Zm.: rozporządzenie w sprawie podatku gruntowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 listopada 1974 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie podatku gruntowego.

Na podstawie art. 6 ust. 2 pkt 3 lit. a) i ust. 3 oraz art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o podatku gruntowym (Dz. U. Nr 27, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 listopada 1971 r. w sprawie podatku gruntowego (Dz. U. z 1971 r. Nr 31, poz. 282 i z 1973 r. Nr 34, poz. 198) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 ust. 8 wyrazy "w latach 1972-1974" zastępuje się wyrazami "w latach 1972-1975";
2)
w § 5 ust. 1:
a)
pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) kółek rolniczych i spółdzielni kółek rolniczych w wysokości:

a) 7% podstawy opodatkowania ustalonej z gruntów wniesionych do kółek rolniczych i spółdzielni kółek rolniczych przez ich członków oraz z gruntów dzierżawionych od osób fizycznych, jeżeli co do tych gruntów obowiązek podatkowy ciąży na kółkach rolniczych i spółdzielniach kółek rolniczych,

b) 6% podstawy opodatkowania ustalonej z gruntów własnych oraz z gruntów Państwowego Funduszu Ziemi i z innych gruntów, przekazanych kółkom rolniczym i spółdzielniom kółek rolniczych w użytkowanie przez właściwe terenowe organy administracji państwowej, z wyjątkiem położonych na obszarze określonym w pkt 1 lit. c),

c) 4% podstawy opodatkowania ustalonej z gruntów określonych pod lit. b), a położonych na obszarze określonym w pkt 1 lit. c)",

b)
po pkt 9 dodaje się pkt 10 i 11 w brzmieniu:

"10) zespołów indywidualnych rolników w wysokości:

a) 6% podstawy opodatkowania ustalonej z gruntów Państwowego Funduszu Ziemi i innych gruntów dzierżawionych przez zespół na okres co najmniej 3 lat na podstawie umowy zawartej z właściwym terenowym organem administracji państwowej, z wyjątkiem położonych na obszarze określonym w pkt 1 lit. c),

b) 4% podstawy opodatkowania ustalonej z gruntów określonych pod lit. a), a położonych na obszarze określonym w pkt 1 lit. c),

11) pracowników nadleśnictw, zespołów nadleśnictw i równorzędnych z nadleśnictwami jednostek organizacyjnych co do gruntów oddanych im do użytkowania odpłatnie na warunkach określonych przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego - w wysokości 2,5% podstawy opodatkowania";

3)
w § 10 wyrazy "grup uprawowych i innych zespołów kooperacyjnych" zastępuje się wyrazami "zespołów indywidualnych rolników".
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianach w stażu pracy

Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
To będzie rewolucja u każdego pracodawcy

Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.

Grażyna J. Leśniak 18.12.2025
Są rozporządzenia wykonawcze do KSeF

Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.

Krzysztof Koślicki 16.12.2025
Od stycznia nowe zasady prowadzenia PKPiR

Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.

Marcin Szymankiewicz 15.12.2025
Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Co się zmieni w podatkach w 2026 roku? Wciąż wiele niewiadomych

Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.

Monika Pogroszewska 10.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.43.258

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie podatku gruntowego.
Data aktu: 08/11/1974
Data ogłoszenia: 18/11/1974
Data wejścia w życie: 01/01/1975