*" oznacza, że w razie prowadzenia więcej niż jednego urządzenia stawkę karty podatkowej określa się dla każdego urządzenia oddzielnie, a następnie sumę tych stawek podwyższa się o 50%.

3. W razie świadczenia dwu lub więcej rodzajów usług, stawkę karty podatkowej określa się dla każdego rodzaju usług oddzielnie, a następnie sumę tych stawek podwyższa się o 30% niezależnie od podwyżki określonej w pkt 2.

Lp. Rodzaj świadczonych usług Liczba urządzeń (samochodów) Stawka
1 2 3 4
1 Automaty zręcznościowe (bilardy elektromechaniczne, gry telewizyjne, gry elektroniczne), zabawki bujane (ruchome figury) oraz szafy grające do 2 28.000 zł od każdego urządzenia
powyżej 2 do 4 56.000 zł + 72.000 zł od każdego urządzenia ponad 2
powyżej 4 do 6 200.000 zł + 100.000 zł od każdego urządzenia ponad 4
powyżej 6 do 8 400.000 zł + 120.000 zł od każdego urządzenia ponad 6
powyżej 8 do 10 640.000 zł + 140.000 zł od każdego urządzenia ponad 8
powyżej 10 920.000 zł + 160.000 zł od każdego urządzenia ponad 10
2 Karuzele o obrocie prostym (poziome z wiszącymi lub stojącymi sylwetkami dla dzieci, poziome gondolowe lub krzesełkowe, pionowe gondolowe) i o obrocie złożonym (elektrohydrauliczne gondolowe) dla dzieci - o liczbie miejsc:
do 16 1* 5.600 zł od każdego miejsca
powyżej 16 1* 89.600 zł + 4.800 zł od każdego miejsca ponad 16
3 Karuzele o obrocie złożonym (elektrohydrauliczne lub elektropneumatyczne gondolowe) o liczbie miejsc:
do 24 1* 20.000 zł od każdego miejsca
powyżej 24 1* 480.000 zł + 16.000 zł od każdego miejsca ponad 24
4 Imprezy samochodowe (pawilony, tory, miasteczka samochodowe) - o liczbie samochodów do 6 72.000 zł od każdego samochodu
powyżej 6 do 12 432.000 zł + 144.000 zł od każdego samochodu ponad 6
powyżej 12 do 24 1.296.000 zł + 184.000 zł od każdego samochodu ponad 12
powyżej 24 3.504.000 zł + 208.000 zł od każdego samochodu ponad 24
5 Strzelnice 1 112.000 zł
2 464.000 zł
powyżej 2 464.000 zł + 464.000 zł od każdej strzelnicy ponad 2
6 Imprezy zręcznościowe inne:
a) rzuty różne, tasiemkarnie,

tarcze obrotowe

1 40.000 zł
2 120.000 zł
3 296.000 zł
powyżej 3 296.000 zł + 176.000 zł od każdego urządzenia ponad 3
b) siłomierze, bajazzo,

bilardy ręczne

do 4 12.000 zł od każdego urządzenia
powyżej 4 do 6 48.000 zł + 20.000 zł od każdego urządzenia ponad 4
powyżej 6 88.000 zł + 36.000 zł od każdego urządzenia ponad 6
7 Huśtawki (wahadłowe i kołowe) 1 52.000 zł
2 216.000 zł
powyżej 2 216.000 zł + 216.000 zł od każdego urządzenia ponad 2
8 Kolejki torowe 1* 4.000 zł od każdego miejsca
9 Zjeżdżalnie: 1* 44.000 zł
a) zjeżdżalnie "Gigant"
b) zjeżdżalnie przewoźne 1* 28.000 zł
10 Imprezy pozostałe:
a) pałac strachów, labirynt 1* 1.600.000 zł
b) ściana emocji 1* 1.200.000 zł
c) ściana lalkowa 1* 272.000 zł
d) głowa medium, pokazy gadów 1* 160.000 zł
e) gabinet złudzeń, pokazy

iluzjonistyczne

1* 64.000 zł
f) gabinet luster 1* 32.000 zł
g) hipodrom - kuce 1* 20.000 zł

Część  VI.

Sprzedaż posiłków domowych w mieszkaniach

Lp. Rodzaj wykonywanej czynności W miejscowości o liczbie mieszkańców
do 25.000 powyżej 25.000
1 2 3 4
Sprzedaż śniadań, obiadów i kolacji w liczbie posiłków każdego rodzaju, licząc w skali średniej tygodniowej:
1 do 10 na dobę 20.000 24.000
2 do 20 na dobę 44.000 56.000
3 do 30 na dobę 68.000 -
Sprzedaż jednodaniowych posiłków i napojów bezalkoholowych na podstawie umowy zawartej z jednostką właściwą do prowadzenia działalności gastronomicznej lub turystycznej w liczbie:
4 do 50 posiłków na dobę 40.000 48.000
5 do 100 posiłków na dobę 80.000 96.000

Część  VII.

Wolne zawody - świadczenie usług w zakresie służby zdrowia

Objaśnienia:

Stawki dotyczą również wykonywania zawodu przy zatrudnieniu jednej pomocy fachowej lub przyuczonej.

Lp. Rodzaj wykonywanego zawodu Liczba godzin przeznaczonych na wykonywanie zawodu miesięcznie Stawka
1 2 3 4
1 Lekarze i lekarze dentyści o specjalności:
a) stomatologia do 12 4.000 zł za każdą godzinę
powyżej 12 do 24 48.000 zł + 8.000 zł za każdą godzinę ponad 12
powyżej 24 do 36 144.000 zł + 15.200 zł za każdą godzinę ponad 24
powyżej 36 do 48 326.400 zł + 22.400 zł za każdą godzinę ponad 36
powyżej 48 595.200 zł + 28.800 zł za każdą godzinę ponad 48
b) ginekologia do 12 8.000 zł za każdą godzinę
powyżej 12 do 24 96.000 zł + 14.400 zł za każdą godzinę ponad 12
powyżej 24 do 36 268.800 zł + 20.800 zł za każdą godzinę ponad 24
powyżej 36 do 48 518.400 zł + 28.000 zł za każdą godzinę ponad 36
powyżej 48 854.400 zł + 36.000 zł za każdą godzinę ponad 48
c) pozostałej do 12 3.200 zł za każdą godzinę
powyżej 12 do 24 38.400 zł + 7.200 zł za każdą godzinę ponad 12
powyżej 24 do 36 124.800 zł + 14.400 zł za każdą godzinę ponad 24
powyżej 36 do 48 297.600 zł + 20.000 zł za każdą godzinę ponad 36
powyżej 48 537.600 zł + 24.000 zł za każdą godzinę ponad 48
2 Felczer medycyny do 36 800 zł za każdą godzinę
powyżej 36 do 48 28.800 zł + 1.200 zł za każdą godzinę ponad 36
powyżej 48 43.200 zł + 2.000 zł za każdą godzinę ponad 48
3 Technik dentystyczny do 12 4.800 zł za każdą godzinę
powyżej 12 do 24 57.600 zł + 9.600 zł za każdą godzinę ponad 12
powyżej 24 do 36 172.800 zł + 17.600 zł za każdą godzinę ponad 24
powyżej 36 do 48 384.000 zł + 24.000 zł za każdą godzinę ponad 36
powyżej 48 672.000 zł + 30.400 zł za każdą godzinę ponad 48
4 Pielęgniarka do 36 800 zł za każdą godzinę
powyżej 36 do 48 28.800 zł + 1.200 zł za każdą godzinę ponad 36
powyżej 48 43.200 zł + 2.000 zł za każdą godzinę ponad 48

