Obowiązkowe dostawy ziemniaków.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 lipca 1962 r.
w sprawie obowiązkowych dostaw ziemniaków.

Na podstawie art. 4 ust. 2, art. 13, 16 i 43 dekretu z dnia 28 sierpnia 1952 r. o obowiązkowych dostawach ziemniaków (Dz. U. z 1961 r. Nr 35, poz. 183) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Plany obowiązkowych dostaw ziemniaków.

§  1.
Rada Ministrów ustala na każdy rok gospodarczy państwowy plan obowiązkowych dostaw ziemniaków z podziałem na województwa. Plan obowiązkowych dostaw ziemniaków sporządza się wspólnie dla województwa i miasta wyłączonego z województwa.
§  2.
W ramach państwowego planu obowiązkowych dostaw ziemniaków prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz rad narodowych miast wyłączonych z województw ustalają plany obowiązkowych dostaw ziemniaków dla poszczególnych powiatów, miast stanowiących powiaty miejskie i miast wyłączonych z województw, zwane dalej "planami powiatowymi obowiązkowych dostaw ziemniaków".

Rozdział  2.

Ustalanie wysokości obowiązkowych dostaw ziemniaków.

§  3.
Przy ustalaniu zasad przeliczania gruntów ornych na hektary przeliczeniowe w zależności od jakości i położenia tych gruntów oraz przy ustalaniu grup indywidualnych gospodarstw rolnych i zasad zaliczania indywidualnych gospodarstw rolnych do odpowiedniej grupy stosuje się odpowiednio przepisy §§ 4, 5, 7 i 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 lipca 1957 r. w sprawie obowiązkowych dostaw zbóż (Dz. U. z 1957 r. Nr 38, poz. 164, z 1958 r. Nr 47, poz. 233, z 1959 r. Nr 40, poz. 252, z 1960 r. Nr 36, poz. 201 oraz z 1962 r. Nr 44, poz. 213).
§  4.
1.
Wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków przypadających z hektara gruntów ornych z indywidualnych gospodarstw rolnych w poszczególnych powiatach, miastach stanowiących powiaty miejskie i miastach wyłączonych z województw (normy) określa tabela stanowiąca załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
W przypadkach gospodarczo uzasadnionych prezydia powiatowych rad narodowych mogą w poszczególnych gromadach, a na terenie miast stanowiących powiaty miejskie i miast wyłączonych z województw - prezydia rad narodowych tych miast - zarządzić stosowanie norm wyższych lub niższych w granicach do 15% norm obowiązujących na danym terenie, z tym że powiatowy plan obowiązkowych dostaw ziemniaków nie może być obniżony.
§  5.
Wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków przypadających z jednego hektara gruntów ornych spółdzielni produkcyjnych w poszczególnych powiatach, miastach stanowiących powiaty miejskie i miastach wyłączonych z województw (normy) określa tabela stanowiąca załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Przy ustalaniu wysokości obowiązkowych dostaw ziemniaków stosuje się, bez względu na zmiany terytorialne wynikłe skutkiem tworzenia nowych powiatów, miast, osiedli lub gromad, normy dostaw, jakie obowiązywały na danym terenie przed dokonaniem zmian w podziale administracyjnym kraju.
2. 1
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu może w wyjątkowych i szczególnie uzasadnionych wypadkach wprowadzić w granicach do 50% zmiany norm obowiązkowych dostaw ziemniaków w poszczególnych powiatach i miastach stanowiących powiaty oraz w poszczególnych gromadach, miastach i osiedlach.

Rozdział  3.

Zwolnienia i obniżenia wysokości oraz wykonanie obowiązkowych dostaw ziemniaków.

§  7.
Wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków z gospodarstw rolnych, które zakontraktowały uprawy buraków cukrowych lub cykorii, obniża się o ilość ziemniaków przypadającą z zakontraktowanego obszaru, pod warunkiem wywiązania się z umów kontraktacyjnych.
§  8.
Grunty Państwowego Funduszu Ziemi położone na terenach wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia - nadane indywidualnym gospodarstwom rolnym na własność na podstawie orzeczeń prezydiów rad narodowych lub zbyte w trybie i na zasadach określonych ustawą z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71), jak również przekazane spółdzielniom produkcyjnym do użytkowania - zwalnia się od obowiązku dostaw ziemniaków w roku ich objęcia oraz w ciągu dwóch lat następnych.
§  9.
Grunty Państwowego Funduszu Ziemi położone na terenach nie wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia - nadane indywidualnym gospodarstwom rolnym na własność na podstawie orzeczeń prezydiów rad narodowych lub zbyte w trybie i na zasadach określonych ustawą z dniu 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw, związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71), jak również przekazane spółdzielniom produkcyjnym do użytkowania - zwalnia się od obowiązku dostaw ziemniaków w roku ich objęcia oraz w roku następnym.
§  10.
Jeżeli objęcie gruntów, o których mowa w § 8 oraz w § 9, nastąpiło w czwartym kwartale - za rok objęcia uważa się rok po nim następujący.
§  11.
1.
Grunty Państwowego Funduszu Ziemi oraz inne grunty położone na terenach wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia przydzielone indywidualnym gospodarstwom rolnym i spółdzielniom produkcyjnym do zagospodarowania lub w dzierżawę na podstawie umów zawartych z właściwymi do spraw rolnictwa organami prezydiów rad narodowych - zwalnia się od obowiązku dostaw ziemniaków na okres trwania umowy.
2.
Grunty Państwowego Funduszu Ziemi oraz inne grunty położone na terenach nie wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia przydzielone indywidualnym gospodarstwom rolnym i spółdzielniom produkcyjnym do zagospodarowania lub w dzierżawę na podstawie umów zawartych z właściwymi do spraw rolnictwa organami prezydiów rad narodowych - obciąża się obowiązkowymi dostawami ziemniaków w okresie trwania umowy według ulgowej normy dostaw w wysokości 100 kg z 1 ha gruntów ornych.
3.
Jeżeli norma obowiązkowych dostaw ziemniaków z gruntów własnych gospodarstwa jest niższa od normy ulgowej (ust. 2), stosuje się przy ustalaniu wysokości obowiązkowych dostaw ziemniaków z gruntów przydzielonych do zagospodarowania lub w dzierżawę normę niższą.
§  11a. 2
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa może wprowadzić okresowe zwolnienia, o których mowa w § 8 i 11:
1)
na innych terenach aniżeli wymienione w załączniku nr 3,
2)
w stosunku do gruntów nabytych albo wydzierżawionych od rolników będących właścicielami (samoistnymi posiadaczami) gospodarstw ekonomicznie zaniedbanych oraz nabytych z licytacji na podstawie ustawy z dnia 24 stycznia 1968 r. o przymusowym wykupie nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 3, poz. 14).
§  12. 3
1.
Indywidualnym gospodarstwom rolnym, w których grunty orne V i VI klasy stanowią co najmniej 40% ogólnego obszaru gruntów ornych, obniża się wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków przypadających z tych gruntów:
1)
o 20% - o ile grunty orne V i VI klasy stanowią od 40% do 60% ogólnego obszaru gruntów ornych,
2)
o 30% - o ile grunty orne V i VI klasy stanowią powyżej 60% ogólnego obszaru gruntów ornych.
2.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu, w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa, może w uzasadnionych wypadkach zwiększyć wysokość ulg, o których mowa w ust. 1.
§  13.
Nowo założonym spółdzielniom produkcyjnym obniża się o 30% wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków w pierwszym roku prowadzenia zespołowej gospodarki rolnej. Za pierwszy rok prowadzenia zespołowej gospodarki uważa się rok, w którym po raz pierwszy dokonano zespołowych siewów wiosennych.
§  14.
Grunty orne wniesione do spółdzielni produkcyjnych przez nowowstępujących członków obciąża się w pierwszych dwóch latach zespołowej gospodarki na tych gruntach normą dostaw ziemniaków wynoszącą 50% normy obowiązującej daną spółdzielnię.
§  15. 4
Indywidualnym gospodarstwom rolnym:
1)
nie posiadającym naturalnych łąk i pastwisk,
2)
liczącym poniżej 5 ha przeliczeniowych gruntów ornych, posiadającym naturalne łąki i pastwiska o obszarze do 5 arów,
3)
liczącym 5 i więcej hektarów przeliczeniowych gruntów ornych, posiadającym naturalne łąki i pastwiska o obszarze do 10 arów,

obniża się obowiązkowe dostawy ziemniaków o 10%.

