Zasady i tryb likwidacji zakładów ubezpieczeń, które utraciły prawo do wykonywania działalności ubezpieczeniowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 czerwca 1959 r.
w sprawie zasad i trybu likwidacji zakładów ubezpieczeń, które utraciły prawo do wykonywania działalności ubezpieczeniowej.

Na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 72, poz. 357) zarządza się, co następuje:
§  1.
Krajowe i zagraniczne zakłady ubezpieczeń, zwane dalej "zakładami", które w myśl dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o uregulowaniu ubezpieczeń rzeczowych i osobowych (Dz. U. Nr 5, poz. 23) utraciły prawo do wykonywania działalności ubezpieczeniowej, a dotychczas nie zostały zlikwidowane, podlegają likwidacji według zasad i w trybie niniejszego rozporządzenia.
§  2.
1.
Likwidację zakładów przeprowadza Państwowy Zakład Ubezpieczeń, zwany dalej "likwidatorem".
2.
Likwidator dopełni wymaganych wpisów w rejestrze handlowym.
3.
Czynności likwidacyjne, dokonane na podstawie obowiązujących dotychczas przepisów prawnych, pozostają w mocy.
§  3.
1. 1
Wierzyciele zakładów z tytułu umów ubezpieczenia powinni, jeżeli w toku dotychczasowych czynności tego nie dokonali, zgłosić likwidatorowi pisemnie swoje roszczenia najpóźniej na 6 miesięcy przed terminem zakończenia wypłat, podanym przez likwidatora do publicznej wiadomości zgodnie z § 10.
2.
Wierzytelności z umów ubezpieczenia na życie oraz z ubezpieczeń rzeczowych, które nie zostały zgłoszone przez wierzycieli, przechodzą na rzecz Państwa; likwidator obejmie je listą wierzytelności.
§  4.
1.
Nie uregulowane do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia należności z tytułu umów ubezpieczenia na życie ważnych w dniu 31 sierpnia 1939 r. oraz należności z tytułu umów ubezpieczenia na życie płatne przed dniem 1 września 1939 r. będą ustalone w następujący sposób:
1) 2
po osobach zmarłych przed dniem 10 maja 1945 r. oraz po osobach zaginionych w związku z wojną, a uznanych sądownie za zmarłe - w wysokości sum ubezpieczenia;
2)
po osobach zmarłych po dniu 9 maja 1945 r. lub na rzecz osób żyjących w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia - w takiej części sumy ubezpieczenia, jaka wynika ze stosunku okresu, za który opłacone były składki, do okresu opłaty składek ustalonego w umowie ubezpieczenia.
2.
Przy ubezpieczeniach pośmiertnych, prowadzonych w ramach umów ubezpieczenia na życie z dożywotnim okresem opłaty składek (ust. 1 pkt 2), za umowny okres opłaty składek przyjmuje się różnicę pomiędzy wiekiem 75 lat a wiekiem w chwili rozpoczęcia ubezpieczenia.
§  5.
1.
O odmowie przyjęcia zgłoszonej wierzytelności w części lub w całości likwidator zawiadomi wierzyciela pisemnie za poświadczeniem odbioru wraz z podaniem powodów odmowy.
2.
Wierzyciele, których roszczenia nie zostały przyjęte w części lub w całości, mogą wnieść za pośrednictwem likwidatora odwołanie do Ministra Finansów w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia pisma likwidatora.
§  6.
1.
Zobowiązania likwidowanych zakładów będą zaspokojone w następującej kolejności:
1)
koszty postępowania likwidacyjnego,
2) 3
należności z tytułu roszczeń ze stosunku pracy pracowników zatrudnionych w likwidowanych zakładach oraz należności z umów ubezpieczenia zgłoszone przez ubezpieczających lub przez osoby imiennie uposażone w umowach ubezpieczenia, a w ich braku - przez ich spadkobierców, jak również należności zgłoszone przez posiadaczy polis na okaziciela, przy czym likwidator może żądać, aby posiadacz polisy na okaziciela udowodnił zgodne z prawem wejście w posiadanie tej polisy,
3)
należności z umów ubezpieczenia, które przeszły na rzecz Państwa na podstawie § 3 ust. 2,
4)
podatki i opłaty publicznoprawne wraz ze wszystkimi dodatkami i kosztami,
5)
inne należności.
2.
Z majątku pozostałego po pokryciu zobowiązań wymienionych w ust. 1 zaspokojone zostaną zgłoszone roszczenia udziałowców i akcjonariuszy.
§  7.
1.
Jeżeli suma przeznaczona do podziału nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich zobowiązań, należności umieszczone w dalszej kolejności (§ 6) będą uiszczone dopiero po zupełnym zaspokojeniu należności poprzedniej kategorii, a gdy majątek nie wystarcza na pokrycie wszystkich należności danej kategorii, należności te będą zaspokojone stosunkowo do wysokości każdej z nich.
2.
Jeżeli w toku postępowania likwidacyjnego okaże się, że majątek likwidowanego zakładu wystarcza tylko na pokrycie całości lub części kosztów likwidacji, Minister Finansów na wniosek likwidatora uznaje zakład za zlikwidowany bez dalszego przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.
§  8. 4
1.
Ruchomości i nieruchomości likwidowanych zakładów będą sprzedawane w drodze publicznej licytacji. Podstawą do przeprowadzenia licytacji jest wniosek likwidatora.