ZAŁĄCZNIK Nr  2  12

CHARAKTERYSTYKA DZIAŁALNOŚCI USŁUGOWEJ I WYTWÓRCZO­USŁUGOWEJ OBJĘTEJ OPODATKOWANIEM W FORMIE KARTY PODATKOWEJ

Lp. Zakres działalności Przedmiot działalności
1 2 3
1 Ślusarstwo

- usługi

Wyrób, naprawa i konserwacja wyrobów z metali oraz przy użyciu elementów z innych surowców, a w szczególności: narzędzi, prostych narzędzi pomiarowych, mebli, sprzętu gospodarstwa domowego i rolno­ogrodniczego; sprzętu i urządzeń sportowo­rekreacyjnych; konstrukcji, okuć, części armatur i innych elementów dla potrzeb budownictwa; kas pancernych i kaset; wózków dziecięcych i gospodarczych, rowerów, części zamiennych i akcesoriów do pojazdów jednośladowych i maszyn, ogrodzeń metalowych wraz z ich montażem, galanterii, artykułów powszechnego użytku z grupy 1001 drobiazgów oraz naprawa zabawek itp.

Naprawa części mechanicznych maszyn i urządzeń; naprawa i konserwacja sprzętu przeciwpożarowego; inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.

2 Wyrób i naprawa naczyń blaszanych

- usługi

Wyrób i naprawa naczyń blaszanych. Wyrób przedmiotów z cyny (np. dzbanów, kufli, kielichów, mis, świeczników). Wyrób rur i kolanek do pieców. Renowacja przedmiotów zabytkowych z blachy. Obudowa blachą wszelkiego rodzaju sprzętu. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
3 Rusznikarstwo

- usługi

Wyrób, naprawa i konserwacja broni palnej (myśliwskiej, sportowej i krótkiej). Dorabianie części zamiennych do broni i montowanie na niej lunet. Renowacja broni, np. oksydowanie. Ocena stanu technicznego broni i jej przestrzeliwanie. Zdobienie broni. Wyrób amunicji do broni myśliwskiej i sportowej. Wyrób kopii dawnej broni palnej. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
4 Złotnictwo­jubilerstwo

- usługi dla ludności

Wyrób, naprawa, przeróbka i konserwacja biżuterii i innych przedmiotów użytkowych i ozdobnych (np. wyrobów korpusowych) z metali szlachetnych i innych metali. Obróbka i oprawa kamieni naturalnych i syntetycznych. Zdobienie wyrobów różnymi technikami. Rytowanie w kamieniach. Usługowa oprawa bursztynów. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
5 Grawerstwo

- usługi

Zdobienie ręczne i maszynowe przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych z metali szlachetnych, kolorowych i żelaznych technikami grawerskimi. Grawerowanie wklęsłe, płaskie i wypukłe w metalu, kamieniach szlachetnych i ozdobnych oraz innych materiałach. Wyrób stempli i matryc. Wyrób medali, orderów, plakietek, znaczków, monogramów, wizytówek, szyldzików, numeratorów, cechowników, wzorników itp. oraz różnych ozdób technikami grawerskimi. Rytowanie walców. Cyzelowanie. Emaliowanie i inkrustowanie. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
6 Wyrób pieczątek

- usługi

Wykonywanie wszelkiego rodzaju pieczątek z metali i gumy. Wykonywanie pieczątek z klisz chemigraficznych. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia świadczonej usługi.
7 Pobielanie kotłów i naczyń

- usługi

Nakładanie powłoki cynowej na powierzchnię powierzonych kotłów, naczyń i urządzeń wraz z pracami przygotowawczymi i wykończeniowymi, np. trawienie, czyszczenie, polerowanie. Naprawa pobielanych naczyń i przedmiotów. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania świadczonej usługi.
8 Kowalstwo

- usługi

Naprawa i konserwacja narzędzi, sprzętu i maszyn rolniczych, przedmiotów gospodarstwa domowego z metali żelaznych, podwozi, przyczep do pojazdów mechanicznych, pojazdów konnych i wózków ręcznych. Wyrób części do maszyn rolniczych i pojazdów techniką plastycznej obróbki metali. Wyrób kutych okuć budowlanych. Wyrób i naprawa kutych parkanów, bram, balustrad i krat ozdobnych oraz innych zdobniczych przedmiotów kutych, wykonywanie odkuwek do dalszej obróbki. Podkuwanie koni. Wyrób, naprawa i konserwacja resorów. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
9 Elektromechanika chłodnicza

- usługi

Montaż, demontaż i naprawa podzespołów, zespołów oraz członów funkcjonalnych urządzeń i aparatury chłodniczej oraz zamrażającej. Wykonywanie, naprawa i konserwacja instalacji elektrycznej do urządzeń chłodniczych i zamrażających. Wykonywanie części zamiennych do urządzeń chłodniczych i zamrażających wraz z obróbką metali. Napełnianie agregatów środkami chłodniczymi. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia świadczonej usługi.
10 Kotlarstwo

- usługi

Wyrób, naprawa, konserwacja oraz instalowanie wszelkiego rodzaju: kotłów centralnego ogrzewania (parowych i wodnych, nisko­, średnio­ i wysokoprężnych), kotłów warzelnych i o innym przeznaczeniu, aparatów grzewczo­wentylacyjnych, wymienników ciepła różnych typów i innych zbiorników ciśnieniowych i bezciśnieniowych. Montowanie na kotłach i zbiornikach osprzętu i aparatury kontrolno­pomiarowej; czyszczenie kotłów i zbiorników. Wyrób elementów do kotłów, zbiorników, wymienników ciepła itp. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
11 Mechanika maszyn

- usługi

Wyrób, naprawa, konserwacja, montaż i demontaż maszyn i urządzeń mechanicznych przemysłowych i gospodarstwa domowego oraz pomp. Wyrób części zamiennych do maszyn. Obróbka ręczna i maszynowa części maszyn. Regulacja nowych, naprawianych i konserwowanych maszyn, urządzeń oraz kontrola ich sprawnego działania. Projektowanie wytwarzanych maszyn i urządzeń mechanicznych. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
12 Mechanika maszyn i urządzeń rolniczych