§  16.
Spółdzielniom produkcyjnym, w których naturalne łąki i pastwiska stanowią mniej niż 20% ogólnego obszaru użytków rolnych, obniża się obowiązkowe dostawy ziemniaków o 10%.
§  17.
1.
Gospodarstwa rolne położone w rejonach górskich w województwach: wrocławskim, katowickim, krakowskim i rzeszowskim, które z uwagi na warunki glebowo-klimatyczne mają ograniczone możliwości produkcji roślinnej, mogą być zwolnione częściowo lub całkowicie od obowiązku dostaw ziemniaków.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych określą gospodarstwa rolne podlegające zwolnieniu (ust. 1).
§  18.
1.
W przypadkach gospodarczo uzasadnionych zobowiązany do dostaw ziemniaków może wykonać swój obowiązek przez dostarczenie zboża lub zwierząt rzeźnych według następujących norm zamiany:
1)
100 kg zboża za 400 kg ziemniaków,
2)
1 kg trzody chlewnej za 33 kg ziemniaków.
2. 5
Inne rodzaje zwierząt rzeźnych mogą być przyjmowane na poczet obowiązkowych dostaw ziemniaków w stosunku określonym w tabeli zamienników, stanowiącej załącznik nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1963 r. w sprawie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych (Dz. U. z 1963 r. Nr 4, poz. 20, z 1964 r. Nr 26, poz. 169, z 1968 r. Nr 43, poz. 313 i z 1969 r. Nr 3, poz. 19), z uwzględnieniem ewentualnych zmian wprowadzonych na podstawie § 26a tego rozporządzenia.
§  19.
Ziemniaki-sadzeniaki kwalifikowane dostarczane w wykonaniu umów kontraktacyjnych z zaliczeniem na obowiązkowe dostawy ziemniaków podlegają zaliczeniu na te dostawy według normy zamiany wynoszącej 100 kg ziemniaków-sadzeniaków za 120 kg ziemniaków.
§  20.
Indywidualne gospodarstwa rolne i spółdzielnie produkcyjne położone w rejonach górskich i podgórskich oraz na terenie Żuław w województwach olsztyńskim i gdańskim mogą wykonywać obowiązkowe dostawy ziemniaków dostawą zboża lub zwierząt rzeźnych według norm zamiany określonych w § 18 względnie wełny owczej według następujących norm zmiany:

1 kg wełny owczej białej sort A, AB, B za 230 kg ziemniaków,

1 kg wełny owczej białej sort BC, C za 205 kg ziemniaków,

1 kg wełny owczej białej jednolitej sort CD, D za 185 kg ziemniaków,

1 kg wełny owczej białej mieszanej sort CD, D, DE i E za 160 kg ziemniaków,

1 kg wełny owczej kolorowej sort BC, C, CD, DE, E za 140 kg ziemniaków.

§  20a. 6
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa może w zależności od relacji cen ziemniaków do innych produktów wprowadzić zmiany w wysokości norm zamiany zboża, trzody chlewnej i wełny owczej, określonych w § 18 i 20.

Rozdział  4.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  21.
1.
Tworzy się fundusz nagród na cele premiowania obowiązkowych dostaw ziemniaków.
2.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu może w granicach ustalonego funduszu nagród przyznawać nagrody:
1)
gromadom i wsiom przodującym w wykonaniu obowiązkowych dostaw - na cele kulturalno-oświatowe,
2)
osobom wyróżniającym się w akcji obowiązkowych dostaw ziemniaków oraz przy organizowaniu i nadzorowaniu tej akcji.
3.
Suma nagród przyznawanych w ramach funduszu nagród na cele premiowania obowiązkowych dostaw ziemniaków nie może przekraczać 0,5% wartości wykonanych obowiązkowych dostaw ziemniaków.
§  22.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw ziemniaków (Dz. U. z 1952 r. Nr 37, poz. 256, z 1953 r. Nr 33, poz. 139, z 1954 r. Nr 31, poz. 124, z 1955 r. Nr 24, poz. 148, z 1956 r. Nr 28, poz. 130, z 1957 r. Nr 38, poz. 165, z 1958 r. Nr 47, poz. 234, z 1959 r. Nr 40, poz. 251 i z 1960 r. Nr 36, poz. 202).
§  23.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu.
§  24.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1.

NORMY OBOWIĄZKOWYCH DOSTAW ZIEMNIAKÓW DLA GOSPODARSTW INDYWIDUALNYCH

Województwo warszawskie
Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i pow.
1 ciechanowski
- wsie: Konarzewo-

Zawady Dworskie i

Konarzewo-Zawady

Włościańskie w

gromadzie Gołtymin-

Ośrodek

170 180 190 210 210 220 230 230 240 260 290 300 310
- pozostałe gromady i

wsie

220 240 250 260 270 290 300 310 320 340 370 380 400
2 garwoliński
- wsie: Antoniówka w

gromadzie Podłęż,

Kraski Dolne, Kraski

Górne, Kraski Nowe i

Pasternik w gromadzie

Maciejowice

150 180 200 210 240 250 280 300 330 360 400 440 460
- gromady: Parysów i

Pilawa oraz wsie:

Chromin w gromadzie

Borowie, Kościeliska

Stare, Lipiny, Natolin

i Stara Huta w

gromadzie Budy

Uśniackie, Dedka,

Głosków, Łętów, Słup

"C" i Wilchta w

gromadzie Głosków

230 250 260 270 290 300 310 320 330 360 410 420 430
- pozostałe gromady i

wsie

260 280 300 310 330 340 350 360 370 410 440 450 480
3 gostyniński 250 270 290 300 310 320 330 340 350 380 430 440 450
4 grodziskomazowiecki 220 240 250 260 270 290 300 310 320 340 360 380 400
5 grójecki 220 240 250 260 270 290 300 310 320 340 360 380 400
6 łosicki 220 240 250 260 270 290 300 310 320 350 370 380 400
7 makowski 170 180 190 210 210 220 230 230 240 260 290 300 310
8 miński
- gromada Groszki Nowe

oraz wieś Kąty-

Borucza w gromadzie

Dobre

190 210 220 230 240 240 250 260 270 300 320 330 340
- pozostałe gromady i

wsie

220 240 250 260 270 290 300 310 320 340 370 390 400
9 mławski
- wsie: Bolewo, Konopki -

Piaski, Budy Bolewskie

i Krośnice w gromadzie

Konopki, Garlino,

Kluszewo i Purzyce

Rozwory w gromadzie

Nosarzewo-Borowe oraz

Budy Garlińskie w

gromadzie Szydłowo

220 230 230 250 270 280 280 290 300 320 360 370 390
- pozostałe gromady i

wsie

270 300 320 330 340 350 360 380 400 430 470 490 500
10 nowodworski
- wsie: Błędowo,

Błędówko, Błogosławie,

Czarna, Falbogi Borowe,

Janowo, Pomocnia,

Swobodnia, Śniadowo,

Śniadówko, Wojszyce,

Wola Błędowska i Zaręby

w gromadzie Nowy Modlin

260 280 290 300 310 320 340 360 370 400 430 450 470
- pozostałe gromady i

wsie

170 190 200 200 220 230 230 240 250 270 300 310 320
11 ostrołęcki
- wieś Gąski w gromadzie

Lelis

110 140 150 170 180 190 210 230 250 280 300 330 350
- wsie: Heronimy, Żebry -

Perosy, Żerań Mały,

Żerań Wielki w

gromadzie Olszewo-

Borki oraz Olszyny w

gromadzie Czarnia

170 180 190 210 210 220 230 230 240 260 290 300 310
- pozostałe gromady i

wsie

210 230 240 250 260 270 290 300 310 330 360 370 380
12 ostrowski
- gromada Lubotyń Stary

oraz wsie: Ołdaki-

Grodzisk, Ołdaki-

Polonia i Przezdziecko

-Lenarty w gromadzie

Andrzejewo

160 190 210 230 250 280 300 330 350 380 430 470 490
- pozostałe gromady i

wsie

230 250 260 270 290 300 310 320 330 360 410 420 430
13 otwocki 220 240 250 260 270 290 300 310 320 340 370 380 400
14 piaseczyński 210 230 230 240 250 260 270 280 290 320 350 360 370
15 płocki 270 300 320 330 340 350 360 380 400 430 470 490 500
16 płoński 260 280 290 300 310 320 340 360 370 400 430 450 470
17 pruszkowski 210 220 230 240 250 260 270 280 290 320 350 360 370
18 przasnyski
- wsie: Kopaczyska i

Zawady w gromadzie

Brodowe Łąki

170 180 190 210 210 220 230 230 240 260 290 300 310
- pozostałe gromady i

wsie

220 230 230 250 270 280 280 290 300 320 360 370 390
19 pułtuski 250 270 290 300 310 320 340 350 360 390 430 440 450
20 rycki
- wsie: Lendo Wielkie i

Niedźwiedź w gromadzie

Nowodwór oraz wieś

Podlodówka w gromadzie

Sobieszyn

200 240 260 290 310 340 370 400 440 480 530 570 610
- pozostałe gromady i

wsie

260 280 300 310 330 340 350 360 370 410 440 450 480
21 siedlecki 220 240 250 260 270 290 300 310 320 350 370 380 400
22 sierpecki 270 300 320 330 340 350 360 380 400 430 470 490 500
23 sochaczewski
- wsie: Bieliny, Granica,

Komorów, Koszówka,

Józefów, Kampinos,

Kampinos A i Wiejca w

gromadzie Kampinos

170 190 200 200 220 230 230 240 250 270 300 310 320
- pozostałe gromady i

wsie

250 270 290 310 320 330 340 350 360 400 440 450 460
24 sokołowski 210 230 240 250 260 270 280 290 300 320 360 370 380
25 węgrowski
- wieś Kaliska w

gromadzie Łochów

190 210 220 230 240 240 250 260 270 300 320 330 340
- pozostałe gromady i

wsie

230 250 260 270 290 300 310 320 330 360 410 420 430
26 wołomiński 190 210 220 230 240 240 250 260 270 300 320 330 340
27 wyszkowski
- gromada Kamieńczyk oraz

wsie: Deskurów, Lucynów

Duży, Lucynów Mały,

Ślubów i Tumanek w

gromadzie Wyszków

190 210 220 230 240 240 250 260 270 300 320 330 340
- pozostałe gromady i

wsie

230 250 260 270 290 300 310 320 330 360 410 420 430
28 żuromiński 270 300 320 330 340 350 360 380 400 430 470 490 500
m. Otwock 220 240 250 260 270 290 300 310 320 340 370 380 400
m. Płock 270 300 320 330 340 350 360 380 400 430 470 490 500
m. Pruszków 210 220 230 240 250 260 270 280 290 320 350 360 370
m. Siedlce 220 240 250 260 270 290 300 310 320 350 370 380 400
m. Żyrardów 220 240 250 260 270 290 300 310 320 340 370 380 400
M. st. Warszawa 230 250 260 270 290 300 310 320 330 360 410 420 430

