Poprawka do Konwencji ustanawiającej Międzynarodową Organizację Metrologii Prawnej. Paryż.1955.10.12.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 22 kwietnia 1969 r.
w sprawie wejścia w życie poprawki do Konwencji ustanawiającej Międzynarodową Organizację Metrologii Prawnej, sporządzonej w Paryżu dnia 12 października 1955 roku.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z artykułem XXXIX Konwencji ustanawiającej Międzynarodową Organizację Metrologii Prawnej, sporządzonej w Paryżu dnia 12 października 1955 r. (Dz. U. z 1959 r. Nr 4, poz. 24), weszła w życie dnia 18 stycznia 1968 r. poprawka do powyższej Konwencji.

ZAŁĄCZNIK

POPRAWKA

do Konwencji ustanawiającej Międzynarodową Organizację Metrologii Prawnej, sporządzonej 12 października 1955 roku, dotycząca składu Międzynarodowego Komitetu Metrologii Prawnej.

Zmiana artykułu XIII.

Nowy tekst.

Artykuł XIII.

Komitet składa się z przedstawicieli, po jednym z poszczególnych państw-członków Organizacji.

Przedstawiciele są wyznaczeni przez Rządy ich kraju.

Muszą oni być funkcjonariuszami w służbie czynnej instytucji zajmującej się narzędziami mierniczymi lub pełnić czynności urzędowe w dziedzinie metrologii prawnej.

Przestają oni być członkami Komitetu z chwilą, gdy nie odpowiadają już powyższym warunkom, i do Rządów zainteresowanych należy wyznaczenie ich zastępców.

Umożliwiają oni Komitetowi korzystanie z ich doświadczenia, rad i prac, nie zobowiązują jednak ani swego Rządu, ani swej Administracji.

Członkowie Komitetu uczestniczą z urzędu w posiedzeniach Konferencji z głosem doradczym. Każdy z nich może być jednym z delegatów swego Rządu na tę Konferencję.

Przewodniczący może zapraszać na posiedzenia Komitetu z głosem doradczym każdą osobę, której współdziałanie wydaje mu się pożyteczne.

Uwaga: Przyjęcie nowego tekstu art. XIII powoduje pewne zmiany w następujących postanowieniach Konwencji:

Artykuł IV.

Konferencja ma za zadanie:

2) zapewnić stworzenie organów kierowniczych, powołanych do wykonywania prac Organizacji... "jak również wybierać członków Komitetu lub zatwierdzać ich uzupełnianie";

Ostatnie zdanie należy skreślić.

Artykuł XVII.

W ustępie drugim:

Uchwały uzyskują moc obowiązującą, gdy liczba obecnych i reprezentowanych jest równa co najmniej trzem czwartym liczby osób... "wybranych lub dokooptowanych na członków Komitetu"...

zastąpić przez:

"...wyznaczonych na członków Komitetu".

W ustępie piątym:

...pod warunkiem, że liczba głosów oddanych wynosi co najmniej dwie trzecie liczby członków... "wybranych lub dokooptowanych",

zastąpić przez:

..."wyznaczonych".

Artykuł XXI.

ostatni ustęp:

Każde państwo będące członkiem wyznaczy w swym kraju jednego ze swych urzędników, którego zadaniem będzie utrzymywanie stałej łączności z Biurem i ześrodkowanie wszystkich zagadnień stanowiących przedmiot badań. W kraju, którego obywatel jest członkiem Komitetu, osoba ta może być upoważniona do utrzymywania łączności, o której mowa wyżej.

należy skreślić w całości.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024