Zasady i tryb ustalania wysokości oraz rozliczania kredytów na zasiłki chorobowe z funduszów ubezpieczeń społecznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 marca 1963 r.
w sprawie zasad i trybu ustalania wysokości oraz rozliczania kredytów na zasiłki chorobowe z funduszów ubezpieczeń społecznych.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o zwalczaniu nadużyć w zakresie wykorzystywania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. Nr 35, poz. 154) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do państwowych i spółdzielczych zakładów pracy działających na zasadach rozrachunku gospodarczego, jeżeli w dniu 2 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 50 pracowników nie otrzymujących wynagrodzenia w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby lub wypadku.
2.
Za pracowników w rozumieniu ust. 1 uważa się również członków i kandydatów na członków zatrudnionych w spółdzielniach pracy.
§  2.
1.
Kredyty dla poszczególnych zakładów pracy przewidziane na wypłatę zasiłków z funduszów ubezpieczeń społecznych obejmują następujące rodzaje zasiłków chorobowych, zwanych w dalszym ciągu "zasiłkami limitowanymi":
1)
zasiłek dla pracownika leczącego się w zakładzie społecznym służby zdrowia lecznictwa otwartego,
2)
zasiłek za okres odosobnienia w razie choroby zakaźnej,
3)
zasiłek za okres opieki nad chorym dzieckiem.
2.
Nie podlegają limitowaniu kwoty zasiłków chorobowych wypłacane z powodu gruźlicy za okresy powyżej 182 dni niezdolności do pracy.
§  3.
Wysokość kredytów na zasiłki limitowane ustala w ramach swojego budżetu oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwy do pobierania składek na ubezpieczenia społeczne, zwany w dalszym ciągu "oddziałem ZUS".
§  4.
Oddział ZUS może odstąpić od ustalania wysokości kredytów na zasiłki limitowane, jeżeli w zakładzie pracy zatrudniającym do 100 pracowników nie otrzymujących wynagrodzenia w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby lub wypadku wydatki na zasiłki limitowane wyniosły w ciągu ostatniego roku mniej niż 1%, a w zakładach pracy zatrudniających ponad 100 takich pracowników mniej niż 0,5% funduszu płac stanowiącego podstawę obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne.
§  5.
1.
Wysokość kredytów na zasiłki limitowane ustala się na poszczególne kwartały w formie wskaźnika procentowego, zwanego w dalszym ciągu "wskaźnikiem".
2.
Wskaźnikiem jest stosunek procentowy wydatków na zasiłki limitowane do funduszu płac stanowiącego podstawę obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne.
§  6.
1.
Wskaźniki na poszczególne kwartały danego roku ustala się w wysokości, jaka była określona przez oddział ZUS na odpowiednie kwartały roku poprzedniego, z zastrzeżeniem przepisu ust. 2.
2. 1
Jeżeli w ciągu ostatnich dwóch lat wydatki na zasiłki limitowane były mniejsze od kredytów wynikających ze wskaźników ustalonych dla zakładu pracy, wskaźniki na poszczególne kwartały danego roku obniża się co najmniej do połowy różnicy pomiędzy wskaźnikami ustalonymi na te lata a wskaźnikami przeciętnymi wynikającymi z faktycznych wydatków na zasiłki limitowane. W uzasadnionych wypadkach oddział ZUS może odstąpić od obniżenia wskaźników.
3.
Dla zakładów pracy, które rozpoczęły swą działalność po dniu 1 stycznia poprzedniego roku, wskaźniki na poszczególne kwartały danego roku ustala oddział ZUS w porozumieniu z zarządem okręgowym właściwego związku zawodowego, a w stosunku do spółdzielczych zakładów pracy - z właściwymi związkami spółdzielni, w wysokości obowiązującej zakłady pracy o podobnym zakresie działania.
§  7.
Na wniosek zakładu pracy, złożony w ciągu miesiąca od daty otrzymania decyzji o wysokości przyznanych w myśl § 6 wskaźników, oddział ZUS może:
1)
dokonać zmiany wskaźników w poszczególnych kwartałach w zależności od kształtowania się wydatków na zasiłki limitowane w roku ubiegłym, z tym jednak że zmiana taka nie może zwiększyć kredytu rocznego przyznanego zakładowi pracy na zasiłki limitowane, albo
2)
podwyższyć na poszczególne kwartały wskaźniki, które są nie wyższe od wskaźników w zakładzie pracy o podobnym zakresie działania, jeżeli zakład pracy wykonuje obowiązki wynikające z art. 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o zwalczaniu nadużyć w zakresie wykorzystywania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. Nr 35, poz. 154), jak również obowiązki z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz realizuje wnioski właściwego lekarza zakładu społecznego służby zdrowia w zakresie poprawy warunków pracy, a mimo to wydatki na zasiłki w ciągu ostatnich 2 lat przekroczyły znacznie przyznane kredyty.