Województwo bydgoskie

Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i pow.
1 aleksandrowski 270 300 310 320 350 360 370 380 400 440 480 490 500
2 brodnicki 380 420 430 450 470 490 500 520 540 590 660 680 690
3 bydgoski 340 370 390 410 430 440 460 480 490 550 590 610 630
4 chełmiński 370 400 420 440 460 480 490 510 530 580 630 660 680
5 chojnicki 460 490 510 530 560 580 600 620 640 710 780 800 810
6 golubsko-dobrzyński
- gromady: Ciechocin,

Działyń, Nowogród i

Świętosław oraz wieś

Podolina z gromady

Zbójno

300 330 350 370 380 400 410 420 440 480 520 540 550
- pozostałe gromady i

wsie

350 380 400 410 430 450 460 480 490 540 590 610 630
7 grudziądzki 340 380 390 410 430 440 460 470 490 540 590 610 630
8 inowrocławski 310 350 360 380 390 410 420 440 450 500 540 560 570
9 lipnowski 300 330 350 370 380 400 410 420 440 480 520 540 550
10 mogileński 330 380 390 410 420 440 460 470 490 540 590 600 620
11 radziejowski 270 300 310 320 350 360 370 380 400 440 480 490 500
12 rypiński
- wsie: Czarnia Duża,

Czarnia Mała, Otocznia

i Zambrzyca z gromady

Skrwilno

270 310 320 330 340 360 380 390 400 440 490 500 510
- pozostałe gromady i

wsie

360 400 420 430 450 470 480 500 520 570 620 640 670
13 sępoleński 430 380 500 520 550 570 590 610 630 700 770 790 810
14 świecki
- wsie: Glinki z gromady

Serock oraz Nieciszewo

i Mirowice z gromady

Pruszcz

340 370 390 410 430 440 460 480 490 550 590 610 630
- pozostałe gromady i

wsie

420 460 480 500 520 540 560 580 600 660 720 740 770
15 szubiński 430 470 490 510 530 550 570 590 610 680 740 760 780
16 toruński
- gromady: Dobrzejowice,

Obrowo i Osiek n. Wisłą

oraz wsie: Józefowo,

Młyniec Drugi i

Mierzynek w gromadzie

Lubicz i Obory w

gromadzie Złotoria

300 330 350 370 380 400 410 420 440 480 520 540 550
- pozostałe gromady i

wsie

360 400 410 430 450 460 480 500 520 570 620 640 660
17 tucholski
- wieś Cierplewo w

gromadzie Lubiewo

340 370 390 410 430 440 460 480 490 550 590 610 630
- pozostałe gromady i

wsie

420 460 480 500 510 530 550 570 590 660 720 740 760
18 wąbrzeski 350 380 400 410 430 450 460 480 490 540 590 610 630
19 włocławski
- wsie: Cieślikowo,

Lubaty, Goreń Duży i

Krzewent w gromadzie

Kłotno

250 270 290 300 310 320 330 340 350 380 430 440 450
- pozostałe gromady i

wsie

290 320 350 360 370 390 400 420 430 470 510 530 540
20 wyrzyski
- wieś Drzewianowo w

gromadzie Mrocza i wieś

Występ w gromadzie

Nakło n.Notecią

340 370 390 410 430 440 460 480 490 550 590 610 630
- pozostałe gromady i

wsie

490 540 560 590 610 640 660 690 710 780 860 880 900
21 żniński 360 390 410 430 440 460 480 500 510 560 620 630 660
m. Bydgoszcz 340 370 390 410 430 440 460 480 490 550 590 610 630
m. Grudziądz 340 380 390 410 430 440 460 470 490 540 590 620 630
m. Inowrocław 310 350 360 380 390 410 420 440 450 500 540 560 570
m. Toruń 360 400 410 430 450 460 480 500 590 570 620 640 660
m. Włocławek 290 320 350 360 370 390 400 420 430 470 510 530 540

Województwo poznańskie

Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i pow.
1 chodzieski 430 480 500 520 540 560 580 600 620 690 760 760 790
2 czarnkowski 430 480 500 520 540 560 580 600 620 690 760 780 790
3 gnieźnieński 330 360 370 390 400 420 430 450 470 520 560 580 600
4 gostyński 380 420 440 460 470 490 510 530 550 600 660 680 700
5 jarociński 380 410 430 450 470 490 510 520 540 600 650 670 690
6 kaliski 320 350 370 380 400 410 430 440 460 510 560 570 590
7 kępiński 400 440 460 480 500 510 530 550 570 630 690 710 730
8 kolski 430 480 500 520 540 560 580 600 620 690 760 780 790
9 koniński 280 420 440 460 480 500 520 530 550 610 660 680 700
10 kościański 390 430 450 470 480 500 520 540 560 620 670 690 710
11 krotoszyński 360 400 420 430 450 470 490 500 520 570 630 650 660
12 leszczyński 390 420 440 460 480 500 520 540 560 610 670 690 710
13 międzychodzki 410 450 470 490 510 530 550 570 590 650 700 720 740
14 nowotomyski 410 450 470 490 510 530 550 570 590 650 710 740 750
15 obornicki 430 480 500 520 540 560 580 600 620 690 760 780 790
16 ostrowski 330 370 380 400 410 430 450 460 480 530 580 590 610
17 ostrzeszowski
- gromady: Bukownica,

Doruchów, Grabów n.

Prosną (bez wsi

Palaty), Kobyla Góra,

Mąkoszyce, Ostrzeszów,

Rogaszyce, m. Grabów n.

Prosną, m. Ostrzeszów

oraz wsie: Kaliszkowice

Kaliskie, Przedborów i

osady: Dąbrówki,

Drożdżyny, Jaźwiny,

Huby Małe, Rekińce,

Westrza w gromadzie

Mikstat

400 440 460 480 500 510 530 550 570 630 690 710 730
- pozostałe gromady i

wsie

320 350 370 380 400 410 430 440 460 510 560 570 590
18 pleszewski 320 350 370 380 400 410 430 440 460 510 560 570 590
19 poznański 350 390 400 420 440 450 470 490 510 560 610 630 640
20 rawicki
- wieś Załęcze w

gromadzie Sierakowo

290 310 330 340 350 390 400 420 430 470 500 510 530
- pozostałe gromady i

wsie

390 430 450 470 490 510 530 550 590 620 680 700 720
21 słupecki
- gromady: Brudzewo,

Ciążeń, Ostrowo

Kościelne i Strzałkowo

420 460 490 510 530 550 570 590 610 670 740 760 770
- pozostałe gromady 280 420 440 460 480 500 520 530 550 610 660 680 700
22 szamotulski 430 480 500 520 540 560 580 600 620 690 760 780 790
23 średzki 340 370 380 410 420 440 460 470 480 550 590 610 620
24 śremski 340 370 380 410 420 440 460 470 480 550 590 610 620
25 trzcianecki 420 460 480 500 520 540 560 580 600 670 740 760 770
26 turecki 320 350 370 380 400 410 430 440 460 510 560 570 590
27 wągrowiecki 430 480 500 520 540 560 580 600 620 690 760 780 790
28 wolsztyński 400 440 460 480 500 520 540 560 580 630 690 710 730
29 wrzesiński
- gromada Nekla 340 370 380 410 420 440 460 470 480 550 590 610 620
- pozostałe gromady 420 460 490 510 530 550 570 590 610 670 740 760 770
m. Gniezno 330 360 370 390 400 420 430 450 470 520 560 580 600
m. Kalisz 320 350 370 380 400 410 430 440 460 510 560 570 590
m. Ostrów Wlkp. 330 370 380 400 410 430 450 460 480 530 580 590 610
m. Piła 420 460 480 500 520 540 560 580 600 670 740 760 770
m. Leszno 390 420 440 460 480 500 520 540 560 610 670 690 710
M. Poznań 350 390 400 420 440 450 470 490 510 560 610 630 640

Województwo łódzkie

Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i pow.
1 bełchatowski 270 300 320 330 350 360 370 380 400 430 480 500 510
2 brzeziński 260 290 300 320 340 350 360 370 380 420 460 480 490
3 kutnowski
- gromada Bedlno (z

wyjątkiem wsi Groszki i

Wyrów) oraz wieś Sędki

w gromadzie Biała

250 270 290 300 310 320 330 340 350 380 430 440 450
- pozostałe gromady i

wsie

320 350 370 380 400 410 420 440 450 500 550 570 580
4 łaski 280 320 330 350 360 370 390 400 410 450 500 510 530
5 łęczycki 320 350 370 380 400 410 420 440 450 500 550 570 580
6 łowicki 290 330 340 350 370 380 390 410 420 470 510 520 540
7 łódzki 270 290 320 330 340 350 370 380 390 430 470 490 500
8 pajęczański 290 310 340 350 370 380 390 410 420 460 500 520 530
9 piotrkowski 270 300 320 330 350 360 370 380 400 430 480 500 510
10 poddębicki 320 350 370 390 400 420 430 450 460 510 560 570 590
11 radomszczański 290 310 340 350 370 380 390 410 420 460 500 520 530
12 rawski
- wsie: Wólka Ligięzowska

oraz Waliska w

gromadzie Pobiedna

160 190 210 230 250 280 300 310 350 390 430 460 490
- pozostałe gromady i

wsie

250 270 290 310 320 330 340 350 370 400 440 450 460
13 sieradzki 330 350 370 380 400 410 430 440 470 510 560 570 590
14 skierniewicki 230 250 260 270 280 290 300 320 330 360 390 400 420
15 wieluński 290 330 340 350 370 380 390 410 420 470 510 520 540
16 wieruszowski
- gromady: Podzamcze i

