Zasady i tryb powoływania sekretarza gromadzkiego oraz jego obowiązki i prawa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lutego 1958 r.
w sprawie obowiązków i praw sekretarza gromadzkiego. 1

Na podstawie art. 59 ust. 5 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) zarządza się, co następuje:
§  1. 2
(uchylony).
§  2.
1.
Na stanowisko sekretarza gromadzkiego mogą być powołane osoby, które:
1)
posiadają średnie wykształcenie i odbyły dwuletnią pracę w organach administracji państwowej lub
2)
posiadają wykształcenie w zakresie szkoły podstawowej, odbyły co najmniej trzyletnią pracę w organach administracji państwowej i złożyły egzamin z zakresu wymagań fachowych i umiejętności praktycznych, albo
3)
w ciągu trzech lat pełniły funkcję stale urzędujących członków prezydiów powiatowych, miejskich i gromadzkich rad narodowych oraz rad narodowych osiedli.
2.
Prezes Rady Ministrów może określić kursy, których ukończenie zwalnia od obowiązku złożenia egzaminu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
3.
Egzamin z zakresu wymagań fachowych i umiejętności praktycznych składa się przed komisją kwalifikacyjną, powołaną przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Prezes Rady Ministrów określi skład komisji kwalifikacyjnej oraz program i sposób przeprowadzenia egzaminu.
§  3.
1.
Do obowiązków sekretarza gromadzkiego należy:
1)
opracowywanie projektu budżetu i planu gospodarczego przy współudziale komisji gromadzkiej rady narodowej,
2)
opracowywanie projektów uchwał gromadzkiej rady narodowej i jej prezydium oraz przygotowywanie spraw do decyzji przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej,
3)
przygotowywanie narad z sołtysami,
4)
podejmowanie czynności wykonawczych z zakresu zarządu mieniem gromadzkim,
5)
prowadzenie spraw w zakresie ewidencji i ruchu ludności oraz akt stanu cywilnego,
6)
rachunkowość gromadzkiej rady narodowej,
7)
sprawy wymiaru i poboru podatków i opłat w zakresie ustalonym obowiązującymi przepisami,
8)
sprawy wymiaru obowiązkowych dostaw,
9)
dokonywanie czynności notarialnych w ramach uprawnień prezydium gromadzkiej rady narodowej,
10)
podejmowanie czynności wykonawczych w zakresie uprawnień prezydium gromadzkiej rady narodowej w stosunku do podległych przedsiębiorstw, zakładów i instytucji,
11)
inne sprawy, zlecone przez prezydium i przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej.
2.
Sekretarz gromadzki bierze udział w sesjach gromadzkiej rady narodowej, posiedzeniach jej komisji i prezydium z głosem doradczym.
3.
Sekretarz gromadzki wykonuje swoje obowiązki przy pomocy podległego mu biura.
4.
W skład biura wchodzą: referent administracyjny, rachmistrz, a nadto w miarę potrzeby inni pracownicy oraz praktykanci w ilości nie przekraczającej dwóch. W przypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi można zaniechać tworzenia niektórych stanowisk spośród wymienionych w zdaniu poprzedzającym. Podział pracy pomiędzy pracowników biura ustala sekretarz gromadzki.
§  4.
1.
Stawki uposażenia sekretarzy gromadzkich regulują odrębne przepisy.
2.
W miarę możności gromadzka rada narodowa może przydzielić w bezpłatne użytkowanie sekretarzowi gromadzkiemu nie posiadającemu nieruchomości rolnej ani działki budowlanej działkę ziemi ornej o obszarze do 1 ha.
3.
Gromadzka rada narodowa zapewni w miarę potrzeby sekretarzowi gromadzkiemu mieszkanie odpowiadające normom zaludnienia.
§  5.
W okresie dwu lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia mogą być zatrudnione na zasadzie umowy o pracę na stanowisku sekretarza gromadzkiego osoby nie odpowiadające warunkom wyszczególnionym w § 2, o ile zobowiążą się do złożenia przed komisją kwalifikacyjną egzaminu w terminie określonym przez przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej, nie dłuższym jednak niż do dnia 2 lutego 1960 r.
§  6. 3
(uchylony).
§  7.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do sekretarzy miejskich i sekretarzy osiedli w tych prezydiach miejskich rad narodowych i rad narodowych osiedli, do których zastosowano przepis art. 59 ust. 6 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16).
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 2 lutego 1958 r.
1 Tytuł zmieniony przez § 16 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 lipca 1963 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych prezydiów rad narodowych oraz na niektórych stanowiskach w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz.U.63.35.203) z dniem 17 sierpnia 1963 r.
2 § 1 uchylony przez § 16 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 lipca 1963 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych prezydiów rad narodowych oraz na niektórych stanowiskach w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz.U.63.35.203) z dniem 17 sierpnia 1963 r.
3 § 6 uchylony przez § 19 rozporządzenia z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych w radach narodowych oraz w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz.U.70.7.58) z dniem 7 kwietnia 1970 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024