Zasady zatrudniania w szkołach wyższych osób nie będących obywatelami polskimi na stanowiskach nauczycieli akademickich oraz ich prawa i obowiązki.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 kwietnia 1986 r.
w sprawie zasad zatrudniania w szkołach wyższych osób nie będących obywatelami polskimi na stanowiskach nauczycieli akademickich oraz ich praw i obowiązków.

Na podstawie art. 194 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie stosuje się do osób nie będących obywatelami polskimi, zatrudnianych w szkole wyższej na stanowiskach wymienionych w art. 131 ust. 2 i art. 173-175 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201), zwanej dalej "ustawą", w wykonaniu umów i porozumień międzynarodowych, porozumień o współpracy z zagranicznymi szkołami wyższymi oraz na zaproszenia rektorów szkół wyższych.
2.
Rozporządzenie dotyczy również osób nie będących obywatelami polskimi, zatrudnianych na stanowiskach, o których mowa w ust. 1, posiadających kartę stałego pobytu w Polsce.
§  2.
1.
Osoba nie będąca obywatelem polskim może być zatrudniona w szkole wyższej na stanowisku nauczyciela akademickiego na podstawie umowy o pracę na czas określony.
2.
Zatrudnienie osoby nie będącej obywatelem polskim następuje z zachowaniem wymagań określonych w odrębnych przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców oraz wymaga w każdym wypadku uprzedniego zezwolenia właściwego ministra.
§  3.
1.
Kwalifikacje osób nie będących obywatelami polskimi, zatrudnianych w szkole wyższej, powinny odpowiadać kwalifikacjom przewidzianym w ustawie do zajmowania tych stanowisk przez obywateli polskich.
2.
Właściwy minister, uwzględniając specyfikę systemu kształcenia w państwie kandydata, może uznać posiadane przez niego kwalifikacje za równorzędne z kwalifikacjami, o których mowa w ust. 1.
§  4.
Osoba nie będąca obywatelem polskim jest obowiązana do prowadzenia zajęć dydaktycznych w wymiarze określonym w umowie o pracę, prac naukowo-badawczych oraz wykonywania innych zadań określonych w umowie.
§  5.
1.
Osoba nie będąca obywatelem polskim nie może być wybierana oraz nie może uczestniczyć w wyborach kolegialnych i jednoosobowych organów szkoły. Nie może również pełnić funkcji kierowniczych, o których mowa w art. 51 ustawy.
2.
Osoba, o której mowa w ust. 1, może być recenzentem lub promotorem w przewodach o nadanie stopnia naukowego.
3.
Osoba, o której mowa w ust. 1, zatrudniona na stanowisku profesora lub docenta może brać udział w posiedzeniach rady wydziału (instytutu) z głosem doradczym. Nie dotyczy to wypadków, o których mowa w ust. 2.
§  6.
Osobom nie będącym obywatelami polskimi, o których mowa w § 1 ust. 1, zatrudnionym w szkole wyższej przysługuje:
1)
wynagrodzenie na tych samych zasadach jak obywatelom polskim, z tym że wynagrodzenie zasadnicze może być przez rektora szkoły wyższej podwyższone do 50% stawki przewidzianej dla danego stanowiska, a za zgodą właściwego ministra - do 100% tej stawki,
2)
prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w art. 150 ustawy,
3)
zakwaterowanie na koszt szkoły wyższej, z wyłączeniem kosztów dodatkowych związanych z zajmowanym lokalem (jak opłaty za energię elektryczną, gaz, radio, telefon, telewizję itp.), chyba że umowy lub porozumienia, o których mowa w § 1 ust. 1, stanowią inaczej,
4)
korzystanie ze świadczeń społecznej służby zdrowia na zasadach obowiązujących obywateli polskich pozostających w stosunku pracy,
5)
zasiłki rodzinne, zgodnie z przepisami obowiązującymi obywateli polskich,
6)
możliwość zakupienia za walutę polską, raz w roku, biletu kolejowego, lotniczego lub na przewóz promem polskiej żeglugi bałtyckiej do kraju zamieszkania i z powrotem lub zakupienia biletu na wymienione środki lokomocji do innego kraju i z powrotem, jeżeli cena biletu nie jest wyższa od ceny biletu do kraju zamieszkania; uprawnienie to przysługuje osobom zatrudnionym w Polsce co najmniej pięć miesięcy,
7)
uprawnienie do korzystanie z 50% ulgi taryfowej przy przejazdach kolejami na podstawie legitymacji pracownika szkoły wyższej.
§  7.
1.
Do osób, o których mowa w § 1 ust. 2, stosuje się odpowiednio przepisy art. 145, 146, 148, 149, 150, 151 ust. 1, 2 i 4, art. 152, 153, 156-158, 182, 185 i 187-192 ustawy.
2.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego może w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych względami dydaktycznymi lub naukowymi, wyrazić zgodę na skierowanie za granicę osoby, o której mowa w ust. 1, w celach szkoleniowych i naukowo-badawczych, na zasadach obowiązujących obywateli polskich.
§  8.
Stosunek pracy, zawarty z osobami nie będącymi obywatelami polskimi przed wejściem w życie rozporządzenia, staje się stosunkiem pracy opartym na umowie o pracę na czas określony stosownie do przepisów rozporządzenia.
§  9.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o właściwym ministrze, rozumie się przez to ministra (kierownika urzędu centralnego) sprawującego nadzór nad szkołą wyższą.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024