Tryb postępowania w sprawach nadania, zmiany i cofania uprawnień do prowadzenia handlu zagranicznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 12 grudnia 1987 r.
w sprawie trybu postępowania w sprawach nadania, zmiany i cofania uprawnień do prowadzenia handlu zagranicznego.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o uprawnieniach do prowadzenia handlu zagranicznego (Dz. U. Nr 7, poz. 59 i z 1987 r. Nr 33, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
Uprawnienia do prowadzenia handlu zagranicznego, zwane dalej "koncesją", nadaje się na wniosek osób prawnych i fizycznych określonych w art. 4 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o uprawnieniach do prowadzenia handlu zagranicznego (Dz. U. Nr 7, poz. 59 i z 1987 r. Nr 33, poz. 181), zwanej dalej "ustawą".
§  2.
1.
Wniosek o nadanie koncesji powinien określać:
1)
nazwę, status prawny, siedzibę wnioskodawcy oraz identyfikator w systemie REGON (dotyczy osób prawnych posiadających taki identyfikator),
2)
przedmiot i zakres wnioskowanej koncesji,
3)
formę prawną i organizacyjną wykonywania koncesji (dotyczy wyłącznie osób prawnych),
4)
informacje dotyczące spełnienia warunków, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy.
2.
Do wniosku o nadanie koncesji należy dołączyć:
1)
opinię banku finansującego w odniesieniu do osób prawnych lub właściwego organu finansowego w odniesieniu do osób fizycznych,
2)
odpis z rejestru sądowego, jeżeli wnioskodawca jest osobą prawną lub działalność wnioskodawcy podlega ujawnieniu w rejestrze sądowym na mocy odrębnych przepisów,
3)
odpis zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, jeśli prowadzenie tej działalności wymaga zezwolenia, lub zaświadczenie organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw rolnictwa stopnia podstawowego w razie prowadzenia gospodarstwa rolnego albo wykonywania innych zajęć rolniczych.
§  3.
Przy zmianie koncesji stosuje się odpowiednio przepisy § 1 i 2.
§  4.
Przed wydaniem decyzji o ograniczeniu lub cofnięciu koncesji wzywa się uprawnionego do złożenia wyjaśnień.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 12 sierpnia 1982 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach nadawania, zmiany i cofania uprawnień do prowadzenia handlu zagranicznego (Dz. U. Nr 25, poz. 184).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1988 r.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.41.246

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania w sprawach nadania, zmiany i cofania uprawnień do prowadzenia handlu zagranicznego.
Data aktu: 12/12/1987
Data ogłoszenia: 30/12/1987
Data wejścia w życie: 01/01/1988