- usługi

Wyrób, naprawa i konserwacja maszyn rolniczych i urządzeń zmechanizowanego sprzętu rolniczego. Wyrób części zamiennych. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
13 Elektromechanika sprzętu medycznego i laboratoryjnego

- usługi

Wyrób, instalowanie, naprawa i konserwacja aparatury i urządzeń elektromedycznych. Wykonywanie, naprawa i konserwacja instalacji elektromedycznych i uziemień dla urządzeń elektromedycznych. Wyrób aparatury elektromedycznej z zastosowaniem podzespołów elektronicznych. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
14 Mechanika precyzyjna

- usługi

Wyrób, naprawa, regeneracja i konserwacja narzędzi, aparatów precyzyjnych, medycznych, geodezyjnych, optycznych, nawigacyjnych, foto­ i kinotechnicznych, w tym również liczników samochodowych i taksometrów oraz innych aparatów specjalistycznych. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
15 Mechanika maszyn biurowych

- usługi

Naprawa i konserwacja wszelkich maszyn biurowych, rejestrujących oraz urządzeń poligraficznych. Dorabianie części do naprawianych maszyn i urządzeń. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania świadczonej usługi.
16 Optyka, z wyjątkiem produkcji oprawek i szkieł

- usługi

Wykonywanie i naprawa okularów korekcyjnych. Dobieranie i indywidualne dopasowywanie szkieł i opraw okularowych. Dobieranie i dopasowywanie soczewek kontaktowych i protez ocznych. Naprawa i konserwacja sprzętu optycznego, takiego jak: przyrządy obserwacyjne, projekcyjne, fotograficzne, pomiarowe itp. Wyrób okularów przeciwsłonecznych. Dobieranie części mechanicznych i optycznych. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
17 Wyrób i naprawa wag

- usługi

Wyrób. naprawa i konserwacja wag. Dorabianie części do naprawianych wag. Wyrób odważników. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
18 Zegarmistrzostwo

- usługi

Wyrób, naprawa, konserwacja i regulacja zegarów i kurantów. Dorabianie części zamiennych. Konstruowanie, wyrób, naprawa i regulacja drobnych mechanizmów precyzyjnych. Zakładanie i naprawa pasków i bransolet z metali nieszlachetnych do zegarków. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
19 Mechanika i elektromechanika pojazdowa

- usługi

Naprawa, konserwacja i diagnostyka silników, zespołów, podzespołów i akcesoriów w środkach transportu. Regeneracja części zamiennych, podzespołów i zespołów. Naprawa silników spalinowych w pompach i sprężarkach. Wyważanie kół pojazdów. Wykonywanie części zamiennych do naprawianych pojazdów lub zespołów. Naprawa i konserwacja instalacji elektrycznych w środkach transportu.

Montaż, naprawa, wymiana i konserwacja instalacji elektrycznej oraz aparatury i innych urządzeń elektrycznych i elektronicznych w środkach transportu. Przeprowadzanie badań diagnostycznych w zakresie działania wyposażenia elektrycznego pojazdów. Wyrób detali i urządzeń elektromechanicznych i elektronicznych do naprawianych pojazdów. Regeneracja, naprawa i ładowanie akumulatorów. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.

20 Blacharstwo i lakiernictwo pojazdowe

- usługi

Naprawa, dorabianie i montaż elementów karoserii do środków transportu. Naprawa podzespołów i części środków transportu wykonanych z blachy.

Lakierowanie nadwozi i podwozi środków transportu. Przygotowywanie podłoża pod lakier. Antykorozyjne zabezpieczanie środków transportu, wykonywane w ramach czynności towarzyszących. Renowacja powłok lakierniczych. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania świadczonej usługi.

21 Antykorozyjne zabezpieczanie pojazdów Antykorozyjne zabezpieczanie środków transportu.
22 Mycie oraz smarowanie samochodów i motocykli oraz inne usługi nie związane z ich naprawą Mycie i czyszczenie środków transportu. Smarowanie i wymiana oleju w środkach transportu, konserwacja podwozi oraz inne usługi związane z naprawą środków transportu.
23 Elektromechanika, z wyjątkiem dźwigowej, chłodniczej i pojazdowej

- usługi

Wyrób i naprawa silników i prądnic elektrycznych. Wyrób i naprawa zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego, spawarek i zgrzewarek elektrycznych, prostowników, stabilizatorów i transformatorów, aparatury łączeniowej (łączników), urządzeń elektromechanicznych. Wyrób i naprawa urządzeń grzejnych i oświetleniowych. Wyrób i montaż zapalarek piezoelektrycznych. Wykonywanie instalacji elektrycznych do maszyn i urządzeń elektrycznych. Naprawa i konserwacja instalacji elektrycznych. Wyrób podzespołów i urządzeń elektromechanicznych i elektronicznych oraz rozdzielni elektroenergetycznych do 1 kV. Pomiary elektryczne i badania odbiorcze odbiorników elektrycznych. Wyrób, regeneracja, naprawa i ładowanie akumulatorów. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
24 Naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych Naprawa zespołów i kompletnych urządzeń stosowanych w elektronicznym sprzęcie powszechnego użytku, w energetyce, elektronice, elektrotechnice i automatyce przemysłowej, jak np. zasilacze, urządzenia sygnalizacyjne, alarmowe, sterownicze, wzmacniacze elektroakustyczne, magnetowidy, kamery, aparatura diagnostyczna, naukowa, elektroniczny sprzęt pomiarowo­kontrolny, urządzenia cyfrowe służące do zbierania i przetwarzania informacji itp. Naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń pomocniczych. Naprawa zegarków i zegarów elektronicznych (z wyłączeniem analogowych). Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia świadczonej usługi.
25 Tele- i radiomechanika

- usługi

Naprawa i konserwacja oraz instalowanie urządzeń i aparatów radiowych, telewizyjnych, teletechnicznych, elektroakustycznych, sygnalizacyjnych oraz elektronicznych i elektromechanicznych urządzeń współpracujących, w tym również anten telewizyjnych. Konserwacja i naprawa telefonicznej sieci wewnątrzzakładowej, central telefonicznych, aparatów telefonicznych i urządzeń dyspozytorskich wewnątrzzakładowych. Wykonywanie nietypowych urządzeń stabilizacyjnych, antenowych oraz części zamiennych, elementów i podzespołów. Inne prace i czynności towarzyszące niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
26 Bieżnikowanie opon

- usługi

Bieżnikowanie i kolcowanie opon.
27 Wulkanizatorstwo, z wyjątkiem bieżnikowania opon

- usługi

Naprawa wszelkiego rodzaju opon i dętek, montaż i demontaż opon oraz wyważanie kół, naprawa wszelkich wyrobów z gumy i gumopodobnych, w tym zabawek i artykułów sanitarnych, naprawa obuwia gumowego oraz artykułów gumowo­metalowych; powlekanie tkanin gumą, wykonywanie klejów do gumy.
28 Szklarstwo Szklenie ram okiennych, drzwiowych, świetlików, wystaw, inspektów i szklarni. Szklenie akwariów i gablot oraz mebli i pojazdów. Wykładanie ścian i kolumn szkłem. Łączenie szkła przez klejenie. Oprawa obrazów i dyplomów.

