Bułgaria-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Sofia.1966.10.03.

UMOWA O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM LUDOWEJ REPUBLIKI BUŁGARII
podpisana w Sofii dnia 3 października 1966 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 3 października 1966 roku podpisana została w Sofii Umowa o współpracy kulturalnej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Ludowej Republiki Bułgarii o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM LUDOWEJ REPUBLIKI BUŁGARII

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Ludowej Republiki Bułgarii, kierując się pragnieniem wszechstronnego rozwoju współpracy kulturalnej i naukowej między obu krajami i przyczyniania się do dalszego rozszerzania i pogłębiania przyjaznych stosunków między narodami polskim i bułgarskim w duchu socjalistycznego internacjonalizmu, braterstwa i wzajemnej pomocy, postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu wyznaczyły swych Pełnomocników:

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej -

Ryszarda NIESZPORKA,

Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w Ludowej Republice Bułgarii,

Rząd Ludowej Republiki Bułgarii -

Georgi DYMITROWA-GOSZKINA,

Przewodniczącego Komitetu Przyjaźni i Stosunków Kulturalnych z Zagranicą,

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą popierać i planowo rozwijać dotychczasową współpracę kulturalną, w szczególności w dziedzinie szkolnictwa, nauki, sztuki, filmu, radia, telewizji, prasy, wydawnictw i kultury fizycznej, oraz stosować wyższe formy tej współpracy, polegające na bezpośrednich kontaktach i wymianie doświadczeń między odpowiednimi organami, organizacjami i instytucjami Umawiających się Stron, kooperacji i specjalizacji, przy czym szczególnie uwzględniać będą te problemy, które wynikają z wielostronnej współpracy kulturalnej, naukowej i gospodarczej krajów socjalistycznych.

Artykuł 2

Współpraca między Umawiającymi się Stronami będzie polegać w szczególności na:

1)
współdziałaniu między Akademiami Nauk, szkołami wszystkich typów i stopni, instytucjami naukowymi, kulturalnymi, artystycznymi i oświatowymi, stowarzyszeniami artystów i twórców, agencjami prasowymi, radiem, telewizją i filmem oraz organizacjami sportowymi i turystycznymi;
2)
wymianie pracowników nauki i oświaty, literatów, dziennikarzy, artystów, pracowników kultury i sztuki, radia, telewizji i filmu oraz pracowników z zakresu kultury fizycznej dla wymiany doświadczeń, uczestniczenia w imprezach kulturalnych i naukowych oraz dla wygłaszania odczytów, na konsultacje itp.;
3)
przyjmowaniu obywateli jednej Umawiającej się Strony na studia, w tym studia mające na celu uzyskanie stopni naukowych, staż lub praktykę w szkołach wyższych i zawodowych, w instytucjach naukowych i kulturalnych drugiej Umawiającej się Strony;
4)
wymianie publikacji naukowych, literackich i artystycznych, tłumaczeniu, wydawaniu i rozpowszechnianiu tych publikacji, jak również rozpowszechnianiu prasy drugiej Umawiającej się Strony;
5)
wymianie filmów, nagrań muzycznych i innych, materiałów dla filmu, telewizji, radia i prasy, jak również włączaniu utworów muzycznych i sztuk teatralnych drugiej Umawiającej się Strony do własnych repertuarów, organizowaniu występów artystów drugiej Strony, pokazów filmowych, audycji radiowych, programów telewizyjnych, wystaw z zakresu kultury, sztuki i nauki, odczytów oraz imprez sportowych;
6)
wymianie informacji dotyczących kultury, nauki, sztuki i oświaty oraz prasy, radia, telewizji i filmu, jak również kultury fizycznej i turystyki;
7)
wymianie doświadczeń z działalności w międzynarodowych organizacjach kulturalnych, naukowych, oświatowych, sportowych i turystycznych.
Artykuł  3

Każda z Umawiających się Stron będzie ułatwiać - zgodnie ze swoimi przepisami - obywatelom drugiej Strony korzystanie z bibliotek, archiwów, zbiorów muzealnych oraz laboratoriów i innych placówek naukowych.

Artykuł 4

Każda z Umawiających się Stron podejmie wszelkie niezbędne kroki w celu możliwie najpełniejszego zapoznawania swego narodu z życiem i historią narodu drugiej Umawiającej się Strony oraz z jego osiągnięciami, zwłaszcza w dziedzinie gospodarki, techniki, nauki i kultury. W tym celu Umawiające się Strony będą w szczególności organizować katedry, lektoraty i kursy nauczania języka, literatury, historii i geografii drugiej Strony, zapewnią, by odpowiednie informacje o drugim kraju były uwzględniane w programach nauczania dla szkół wszystkich typów i stopni, w podręcznikach szkolnych i w innych publikacjach, oraz będą popierać i ułatwiać rozwój turystyki między obu krajami.

Artykuł  5

Umawiające się Strony będą ułatwiać i popierać działalność ośrodków informacji i kultury drugiej Umawiającej się Strony. Warunki i zakres działalności tych ośrodków określa odrębne porozumienie.

Artykuł 6

Stopnie naukowe oraz świadectwa, dyplomy i tytuły uzyskane w szkołach i instytucjach naukowych Umawiających się Stron będą uznawane za równorzędne na warunkach określonych w odrębnym porozumieniu.

Artykuł  7
1.
Dla wykonania niniejszej Umowy Umawiające się Strony ustalać będą okresowe plany współpracy, w których określone będą także warunki finansowe ich realizacji.
2.
Umawiające się Strony będą czuwać nad realizacją niniejszej Umowy i wspólnie oceniać przebieg współpracy kulturalnej i naukowej, jej wyniki oraz ustalać koncepcje i formy dalszego rozwoju tej współpracy.
3.
W celu wykonania postanowień ustępów 1 i 2 przedstawiciele Umawiających się Stron będą spotykać się na przemian w Polsce i Bułgarii.
Artykuł  8
1.
Z dniem wejścia w życie niniejszej Umowy traci moc Umowa o współpracy kulturalnej między Rzecząpospolitą Polską a Ludową Republiką Bułgarii, podpisana w Warszawie dnia 28 czerwca 1947 roku.
2.
Pozostają w mocy wszystkie porozumienia, dotyczące dziedzin objętych niniejszą Umową, o ile nie są sprzeczne z jej postanowieniami.
Artykuł  9

Niniejsza Umowa podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Warszawie.

Artykuł 10

Niniejsza Umowa zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznie przedłużaniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Sofii, dnia 3 października 1966 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i bułgarskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Na dowód czego wyżej wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 23 maja 1967 roku.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024