Zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy pracach nie wymagających kwalifikacji zawodowych w przedsiębiorstwach budowlanych, budowlano-montażowych, przemysłowych, geologicznych, transportowych i innych przedsiębiorstwach usługowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 21 listopada 1959 r.
w sprawie zatrudniania młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy pracach nie wymagających kwalifikacji zawodowych w przedsiębiorstwach budowlanych, budowlano-montażowych, przemysłowych, geologicznych, transportowych i innych przedsiębiorstwach usługowych.

Na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226), w porozumieniu z Ministrem Oświaty oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia obowiązują w przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowanych.
§  2.
Zezwala się na zatrudnianie w przedsiębiorstwach określonych w § 1 młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy pracach nie wymagających kwalifikacji zawodowych, wymienionych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  3.
Prace, o których mowa w § 2, mogą być wykonywane pod warunkiem:
1)
zapewnienia młodocianym starannej opieki i stałego nadzoru ze strony kierownictwa zakładu pracy oraz odpowiednich warunków gwarantujących bezpieczeństwo i higienę pracy,
2)
poddawania młodocianych obowiązującym badaniom lekarskim i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarzy,
3)
przestrzegania norm czasu pracy, dokształcania się i urlopów wypoczynkowych,
4)
przestrzegania zakazu zatrudniania przy pracach objętych wykazem prac wzbronionych młodocianym.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PRAC NIE WYMAGAJĄCYCH KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH, PRZY KTÓRYCH MOGĄ BYĆ ZATRUDNIENI MŁODOCIANI W WIEKU POWYŻEJ 16 LAT

Lp. Rodzaje prac
1. Roboty porządkowe i magazynowe.
Wykonywanie prac porządkowych na placu budowy i w zakładach przemysłowych. Czyszczenie, sortowanie, składanie i konserwowanie składowanych materiałów, wyrobów i narzędzi. Wydawanie i przyjmowanie narzędzi i sprzętu.
2. Roboty ziemne i drogowe.
Ręczne wykonywanie: wykopów wąskoprzestrzennych do głębokości 1,5 m i szerokoprzestrzennych oraz nasypów, plantowanie, zasypywanie wykopów, rowów i dołów (bez usuwania ich obudowy).
Pomoc przy pomiarach: stawianie łat niwelacyjnych i tyczek, palikowanie, mierzenie taśmą itp.
Zalewanie zaprawą cementową spoin i pielęgnowanie świeżo ułożonych nawierzchni. Ręczne zrywanie starych nawierzchni (bruk, płyty, kostka bez zaprawy cementowej). Wypełnianie spoin dylatacyjnych na zimno.
3. Roboty murarskie.
Czyszczenie, moczenie lub polewanie cegły. Ręczne kucie bruzd i otworów w murze.
4. Roboty ciesielskie.
Sortowanie, oczyszczanie i składanie materiałów pochodzących z rozbiórki rusztowań i oszalowań. Wyciąganie i prostowanie gwoździ. Sortowanie i układanie desek do obmiaru. Łupanie i ociosywanie klinów i kołków. Przenoszenie i podawanie narzędzi i sprzętu.
Rozbieranie posadzek wykonanych z deszczułek. Układanie tektury lub papieru pod deszczułki.
5. Roboty zbrojarsko-betoniarskie.
Czyszczenie stali zbrojeniowej w prętach, w kręgach i konstrukcjach z zendry, brudu i lodu szczotkami lub młotkiem w otwartych pomieszczeniach. Konserwacja konstrukcji i wyrobów betonowych i żelbetowych przez polewanie wodą lub osłanianie matami.
Czyszczenie podłoża przed układaniem świeżego betonu.
6. Roboty zduńskie.
Sortowanie kafli i elementów według kształtu i odcieni.
Cięcie drutu na klamry i wiązania podłużne. Przygotowywanie tłucznia z cegły i dachówki. Rozbieranie pieców.
Czyszczenie cegły i kafli pochodzących z rozbiórki. Mycie kafli i płyt licowych. Zacieranie i kredowanie. Konserwacja naradzi i sprzętu.
7. Roboty malarskie.
Mycie i skrobanie ścian. Szpachlowanie stolarki, podłóg, cokołów, listew itp. Konserwacja narzędzi i sprzętu.
8. Roboty szklarskie.
Przenoszenie kitu, szkła i sprzętu pomocniczego. Rozkręcanie i skręcanie ram okiennych. Czyszczenie wrębów ze starego kitu i resztek szkła. Mycie i wycieranie szyb.
9. Roboty regulacyjne i umocnieniowe.
Wiązanie faszyny w wiązki i kiszki przy pomocy witek i drutu palonego. Ciosanie kołków do robót faszynowych, wbijanie palików i wyplatanie płotków.
10. Czynności gońca.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.2.16

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy pracach nie wymagających kwalifikacji zawodowych w przedsiębiorstwach budowlanych, budowlano-montażowych, przemysłowych, geologicznych, transportowych i innych przedsiębiorstwach usługowych.
Data aktu: 21/11/1959
Data ogłoszenia: 13/01/1960
Data wejścia w życie: 13/01/1960