Sporządzanie kitów szklarskich. Wyrób, renowacja i osadzanie luster. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.

29 Witrażownictwo Wyrób, rekonstrukcja, naprawa i konserwacja witraży, wykonywanie kloszy do lamp lub innych kompozycji ze szkła kolorowego wiązanego ołowiem. Osadzanie witraży. Barwienie i wypalanie, matowanie, formowanie i trawienie szkła, przygotowywanie złączy ołowianych. Wykonywanie towarzyszących robót szklarskich. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
30 Stolarstwo, z wyjątkiem wyrobu trumien

- usługi

Wyrób, naprawa, renowacja i konserwacja mebli z drewna i z udziałem innych materiałów oraz wykonywanie części drewnianych do mebli o mieszanym wykonawstwie. Obudowa wnętrz drewnem i materiałami drewnopochodnymi. Wyrób i naprawa stolarki budowlanej z drewna lub materiałów drewnopochodnych. Wykonywanie drewnianych schodów i balustrad. Wyrób i naprawa przedmiotów galanteryjnych, artykułów gospodarstwa domowego i sprzętu sportowego z drewna. Usługowe wykonywanie elementów podłogowych. Wyrób i naprawa futerałów z drewna itp. Wykonywanie i naprawa budek, altanek i kiosków. Usługowa stolarska obróbka drewna. Wyrób ram. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
31 Kołodziejstwo Wyrób i naprawa drewnianych pojazdów zaprzęgowych, np. wozów gospodarczych, powozów, karawanów, karet, sań i sanek. Wykonywanie obudowy drewnianej maszyn rolniczych i przyczep. Wyrób drewnianych narzędzi rolniczych oraz drewnianego sprzętu gospodarstwa wiejskiego, np. żłobów, koryt, skrzyń, drabin itp. Naprawa wyrobów bednarskich i z zakresu tokarstwa w drewnie. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
32 Pozłotnictwo

- usługi

Pozłacanie folią i farbą przedmiotów zabytkowych i użytkowych, np. ram, rzeźb, listew, elementów sztukatorskich, tablic nagrobkowych, elementów obiektów budowlanych itp. Wyrób i naprawa pozłacanych ram stylowych i listew ozdobnych. Renowacja i rekonstrukcja wyżej wymienionych przedmiotów. Oprawa obrazów, dyplomów, fotografii itp.
33 Tapicerstwo

- usługi

Wyrób i renowacja kompletów, zestawów i pojedynczych mebli tapicerskich konstrukcji skrzyniowej i szkieletowej o różnym przeznaczeniu. Wyrób i naprawa tapicerskiego sprzętu sportowego. Wykładanie wnętrz mieszkalnych i w środkach transportu materiałami przeciwakustycznymi i ciepłochłonnymi oraz wykonywanie dekoracji okolicznościowych. Szycie i zakładanie zasłon. Szycie pokrowców. Zszywanie i układanie dywanów i chodników. Wykonywanie i naprawa tapicerki w środkach transportu. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
34 Bednarstwo Wyrób, naprawa i impregnowanie drewnianych naczyń klepkowych (np. wiader, cebrzyków, beczek itp.). Wyrób klepki bednarskiej.
35 Koszykarstwo Wyrób przedmiotów koszykarskich i plecionkarskich (np. koszy, mebli, galanterii) z wikliny, trzciny, rogożyny i bambusa oraz z udziałem innych materiałów. Barwienie wykonywanych wyrobów. Naprawa i konserwacja mebli wiklinowych, trzcinowych itp.
36 Wytwarzanie mioteł, wyrobów z gałęzi i słomy Wyrób mioteł i kropideł. Wyrób mat, słomianek, wycieraczek, koszyków oraz galanterii użytkowej i ozdobnej z gałęzi i słomy.
37 Gręplarstwo Usługowe zgrzeblenie (gręplowanie) różnych surowców włókienniczych, a w szczególności wełny. Gręplowanie różnych materiałów i odpadów produkcyjnych pochodzenia włókienniczego.
38 Kilimiarstwo Wyrób i naprawa na warsztatach ręcznych: gobelinów i kilimów, makat, chodników, dywanów itp. oraz tkanin artystycznych przy użyciu różnych materiałów, jak wełna, len, bawełna, skóra, szkło, drewno, ceramika, włosie końskie, włókna syntetyczne, pióra itp. Barwienie i przędzenie surowca do wytwarzania wyrobów.
39 Koronkarstwo, z wyjątkiem maszynowego Wyrób koronek oraz przedmiotów użytkowych i ozdobnych metodą koronkarską.
40 Hafciarstwo

- usługi

Ręczne i maszynowe haftowanie szat liturgicznych, bielizny stołowej, pościelowej, osobistej, odzieży itp. przy zastosowaniu różnych stylów i metod wykonawczych. Szycie i haftowanie sztandarów. Naprawa i renowacja haftowanych przedmiotów zabytkowych. Wyrób firan, galonów, taśm, szychów, ozdób i dystynkcji do mundurów, tarcz szkolnych itp. Szycie strojów ludowych i regionalnych oraz elementów tych strojów zdobionych haftem i koronkami. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
41 Dziewiarstwo na drutach i szydełkach Wyrób na drutach i szydełkach przedmiotów z przędzy, włóczki, nici, sznurka itp.
42 Repasacja pończoch Naprawa pończoch, rajstop, skarpet oraz innych wyrobów dziewiarskich metodą podnoszenia oczek.
43 Bieliźniarstwo

- usługi

Wyrób, przerabianie i naprawa bielizny stołowej, pościelowej, niemowlęcej, dziecięcej, damskiej i męskiej (dziennej i nocnej), liturgicznej, podomek, szlafroków, płaszczy kąpielowych, bonżurek męskich, czepków pielęgniarskich, kucharskich itp. Wyrób kołder, śpiworów, poduszek, pierzyn, sienników. Wyrób z materiałów włókienniczych odzieży, ubiorów i rękawiczek oraz nakryć głowy dla dzieci do lat 6. Wyrób firanek i zasłon okiennych, pledów, narzut, fartuchów, bluzek, krawatów, chustek, apaszek, żabotów i muszek, śliniaków, kostiumów plażowych itp. Usługowe okrętkowanie. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
44 Gorseciarstwo