Wyszanów

340 370 380 410 420 440 460 470 480 550 590 610 620
- pozostałe gromady 290 330 340 350 370 380 390 410 420 470 510 520 540
m. Pabianice 280 320 330 350 360 370 390 400 410 450 500 510 530
m. Piotrków Trybunalski 270 300 320 330 350 360 370 380 400 430 480 500 510
m. Tomaszów Mazowiecki 260 290 300 320 340 350 360 370 380 420 460 480 490
m. Zduńska Wola 330 350 370 380 400 410 430 440 470 510 560 570 590
m. Zgierz 270 290 320 330 340 350 370 380 390 430 470 490 500
M. Łódź 270 290 320 330 340 350 370 380 390 430 470 490 500

Województwo kieleckie

Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i pow.
1 białobrzeski
- gromady: Olszany,

Promna, Przybyszew i

Rykały

180 220 230 250 270 300 320 340 380 420 460 500 530
- pozostałe gromady 150 180 200 210 240 250 280 300 330 360 400 440 460
2 buski 140 180 190 200 230 240 270 290 310 340 380 410 440
3 iłżecki 140 180 190 210 230 250 270 280 320 350 390 430 450
4 jędrzejowski 150 180 190 210 230 250 270 290 310 350 390 410 440
5 kielecki 150 190 200 230 240 270 280 300 340 360 410 440 480
6 konecki 180 220 230 260 290 300 340 360 390 430 480 520 550
7 kazimierski 150 190 200 230 250 270 290 310 340 380 410 450 480
8 kozienicki 150 180 200 210 240 250 280 300 330 360 400 440 460
9 lipski 140 180 190 200 230 240 270 280 310 340 380 410 440
10 opatowski 160 190 210 230 260 280 290 310 350 380 430 460 490
11 opoczyński 160 190 210 230 250 280 300 310 350 390 430 460 490
12 pińczowski 150 190 200 230 250 270 290 310 340 380 410 450 480
13 przysuski 160 180 200 220 250 260 280 290 340 360 410 440 460
14 radomski 160 180 200 220 250 260 280 290 340 360 410 440 460
15 sandomierski 180 210 230 260 280 290 320 350 380 410 460 490 510
16 staszowski 150 180 200 210 240 250 280 300 330 360 400 440 460
17 szydłowiecki 160 180 200 220 250 260 280 290 340 360 410 440 460
18 włoszczowski 180 200 230 250 270 300 320 340 380 420 460 500 530
19 zwoleński 150 180 200 210 240 250 280 300 330 360 400 440 460
m. Kielce 150 190 200 230 240 270 280 300 340 360 410 440 480
m. Ostrowiec Świętokrzyski 160 190 210 230 250 280 290 310 350 380 430 460 490
m. Radom 160 180 200 220 250 260 280 290 340 360 410 440 460
m. Skarżysko-Kamienna 150 190 200 230 240 270 280 300 340 360 410 440 480
m. Starachowice 140 180 190 210 230 250 270 280 320 350 390 430 450

Województwo lubelskie

Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i powyżej
1 bełżycki 190 220 250 270 290 310 330 370 400 440 490 530 560
2 bialski 190 230 250 280 300 320 350 380 410 460 510 550 590
3 biłgorajski 170 200 210 230 260 270 290 310 350 380 430 460 490
4 bychawski 190 220 250 270 290 310 330 370 400 440 490 530 560
5 chełmski 180 230 240 270 290 310 340 370 400 440 490 520 570
6 hrubieszowski 200 250 270 290 320 350 370 400 450 480 550 580 620
7 janowski 170 200 210 230 260 270 290 310 350 380 430 460 490
8 krasnostawski 180 210 230 260 290 300 330 360 400 430 480 510 540
9 kraśnicki 180 210 230 250 280 290 320 350 380 410 470 500 530
10 lubartowski 220 260 290 320 350 370 400 430 470 510 580 620 660
11 lubelski 190 220 250 270 290 310 330 370 400 440 490 530 560
12 łukowski 200 240 260 290 310 340 370 400 440 480 530 570 610
13 opolsko-lubelski
- wieś Wałowice w

gromadzie Józefów i

wieś Stasin w gromadzie

Prawno

180 210 230 250 280 290 320 350 380 410 470 500 530
- pozostałe gromady i

wsie

200 240 260 290 310 340 370 390 440 470 520 570 600
14 parczewski 200 250 260 290 320 340 370 390 440 480 540 570 610
15 puławski
- gromady: Góra Puławska,

Janowiec i Zarzecze

150 180 200 210 240 250 280 300 330 360 400 440 460
- pozostałe gromady 200 240 260 290 310 340 370 390 440 470 520 570 600
16 radzyński 200 240 260 290 310 340 370 400 440 480 530 570 610
17 tomaszowski
- wieś Chyże w gromadzie

Bełżec oraz wieś Huta

- Szumy w gromadzie

Susiec

140 160 170 200 210 220 250 270 290 320 360 380 400
- pozostałe gromady i

wsie

190 230 250 270 300 310 350 370 400 450 500 530 570
18 włodawski 210 250 270 300 340 360 380 410 460 490 560 600 630
19 zamojski
- wsie Czarnystok i

Trzęsiny w gromadzie

Gorajec - Stara Wieś

170 200 210 230 260 270 290 310 350 380 430 460 490
- wieś Majdan Wielki i

Majdan Mały w gromadzie

Krasnobród oraz gromady

Kotlice i Niewirków

190 230 250 270 300 310 350 370 400 450 500 530 560
- pozostałe gromady i

wsie

210 230 260 300 330 350 370 400 450 480 540 590 620
m. Chełm 180 230 240 270 290 310 340 370 400 440 490 520 570
m. Lublin 190 220 250 270 290 310 330 370 400 440 490 530 560
m. Zamość 210 230 260 300 330 350 370 400 450 480 540 590 620

Województwo białostockie

Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i pow.
1 augustowski
- wieś Jagłowo w

gromadzie Jaminy, wsie

Rygol i Muły w

gromadzie Gruszki oraz

wieś Tobołowo w

gromadzie Monkinie

90 110 120 130 140 150 160 170 190 200 230 240 270
- pozostałe gromady i

wsie

110 140 150 160 170 180 190 210 230 250 290 300 330
2 białostocki 140 160 180 200 220 230 250 270 300 330 360 380 420
3 bielski 110 140 150 160 180 190 210 230 240 270 300 330 350
4 dąbrowski
- gromady: Bartniki,

Lipsk i Rygałówka

110 140 150 160 170 180 190 210 230 250 290 300 330
- pozostałe gromady 90 120 140 150 160 170 180 210 220 240 270 290 310
5 ełcki 110 140 150 160 170 180 190 220 230 250 290 310 330
6 gołdapski
- wsie: Białe Jeziorki i

Cisówek w gromadzie

Dubeninki

90 100 120 130 140 150 160 170 190 200 230 240 270
- pozostałe gromady i

wsie

140 160 170 180 210 220 240 250 280 300 340 370 400
7 grajewski 140 160 170 190 220 230 240 270 290 310 360 380 410
8 hajnowski 110 140 150 160 180 190 210 230 240 270 300 330 350
9 kolneński 110 140 150 170 180 190 210 230 250 280 300 330 350
10 łapski
- m. Łapy oraz wsie: Liza

Stara w gromadzie

Brzozowo Stare,

Łukawica i Pietkowo

Drugie w gromadzie

Poświętne

110 140 150 160 180 190 210 230 240 270 300 330 350
- pozostałe gromady i

wsie

140 160 180 200 220 230 250 270 300 330 360 380 420
11 łomżyński 160 190 210 230 250 280 300 330 350 380 430 470 490
12 moniecki
- wsie: Brzozówka

Folwarczna, Czarnystok,

Dobrzyniówka i

Górnystok w gromadzie

Jasionówka

90 120 140 150 160 170 180 210 220 240 270 290 310
- pozostałe gromady i

wsie

140 160 180 200 220 230 250 270 300 330 360 380 420
13 olecki 100 120 140 150 160 170 180 190 220 230 270 280 300
14 sejneński 90 100 120 130 140 150 160 170 190 200 230 240 270
15 siemiatycki 140 160 170 180 210 220 230 250 280 300 340 360 380
16 sokólski 90 120 140 150 160 170 180 210 220 240 270 290 310
17 suwalski 90 100 120 130 140 150 160 170 190 200 230 240 270
18 wysokomazowiecki
- gromady: Brzózki-

Gromki, Dąbrówka

Kościelna, Jabłoń

Kościelna, Klukowo,

Kobylin, Borzymy,

Kuczyn, Kulesze

Kościelne, Osipy

Kolonia, Piekuty Nowe

(z wyjątkiem wsi

Markowo Wólka),

Piszczaty -

Piotrowięta, Ruś Stara,

Szepietowo Stacja i

Wyszonki Kościelne

140 160 180 200 220 230 250 270 300 330 360 380 420
- wieś Markowo Wólka w

gromadzie Piekuty Nowe

110 140 150 160 180 190 210 230 240 270 300 330 350
- pozostałe gromady i

wsie

170 210 220 240 270 280 310 340 360 400 440 480 510
19 zambrowski 160 190 210 230 250 280 300 330 350 380 430 470 490
m. Białystok 140 160 180 200 220 230 250 270 300 330 360 380 420

