Zakres i zasady wykonywania zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej na obszarach kolejowych przez wyznaczone organy kolejowej służby zdrowia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI ORAZ ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 4 lipca 1986 r.
w sprawie zakresu i zasad wykonywania zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej na obszarach kolejowych przez wyznaczone organy kolejowej służby zdrowia.

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 12, poz. 49) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej na obszarach kolejowych wykonują - w zakresie i na zasadach określonych w rozporządzeniu - następujące organy kolejowej służby zdrowia:
1)
Główny Inspektor Sanitarny PKP,
2)
okręgowi inspektorzy sanitarni PKP,
3)
obwodowi inspektorzy sanitarni PKP,

- zwane dalej "organami Inspekcji Sanitarnej PKP".

2.
Szczegółową organizację organów Inspekcji Sanitarnej PKP wykonujących zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej określają odrębne przepisy.
§  2.
Główny Inspektor Sanitarny może określać podstawowe kierunki realizacji przez organy Inspekcji Sanitarnej PKP zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej na obszarach kolejowych.
§  3.
Do zakresu działania organów Inspekcji Sanitarnej PKP w dziedzinie zapobiegawczego nadzoru sanitarnego należy:
1)
opiniowanie lokalizacji inwestycji pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych,
2)
kontrola przestrzegania wymagań higienicznych i zdrowotnych w dokumentacji projektowej:
a)
budowy i modernizacji taboru kolejowego,
b)
budowy, rozbudowy i przebudowy obiektów budowlanych,
c)
nowych procesów technologicznych przed ich zastosowaniem w produkcji, transporcie kolejowym lub w budownictwie,
3)
uczestniczenie w dopuszczaniu do użytku obiektów budowlanych i taboru kolejowego.
§  4.
Do zakresu działania organów Inspekcji Sanitarnej PKP w dziedzinie bieżącego nadzoru sanitarnego należy kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, w szczególności dotyczące:
1)
higieny środowiska, a zwłaszcza wody i hałasu,
2)
utrzymania należytego stanu higienicznego zakładów pracy, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, dróg, nieruchomości oraz środków transportu kolejowego,
3)
warunków zdrowotnych środowiska pracy, a zwłaszcza zapobiegania powstawaniu chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami pracy,
4)
warunków produkcji, transportu, przechowywania i sprzedaży żywności oraz warunków żywienia zbiorowego,
5)
higieny pomieszczeń i wymagań w stosunku do sprzętu używanego w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych oraz w ośrodkach wypoczynku,
6)
higieny procesów nauczania.
§  5.
Do zakresu działania organów Inspekcji Sanitarnej PKP w dziedzinie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska, jeżeli ich występowanie ma charakter epidemiczny, należy zgodnie z kierunkami wytyczonymi przez Państwową Inspekcję Sanitarną:
1)
opracowywanie programów i planów działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej, przekazywanie ich do realizacji jednostkom organizacyjnym kolejowej służby zdrowia oraz kontrolowanie realizacji tych programów i planów,
2)
dokonywanie analiz i ocen epidemiologicznych,
3)
udzielanie pomocy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie przeprowadzania akcji przeciwepidemicznych i likwidacji ognisk chorób zakaźnych,
4)
planowanie i organizowanie sanitarnego zabezpieczenia granic Państwa przebiegających przez obszary kolejowe,
5)
nadzór nad przeprowadzaniem akcji dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji.
§  6.
Organy Inspekcji Sanitarnej PKP w zakresie oświaty zdrowotnej:
1)
realizują działalność oświatowozdrowotną wytyczoną przez Państwową Inspekcję Sanitarną,
2)
udzielają porad i informacji w zakresie zapobiegania i eliminowania negatywnego wpływu czynników i zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych na zdrowie ludzi,
3)
oceniają działalność oświatowozdrowotną prowadzoną przez szkoły i inne placówki oświatowo-wychowawcze, jednostki organizacyjne kolejowej służby zdrowia, zakłady pracy, instytucje i organizacje oraz udzielają pomocy w prowadzeniu tej działalności.
§  7.
Główny Inspektor Sanitarny PKP opiniuje wnioski o nadanie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, uprawnień rzeczoznawcy do spraw sanitarnohigienicznych w zakresie opiniowania dokumentacji projektowej obiektów realizowanych na obszarach kolejowych.
§  8.
Jeżeli projektowana na obszarze kolejowym inwestycja może powodować uciążliwość dla obszaru niekolejowego, organy Inspekcji Sanitarnej PKP - przed udzieleniem opinii o lokalizacji tej inwestycji - zasięgają opinii Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
§  9.
1.
Organom Inspekcji Sanitarnej PKP przysługują odpowiednio uprawnienia określone w przepisach art. 14, art. 23, art. 25-31, art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 37 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 12, poz. 49) z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Obwodowi inspektorzy sanitarni PKP są właściwi w pierwszej instancji w sprawach określonych w § 3-9 ust. 1, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych dla Głównego Inspektora Sanitarnego lub państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych.
3.
Okręgowi inspektorzy sanitarni PKP są właściwi do wykonywania zadań zastrzeżonych dla państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych, z uwzględnieniem przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  10.
W postępowaniu administracyjnym organami wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego są:
1)
w stosunku do obwodowych inspektorów sanitarnych PKP - okręgowi inspektorzy sanitarni PKP,
2)
w stosunku do okręgowych inspektorów sanitarnych PKP - Główny Inspektor Sanitarny PKP.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.27.134

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres i zasady wykonywania zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej na obszarach kolejowych przez wyznaczone organy kolejowej służby zdrowia.
Data aktu: 04/07/1986
Data ogłoszenia: 29/07/1986
Data wejścia w życie: 29/07/1986