- usługi

Wyrób i naprawa gorsetów (z wyłączeniem gorsetów ortopedycznych), biustonoszy, pasków do pończoch, pasów ciążowych, kostiumów plażowych i kąpielowych itp.
45 Czapnictwo i kapelusznictwo męskie Wyrób, naprawa, przerabianie i odświeżanie męskich, młodzieżowych, chłopięcych i dziecięcych nakryć głowy, np.: czapek cywilnych, mundurowych, szkolnych, kapeluszy, pilotek, beretów, biretów itp. z wszelkiego rodzaju materiałów, w tym również ze skór, futer i ich imitacji.
46 Modniarstwo Wyrób, naprawa, przerabianie i odświeżanie kapeluszy damskich, beretów, toczków, czapek i czapeczek dziecięcych itp. nakryć głowy z wszelkiego rodzaju materiałów, w tym również ze skóry, futer i ich imitacji. Wyrób sztucznych kwiatów oraz innych ozdób, stroików do kapeluszy, welonów, wianków itp. z tkanin i skóry. Szycie szalików jako kompletu z nakryciem głowy. Szycie i upinanie welonów ślubnych, załobnych oraz kokard.
47 Krawiectwo

- usługi

Szycie miarowe ubiorów i okryć damskich, męskich i dziecięcych, jak np.: kostiumy, spodniumy, kurtki, wdzianka, płaszcze letnie, płaszcze zimowe, spodnie, marynarki, prochowce z podpinką, ubiory sportowe, fraki, smokingi, sutanny, mundury itp., z wszelkich materiałów, w tym również ze skór licowych i materiałów skóropodobnych oraz pelis z użyciem skór futerkowych naturalnych i sztucznych. Pokrywanie błamów. Naprawa i renowacja ubrań i okryć.

Wyrób, naprawa i renowacja odzieży lekkiej damskiej i dziecięcej, jak: bluzki, sukienki, suknie, spódnice, spodnie, spodniumy, prochowce, wiatrówki, fartuchy, kombinezony, ubiory sportowe, ubiory plażowe, odzież młodzieżowa lekka itp. Szycie ocieplanej odzieży dla dzieci do lat 6. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.

48 Cerowanie i naprawa odzieży, obciąganie guzików, okrętkowanie, mereżkowanie, plisowanie

- usługi

Cerowanie odzieży, w tym cerowanie artystyczne. Naprawa odzieży. Obciąganie guzików, klamer i pasków. Ręczne i maszynowe okrętkowanie, mereżkowanie, plisowanie spódnic, bluzek i innej garderoby oraz zasłon i firanek. Wszywanie zamków błyskawicznych, obszywanie maszynowe i ręczne dziurek, nabijanie zatrzasków i nap.
49 Kożuszkarstwo

- usługi

Szycie, naprawa, odświeżanie i zdobienie kożuchów oraz ich imitacji. Szycie, naprawa i odświeżanie galanterii z kożucha oraz imitacji. Wykonywanie błamów i wyrobów ze skór baranich z włosem.
50 Cholewkarstwo Modelowanie i wykonywanie wierzchnich części obuwia ze skór, surowców skóropodobnych, materiałów włókienniczych i innych. Naprawa i przeróbka wierzchnich części obuwia. Naprawa wyrobów kaletniczych.
51 Szewstwo miarowe Usługowe wykonywanie, naprawa i odświeżanie obuwia ze skóry, materiałów zastępczych, skóropodobnych, tekstylnych, drewna, tworzyw sztucznych itp.
52 Szewstwo ortopedyczne Wykonywanie, naprawa oraz renowacja i odświeżanie obuwia ortopedycznego (korekcyjnego, protezowego, aparatowego itp.) ze skór i innych materiałów. Formowanie kopyt i cholewek do obuwia ortopedycznego, wyrób i regeneracja wkładek ortopedycznych. Naprawy z zakresu szewstwa.
53 Szewstwo naprawkowe Naprawa i odświeżanie obuwia.
54 Odświeżanie i renowacja wyrobów skórzanych i futrzarskich, z wyjątkiem mechanicznego czyszczenia i farbowania wyrobów futrzarskich Odświeżanie i renowacja wyrobów skórzanych lub skóropodobnych. Naprawa odzieży skórzanej i skóropodobnej, drobne przeróbki (np. skracanie, zwężanie, przedłużanie). Barwienie.

Odświeżanie wyrobów futrzarskich lub ich części. Renowacja wyrobów futrzarskich i naprawa odzieży futrzarskiej, drobne przeróbki, np. skracanie, przedłużanie. Czyszczenie włosa, czyszczenie skóry (mizdry), barwienie, zszywanie i wprawianie brakujących części wyrobów.

55 Usługi w zakresie mechanicznego czyszczenia i farbowania wyrobów futrzarskich Czyszczenie i farbowanie wyrobów futrzarskich w zmechanizowanych agregatach pralniczych przy użyciu środków czyszczących lub farbujących w postaci płynnych substancji chemicznych.
56 Kuśnierstwo

- usługi

Szycie, naprawa i renowacja futer, kołnierzy, czapek, błamów oraz innej odzieży i galanterii futrzanej ze skór szlachetnych, półszlachetnych i zwykłych oraz z ich imitacji. Szycie pokrowców, narzut, makat dekoracyjnych, błamów, chodników itp. z futer oraz z wszelkiego rodzaju ścinków i odpadów futrzarskich.
57 Rymarstwo, z wyjątkiem produkcji plandek Wyrób i naprawa przedmiotów użytkowych i ozdobnych (np. uprzęży, siodeł, troków, pasów pędnych i transmisyjnych, sprzętu sportowego i myśliwskiego, kagańców, smyczy, biczów, waliz itp.) ze skór rymarskich i materiałów zastępczych. Drobne naprawy wyrobów kaletniczych i pokryć tapicerskich.
58 Rękawicznictwo - wyrób rękawiczek skórzanych, z wyjątkiem roboczych, ochronnych i sportowych Wyrób, naprawa i odświeżanie rękawiczek skórzanych damskich, męskich i dziecięcych oraz wkładów ocieplających do rękawiczek ze skóry.
59 Młynarstwo

- usługi dla ludności

Przemiał i przerób zbóż i innych nasion na określone rodzaje i gatunki mąki, kaszy, śruty i innych przetworów zbożowych. Przygotowywanie ziarna zbóż i innych nasion do przemiału i przerobu.
60 Usługowy przemiał i przerób zbóż w wiatrakach oraz usługowe śrutowanie zboża Przemiał i przerób zbóż w wiatrakach, śrutownikach i mlewnikach na określone rodzaje i gatunki mąki, kaszy i śruty. Przygotowywanie ziarna zbóż do przemiału i przerobu.
61 Wytwarzanie waty z cukru Wytwarzanie waty z cukru.
62 Introligatorstwo

- usługi

Oprawa książek, dokumentów, bloków, notesów itp., tłoczenie, złocenie i barwienie napisów i ozdób introligatorskich. Konserwowanie druków i naprawa zniszczonych kart, ksiąg i opraw. Naklejanie map, plansz, planów, reprodukcji, fotografii itp. Wyrób albumów, bloków, ksiąg handlowych, klaserów itp. Wyrób ozdobnych pudeł i pudełek, etui do biżuterii, futerałów, kaset do nakryć stołowych itp. Wyrób teczek na akta, obwolut, opakowań z kartonu i papieru oraz zdobionej galanterii papierniczej. Usługowe krojenie papieru, tektury i wszelkich materiałów introligatorskich. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
63 Lutnictwo