Województwo olsztyńskie

Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i pow.
1 bartoszycki 210 230 240 260 270 270 280 290 300 330 360 370 380
2 biskupiecki
- wieś Swędrówka w

gromadzie Bisztynek

210 230 240 250 280 290 300 310 320 350 390 400 410
- pozostałe gromady i

wsie

250 270 280 290 300 320 330 340 350 390 430 440 450
3 braniewski 220 240 270 280 290 300 310 320 330 360 390 400 410
4 działdowski 280 310 320 330 350 360 370 400 410 450 490 500 540
5 giżycki 200 210 220 230 240 250 260 270 280 320 340 350 360
6 iławski 310 340 350 370 390 410 420 430 450 490 540 560 570
7 kętrzyński 210 230 240 250 280 290 300 310 320 350 390 400 410
8 lidzbarski 200 230 240 250 260 260 270 280 290 320 350 360 370
9 morąski 260 280 300 310 320 330 340 360 370 410 450 460 470
10 mrągowski 220 250 250 260 270 280 290 300 320 350 380 400 400
11 nidzicki
- wsie: Ząbie i Orzechowo

w gromadzie Kurki

220 240 250 260 270 280 290 300 340 360 440 460 480
- gromada Janowo 220 230 230 250 270 280 280 290 300 320 360 370 390
- pozostałe gromady i

wsie

280 310 320 330 350 360 370 400 410 450 490 500 510
12 nowomiejski 310 340 360 370 400 410 430 440 450 500 540 570 580
13 olsztyński 220 240 250 260 270 280 290 300 310 340 380 390 400
14 ostródzki
- wsie: Mostkowo, Kajdy,

Ględy i Sobno w

gromadzie Łukta

260 280 300 310 320 330 340 360 370 410 410 410 410
- pozostałe gromady i

wsie

300 330 340 360 370 390 400 420 430 480 520 540 550
15 pasłęcki 230 250 260 270 280 290 300 310 320 350 390 400 410
16 piski 240 260 280 290 300 310 320 330 340 370 420 430 440
17 szczycieński
- wsie: Dąbrowy i Antonia

w gromadzie Rozogi

170 190 200 210 220 230 250 300 310 330 360 370 380
- pozostałe gromady i

wsie

240 260 270 280 290 300 310 320 330 380 410 420 430
18 węgorzewski 190 220 230 230 250 260 270 280 290 340 310 350 360
m. Olsztyn 220 240 250 260 270 280 290 300 310 380 360 390 400

Województwo gdańskie

Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i pow.
1 elbląski
- wsie: Drużno i Węzina w

gromadzie Komorowo

Żuławskie, Nowa Dolna i

Stankowo w gromadzie

Markusy oraz Stare

Dolno w gromadzie

Zwierzno

230 250 260 270 280 290 300 310 320 350 390 400 410
- pozostałe gromady i

wsie

300 330 340 360 370 380 400 420 440 480 520 530 550
2 golański 330 390 400 410 430 460 480 490 500 560 600 630 650
3 kartuski 360 390 410 420 440 460 470 500 520 570 620 630 650
4 kościerski 370 410 430 440 460 480 510 520 540 600 650 670 680
5 kwidzyński 330 370 380 410 420 430 450 470 500 540 580 600 620
6 lęborski 360 400 410 430 450 470 490 500 520 580 630 650 670
7 malborski 320 350 370 380 400 410 430 450 470 520 540 580 590
8 nowodworsko-gdański 350 390 400 410 430 470 480 490 500 560 600 630 650
9 pucki 370 400 420 440 450 470 500 510 530 580 630 650 670
10 starogardzki 380 420 430 460 480 500 520 540 550 610 670 670 670
11 sztumski 290 320 330 340 360 370 380 390 410 460 500 510 520
12 tczewski 380 410 430 410 460 480 500 530 540 600 650 670 680
13 wejherowski 370 400 420 440 450 470 500 510 530 580 630 650 670
m. Elbląg 300 330 340 360 370 380 400 420 440 480 520 530 550
m. Gdańsk 350 390 400 410 430 460 480 490 500 560 600 630 650
m. Gdynia 350 390 400 410 430 460 480 490 500 560 600 630 650
m. Sopot 350 390 400 410 430 460 480 490 500 560 600 630 650
m. Tczew 380 410 430 440 460 480 500 560 580 600 650 670 690

Województwo koszalińskie

Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i pow.
1 białogardzki 330 370 380 400 410 420 440 450 470 470 470 470 470
2 bytowski 300 340 350 370 380 400 420 430 440 440 440 440 440
3 człuchowski 330 370 380 400 410 420 440 450 470 470 470 470 470
4 drawski 330 370 380 400 410 420 440 450 470 470 470 470 470
5 kołobrzeski 340 380 390 410 420 430 450 460 480 480 460 480 460
6 koszaliński 340 380 380 410 420 430 450 460 480 480 480 480 480
7 miastecki 300 340 350 370 380 400 420 430 440 440 440 440 440
8 sławieński 340 380 390 410 420 430 450 460 480 460 480 480 480
9 słupski 340 380 390 410 420 430 450 460 480 480 480 480 480
10 szczecinecki 330 370 380 400 410 420 440 450 470 470 470 470 470
11 świdwiński 330 370 380 400 410 420 440 450 470 470 470 470 470
12 wałecki 330 370 380 400 410 420 440 450 470 470 470 470 470
13 złotowski 330 370 380 400 410 420 440 450 470 470 470 470 470
m. Koszalin 340 380 390 410 420 430 450 460 480 480 480 480 480
m. Słupsk 340 380 390 410 420 430 450 460 480 480 480 480 480

Województwo szczecińskie

Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i pow.
1 chojeński 350 390 400 410 430 460 480 490 500 520 520 520 520
2 choszczeński 350 390 400 410 430 460 480 490 500 520 520 520 520
3 goleniowski 350 390 400 410 430 460 480 490 500 520 520 520 520
4 gryficki 340 380 390 410 420 430 450 460 480 500 500 500 500
5 gryfiński 340 380 390 410 420 430 450 460 480 500 500 500 500
6 kamieński 340 380 390 410 420 430 450 460 480 500 500 500 500
7 łobeski 350 390 400 410 430 460 480 490 500 520 520 520 520
8 myśliborski 350 390 400 410 430 460 480 490 500 520 520 520 520
9 nowogardzki 350 390 400 410 430 460 480 490 500 520 520 520 520
10 pyrzycki 350 390 400 410 430 460 480 490 500 520 520 520 520
11 stargardzki 340 380 390 410 420 430 450 460 480 500 500 500 500
12 szczeciński 310 340 360 370 390 400 420 430 450 470 470 470 470
13 woliński 310 340 360 370 390 400 420 430 450 470 470 470 470
m. Szczecin 310 340 360 370 390 400 420 430 450 470 470 470 470

Województwo zielonogórskie

Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i pow.
1 głogowski 300 330 340 350 370 390 400 410 430 450 450 450 450
2 gorzowski 350 390 400 410 430 460 480 490 500 520 520 520 520
3 krośnieński 270 290 300 310 330 350 360 370 390 410 410 410 410
4 lubski 270 290 300 310 330 350 360 370 390 410 410 410 410
5 międzyrzecki 350 390 400 410 430 460 480 490 500 520 520 520 520
6 nowosolski 300 330 340 350 370 390 400 410 430 450 450 450 450
7 strzelecki 350 390 400 410 430 460 480 490 500 520 520 520 520
8 sulechowski 350 390 400 410 430 460 480 490 500 520 520 520 520
9 sulęciński
- gromady: Drzewce i Ośno

Lubuskie oraz m. Ośno

270 290 300 310 330 350 360 370 390 410 410 410 410
- pozostałe gromady 350 390 400 410 430 460 480 490 500 520 520 520 520
10 szprotawski 300 330 340 350 370 390 400 410 430 450 450 450 450
11 słubicki 270 290 300 310 330 350 360 370 390 410 410 410 410
12 świebodziński
- wsie: Kosobudz i

Kłodnica w gromadzie

Toporów

270 290 300 310 330 350 360 370 390 410 410 410 410
- pozostałe gromady i

wsie

350 390 400 410 430 460 480 490 500 520 520 520 520
13 wschowski 300 330 340 350 370 390 400 410 430 450 450 450 450
14 zielonogórski
- gromady: Nietkowice,

Nowogród Bobrzański i

Niewiska

270 290 300 310 330 350 360 370 390 410 410 410 410
- pozostałe gromady 300 330 340 350 370 390 400 410 430 450 450 450 450
15 żagański 270 290 300 310 330 350 360 370 390 410 410 410 410
16 żarski 270 290 300 310 330 350 360 370 390 410 410 410 410
m. Gorzów Wlkp. 350 390 400 410 430 460 480 490 500 520 520 520 520
m. Zielona Góra 300 330 340 350 370 390 400 410 430 450 450 450 450

