Wykonanie ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Górnictwa Węglowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1957 r.
w sprawie wykonania ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Górnictwa Węglowego.

Na podstawie art. 3 i 5 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o funduszu zakładowym na rok 1957 (Dz. U. Nr 53 poz. 240), zwanej w dalszym ciągu "ustawą", w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i Zarządem Głównym Związku Zawodowego Górników zarządza się co następuje:
§  1.
1.
Na fundusz zakładowy przeznacza się część wygospodarowanego zysku. Jeżeli przedsiębiorstwo nie osiąga zysku lub gdy suma funduszu zakładowego jest wyższa od sumy osiągniętego zysku, na fundusz zakładowy przeznacza się odpowiednią sumę środków obrotowych przedsiębiorstwa.
2.
Na fundusz zakładowy przeznaczy się ponadto całkowity zysk z produkcji ubocznej z wyjątkiem przypadków, w których obowiązujące przepisy przewidują przeznaczenie tego zysku na inne cele.
§  2.
1.
Fundusz zakładowy w kopalniach węgla kamiennego i brunatnego tworzy się:
1)
przy wykonaniu planu wydobycia - w wysokości 1,5% planowanego funduszu płac,
2) 1
przy osiągnięciu ponadplanowego zysku bądź przy zmniejszeniu planowanej straty - w wysokości 50% ponadplanowego zysku lub 50% sumy, o którą zmniejszono planowaną stratę,
3)
przy przekroczeniu planu wydajności ogólnej - za każdy procent przekroczenia planu w wysokości 1% planowanego funduszu płac.
2.
Tworzenie funduszu zakładowego w kopalniach węgla, które nie wykonały planu wydobycia, wymaga zgody Ministra Górnictwa Węglowego nawet w razie osiągnięcia wyników określonych w ust. 1 pkt 2 i 3.
§  3.
1.
W pozostałych przedsiębiorstwach przemysłowych resortu górnictwa węglowego fundusz zakładowy tworzy się w przypadku:
1)
osiągnięcia planowanego zysku lub nieprzekroczenia planowanej straty,
2)
wykonania planu produkcji towarowej w cenach zbytu,
3)
spełnienia innych warunków, ustalonych zarządzeniem Ministra Górnictwa Węglowego.
2.
O ile przedsiębiorstwo spełni warunki wymienione w ust. 1, dokonuje odpisów na fundusz, zakładowy w wysokości:
1)
1,5% planowanego funduszu płac,
2)
50% ponadplanowego zysku lub sumy, o którą zmniejszono planowaną stratę.
§  4.
Minister Górnictwa Węglowego może w uzasadnionych przypadkach zezwolić na dokonanie odpisów na fundusz zakładowy w wysokości nie przekraczającej 0,2% planowanego funduszu płac pomimo nieuzyskania przez przedsiębiorstwo warunków, o których mowa w § 2 lub § 3.
§  5.
Przez planowany fundusz płac, plan wydobycia, plan wydajności, planowany zysk i planowaną stratę należy i rozumieć fundusz płac, plan wydobycia i plan wydajności, zysk lub stratę, określone we wskaźnikach do planu zatwierdzonych przez jednostkę nadrzędną.
§  6.
1.
Odpisu na fundusz zakładowy dokonuje się raz na rok, chyba że zakładowa umowa zbiorowa przewiduje dokonywanie kwartalnych lub półrocznych odpisów zaliczkowych. Wysokość kwartalnych lub półrocznych odpisów zaliczkowych nie może jednak przekraczać 25% sumy funduszu zakładowego przypadającego za dany okres sprawozdawczy.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeśli odpisy na fundusz zakładowy dokonywane są zgodnie z przepisami § 4 niniejszego rozporządzenia. W tych przypadkach odpisy mogą być dokonywane kwartalnie w pełnej wysokości, o ile tryb ten przewiduje zakładowa umowa zbiorowa.
3.