- usługi

Wyrób, naprawa, korekta, konserwacja i strojenie instrumentów smyczkowych i szarpanych, w tym z użyciem elementów elektronicznych. Wyrób części i akcesoriów do instrumentów smyczkowych i szarpanych. Naprawa futerałów i pulpitów.
64 Organmistrzostwo

- usługi

Wyrób, naprawa, rekonstrukcja i konserwacja organów i części zamiennych do organów (z wyłączeniem organów elektronicznych). Montaż, instalowanie i strojenie organów. Naprawa fisharmonii.
65 Wyrób i naprawa instrumentów dętych

- usługi

Wyrób, przeróbka, naprawa, renowacja i konserwacja oraz strojenie, przestrajanie i korekta muzycznych instrumentów dętych blaszanych i drewnianych. Wyrób, przeróbka i montowanie części zespołów i podzespołów do instrumentów muzycznych dętych blaszanych i drewnianych. Polerowanie muzycznych instrumentów dętych. Naprawa pulpitów oraz futerałów do instrumentów dętych.
66 Wyrób i naprawa instrumentów perkusyjnych

- usługi

Wyrób, przeróbka, naprawa, konserwacja i strojenie oraz korekta instrumentów perkusyjnych. Wyrób, przeróbka i montowanie części detali, zespołów i podzespołów do instrumentów perkusyjnych. Naprawa futerałów, pulpitów i nośników do instrumentów perkusyjnych.
67 Wyrób i naprawa instrumentów harmoniowych i fortepianowych

- usługi

Wyrób, przeróbka, naprawa, korekta, przestrajanie i strojenie instrumentów, jak np.: fortepiany, pianina, klawikordy, klawesyny, pianole, fisharmonie oraz wszelkiego rodzaju harmonie, akordeony i harmonijki ustne. Wytwarzanie, przeróbka i montowanie części, zespołów i podzespołów do instrumentów harmoniowych i fortepianowych. Naprawa pulpitów, futerałów i nośników do instrumentów harmoniowych i fortepianowych.
68 Wyrób i naprawa instrumentów muzycznych elektrycznych i elektronicznych

- usługi

Wyrób, przeróbka, naprawa, konserwacja oraz strojenie, przestrajanie i korekta instrumentów elektrycznych i elektronicznych, jak np.: klawisety, organy, gitary elektroakustyczne itp. Wykonywanie, przeróbka i montaż części, zespołów i podzespołów elektronicznych do naprawianych instrumentów. Naprawa aparatury nagłaśniającej i sprzętu elektroakustycznego (np.: wzmacniaczy, głośników, mikrofonów, kamer pogłosowych, mikserów wielokanałowych stereofonicznych itp.), związanych z instrumentem. Sprawdzanie i przystosowywanie poprawności działania instrumentów elektroakustycznych oraz aparatury nagłośniającej.
69 Ortopedyka Wykonywanie wszelkich prac z zakresu mechaniki ortopedycznej i bandażownictwa. Wykonywanie i naprawa protez kończyn dolnych i górnych, aparatów, gorsetów ortopedycznych, pasów brzusznych i przepuklinowych, zawieszeń protez, aparatów ortopedycznych itp. Wykonywanie części do protez, aparatów, gorsetów ortopedycznych itp.
70 Lakiernictwo

- usługi

Lakierowanie powierzchni przedmiotów oraz zabezpieczanie materiałami antykorozyjnymi konstrukcji metalowych, z wyłączeniem środków transportu i obiektów budowlanych. Lakierowanie mebli oraz stolarki i elementów budowlanych, np. boazerii, balustrad, lamperii itp. (nie związanych trwale z budynkiem). Renowacja powłok lakierniczych. Lakierowanie części, elementów zespołów, przedmiotów przez zanurzanie.
71 Ręczne malowanie szyldów

- usługi

Usługowe ręczne malowanie szyldów, tablic, wywieszek, reklam, znaków firmowych, godeł i szablonów na różnych podkładach (blacha, szkło, drewno sztuczne, płótno i in.), w tym również techniką złocenia i srebrzenia.
72 Konserwacja i naprawa przedmiotów zabytkowych i artystycznych Wykonywanie prac konserwatorskich i napraw wszelkiego rodzaju przedmiotów artystycznych uznanych za zabytkowe, jak np. obrazy, ramy, rzeźby, meble, przedmioty muzealne, broń, zbroje, zegary, tkaniny, stroje itp. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania świadczonej usługi.
73 Roboty budowlane: murarstwo, ciesielstwo, dekarstwo, posadzkarstwo, malarstwo i tapeciarstwo, izolatorstwo budowlane i blacharstwo budowlane

- usługi dla ludności

Wykonywanie, naprawa i rozbiórka murowanych obiektów budowlanych, ich części lub elementów, np.: murów i stropów z różnych materiałów. Wykonywanie i naprawa ław fundamentowych, tynków wewnętrznych i zewnętrznych, elewacji. Wykonywanie, naprawa i rozbiórka ogrodzeń i kanałów murowanych i betonowych itp. Wykonywanie, konserwacja i rozbiórka kominów. Układanie płytek ceramicznych itp. Osadzanie w murach i ścianach stolarki i ślusarki budowlanej. Wykonywanie podłoży pod posadzki oraz posadzek betonowych i cementowych. Wykonywanie rusztowań. Wykonywanie wykopów pod obiekty budowlane.
Wykonywanie, przebudowa, naprawa i rozbiórka drewnianych obiektów budowlanych, konstrukcji dachowych, mostków, ogrodzeń drewnianych. Wykonywanie napraw i konserwacja drewnianych ścian, pokryć dachowych i stropów, podłóg z desek i schodów. Wykonywanie konstrukcji drewnianych. jak np. trybuny, pomosty estradowe, przystanie, drewnianych elementów terenów osiedlowych i placów zabaw dziecięcych. Deskowanie i stemplowanie konstrukcji betonowych i żelbetonowych. Montaż i demontaż rusztowań i pomostów roboczych. Wykonywanie deskowań (szalunków) i zabezpieczeń przy robotach ziemnych. Zabezpieczanie elementów drewnianych impregnatami, środkami malarskimi i ogniochronnymi.
Krycie i naprawa wszelkiego rodzaju dachów przy zastosowaniu tradycyjnych i współczesnych pokryć dachowych. Wykonywanie napraw i konserwacja drewnianych konstrukcji dachowych. Zakładanie izolacji dachowych. Impregnacja elementów drewnianych budynków. Zakładanie, naprawa i konserwacja urządzeń odwadniających. Naprawa i wykonywanie (dla własnych potrzeb) rynien dachowych i elementów blacharskich. Zakładanie i naprawa ław kominowych. Zabezpieczanie antykorozyjne pokryć dachowych i elementów blacharskich oraz innych stalowych elementów dachów.
Układanie, remont i konserwacja podłóg i posadzek z różnych materiałów, jak: drewno, kamień, ceramika, tworzywo sztuczne, beton itp. Przygotowanie podłoży pod posadzki. Układanie płytek ceramicznych na ścianach.
Malowanie elewacji i wnętrz budynków przy zastosowaniu różnych technik malarskich. Przygotowanie podłoży. Malowanie urządzeń w budynkach. Lakierowanie otworów i elementów budowlanych, mebli ściennych itp. Nakładanie różnego rodzaju tapet. Przygotowanie podłoży pod tapety. Malowanie antykorozyjne obiektów budowlanych o konstrukcji metalowej, np.: ogrodzeń, latarni, słupów wysokiego napięcia, urządzeń energetycznych itp. Wykonywanie rusztowań i zabezpieczeń bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wykonywanie przeciwwilgociowych, termicznych, akustycznych, antykorozyjnych i biologicznych izolacji budowlanych przy użyciu wszelkich materiałów izolacyjnych. Przygotowanie obiektu budowlanego do wykonania robót izolacyjnych. Sprawdzanie i kontrola działania urządzeń izolacyjnych. Usuwanie uszkodzeń izolacji. Naprawa drenażu odwadniającego budynki.
Krycie, naprawa i konserwacja dachów blachą. Wykonywanie, naprawa i konserwacja wszelkich elementów blacharskich. Naprawa i konserwacja pokryć i konstrukcji dachowych krytych blachą. Malowanie i zabezpieczanie antykorozyjne elementów dachowych. Wykonywanie i montaż przewodów i elementów z blachy dla instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Naprawa i konserwacja rynien dachowych, rur spustowych itp. elementów. Wykonywanie i naprawa ław kominowych.
Inne prace i czynności towarzyszące niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia świadczonej usługi.
74 Sztukatorstwo