Województwo wrocławskie

Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i pow.
1 bolesławiecki 260 280 290 310 320 340 350 360 380 410 450 460 470
2 bystrzycki 160 180 180 190 200 220 220 230 240 270 290 300 310
3 dzierżoniowski 280 300 320 330 340 370 380 390 400 440 480 500 510
4 górowski 290 310 330 340 350 390 400 420 430 470 500 510 530
5 jaworski 260 280 290 310 320 340 350 360 380 410 450 460 480
6 jeleniogórski 190 200 210 230 240 250 260 270 280 300 330 340 350
7 kamiennogórski 190 200 210 230 240 250 260 270 280 300 330 340 350
8 kłodzki 190 200 210 230 240 250 260 270 280 300 330 340 350
9 legnicki 300 330 350 360 380 390 410 420 440 480 530 540 560
10 lubański 290 310 330 340 360 380 390 400 420 460 500 520 530
11 lubiński 270 290 310 320 330 350 370 380 390 430 470 480 490
12 lwówecki 280 310 320 340 350 370 390 400 410 450 490 510 520
13 milicki 300 330 350 360 380 400 410 420 440 490 530 550 560
14 noworudzki 190 200 210 230 240 250 260 270 280 300 330 340 350
15 oleśnicki 290 320 330 340 360 380 400 410 420 460 510 520 530
16 oławski 300 330 340 350 370 390 410 420 440 480 520 540 550
17 strzeliński 260 280 300 310 320 330 340 350 370 410 440 460 470
18 sycowski 320 350 360 380 390 420 430 450 460 510 560 570 590
19 średzki 280 300 320 330 340 370 380 390 400 440 480 500 510
20 świdnicki 280 310 320 330 340 350 370 380 400 440 480 500 510
21 wałbrzyski 240 270 280 290 300 320 340 350 360 390 430 440 450
22 trzebnicki 290 320 330 350 360 390 400 410 430 470 510 530 540
23 wołowski 300 330 340 350 370 380 400 410 430 470 510 530 540
24 wrocławski 290 320 340 350 370 380 390 410 420 460 510 520 540
25 ząbkowicki 250 270 280 290 310 320 330 340 350 390 420 430 450
26 zgorzelecki 290 320 330 350 360 380 400 410 420 470 510 520 540
27 złotoryjski 260 280 290 310 320 340 350 360 380 410 450 460 470
m. Jelenia Góra 190 200 210 230 240 250 260 270 280 300 330 340 350
m. Legnica 300 330 350 360 380 390 410 420 440 480 530 540 560
m. Świdnica 280 310 320 330 340 350 370 380 400 440 480 500 510
m. Wałbrzych 240 270 280 290 300 320 340 350 360 390 430 440 450
M. Wrocław 290 320 340 350 370 380 390 410 420 460 510 520 540

Województwo opolskie

Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i pow.
1 brzeski 300 330 350 370 390 400 420 430 450 490 530 550 560
2 głubczycki 210 230 240 250 260 270 290 300 310 330 360 370 380
3 grodkowski 290 320 340 360 370 390 400 410 430 470 510 530 540
4 kluczborski 310 350 360 380 400 410 420 440 450 500 540 560 570
5 kozielski 270 300 310 320 340 360 370 380 400 430 470 490 500
6 krapkowicki
- gromady: Dobra,

Zielina, Strzeleczki,

Kórnica, Wałce, m.

Zdzieszowice oraz wsie:

Brożec i Kromołów w

gromadzie Żużela

250 280 290 300 310 320 330 350 370 400 440 450 460
- pozostałe gromady i

wsie

310 340 350 380 390 410 420 440 450 490 540 550 570
7 namysłowski 300 330 350 370 390 400 420 430 450 490 530 550 560
8 niemodliński 290 320 340 360 370 380 400 410 430 470 510 520 540
9 nyski 250 270 280 290 300 320 340 350 360 400 430 440 460
10 oleski 310 350 360 380 400 410 420 440 450 500 540 560 570
11 opolski 310 350 360 380 400 410 420 440 450 500 540 560 570
12 prudnicki 250 280 290 300 310 320 330 350 370 400 440 450 460
13 raciborski 260 290 300 310 330 340 350 360 370 410 450 460 480
14 strzelecki 310 340 350 380 390 410 420 440 450 490 540 550 570
m. Brzeg 300 330 350 370 390 400 420 430 450 490 530 550 560
m. Nysa 250 270 280 290 300 320 340 350 360 400 430 440 460
m. Opole 310 350 360 380 400 410 420 440 450 500 540 560 570
m. Racibórz 260 290 300 310 330 340 350 360 370 410 450 460 480

Województwo katowickie

Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i pow.
1 będziński
- osiedle Maczki 110 130 140 150 160 180 200 210 230 240 260 300 320
- pozostałe gromady 170 190 220 240 260 270 300 320 360 380 430 460 500
2 bielski 150 170 180 200 220 240 250 270 300 330 370 390 410
3 cieszyński 110 130 150 160 180 190 200 220 240 260 300 320 340
4 częstochowski 180 220 240 260 300 310 330 370 400 440 490 520 560
5 gliwicki 190 230 260 280 310 330 360 390 430 470 520 560 590
6 kłobucki 200 240 260 300 320 340 380 400 440 490 540 580 630
7 lubliniecki 200 240 260 300 320 340 380 400 440 490 540 580 630
8 myszkowski 160 190 200 230 250 270 300 320 340 380 430 450 490
9 pszczyński 190 230 250 270 310 320 360 380 410 460 510 560 590
10 rybnicki
- gromada Ornontowice 190 230 250 270 310 320 360 380 410 460 510 560 590
- pozostałe gromady 220 260 280 320 350 370 400 430 470 520 590 620 660
11 tarnogórski 170 200 220 240 260 270 300 320 360 390 440 470 500
12 tyski 190 230 250 270 310 320 360 380 410 460 510 560 590
13 wodzisławski 220 260 280 320 350 370 400 430 470 520 590 620 660
14 zawierciański
- wsie: Gołuchowice i

Siedliszowice-

Trzciniec w gromadzie

Pradła, Gulzów-Mokrus

w gromadzie Gibło,

Józefów w osiedlu

Ogrodzieniec,

Kiełkowice, Żelazko i

Śrubarnia w gromadzie

Podzamcze, Karlin w

gromadzie Bzów

110 130 140 150 160 180 200 210 230 240 280 300 320
- pozostałe gromady i

wsie

160 190 200 230 250 270 300 320 340 380 430 450 490
m. Będzin 170 190 220 240 260 270 300 320 360 380 430 460 500
m. Bielsko-Biała 150 170 180 200 220 240 250 270 300 330 370 390 410
m. Bytom 170 200 220 240 260 270 300 320 360 390 440 470 500
m. Chorzów 190 230 260 280 310 330 360 390 430 470 520 560 590
m. Cieszyn 110 130 150 160 180 190 200 220 240 260 300 320 340
m. Czeladź 170 190 220 240 260 270 300 320 360 380 430 460 500
m. Częstochowa 180 220 240 260 300 310 330 370 400 440 480 520 560
m. Dąbrowa Górnicza 170 190 220 240 260 270 300 320 360 380 430 460 500
m. Gliwice 190 230 260 280 310 330 360 390 430 470 520 560 590
m. Katowice 170 190 220 240 260 270 300 320 360 380 430 460 500
m. Mysłowice 170 190 220 240 260 270 300 320 360 380 430 460 500
m. Ruda Śląska 190 230 260 280 310 330 360 390 430 470 520 560 590
m. Rybnik 220 260 280 320 350 370 400 430 470 520 590 620 660
m. Siemianowice Śląskie 170 190 220 240 260 270 300 320 360 380 430 460 590
m. Sosnowiec 170 190 220 240 260 270 300 320 360 380 430 460 500
m. Świętochłowice 190 230 260 280 310 330 360 390 430 470 520 560 590
m. Tychy 190 230 250 270 310 320 360 380 410 460 510 560 590
m. Zabrze 190 230 260 280 310 330 360 390 430 470 520 560 590
m. Zawiercie 160 190 200 230 250 270 300 320 340 380 430 450 490

Województwo krakowskie

Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i pow.
1 bocheński 130 150 160 190 210 220 240 260 280 300 350 370 390
2 brzeski
- gromady: Charzewice i

Zakliczyn (bez wsi

Wróblowice) oraz wsie:

Niedźwiedzia w

gromadzie Doły,

Jaworsko w gromadzie

Łysa Góra oraz Piaski

Drużków w gromadzie

Czchów

100 110 120 130 140 150 160 180 190 210 230 260 270
- pozostałe gromady i

wsie

120 140 150 180 200 210 220 240 270 290 320 350 370
3 chrzanowski 140 160 180 200 210 230 240 270 290 310 360 380 400
4 dąbrowski 120 140 160 180 200 210 220 240 270 290 320 350 370
5 krakowski
- wsie: Bieńkowice,

Byszyce i Gorzków w

gromadzie Koźmice

Wielkie

100 110 120 130 140 150 160 180 190 210 230 260 270
- wsie: Biały Kościół,

Bębło, Będkowice,

Czajowice, Prądnik

Korzkiewski, Wielka

Wieś i Wierzchowie w

gromadzie Biały

Kościół, Szyce w

gromadzie Modlnica,

Brzozówka Korzkiewska,

Garliczka, Górna Wieś,

Grębtnica, Januszowice,

Korzkiew, Owczary i

Przybysławice w

gromadzie

Przybysławice,

Baranówka, Luborzyca,

Łuczyce, Maciejowice,

Pietrzejowice, Wysiółek

Luborzycki i Wola

Luborzycka w gromadzie

Luborzyca, Michałowice,

Masłomiąca,

Młodziejowice,

Pielgrzymowice,

Sieborowice, Więcławice

Stare, Więcławice

Dworskie, Dworskie

Wilczkowice, Dworskie

Zagórzyce, Zagórzyce

Stare, Zdziesławice i

Zerwana w gromadzie

Michałowice, Kończyce,

Książniczki i

Wiktorowice w gromadzie

Raciborowice, Jaśkowice

i Wielkie Drogi w

gromadzie Wielkie

Drogi, Garlica Duchowna

i Wola Zachariaszewska

w gromadzie Zielonki

110 130 140 150 160 180 200 210 230 240 280 300 320
- pozostałe gromady i

wsie

150 180 190 210 230 240 270 290 320 350 390 420 450
6 limanowski 60 70 70 80 100 100 110 120 130 140 150 160 180
7 miechowski 110 130 140 150 160 180 200 210 230 240 280 300 320
8 myślenicki 100 110 120 130 140 150 160 180 190 210 230 260 270
9 nowosądecki 100 120 130 140 150 160 180 200 210 230 260 280 300
10 nowotarski 50 50 60 60 70 70 80 80 100 110 120 130 130
11 olkuski 110 130 140 150 160 180 200 210 230 240 280 300 320
12 oświęcimski 130 150 160 190 210 220 230 260 280 300 340 370 390
13 proszowicki 120 140 150 180 190 200 220 230 260 290 320 350 370
14 suski 100 110 120 130 140 150 160 180 190 210 230 260 270
15 tarnowski 130 150 160 180 200 210 220 240 270 290 320 350 370
16 wadowicki 120 140 150 180 190 200 220 230 260 280 310 340 360
17 żywiecki 100 120 130 140 150 160 180 200 210 230 260 280 300
m. Jaworzno 140 160 180 200 210 230 240 270 290 310 360 380 400
m. Nowy Sącz 100 120 130 140 150 160 180 200 210 230 260 280 300
m. Zakopane 50 50 60 60 70 70 80 80 100 110 120 130 130
m. Tarnów 130 150 160 180 200 210 220 240 270 290 320 350 370
M. Kraków 150 180 190 210 230 240 270 290 320 350 390 420 450