2.
Licytację ruchomości przeprowadza organ finansowy prezydium właściwej rady narodowej, stosując odpowiednio przepisy o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.
3.
Licytację nieruchomości przeprowadza komornik sądu powiatowego właściwego według miejsca położenia tej nieruchomości, stosując odpowiednio przepisy kodeksu postępowania cywilnego.
4.
Jeżeli z braku licytantów licytacja nie dojdzie do skutku, likwidator może sprzedać ruchomości i nieruchomości likwidowanego zakładu z wolnej ręki za cenę nie niższą od sumy oszacowania podanej w warunkach licytacyjnych.
5.
Jeżeli sprzedaż w drodze licytacji lub z wolnej ręki nie dojdzie do skutku, Minister Finansów może upoważnić likwidatora do sprzedaży ruchomości i nieruchomości likwidowanego zakładu poniżej ceny, o której mowa w ust. 4, na warunkach przez siebie ustalonych.
§  9.
1.
Wierzytelności likwidowanych zakładów, których terminy płatności już nastąpiły, są płatne w ciągu jednego miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi wezwania do zapłaty długu.
2.
Jeżeli majątek likwidowanych zakładów nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich zobowiązań (§ 6), odpowiedzialność zaś za zaspokojenie tych zobowiązań ciąży na osobach fizycznych, prawnych lub instytucjach z tytułu gwarancji lub udziałów, likwidator wezwie odpowiedzialne osoby lub instytucje do uzupełnienia w ciągu trzech miesięcy funduszów potrzebnych do pełnego pokrycia zobowiązań.
3.
Jeżeli odpowiedzialność za zobowiązania likwidowanego zakładu ciąży w myśl ust. 2 na osobach lub instytucjach, posiadających siedzibę za granicą, likwidator wezwie te osoby lub instytucje do dokonania w ciągu sześciu miesięcy wpłaty brakujących funduszów na pełne pokrycie zobowiązań.
§  10. 5
1.
Likwidator ogłosi o miejscu i terminie rozpoczęcia i zakończenia wypłat oraz o ostatecznym terminie zgłaszania roszczeń z tytułu umów ubezpieczenia przez zamieszczenie ogłoszenia w poczytnym piśmie codziennym oraz w biurach Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
2.
Ogłoszenie o miejscu i terminie zakończenia wypłat oraz o ostatecznym terminie zgłaszania roszczeń powinno nastąpić nie później niż na 12 miesięcy przed ustalonym terminem zakończenia wypłat.
§  11.
Należności przypadające do wypłaty, lecz nie odebrane w terminie, złożone zostaną do depozytu sądowego.
§  12.
1.
Po zakończeniu likwidacji likwidator sporządzi sprawozdanie likwidacyjne, które po zatwierdzeniu przez Ministra Finansów złoży sądowi rejestrowemu z wnioskiem o wykreślenie zlikwidowanego zakładu z rejestru handlowego.
2.
Jeżeli likwidowany zakład nie podlega obowiązkowi wpisu do rejestru handlowego, Minister Finansów uzna go na podstawie zatwierdzonego sprawozdania likwidacyjnego za zlikwidowany. O uznaniu zakładu za zlikwidowany likwidator ogłosi w sposób określony w § 10.
3.
Wykonanie wszelkich czynności w sprawach, które dotyczyć będą zakładu uznanego za zlikwidowany, powierza się Państwowemu Zakładowi Ubezpieczeń.
§  13.
Do akt i dokumentów likwidowanych zakładów stosuje się przepisy w sprawie przechowywania i kwalifikowania do zniszczenia akt, ksiąg i innych dokumentów likwidowanych przedsiębiorstw bankowych i instytucji kredytu długoterminowego.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.148) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 stycznia 1960 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 marca 1963 r. (Dz.U.63.10.59) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1961 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 października 1967 r. (Dz.U.67.42.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1964 r.

2 § 4 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 marca 1963 r. (Dz.U.63.10.59) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 1959 r.
3 § 6 ust. 1 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 4 marca 1963 r. (Dz.U.63.10.59) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 1959 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 października 1967 r. (Dz.U.67.42.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1967 r.

4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 4 marca 1963 r. (Dz.U.63.10.59) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 1963 r.
5 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 października 1967 r. (Dz.U.67.42.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1967 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.40.253

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb likwidacji zakładów ubezpieczeń, które utraciły prawo do wykonywania działalności ubezpieczeniowej.
Data aktu: 29/06/1959
Data ogłoszenia: 21/07/1959
Data wejścia w życie: 21/07/1959