- usługi dla ludności

Wyrób elementów budowlanych z gipsu, jak gzymsy, stiuki, sztablatury itp. Wytwarzanie odlewów z gipsu, rzeźb, płaskorzeźb, ornamentów i napisów oraz ich naprawa i konserwacja. Wyrób gipsowych makiet budynków, modeli i fragmentów elewacji. Wykonywanie tynków zwykłych, specjalnych i szlachetnych, dokonywanie ich naprawy i konserwacji. Przygotowanie różnych form gipsowych. Wyrób przedmiotów zdobniczych z gipsu. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi.
75 Odgrzybianie budynków

- usługi dla ludności

Odgrzybianie i osuszanie wszelkiego rodzaju obiektów budowlanych różnymi technikami. Wzmacnianie odgrzybionych ścian, np.: poprzez ściągi.

Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania świadczenia.

76 Cyklinowanie

- usługi dla ludności

Cyklinowanie podłóg, schodów drewnianych itp. - ręczne lub maszynowe.

Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania świadczenia.

77 Zduństwo

- usługi dla ludności

Wykonywanie, rozbiórka i naprawa ceramicznych pieców grzewczych i trzonów kuchennych. Budowa, rozbiórka i naprawa pieców piekarniczych, wędzarni, suszarni itp. Budowa i naprawa pieców przenośnych (ceramicznych). Budowa kominków. Wykonywanie czopuchów. Remont i naprawa kanałów dymowych i kominów.

Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania świadczenia.

78 Roboty budowlane instalacyjne: instalatorstwo sanitarne i ogrzewania oraz instalatorstwo gazowe i elektryczne

- usługi dla ludności

Wykonywanie, naprawa i konserwacja wszelkiego rodzaju wewnętrznych i zewnętrznych instalacji oraz urządzeń: wodociągowych, kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, klimatyzacyjnych, w tym również przemysłowych i specjalnych (np. kuchni parowych, pralni mechanicznych, suszarni itp.). Czyszczenie wykonanej instalacji i zabezpieczanie jej przed korozją, a w razie potrzeby położenie izolacji termicznej. Wykonywanie nietypowych elementów instalacyjnych.
Wykonywanie, naprawa i konserwacja wszelkiego rodzaju wewnętrznych i zewnętrznych instalacji i urządzeń gazowych, w tym również przemysłowych i specjalnych (np. instalacji gazów technicznych i sprężonego powietrza, instalacji bezprzewodowej na gaz płynny itp.). Czyszczenie instalacji i zabezpieczanie antykorozyjne. Malowanie instalacji gazów technicznych w kolorach ustalonych przez dozór techniczny. Wykonywanie nietypowych elementów instalacyjnych.
Wykonywanie, naprawa i konserwacja: instalacji elektroenergetycznych siły, światła, sygnalizacji sterowania i słaboprądowych, instalacji piorunochronowej i uziemiającej, linii elektroenergetycznych i telefonicznych napowietrznych i kablowych, rozdzielnic elektrycznych i pulpitów sterujących, instalacji w stacjach "trafo" i agregatów prądotwórczych. Instalowanie i konserwacja odbiorników elektrycznych. Pomiary i badania odbiorcze instalacji, odbiorników i urządzeń elektrycznych. Wykonywanie pomiarów stanu izolacji i skuteczności zerowania, uziemienia itp. Wykonywanie i naprawa instalacji aparatury kontrolno­pomiarowej, sterowania i automatyki.

Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania świadczenia.

