Zasady i tryb opodatkowania podatkiem wyrównawczym przychodów przekazywanych na konta bankowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 marca 1958 r.
w sprawie zasad i trybu opodatkowania podatkiem wyrównawczym przychodów przekazywanych na konta bankowe.

Na podstawie art. 3 ust. 4 i art. 11 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o podatku wyrównawczym (Dz. U. Nr 62, poz. 336) oraz na podstawie art. 6 ust. 1 i art. 18 ust. 1 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 25) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby podlegające podatkowi wyrównawczemu, które osiągają przychody z tytułu twórczości lub działalności naukowej, oświatowej, artystycznej, literackiej, publicystycznej i plastycznej, określone w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. z 1949 r. Nr 7, poz. 41 i z 1956 r. Nr 44, poz. 201), i które wyrażą chęć gromadzenia tych przychodów na rachunku bankowym, mogą w tym celu otworzyć rachunek bieżący w I Oddziale Miejskim Powszechnej Kasy Oszczędności w Warszawie. Wpłat na ten rachunek mogą dokonywać wyłącznie osoby (płatnicy podatku od wynagrodzeń), od których należą się posiadaczowi rachunku wymienione wynagrodzenia.
2.
Otwarcie rachunku bieżącego następuje na wniosek podatnika zgłoszony w I Oddziale Miejskim Powszechnej Kasy Oszczędności w Warszawie lub za pośrednictwem Oddziału Powszechnej Kasy Oszczędności położonego najbliżej miejsca zamieszkania.
§  2.
1.
Posiadacz rachunku bieżącego powinien zawiadomić płatnika, od którego należne przychody zamierza gromadzić na rachunku bankowym, o posiadaniu rachunku bieżącego w I Oddziale Miejskim Powszechnej Kasy Oszczędności w Warszawie z podaniem numeru tego rachunku.
2.
Płatnik, od którego należą się posiadaczowi rachunku bieżącego wynagrodzenia określone w § 1, od chwili otrzymania zawiadomienia o posiadaniu przez podatnika rachunku bieżącego obowiązany jest dokonywać wypłat wynagrodzeń w następujący sposób:
1)
wynagrodzenie w części stanowiącej podstawę obliczenia podatku od wynagrodzeń, po potrąceniu należnego podatku od wynagrodzeń, płatnik obowiązany jest przekazać na rachunek bieżący podatnika w Powszechnej Kasie Oszczędności;
2)
część wynagrodzenia wolną od podatku od wynagrodzeń, jako stanowiącą koszty uzyskania wynagrodzenia, płatnik wypłaca bezpośrednio podatnikowi.
§  3.
1.
Właściwym rzeczowo i miejscowo w postępowaniu wymiarowym w sprawach podatku wyrównawczego podatników tego podatku, którzy osiągają wyłącznie przychody określone w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń, jest Oddział Finansowy Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa-Śródmieście.
2.
Dla podatników, którzy oprócz przychodów określonych w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń osiągali inne dochody lub przychody, właściwe są rzeczowo i miejscowo wydziały (oddziały) finansowe prezydiów powiatowych (miast stanowiących powiaty) rad narodowych według miejsca zamieszkania podatników.
§  4.
1.
Podatnicy podlegający podatkowi wyrównawczemu i osiągający wyłącznie przychody określone w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń, jeżeli otrzymują bezpośrednio od płatników przychody, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, obowiązani są złożyć organowi finansowemu wymienionemu w § 3 zeznanie o wysokości przychodów podlegających podatkowi wyrównawczemu i wpłacić podatek w wysokości wynikającej z zeznania w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku podatkowym. Obowiązek ten nie ciąży na tych podatnikach, jeżeli otrzymują oni te przychody wyłącznie w drodze wpłat przez płatnika na rachunek bankowy.
2.
W zakresie nie unormowanym niniejszym rozporządzeniem mają zastosowanie przepisy o postępowaniu podatkowym.
§  5.
Osoby, które zgodnie z niniejszym rozporządzeniem wyrażą chęć gromadzenia przychodów na rachunku bankowym i otworzą w tym celu rachunek w I Oddziale Miejskim Powszechnej Kasy Oszczędności w Warszawie, mogą w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia wpłacić bezpośrednio na ten rachunek osiągnięte w czasie od dnia 1 września 1957 r. przychody, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1. Jeżeli wpłata obejmuje również przychody osiągnięte po dniu 1 stycznia 1958 r., wpłata dotycząca przychodów roku 1957 powinna być wyodrębniona. Wpłacona na rachunek kwota przychodów osiągniętych w 1957 r. stanowić będzie sumę końcową wkładów na koniec roku podatkowego 1957 i sumę początkową wkładów na początek roku podatkowego 1958 w rozumieniu przepisów art. 3 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o podatku wyrównawczym.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024