Sumę funduszu zakładowego przypadającą na dany rok sprawozdawczy ustala się na podstawie danych wynikających z przyjętego przez jednostkę nadrzędną rocznego sprawozdania finansowego.
4.
Dla obliczenia odpisu wyrównawczego na koniec roku z sumy funduszu zakładowego ustalonej za dany rok potrąca się sumę odpisów zaliczkowych.
5.
Jeżeli dodatki dokonane w ciągu roku z zaliczkowych odpisów przekroczą sumę funduszu zakładowego ustaloną za dany rok sprawozdawczy, wówczas różnica pomiędzy kwotami wydatkowanymi a sumą funduszu zakładowego przypadającą za dany rok obciąża fundusz zakładowy roku następnego.
6.
Do czasu całkowitego wyrównania różnicy, o której mowa w ust. 5, nie wolno wydatkować żadnych kwot z funduszu zakładowego w roku następnym.
§  7.
1.
W celu ustalenia prawidłowej podstawy do obliczenia odpisów na fundusz zakładowy taktyczny zysk lub stratę koryguje się o sumy wynikające z wprowadzonych, lecz nie uwzględnionych w planie urzędowych zmian w zakresie cen, stawek płac, składek na ubezpieczenia społeczne, podatków, oprocentowania kredytów bankowych, taryf kolejowych, opłat za usługi komunalne, norm amortyzacji itp.
2.
W celu ustalenia, czy spełnione zostały warunki do utworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach planowo-deficytowych, należy przeprowadzić korektę planowanej straty w takim stosunku procentowym, w jakim nastąpiło przekroczenie planu wydobycia węgla.
3.
Przy ustalaniu wyniku bilansowego jako podstawy do obliczenia odpisów na fundusz zakładowy wyłącza się kwoty nie wykorzystanych planowanych nakładów na działalność pozazakładową.
§  8.
1.
Podstawę do dokonywania wydatków ze środków funduszu zakładowego stanowi preliminarz zatwierdzony przez załogę przedsiębiorstwa lub jej przedstawicieli, przy czyn wydatki na nagrody i świadczenia dla pracowników oraz na inne cele określone w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy nie mogą przekroczyć 8,5% o funduszu płac przedsiębiorstwa.
2.
Środkami funduszu zakładowego dysponuje dyrektor przedsiębiorstwa w oparciu o zatwierdzony preliminarz.
3.
Z wykonania preliminarza dyrektor przedsiębiorstwa składa załodze okresowe sprawozdania, a nazwiska osób nagrodzonych ze środków funduszu zakładowego powinny być każdorazowo podane do wiadomości załogi.
4.
Z części funduszu zakładowego, przeznaczonej na cele określone w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy, można w preliminarza wydzielić 10 - 20% do dyspozycji dyrektora przedsiębiorstwa na nagrody doraźne. Z rozdziału tych kwot dyrektor przedsiębiorstwa składa sprawozdania okresowe według zasad określonych w ust. 3.
5.
Ze środków funduszu zakładowego przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy) może być wydzielony fundusz na pożyczki dla członków załogi, przeznaczone na budownictwo indywidualne i remonty mieszkań.
§  9.
Zatwierdzenia odpisów na fundusz zakładowy dokonuje każdorazowo jednostka nadrzędna.
§  10.
Wykorzystanie środków funduszu zakładowego na cele inwestycyjne następuje w trybie przewidzianym dla inwestycji pozalimitowych.
§  11.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do tych zakładów (oddziałów) prowadzonych według zasad wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, dla których wprowadzono obowiązek sporządzania samodzielnych bilansów.
§  12.
W przedsiębiorstwach objętych przepisami niniejszego rozporządzenia tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawie finansowania wydatków na współzawodnictwo, nagrody indywidualne, wynagrodzenia za prace zlecone i udział w komisjach oraz popieranie ruchu racjonalizatorskiego dotyczące współzawodnictwa w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.
1 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez pkt 1 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.57.15.82).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024