Województwo rzeszowskie

Lp. Powiat Grupy gospodarstw w ha przeliczeniowych
2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-9,99 10-11,99 12-14,99 15-19,99 20-24,99 25 i pow.
1 brzozowski 140 160 180 200 220 230 260 270 300 330 370 390 410
2 dębicki 160 200 210 230 260 270 290 320 350 380 430 460 470
3 gorlicki 140 160 170 200 210 220 250 270 290 320 350 380 400
4 jarosławski 150 190 200 220 250 260 280 310 330 350 400 440 460
5 jasielski 120 150 160 190 200 210 230 250 270 290 330 350 380
6 kolbuszowski 140 170 180 210 220 230 260 280 310 330 380 400 430
7 krośnieński 150 170 180 210 230 250 270 280 320 340 390 410 440
8 leski 60 70 80 90 100 100 110 120 140 150 160 170 180
9 leżajski 120 150 160 190 200 210 230 250 270 290 330 350 380
10 lubaczowski 140 160 170 200 210 220 250 270 290 320 360 380 400
11 łańcucki 160 200 210 230 260 270 290 320 350 380 430 460 490
12 mielecki 160 180 210 220 250 270 290 310 340 370 410 450 480
13 niżański 160 200 210 230 260 270 290 320 360 380 430 460 490
14 przemyski 140 170 190 210 220 230 260 280 310 330 380 400 430
15 przeworski 170 200 220 250 270 280 310 330 370 390 440 480 510
16 ropczycki 160 200 210 230 260 270 280 320 350 380 430 460 470
17 rzeszowski 170 200 220 250 270 280 310 330 370 400 450 480 510
18 sanocki
- wieś Poraż w gromadzie

Poraż

60 70 80 90 100 100 110 120 140 150 160 170 180
- pozostałe gromady i

wsie

140 160 170 200 210 220 250 270 290 320 350 380 410
19 strzyżowski 150 170 180 210 230 250 270 280 320 340 390 410 440
20 tarnobrzeski 170 210 230 260 280 290 320 350 380 410 460 500 540
21 ustrzycki 60 80 90 90 100 100 110 120 140 150 160 180 190
m. Przemyśl 140 170 190 210 220 230 260 280 310 330 380 400 430
m. Rzeszów 170 200 220 250 270 280 310 330 370 400 450 480 510
m. Stalowa Wola 160 200 210 230 260 270 290 320 360 380 430 460 490

ZAŁĄCZNIK Nr 2.

NORMY OBOWIĄZKOWYCH DOSTAW ZIEMNIAKÓW DLA SPÓŁDZIELNI PRODUKCYJNYCH

Lp. Nazwa województwa, miasta wyłączonego z województwa, powiatu, miasta stanowiącego powiat miejski, gromady lub wsi Norma w kg na 1 ha fizyczny gruntów ornych
I. M. st. Warszawa 130
II. Województwo warszawskie:
1 ciechanowski 160
2 garwoliński 160
3 gostyniński 180
4 grodziskomazowiecki 160
5 grójecki 180
6 łosicki 150
7 makowski 120
8 miński 150
9 mławski 190
10 nowodworski 140
11 ostrołęcki 120
12 ostrowski 160
13 otwocki 140
14 piaseczyński 160
15 płocki 200
16 płoński 200
17 pruszkowski 150
18 przasnyski 150
19 pułtuski 180
20 rycki 160
21 siedlecki 150
22 sierpecki 190
23 sochaczewski
- wsie: Bieliny, Granica, Komorów, Koszówka,

Józefów, Kampinos, Kampinos A, Wiejca w gromadzie

Kampinos

140
- pozostałe gromady i wsie 190
24 sokołowski 180
25 węgrowski 180
26 wołomiński 140
27 wyszkowski 160
28 żuromiński 190
m. Otwock 140
m. Płock 200
m. Pruszków 150
m. Siedlce 150
m. Żyrardów 160
III. Województwo bydgoskie:
1 aleksandrowski 220
2 brodnicki 260
3 bydgoski 220
4 chełmiński 260
5 chojnicki 310
6 golubsko-dobrzyński
- gromady: Ciechocin, Działyń, Nowogród, Świętosław

i wieś Podolina w gromadzie Zbójno

190
- pozostałe gromady i wsie 260
7 grudziądzki 250
8 inowrocławski 220
9 lipnowski 190
10 mogileński 260
11 radziejowski 220
12 rypiński
- wsie: Czarnia Duża, Czarnia Mała, Otocznia i

Zambrzyca z gromady Skrwilno

190
- pozostałe gromady i wsie 270
13 sępoleński 330
14 szubiński 310
15 świecki
- wsie: Glinki w gromadzie Serock oraz Nieciszewo i

Mirowice w gromadzie Pruszcz

250
- pozostałe gromady i wsie 310
16 toruński
- gromady: Dobrzejewice, Obrowo i Osiek n. Wisłą

oraz wsie: Józefowo i Młyniec Drugi z gromady

Lubicz i Obory z gromady Złotoria

190
- pozostałe gromady i wsie 250
17 tucholski 310
18 wąbrzeski 260
19 włocławski
- wsie: Cieślikowo, Lubaty, Goreń Duży i Krzewent z

gromady Kłotno

190
- pozostałe gromady i wsie 230
20 wyrzyski 330
21 żniński 260
m. Bydgoszcz 220
m. Grudziądz 250
m. Inowrocław 220
m. Toruń 250
m. Włocławek 230
IV. Województwo poznańskie:
1 chodzieski 300
2 czarnkowski 300
3 gnieźnieński 250
4 gostyński 290
5 jarociński 290
6 kaliski 270
7 kępiński 300
8 kolski 300
9 koniński 280
10 kościański 290
11 krotoszyński 280
12 leszczyński 290
13 międzychodzki 300
14 nowotomyski 300
15 obornicki 300
16 ostrowski 240
17 ostrzeszowski 240
18 pleszewski 240
19 poznański 260
20 rawicki 290
21 słupecki 280
22 szamotulski 300
23 średzki 280
24 śremski 280
25 trzcianecki 300
26 turecki 240
27 wągrowiecki 300
28 wolsztyński 300
29 wrzesiński 280
m. Gniezno 250
m. Kalisz 270
m. Leszno 290
m. Ostrów Wielkopolski 240
m. Piła 300
V. M. Poznań 260
VI. Województwo łódzkie:
1 bełchatowski 190
2 brzeziński 190
3 kutnowski
- gromada Bedlno (z wyjątkiem wsi Groszki i Wyrów)

oraz wieś Sędki w gromadzie Biała

180
- pozostałe wsie i gromady 220
4 łaski 190
5 łęczycki 220
6 łowicki 210
7 łódzki 190
8 pajęczański 180
9 piotrkowski 190
10 poddębicki 210
11 radomszczański 180
12 rawski
- wsie: Wólka Ligęzowska oraz Waliska w gromadzie

Pobiedna

110
- pozostałe gromady i wsie 180
13 sieradzki 210
14 skierniewicki 160
15 wieluński 190
16 wieruszowski 190
17 m. Pabianice 190
m. Piotrków Trybunalski 190
m. Tomaszów Mazowiecki 190
m. Zduńska Wola 190
m. Zgierz 190
VII. M. Łódź 190
VIII. Województwo kieleckie:
1 białobrzeski 100
2 buski 120
3 iłżecki 120
4 jędrzejowski 130
5 kazimierski 130
6 kielecki 100
7 konecki 100
8 kozienicki 120
9 lipski 120
10 opatowski 150
11 opoczyński 110
12 pińczowski 130
13 przysuski 100
14 radomski 100
15 sandomierski 150
16 staszowski 120
17 szydłowiecki 100
18 włoszczowski 130
19 zwoleński 120
m. Kielce 100
m. Ostrowiec Świętokrzyski 150
m. Radom 100
m. Skarżysko-Kamienna 100
m. Starachowice 120
IX. Województwo lubelskie:
1 bełżycki 120
2 bielski 150
3 biłgorajski 150
4 bychawski 120
5 chełmski 140
6 hrubieszowski 150
7 janowski 120
8 krasnostawski 150
9 kraśnicki 120
10 lubartowski 150
11 lubelski 150
12 łukowski 120
13 opolsko-lubelski 120
14 parczewski 150
15 puławski 120
16 radzyński 150
17 tomaszowski 120
18 włodawski 150
19 zamojski 130
m. Chełm 140
m. Lublin 150
m. Zamość 160
X. Województwo białostockie:
1 augustowski 110
2 białostocki 90
3 bielski 80
4 dąbrowski 90
5 ełcki 100
6 gołdapski 120
7 grajewski 120
8 hajnowski 100
9 kolneński 100
10 łapski 90
11 łomżyński 130
12 moniecki 100
13 olecki 100
14 sejneński 90
15 siemiatycki 100
16 sokólski 90
17 suwalski 90
18 wysokomazowiecki 130
19 zambrowski 130
m. Białystok 90
XI. Województwo olsztyńskie:
1 bartoszycki 160
2 biskupiecki 180
3 braniewski 180
4 działdowski 180
5 giżycki 130
6 iławski 200
7 kętrzyński 150
8 lidzbarski 150
9 morąski 180
10 mrągowski 160
11 nidzicki 150
12 nowomiejski 200
13 olsztyński 160
14 ostródzki 180
15 pasłęcki 180
16 piski 170
17 szczycieński 160
18 węgorzewski 150
m. Olsztyn 160
XII. Województwo gdańskie:
1 elbląski
- wsie: Drużno i Węzina w gromadzie Komorowo