79 Studniarstwo, z wyjątkiem wiercenia studni o głębokości ponad 30 m

- usługi dla ludności

Kopanie szybów studziennych wraz z wydobywaniem urobku ręcznie lub za pomocą sprzętu zmechanizowanego. Wykonywanie obudowy studni z kręgów lub murowanych z cegły i innych materiałów. Czyszczenie, konserwacja i dezynfekcja studni. Wykonywanie w otworach studni ekranów wodoszczelnych, np. z iłu. Wykonywanie ze zbrojonego betonu pokrywy studni z zamykanym włazem. Montowanie pomp studziennych ręcznych lub hydroforowych. Naprawa pomp studziennych. Montaż i demontaż pomp głębinowych. Wykonywanie filarów studziennych. Wiercenie studzien do głębokości 30 m i ich obudowa. Inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania świadczenia.
80 Obsługa maszynowa produkcji rolniczej i ogrodniczej Wykonywanie za pomocą maszyn rolniczych zabiegów agrotechnicznych, np. orek, podorywek, bronowań, wałowań, rozrzucania obornika, rozsiewania nawozów sztucznych, siewu zbóż i traw, sadzenia ziemiopłodów, opylania roślin środkami chemicznymi, koszenia traw, sprzętu zbóż, wykopków ziemniaków, buraków, omłotów, ustawiania stert, zwożenia plonów itp.
81 Usługi zwalczania szkodników roślin i zwierząt Zwalczanie szkodników roślin i zwierząt wszelkiego rodzaju sposobami, np. środkami chemicznymi, biologicznymi i mechanicznymi.
82 Usługi utrzymania i pielęgnacji zwierząt Zapewnienie prawidłowego utrzymywania zwierząt poprzez przygotowanie i podawanie paszy i pojenie. Wypas zwierząt. Utrzymywanie w czystości zwierząt i pomieszczeń dla zwierząt. Ręczne i mechaniczne dojenie zwierząt mlecznych. Wykonywanie podstawowych zabiegów zootechnicznych. Pielęgnacja zwierząt gospodarskich i domowych. Strzyżenie psów i owiec.
83 Pranie, prasowanie, prężenie firanek Pranie w wodzie i prasowanie bielizny, odzieży oraz firanek, zasłon itp. Prężenie firanek i zasłon.
84 Maglowanie Maglowanie bielizny oraz firanek, zasłon itp. na gorąco i na zimno.
85 Chemiczne czyszczenie i farbowanie, z wyjątkiem czyszczenia i farbowania wyrobów futrzarskich Chemiczne czyszczenie, odplamianie oraz pranie odzieży i innych wyrobów włókienniczych. Chemiczne czyszczenie wyrobów ze skóry. Barwienie, odbarwianie (wybielanie) tkanin, dzianin, przędzy, wyrobów odzieżowych itp. Apreturowanie wyrobów po praniu i farbowaniu.
86 Pranie pierza i puchu Pranie pierza i puchu.
87 Kominiarstwo Czyszczenie, sprawdzanie i wydawanie opinii o stanie: przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, kanałów łączących paleniska z przewodami kominowymi, kanałów przełazowych i nasad kominowych. Badanie stanu przewodów kominowych, kominowo­ogrzewczych i wentylacyjnych, kanałów oraz połączeń paleniskowych w budynkach przed oddaniem ich do użytku, wyszukiwanie przerw w ścianach przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz sprawdzanie połączeń paleniskowych w budynkach już użytkowanych. Badanie przyczyn wadliwego działania przewodów kominowych i kanałów. Wydawanie opinii dotyczących połączenia palenisk i wentylacji na podstawie przeprowadzonej kontroli przewodów kominowych. Czyszczenie i sprawdzanie kominów wolno stojących. Czyszczenie i konserwacja wszelkiego rodzaju palenisk i urządzeń grzewczych oraz pieców i rur, a także kotłów niskoprężnych i wysokoprężnych oraz kanałów spalinowych. Czyszczenie wędzarni. Odgruzowywanie przewodów kominowych i wentylacyjnych. Wypalanie sadzy w przewodach kominowych. Montaż i demontaż ław kominowych oraz naprawa głowic kominowych.
88 Usługi odkażania, tępienia owadów i odszczurzania Tępienie owadów w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, produkcyjnych, magazynowych itp. środkami chemicznymi.

Tępienie gryzoni w pomieszczeniach użytkowych za pomocą środków chemicznych. Odkażanie budynków pomieszczeń inwentarskich, klatek dla zwierząt hodowlanych itp. oraz obiektów zagrożonych epidemiologicznie (szamb, wysypisk śmieci i in.).

89 i 90 Fryzjerstwo damskie i męskie Strzyżenie, upinanie i fryzowanie włosów. Strzyżenie oraz pielęgnacja zarostu (brody, wąsów). Golenie twarzy i głowy. Farbowanie i rozjaśnianie włosów, farbowanie wąsów i brody. Farbowanie brwi i rzęs, regulowanie brwi. Wykonywanie masażu twarzy i głowy, z wyjątkiem masaży leczniczych. Usługowe ostrzenie brzytew. Usługowy wyrób peruk.
91 Kosmetyka Wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki upiększającej: stosowanie maseczek upiększających, farbowanie rzęs oraz regulacja i farbowanie brwi, makijaż, manicure, pedicure. Wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki zachowawczej z zastosowaniem odpowiednich aparatów i preparatów; oczyszczanie skóry twarzy i pleców, masaże pielęgnacyjne twarzy, szyi, ramion, rąk, głowy itp., maski pielęgnacyjne (np. ściągające, odżywcze, plastyczne i ziołowe).

Wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki leczniczej, jak: lecznicze oczyszczanie skóry z zaskórników, usuwanie prosaków oraz wykwitów mięczaka zakaźnego, masaże lecznicze, masaże refleksyjne, zabiegi z dziedziny światło­, wodo­ i elektroterapii wchodzące w zakres kosmetyki zachowawczej i leczniczej.

92 Manicure, pedicure Nadawanie kształtu paznokciom przez skracanie i opiłowanie. Wycinanie naskórka, lakierowanie paznokci. Usuwanie zgrubień skóry i wycinanie nagniotków.
93 Fotografowanie

- usługi

Wykonywanie w zakładzie i poza zakładem fotografii, filmów i przezroczy: portretowych, reportażowych, okolicznościowych, krajobrazowych, technicznych itp. Wykonywanie fotokopii. Wykonywanie prac powierzonych. Sporządzanie odbitek fotograficznych na papierze, porcelanie itp. Przedmiot działalności nie obejmuje prac wykonywanych na kasetach magnetowidowych.
94 Wyświetlanie rysunków, planów i tekstów techniką kserografii i diazotypii Wykonywanie odbitek rysunków, planów, tekstów itp. techniką światłokopii (diazotypii) i kserografii.
95 Sprzątanie wnętrz Czyszczenie, mycie i odkurzanie pomieszczeń oraz mebli. Czyszczenie i mycie urządzeń sanitarnych. Czyszczenie dywanów itp. Pastowanie - froterowanie podłóg.
96 Ważenie osób Ważenie osób i mierzenie wzrostu przy użyciu wag osobowych.
97 Radiestezja

- usługi

Wyznaczanie w terenie przebiegu żył wodnych, określanie ich głębokości, wydajności i jakości wody. Wykrywanie stref zadrażnień. Zabezpieczanie przed różnego rodzaju szkodliwym promieniowaniem w mieszkaniach, budynkach inwentarskich, zakładach pracy itp. oraz zabezpieczanie szklarni i ogródków przed szkodliwym dla roślin promieniowaniem.
1 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.72.431) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.
2 § 5 ust. 6 pkt 2 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 czerwca 1990 r. (Dz.U.90.40.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1990 r.
3 § 5 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.72.431) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.
4 § 7 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.72.431) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.
5 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.72.431) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.
6 § 8 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.72.431) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 czerwca 1990 r. (Dz.U.90.40.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1990 r.

7 § 8 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.72.431) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.
8 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 czerwca 1990 r. (Dz.U.90.40.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1990 r.
9 § 17 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.72.431) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.
10 § 20 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.72.431) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.
11 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.72.431) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 czerwca 1990 r. (Dz.U.90.40.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1990 r., zgodnie z § 2 rozporządzenia zmieniającego stawki podatków określone w załączniku nr 1 stosuje się w okresie do dnia 31 grudnia 1990 r.

12 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1989 r. (Dz.U.89.72.431) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024