Wykaz chorób zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 maja 1956 r.
w sprawie wykazu chorób zawodowych.

Na podstawie art. 37 ust. 2 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 30, poz. 116 i Nr 54, poz. 268), zwanego w dalszym ciągu "dekretem", zarządza się, co następuje:
§  1.
Za choroby zawodowe uprawniające do świadczeń określonych w dekrecie w razie inwalidztwa lub śmierci spowodowanych tymi chorobami uważa się choroby określone w załączonym wykazie, jeżeli powstały w związku z zatrudnieniem przy pracach narażających na powstanie określonego schorzenia.
§  2.
Pracownik niezdolny do pracy wskutek choroby zawodowej, objętej wykazem (§ 1), jest uprawniony do świadczeń, jeżeli przy pracach narażających na powstanie lub nawrót choroby zawodowej, wymienionej w pozycjach 1 - 7, 9 - 11, 13, 14, 18 i 24 lit. g) wykazu, był zatrudniony po dniu 1 stycznia 1947 r., przy pracach zaś narażających na powstanie lub nawrót choroby zawodowej wymienionej w pozostałych pozycjach - po dniu 1 lipca 1954 r.
§  3.
1.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1954 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych (Dz. U. Nr 35, poz. 146).
2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1954 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ NR 1a CHORÓB ZAWODOWYCH UPRAWNIAJĄCYCH DO UBIEGANIA SIĘ O RENTĘ W RAZIE INWALIDZTWA LUB ŚMIERCI Z POWODU CHOROBY ZAWODOWEJ

Lp. Choroba zawodowa Zakłady pracy (stanowiska pracy), w których zatrudnienie naraża na chorobę zawodową
1 Zatrucia wywołane ołowiem i jego związkami lub stopami
2 Zatrucia wywołane fosforem i jego związkami Zakłady pracy, w których zatrudnieni są narażeni na działanie substancji trujących wymienionych pod lp. 1-8 (dotyczy chorób wymienionych pod lp. 1-8).
3 Zatrucia wywołane rtęcią i jej związkami
4 Zatrucia wywołane arsenem i jego związkami
5 Zatrucia wywołane dwusiarczkiem węgla
6 Zatrucia wywołane benzenem, jego homologami i ich pochodnymi
7 Zatrucia wywołane chloropochodnymi węglowodanów szeregu tłuszczowego
8 Inne zatrucia truciznami przemysłowymi
9 Zachorowania spowodowane promieniami Roentgena, radem i innymi substancjami jonizującymi (promieniotwórczymi) Zakłady pracy, w których zatrudnieni są narażeni na działanie czynników wymienionych pod lp. 9.
10 Schorzenia mięśni, kości i stawów spowodowane używaniem narzędzi udarowych Zakłady pracy, w których stosuje się narzędzia udarowe.
11 Krzemica i krzemogruźlica Górnictwo i kopalnictwo, przemysł mineralny, metalowy i maszynowy łącznie z hutnictwem, zakłady obróbki kamienia, wszystkie zakłady przy szlifowaniu i piaskowaniu.
12 Azbescica Pracownicy narażeni na wdychanie pyłu azbestowego.
13 Glistnica u górników Górnictwo.
14 Choroba kesonowa Zakłady pracy stosujące prace kesonowe i nurkowe.
15 Zawodowe upośledzenie słuchu Pracownicy narażeni na hałas: kotlarze, stoczniowcy, obsługa oddziału hamowni silników samolotowych, nitowacze, kowale, obsługa gwoździarek, tkacze, obsługa młynów kulowych.
16 Oczopląs Górnicy.
17 Zawodowe choroby oczu:
a) zaćma szara Hutnicy i odlewnicy.
b) zapalenie siatkówki Spawacze, odlewnicy, obsługa pieców metalurgicznych i pieców w przemyśle ceramicznym.
18 Nowotwory wywołane czynnikami rakotwórczymi Pracownicy stykający się ze smołą, asfaltem, pakiem, sadzą, parafiną, olejem kreozotowym oraz przy impregnacji drewna, wyrobie materiałów impregnacyjnych, przy produkcji aniliny, nitro i amino związków itp.
19 Skórne choroby przewlekłe:

ropne schorzenia skóry, błon

śluzowych nosa, ust i zapalenia

rogówki oka

Pracownicy stykający się z drażniącymi i żrącymi środkami, cieczami chłodzącymi przy obróbce mechanicznej metalu oraz przy produkcji związków chromu, przy produkcji kwasów, barwników organicznych, a także wytrawiacze i galwanizerzy.
20 Przewlekłe zapalenie torebek maziowych stawu kolanowego, łokciowego lub nadgarstkowego Górnicy, brukarze, posadzkarze, dekarze, murarze, skalnicy.
21 Przewlekłe zapalenie pochewek ścięgnistych Zatrudnieni przy praniu, zawijaniu, nakładaniu, etykietowaniu, polerowaniu narzędzi o napędzie mechanicznym i przy innych podobnych pracach.
22 Choroby spowodowane pracą przy zmniejszonym ciśnieniu atmosferycznym Lotnicy.
23 Promienica Pracownicy rolni, pracownicy młynów i magazynów zbożowych.
24 Choroby odzwierzęce:
a) bruceloza (choroba Banga) Pracownicy stykający się z chorymi zwierzętami, pracownicy zakładów utylizacyjnych, personel wyłapujący psy, personel instytutów naukowych oraz laboratoriów.
b) tularemia
c) wścieklizna
d) leptospiroza (choroba

Weilla)

e) tężec Ogrodnicy, rolnicy, stajenni, hodowcy koni, pracownicy zakładów pracy, w których zatrudnieni stykają się z chorymi zwierzętami lub zakażonymi przedmiotami.
f) nosacizna
g) wąglik
25 Choroby zakaźne nabyte w związku z wykonywaniem zawodu, jeżeli brak podstaw do przypuszczenia, że źródło choroby znajdowało się poza warunkami pracy w danym zawodzie Personel służby zdrowia i weterynaryjny oraz personel instytutów naukowych i pracowni, stykający się bezpośrednio z zakaźnymi chorobami i zakażonymi materiałami.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024