Ordynacja wyborcza do izb rzemieślniczych.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA
PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 10 października 1955 r.
w sprawie ordynacji wyborczej do izb rzemieślniczych.

Na podstawie art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 19 lipca 1939 r. o izbach rzemieślniczych i ich związku (Dz. U. z 1939 r. Nr 65, poz. 434 i z 1948 r. Nr 23, poz. 155) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wyboru radców izby i ich zastępców dokonują rzemieślnicy na obwodowych zgromadzeniach wyborczych. Udział w obwodowych zgromadzeniach wyborczych biorą rzemieślnicy wybrani w tajnym głosowaniu przez zwołane w tym celu nadzwyczajne walne zgromadzenia cechów.
2.
Na każdych 30 członków cechu wybiera się jednego rzemieślnika na delegata na obwodowe zgromadzenie wyborcze. O ile liczba członków cechu nie jest podzielna przez 30, a reszta przy dzieleniu jest większa niż 15, zaokrągla się ją wzwyż do 30, końcówkę (resztę) do 15 odrzuca się. Cech posiadający mniej niż 30 członków wybiera jednego delegata bez względu na liczbę członków.
§  2.
Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła zarządza wybory do izby rzemieślniczej i mianuje komisarza wyborczego oraz jego zastępcę.
§  3.
Komisarz wyborczy powołuje główną komisję wyborczą spośród osób przedstawionych przez izbę rzemieślniczą i ustala liczbę członków głównej i obwodowych komisji wyborczych - nie później niż na 45 dni przed terminem obwodowych zgromadzeń wyborczych.
§  4.
Komisarz wyborczy przewodniczy głównej komisji wyborczej i spełnia nadzór nad czynnościami obwodowych komisji wyborczych.
§  5.
Główna komisja wyborcza składa się co najmniej z 4 członków nie licząc przewodniczącego.
§  6.
1.
Główna komisja wyborcza powołuje dla każdego obwodu wyborczego przewodniczącego komisji spośród osób przedstawionych przez izbę rzemieślniczą - nie później niż na 40 dni przed terminem obwodowych zgromadzeń wyborczych oraz członków komisji spośród osób przedstawionych przez przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej - nie później niż na 35 dni przed tym terminem.
2.
Jednocześnie z powołaniem przewodniczących i członków komisji następuje powołanie w tym samym trybie i w tej samej ilości ich zastępców.
§  7.
Główna komisja wyborcza nie później niż na 35 dni przed terminem obwodowych zgromadzeń wyborczych wyznacza siedziby obwodowych komisji wyborczych, zamieszczając o tym ogłoszenie w miejscowej prasie.
§  8.
Do ważności uchwał komisji niezbędna jest obecność przewodniczącego lub jego zastępcy oraz dwóch członków. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów; przewodniczący głosuje na równi z innymi członkami, przy czym w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  9.
Komisarz wyborczy jest uprawniony w trybie nadzoru do żądania wyjaśnień, uchylania sprzecznych z prawem uchwał komisji oraz usuwania dostrzeżonych uchybień.
§  10.
Prawo zgłaszania kandydatów na radców i ich zastępców przysługuje izbie rzemieślniczej, cechom i rzemieślnikom.
§  11.
Kandydatów zgłasza się do właściwej obwodowej komisji wyborczej przez zgłoszenie listy kandydatów - najpóźniej na 20 dni przed terminem głosowania. Liczba kandydatów na liście nie może przekraczać liczby radców i ich zastępców ustalonej dla danego obwodu.
§  12.
1.
Lista powinna być podpisana przez:
1)
prezesa i dyrektora w imieniu izby rzemieślniczej lub
2)
zarządy co najmniej trzech cechów, lub
3)
co najmniej 300 rzemieślników reprezentujących większość zawodów rzemieślniczych w danym obwodzie wyborczym.
2.