Żuławskie, Nowa Dolna i Stankowo w gromadzie

Markusy oraz Stare Dolno w gromadzie Zwierzno

180
- pozostałe gromady i wsie 250
2 gdański 280
3 kartuski 280
4 kościerski 270
5 kwidzyński 290
6 lęborski 300
7 malborski 260
8 nowodworsko-gdański 280
9 pucki 280
10 stargardzki 290
11 sztumski 270
12 tczewski 280
13 wejherowski 280
m. Elbląg 250
m. Gdańsk 280
m. Gdynia 280
m. Sopot 280
m. Tczew 280
XIII. Województwo koszalińskie:
1 białogardzki 230
2 bytowski 200
3 człuchowski 230
4 drawski 230
5 kołobrzeski 240
6 koszaliński 240
7 miastecki 200
8 sławieński 240
9 słupski 240
10 szczecinecki 230
11 świdwiński 230
12 wałecki 230
13 złotowski 230
m. Koszalin 240
m. Słupsk 240
XIV. Województwo szczecińskie:
1 chojeński 320
2 choszczeński 320
3 goleniowski 320
4 gryficki 300
5 gryfiński 300
6 kamieński 320
7 łobeski 330
8 myśliborski 300
9 nowogardzki 330
10 pyrzycki 320
11 stargardzki 320
12 szczeciński 280
13 woliński 220
m. Szczecin 280
XV. Województwo zielonogórskie:
1 głogowski 250
2 gorzowski 280
3 krośnieński 200
4 lubski 200
5 międzyrzecki 300
6 nowosolski 230
7 strzelecki 300
8 słubicki 210
9 sulechowski 300
10 sulęciński 250
11 szprotawski 250
12 świebodziński
- wsie: Toporów, Kosobudz i Kłodnica z gromady

Toporów

200
- pozostałe gromady 280
13 wschowski 230
14 zielonogórski 240
15 żagański 210
16 żarski 210
m. Gorzów Wlkp. 280
m. Zielona Góra 240
XVI. Województwo wrocławskie:
1 bolesławiecki 200
2 bystrzycki 120
3 dzierżoniowski 200
4 górowski 200
5 jaworski 200
6 jeleniogórski 130
7 kamiennogórski 130
8 kłodzki 130
9 legnicki 230
10 lubański 200
11 lubiński 210
12 lwówecki 200
13 milicki 200
14 noworudzki 130
15 oleśnicki 210
16 oławski 210
17 strzeliński 200
18 sycowski 220
19 średzki 220
20 świdnicki 220
21 trzebnicki 210
22 wałbrzyski 130
23 wołowski 200
24 wrocławski 210
25 ząbkowicki 190
26 zgorzelecki 200
27 złotoryjski 200
m. Jelenia Góra 130
m. Legnica 230
m. Świdnica 220
m. Wałbrzych 130
XVII. M. Wrocław 200
XVIII. Województwo opolskie:
1 brzeski 230
2 głubczycki 160
3 grodkowski 230
4 kluczborski 240
5 kozielski 200
6 krapkowicki 180
7 namysłowski 240
8 niemodliński 220
9 nyski 180
10 oleski 240
11 opolski 210
12 prudnicki 180
13 raciborski 200
14 strzelecki 240
m. Brzeg 230
m. Nysa 180
m. Opole 210
m. Racibórz 200
XIX. Województwo katowickie:
1 będziński 80
2 bielski 100
3 cieszyński 80
4 częstochowski 150
5 gliwicki 150
6 kłobucki 130
7 lubliniecki 170
8 myszkowski 100
9 pszczyński 170
10 rybnicki 170
11 tarnogórski 150
12 tyski 170
13 wodzisławski 170
14 zawierciański 100
m. Będzin 80
m. Bielsko-Biała 100
m. Bytom 80
m. Chorzów 80
m. Cieszyn 80
m. Czeladź 80
m. Częstochowa 150
m. Dąbrowa Górnicza 80
m. Gliwice 150
m. Katowice 80
m. Mysłowice 80
m. Ruda Śląska 80
m. Rybnik 170
m. Siemianowice Śląskie 80
m. Sosnowiec 80
m. Świętochłowice 80
m. Tychy 170
m. Zabrze 150
m. Zawiercie 100
XX. Województwo krakowskie:
1 bocheński 80
2 brzeski 70
3 chrzanowski 80
4 dąbrowski 100
5 krakowski 80
6 limanowski 40
7 miechowski
- gromada Sieciechowice 80
- pozostałe gromady 110
8 myślenicki 80
9 nowosądecki 70
10 nowotarski 50
11 olkuski 80
12 oświęcimski 80
13 proszowicki 110
14 suski 40
15 tarnowski 80
16 wadowicki 80
17 żywiecki 40
m. Jaworzno 80
m. Nowy Sącz 70
m. Tarnów 80
m. Zakopane 50
XXI. M. Kraków 80
XXII. Województwo rzeszowskie:
1 brzozowski 100
2 dębicki 110
3 gorlicki 80
4 jarosławski 120
5 jasielski 90
6 kolbuszowski 80
7 krośnieński 90
8 leski 50
9 leżajski 100
10 lubaczowski 120
11 łańcucki 120
12 mielecki 100
13 niżański 110
14 przemyski 110
15 przeworski 100
16 ropczyński 100
17 rzeszowski 100
18 sanocki 90
19 strzyżowski 90
20 tarnobrzeski 110
21 ustrzycki 50
m. Przemyśl 110
m. Rzeszów 100
m. Stalowa Wola 100

ZAŁĄCZNIK Nr 3. 7

WYKAZ WOJEWÓDZTW I POWIATÓW KORZYSTAJĄCYCH Z ULGOWEGO OBCIĄŻENIA OBOWIĄZKOWYMI DOSTAWAMI

1. Powiaty: międzychodzki, trzcianecki i miasto Piła w województwie poznańskim.

2. Powiaty: olecki, gołdapski i ełcki oraz z powiatu grajewskiego gromada Prostki, osiedle Prostki, wsie Marchewki i Kurczątki w gromadzie Grajewo w województwie białostockim.

3. Województwo olsztyńskie z wyjątkiem powiatów: działdowskiego i nowomiejskiego.

4. Powiaty: elbląski, kwidzyński, lęborski, malborski, sztumski, nowodworsko-gdański i miasto Elbląg w województwie gdańskim.

5. Województwo koszalińskie.

6. Województwo szczecińskie.

7. Województwo zielonogórskie.

8. Województwo wrocławskie i miasto Wrocław.

9. Województwo opolskie.

10. Powiat gliwickim, z powiatu lublinieckiego gromady: Ciasna, Gwoździany, Łagiewniki Małe, Myślina, Pludry, Sieraków, Szemrowice i miasto Dobrodzień, z powiatu tarnogórskiego gromady: Miedary, Tworóg i Wojska oraz osiedla: Krupski Młyn, Stolarzowice, Wieszowa i Zbrosławice oraz miasta: Gliwice, Bytom i Zabrze w województwie katowickim.

11. Powiat ustrzycki, z wyjątkiem miasta Ustrzyki Dolne, powiat leski, z wyjątkiem miasta Lesko oraz gromad: Olszanica, Uherce Mineralne, Łukawica, Tarnawa Górna, Hoczew; z powiatu sanockiego tylko gromady: Jaśliska, Bukowsko, Szczawne, Komańcza, Mrzygłód, Poraż, Tyrawa Wołoska, Sieniawa oraz wsie: Balucianka, Deszno, Królik Polski, Królik Wołoski, Posada Górna, Wisłoczek i Woltuszowa z gromady Posada Górna; z powiatu krośnieńskiego tylko gromady: Tylawa, Polany i wieś Chyrowa w gromadzie Iwla oraz przysiółek Nowa Wieś w gromadzie Nadole; z powiatu jasielskiego tylko gromada Krempna; z powiatu gorlickiego tylko gromady: Gładyszów, Uście Gorlickie, Wysowa, Śnietnica i wsie: Bartne, Bodaki, Małastów i Ropica Górna w gromadzie Sękowa; z powiatu przemyskiego tylko gromady: Bircza, Leszczawa Dolna, Nowosiółki Dydyńskie, Żochatyn, Sufczyna i wieś Krzeczkowa w gromadzie Olszany - w województwie rzeszowskim.

1 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1970 r. (Dz.U.70.3.18) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lutego 1970 r.
2 § 11a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1970 r. (Dz.U.70.3.18) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lutego 1970 r.
3 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1970 r. (Dz.U.70.3.18) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lutego 1970 r.
4 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1970 r. (Dz.U.70.3.18) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lutego 1970 r.
5 § 18 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1970 r. (Dz.U.70.3.18) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lutego 1970 r.
6 § 20a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1970 r. (Dz.U.70.3.18) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lutego 1970 r.
7 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 listopada 1968 r. (Dz.U.68.43.314) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 listopada 1968 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024