Zm.: rozporządzenie w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 sierpnia 1987 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty.

Na podstawie art. 82 i 86 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 267, z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i 270 oraz z 1986 r. Nr 1, poz. 1) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 marca 1983 r. w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty (Dz. U. z 1985 r. Nr 40, poz. 197 oraz z 1986 r. Nr 9, poz. 47 i Nr 33, poz. 158) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 w ust. 1 kwotę "168.000 zł" zastępuje się kwotą "192.000 zł";
2)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. Nie powoduje zmniejszenia wysokości świadczeń ani zawieszenia prawa do świadczeń osiąganie przychodów w rozumieniu przepisów o podatku od wynagrodzeń z innych źródeł niż zatrudnienie, a w szczególności z tytułu umowy o pracę nakładczą, umowy zlecenia, umowy o dzieło i umowy agencyjnej oraz z tytułu wykonywania zawodu adwokackiego w zespole adwokackim.";

3)
§ 5 skreśla się;
4)
§ 8 otrzymuje brzmienie:

"§ 8. W razie zawieszenia wypłaty renty rodzinnej tylko niektórym członkom rodziny, rentę wypłaca się dla pozostałych osób uprawnionych do tej renty w wysokości ustalonej dla nowej liczby tych osób.";

5)
w § 9 skreśla się pkt 3-5 i 7 oraz dodaje się pkt 14 w brzmieniu:

"14) honorariów w rozumieniu przepisów w sprawie klasyfikacji wynagrodzeń w jednostkach gospodarki uspołecznionej, wypłacanych dziennikarzom.";

6)
w § 10 w ust. 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) osiągnięciu przez emeryta lub rencistę dopuszczalnej kwoty wynagrodzenia, ze wskazaniem miesięcznej wysokości wynagrodzenia, jeżeli praca jest nadal wykonywana.";

7)
w § 11 w pkt 3 skreśla się wyraz "przychodu";
8)
w § 14:
a)
w ust. 1 powołanie "1 stycznia 1986 r." zastępuje się powołaniem "1 kwietnia 1987 r." oraz skreśla się pkt 3 i 5,
b)
w ust. 3 powołanie "1 stycznia 1986 r." zastępuje się powołaniem "1 kwietnia 1987 r.",
c)
dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. W indywidualnych wypadkach, ze względu na szczególne kwalifikacje pracownika i potrzeby zakładu pracy, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na wniosek uspołecznionego zakładu pracy, może przyznać emerytowi lub renciście zatrudnionemu w tym zakładzie pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy uprawnienie do osiągania wynagrodzenia - w pełnej wysokości - bez zawieszenia prawa do świadczeń lub zmniejszenia ich wysokości, jeżeli pobiera świadczenie przyznane na wniosek złożony przed dniem 1 kwietnia 1987 r."

§  2.
1.
Przy stosowaniu § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 marca 1983 r. w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty, ze zmianami wprowadzonymi niniejszym rozporządzeniem, przekroczenie dopuszczalnej kwoty wynagrodzenia w 1987 r. ustala się z uwzględnieniem wynagrodzeń osiąganych począwszy od dnia 1 stycznia 1987 r.
2.
Przy ustalaniu, czy nastąpiło przekroczenie dopuszczalnej kwoty wynagrodzenia w 1987 r., nie uwzględnia się przychodów osiągniętych w 1987 r. z innych źródeł niż zatrudnienie, a w szczególności z tytułu umowy o pracę nakładczą, umowy zlecenia, umowy o dzieło i umowy agencyjnej oraz z tytułu wykonywania zawodu adwokackiego w zespole adwokackim.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.26.144

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty.
Data aktu: 17/08/1987
Data ogłoszenia: 10/09/1987
Data wejścia w życie: 10/09/1987