Wykonywanie kar aresztu orzeczonych przez kolegia przy prezydiach rad narodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 września 1958 r.
w sprawie wykonywania kar aresztu orzeczonych przez kolegia przy prezydiach rad narodowych.

Na podstawie art. 42 ust. 3 w związku z art. 531 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. z 1951 r. Nr 66, poz. 454 i z 1958 r. Nr 34, poz. 152) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wykonaniu podlegają prawomocne orzeczenia kolegiów:
1)
skazujące na zasadniczą karę aresztu albo
2)
określające wymiar aresztu zastępczego w razie nieściągalności grzywny.
§  2.
Wykonanie zasadniczej albo zastępczej kary aresztu zarządzają wydziały spraw wewnętrznych prezydiów powiatowych (miast stanowiących powiaty miejskie) i dzielnicowych rad narodowych - nazywane dalej "wydziałami spraw wewnętrznych", właściwe według miejsca zamieszkania ukaranego.
§  3.
Karę aresztu wykonuje się przez osadzenie osoby ukaranej w zakładzie karnym. Do odbywającego karę stosuje się przepisy regulaminu więziennego.
§  4.
1.
Zarządzając wykonanie kary aresztu wydział spraw wewnętrznych wzywa ukaranego, aby w oznaczonym dniu stawił się do wskazanego w wezwaniu zakładu karnego. Wezwanie wysyła się za zwrotnym poświadczeniem odbioru (załącznik nr 1).
2.
Po otrzymaniu zwrotnego poświadczenia odbioru wydział spraw wewnętrznych przesyła do zakładu karnego:
1)
odpis orzeczenia kolegium o ukaraniu aresztem ze wskazaniem daty jego prawomocności albo odpis orzeczenia, w którym określono wymiar aresztu zastępczego zamiast nieściągalnej grzywny,
2)
nakaz przyjęcia ukaranego do zakładu karnego (załącznik nr 2).
§  5.
1.
W razie niestawienia się ukaranego w zakładzie karnym w ciągu 5 dni po wyznaczonym terminie zakład karny powiadamia o tym komendę powiatową (miejską lub dzielnicową) Milicji Obywatelskiej, właściwą według miejsca zamieszkania ukaranego (załącznik nr 3). Jednocześnie zakład karny przesyła odpis pisma skierowanego do Milicji Obywatelskiej wydziałowi spraw wewnętrznych, który zarządził wykonanie kary.
2.
Organ Milicji Obywatelskiej niezwłocznie po otrzymaniu z zakładu karnego powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje przymusowego doprowadzenia ukaranego.
§  6.
Zakład karny zawiadamia niezwłocznie wydział spraw wewnętrznych, który zarządził wykonanie kary, o wszelkich okolicznościach mających istotne znaczenie dla właściwego przebiegu wykonania kary, a w szczególności o:

- przyjęciu ukaranego do zakładu karnego,

- obliczeniu czasu trwania kary,

- zwolnieniu ukaranego po odbyciu kary,

- zwolnieniu wskutek udzielenia ukaranemu przerwy w odbywaniu kary i ponownym osadzeniu go w zakładzie karnym,

- śmierci, wypadku choroby umysłowej lub ciężkiej choroby fizycznej lub też ucieczki odbywającego karę,

- każdym przeniesieniu ukaranego do innego zakładu karnego.

§  7.
W przypadku nieprawidłowego obliczenia czasu trwania kary aresztu wydział spraw wewnętrznych niezwłocznie zawiadamia o tym właściwy zakład karny, podając prawidłowe obliczenie.
§  8.
1.
W razie uiszczenia przez ukaranego całości lub części grzywny w czasie odbywania kary aresztu zastępczego wydział spraw wewnętrznych, który zarządził wykonanie kary, zwraca się do właściwego zakładu karnego o niezwłoczne zwolnienie ukaranego lub zawiadamia zakład karny o dokonaniu stosunkowego zmniejszenia wymiaru kary.
2.
Jeżeli w czasie doprowadzenia ukaranego przez organy Milicji Obywatelskiej w celu odbycia aresztu zastępczego ustalono, że uiścił on całość grzywny, wydział spraw wewnętrznych natychmiast zarządzi odstąpienie od przymusowego doprowadzenia.
§  9.
1.
Wykonanie kary aresztu może być na prośbę ukaranego odroczone lub przerwane na okres do 1 roku, jeżeli natychmiastowe jej wykonanie lub pobyt w areszcie pociągnęłoby dla ukaranego lub jego rodziny skutki zbyt ciężkie albo jeżeli stan zdrowia ukaranego lub inne wyjątkowo ważne powody za tym przemawiają.
2.
W wypadku choroby umysłowej lub ciężkiej choroby fizycznej ukaranego wykonanie kary aresztu odracza się lub przerywa do czasu wyzdrowienia.

Za ciężką chorobę uznać należy również taki stan cielesny ukaranego, przy którym umieszczenie go w zakładzie karnym może bezpośrednio zagrażać jego życiu albo nie dałoby się pogodzić z istniejącymi w zakładzie karnym urządzeniami.

3.
Odracza się również wykonanie kary aresztu kobietom w okresie ciąży i w ciągu 6 miesięcy po rozwiązaniu, jeśli dziecko pozostaje przy życiu.
4.
Przy udzielaniu przerwy w odbywaniu kary aresztu należy również brać pod uwagę, czy ukarany posiada stałe miejsce zamieszkania w kraju oraz określone źródło utrzymania.
5.
Przerwę można w każdej chwili odwołać.
§  10.
1.
Odroczenia i przerwy wykonania kary aresztu udziela kierownik wydziału spraw wewnętrznych, który zarządził wykonanie kary.
2.
Decyzję o przerwie wykonania kary aresztu przesyła się natychmiast właściwemu zakładowi karnemu.
§  11.
W razie niestawienia się ukaranego w ciągu 5 dni po upływie okresu przerwy w odbywaniu kary zakład karny zwraca się do Milicji Obywatelskiej o przymusowe doprowadzenie ukaranego do zakładu karnego, przesyłając jednocześnie odpis powiadomienia wydziałowi, który zarządził wykonanie kary.
§  12.
Nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się orzeczenia albo od przerwania kary upłynęło lat 3. Przedawnienie kary nie biegnie w okresie jej odroczenia.
§  13.
Wykazy zakładów karnych, w których będzie wykonywana kara aresztu w stosunku do osób ukaranych z poszczególnych powiatów (miast stanowiących powiaty miejskie) i dzielnic, ustalają naczelnicy centralnych więzień w porozumieniu z kierownikami urzędów spraw wewnętrznych prezydiów wojewódzkich rad narodowych, prezesami sądów wojewódzkich, prokuratorami wojewódzkimi i komendantami wojewódzkimi Milicji Obywatelskiej.
§  14.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz Ministrowi Sprawiedliwości.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr 1.

ZAŁĄCZNIK Nr 2.

ZAŁĄCZNIK Nr 3.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024