§  8.
1. 2
Wskaźnik ustalony w myśl § 6 może być obniżony przez oddział ZUS, jeżeli zakład pracy nie wykonuje obowiązków, o których mowa w § 7 pkt 2.
2.
Obniżenie wskaźników w danym roku kalendarzowym może dotyczyć jedynie kwartałów następujących po wydaniu decyzji o obniżeniu.
3.
Decyzję o obniżeniu wskaźników w myśl ust. 1 wydaje oddział ZUS po wszechstronnej analizie oraz po zasięgnięciu opinii odpowiedniego organu służby zdrowia i zarządu okręgowego właściwego związku zawodowego lub właściwego związku spółdzielni.
§  9.
1.
W razie znacznego przekroczenia przyznanego na dany kwartał kredytu oddział ZUS na wniosek zakładu pracy może przyznać dodatkowy kredyt, jeżeli zwiększone wydatki na zasiłki limitowane zostały spowodowane:
1)
epidemią lub szczególnymi zdarzeniami losowymi,
2)
innymi obiektywnymi przyczynami niezależnymi od zakładu pracy.
2.
Wniosek zakładu pracy o dodatkowy kredyt powinien być złożony w oddziale ZUS w ciągu miesiąca od obowiązującego zakład pracy zgodnie z § 10 ust. 1 terminu do złożenia sprawozdania o wydatkach na zasiłki limitowane za kwartał, w którym nastąpiło przekroczenie kredytu.
§  10.
1.
W terminie zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne za ostatni miesiąc każdego kwartału zakład pracy obowiązany jest składać oddziałowi ZUS kwartalne sprawozdanie o wydatkach na zasiłki limitowane.
2.
Kwartalne sprawozdanie o wydatkach na zasiłki limitowane powinno wymieniać:
1)
wysokość funduszu płac stanowiącego podstawę obliczania składek na ubezpieczenia społeczne,
2)
wysokość kredytów na zasiłki limitowane wynikającą ze wskaźnika ustalonego na kwartał sprawozdawczy,
3)
kwotę wydatków na zasiłki limitowane,
4)
różnicę między wysokością kredytów na zasiłki limitowane a kwotą wydatków na te zasiłki.
§  11.
1.
Wypłata wszystkich zasiłków należnych z tytułu ubezpieczeń społecznych jest dokonywana przez zakład pracy w ciągu kwartału z funduszów ubezpieczeń społecznych bez względu na wysokość kredytów ustalonych na zasiłki limitowane.
2.
Jeżeli kwota limitowanych zasiłków wypłaconych w kwartale przekroczy wysokość ustalonych na ten cel kredytów, zakład pracy pokrywa różnicę z funduszu płac, przelewając ją w terminie określonym w § 10 ust. 1 na rachunek bankowy oddziału ZUS.
3.
Nie wpłacona w terminie przez zakład pracy kwota przekraczająca wysokość kredytów na limitowane zasiłki jest pokrywana z rachunku zakładu pracy w trybie przewidzianym dla realizacji administracyjnych tytułów egzekucyjnych.
§  12.
1.
Jeżeli zakład pracy nie wykorzysta w kwartale kredytów na limitowane zasiłki w ustalonej wysokości, nie wykorzystaną kwotę zalicza się na przekroczenie kredytów w innych kwartałach danego roku.
2.
Jeżeli niewykorzystanie kredytów na limitowane zasiłki nastąpiło w danym roku po upływie kwartałów, w których miało miejsce przekroczenie tych kredytów, oddział ZUS zwraca zakładowi pracy kwoty określone w § 11 ust. 2 do wysokości nie wykorzystanych kredytów.
§  13.
1.
Pokrycie wydatków związanych z podwyższeniem wskaźników (§ 7 pkt 2) oraz z przyznaniem dodatkowych kredytów (§ 9 ust. 1 pkt 2) następuje w ramach rezerwy, przeznaczonej na ten cel w budżecie centralnym w części dotyczącej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2.
Kwoty nie wykorzystanych w ciągu roku kredytów na zasiłki limitowane Centralna Rada Związków Zawodowych w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej przeznacza na podniesienie stanu zdrowotności.
§  14.
1.
Decyzje oddziału ZUS wydane na podstawie §§ 6, 7 i 9 są ostateczne.
2.
Od decyzji oddziału ZUS wydanej na podstawie § 8 zakład pracy może w ciągu miesiąca od dnia jej doręczenia odwołać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest ostateczna.
§  15.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1959 r. w sprawie zasad i trybu ustalania wysokości oraz rozliczania kredytów na zasiłki chorobowe z funduszów ubezpieczenia społecznego (Dz. U. z 1960 r. Nr 1, poz. 1).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1963 r.
1 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 maja 1967 r. (Dz.U.67.20.90) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1968 r.
2 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 maja 1967 r. (Dz.U.67.20.90) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 maja 1967 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024