Wykonywanie działalności usługowej przez emerytów i rencistów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 maja 1979 r.
w sprawie wykonywania działalności usługowej przez emerytów i rencistów. *

Na podstawie art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1977 r. Nr 4, poz. 20) i art. 65 ust. 5 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 6, z 1972 r. Nr 16, poz. 114 i Nr 53, poz. 341, z 1973 r. Nr 38, poz. 225, z 1974 r. Nr 21, poz. 116 i 117, Nr 47, poz. 280 i Nr 50, poz. 321, z 1975 r. Nr 45, poz. 232, z 1976 r. Nr 40, poz. 235 i z 1977 r. Nr 11, poz. 43) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby pobierające emerytury lub renty mogą wykonywać na własny rachunek działalność usługową dla ludności na warunkach określonych w rozporządzeniu.
2.
Rodzaje działalności usługowej, o której mowa w ust. 1, zawiera wykaz rodzajów usług wykonywanych przez emerytów lub rencistów, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Działalność, o której mowa w § 1, powinna być wykonywana osobiście przez emeryta lub rencistę, bez zatrudnienia pracowników, w zajmowanym przez niego lokalu mieszkalnym lub w miejscu wskazanym przez zleceniodawcę.
§  3.
1.
Do wykonywania usług, o których mowa w części I wykazu stanowiącego załącznik do rozporządzenia, wymagane jest posiadanie przez emeryta lub rencistę odpowiednich kwalifikacji zawodowych.
2.
Dowodami posiadania kwalifikacji zawodowych są:
1)
świadectwo ukończenia wyższej lub średniej szkoły technicznej albo artystycznej, której program obejmuje wiadomości niezbędne do wykonywania danych usług, wraz z zaświadczeniem stwierdzającym co najmniej roczną praktykę w zawodzie,
2)
dyplom mistrza w rzemiośle obejmującym dany rodzaj usług lub świadectwo czeladnicze w rzemiośle obejmującym dany rodzaj usług, łącznie z zaświadczeniem o odbyciu co najmniej rocznej praktyki w zawodzie,
3)
dokument stwierdzający posiadanie tytułu robotnika wykwalifikowanego w danym rodzaju usług, łącznie z zaświadczeniem stwierdzającym co najmniej roczną praktykę w zawodzie,
4)
dokumenty stwierdzające co najmniej pięcioletnią praktykę w wykonywaniu prac wchodzących w zakres danego rodzaju usług.
3.
Wykonywanie usług wymienionych w części II wykazu stanowiącego załącznik do rozporządzenia nie wymaga wykazania się przez emeryta lub rencistę dowodami posiadania kwalifikacji zawodowych.
§  4.
1.
Działalność, o której mowa w § 1, może być wykonywana po zgłoszeniu jej terenowemu organowi administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, i po uzyskaniu zaświadczenia tego organu, stwierdzającego prawo wykonywania tej działalności na warunkach określonych w rozporządzeniu.
2.
Lokal mieszkalny, w którym emeryt lub rencista będzie wykonywać działalność usługową, powinien być oznaczony na zewnątrz w sposób widoczny. W oznaczeniu tym należy uwidocznić dokładnie i czytelnie imię i nazwisko osoby świadczącej usługi oraz rodzaj świadczonych usług.
§  5.
Wykonywanie przez emeryta lub rencistę działalności usługowej na warunkach określonych w rozporządzeniu nie powoduje zawieszenia prawa do emerytury lub renty.
§  6.
W § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 kwietnia 1977 r. w sprawie zawieszania prawa do emerytury lub renty (Dz. U. Nr 11, poz. 46) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w ust. 4 po wyrazach "zwolnień podatkowych" dodaje się wyrazy "z zastrzeżeniem ust. 4a",
2)
po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

"4a. Nie powoduje zawieszenia prawa do świadczeń prowadzenie przez emeryta lub rencistę żłobka lub przedszkola, najwyżej dla 4 dzieci, w zajmowanym przez niego lokalu mieszkalnym."

§  7.
Do działalności usługowej, o której mowa w § 1, nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1977 r. Nr 4, poz. 20).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ RODZAJÓW USŁUG WYKONYWANYCH PRZEZ EMERYTÓW I RENCISTÓW

I.

Usługi, do których wykonywania wymagane jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych:

1) naprawa urządzeń chłodniczych,

2) naprawa maszyn,

3) usługi optyczne,

4) naprawa zegarów,

5) naprawa instalacji elektrycznych w pojazdach mechanicznych,

6) naprawa przedmiotów elektrotechnicznych,

7) naprawa odbiorników telewizyjnych i radiowych,

8) naprawa i konserwacja łodzi, kajaków i innego sprzętu pływającego oraz sprzętu sportowego,

9) usługi kuchmistrzowskie,

10) naprawa i strojenie instrumentów muzycznych: lutniczych, dętych, perkusyjnych, harmoniowych i fortepianowych, instrumentów elektrycznych i elektronicznych,

11) usługi ortopedyczne,

12) naprawa parasoli,

13) usługi z zakresu konserwacji oraz naprawy przedmiotów artystycznych i zabytkowych,

14) usługi budowlane: murarskie, ciesielskie, dekarskie, malarskie, zduńskie, instalatorstwa sanitarnego i ogrzewania, instalatorstwa elektrycznego i gazowego.

II.

Usługi, do których wykonywania nie jest wymagane posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych:

1) naprawa naczyń blaszanych i innych przedmiotów z blachy,

2) naprawa zamków, rowerów, prostego sprzętu gospodarstwa domowego, dorabianie kluczy, ostrzenie noży, nożyczek, cążek i innych,

3) naprawa prostych narzędzi rolniczych i innych,

4) szklenie okien i obrazów,

5) odświeżanie i naprawa mebli, z wyjątkiem artystycznych i zabytkowych,

6) haftowanie, mereżkowanie, okrętkowanie bielizny osobistej, stołowej, pościelowej oraz odzieży,

7) usługowe wytwarzanie wyrobów na drutach i szydełkach,

8) repasacja pończoch, dekatyzacja, obciąganie guzików itp.,

9) naprawa odzieży i bielizny,

10) szycie odzieży lekkiej,

11) naprawa obuwia,

12) wszywanie zamków błyskawicznych,

13) naprawa waliz, toreb, pasków, galanterii skórzanej lub skóropodobnej,

14) naprawa wiecznych piór, długopisów i ołówków automatycznych,

15) cyklinowanie podłóg,

16) usługi w zakresie utrzymania i pielęgnacji zwierząt,

17) urządzanie i utrzymywanie zieleńców,

18) pranie oraz prasowanie bielizny i firanek,

19) sprzątanie wnętrz,

20) ważenie osób.

* Z dniem 1 stycznia 1983 r. nin. rozporządzenie utraciło moc w zakresie sprzecznym z ustawą z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U.82.40.267), zgodnie z art. 130 ust. 2 powołanej ustawy - zob. też art. 130 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024