Równocześnie ze zgłoszeniem listy należy podać pisemnie adres, na który ma być kierowana korespondencja w sprawach dotyczących ważności danej listy.
§  13.
1.
Do zgłoszonej listy należy dołączyć pisemne oświadczenie kandydatów, że zgadzają się kandydować. Kandydować wolno tylko z jednej listy.
2.
W zgłoszonej liście należy podać nazwisko, imię, wiek, zawód i miejsce zamieszkania kandydata. Nazwiska zgłoszonych powinny być oznaczone kolejnymi numerami.
3.
Wyborcy podpisujący zgłoszenie listy kandydatów powinni podać obok czytelnego podpisu swój wiek, zawód i miejsce zamieszkania.
§  14.
Kandydat nie może wchodzić w skład obwodowej komisji wyborczej.
§  15.
Jeżeli zgłoszenie listy nastąpiło zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia, obwodowa komisja wyborcza zarejestruje listę, sporządzając protokół przyjęcia zgłoszenia.
§  16.
1.
Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej bada, czy zgłoszona lista odpowiada przepisom, a o dostrzeżonych wadach niezwłocznie zawiadamia zgłaszających listę. Jeżeli wskazane wady nie zostaną usunięte najpóźniej trzeciego dnia po upływie terminu do zgłoszenia listy, obwodowa komisja wyborcza stwierdza nieważność zgłoszenia listy w całości lub co do poszczególnych kandydatów.
2.
Decyzję w sprawie nieważności zgłoszenia doręcza się niezwłocznie zgłaszającym listę. Decyzja ta może być zaskarżona w ciągu 3 dni do głównej komisji wyborczej.
§  17.
Po otrzymaniu z cechów list rzemieślników wybranych na delegatów obwodowa komisja wyborcza sporządza urzędową listę delegatów i zawiadamia ich o terminie i miejscu obwodowego zgromadzenia wyborczego listami poleconymi wysłanymi co najmniej na 14 dni przed terminem głosowania.
§  18.
Obwodowa komisja wyborcza przygotowuje na obwodowe zgromadzenie wyborcze urzędowe karty do głosowania i koperty. Karty i koperty powinny być opatrzone pieczęcią izby rzemieślniczej.
§  19.
Karta do głosowania wymienia nazwiska i imiona kandydatów na radców i ich zastępców każdej zarejestrowanej listy według kolejności zgłoszenia list oraz zawiera rubrykę przeznaczoną dla umieszczenia przez delegata znaku wskazującego, na którą z list głosuje, chyba że zarejestrowana jest tylko jedna lista. Karta do głosowania powinna być odbita pismem maszynowym czytelnie i zawierać treść tylko po jednej stronie.
§  20.
Przewodniczący i członkowie obwodowej komisji wyborczej stanowią prezydium obwodowego zgromadzenia wyborczego.
§  21.
Po stwierdzeniu rozpoczęcia wyborów przewodniczący poucza o sposobie głosowania i rozdaje karty do głosowania wraz z kopertami oraz zarządza przerwę dla wypełnienia kart. Rozdanie kart i kopert, a następnie ich zebranie następuje według listy obecności, imiennie, po sprawdzeniu tożsamości delegata.
§  22.
Głosowanie jest tajne. Delegat ma prawo skreślenia poszczególnych kandydatów i ich zastępców na liście, na którą głosuje.
§  23.
1.
Po zakończeniu głosowania prezydium zgromadzenia sporządza protokół głosowania, który powinien zawierać:
1)
datę i miejsce głosowania,
2)
liczbę uprawnionych do głosowania obecnych delegatów,
3)
liczbę wydanych kart do głosowania,
4)
liczbę oddanych kart do głosowania,
5)
liczbę oddanych kart do głosowania, które uznano za nieważne,
6)
liczbę głosów ważnie oddanych na poszczególnych kandydatów,
7)
imiona, nazwiska, wiek, zawód i miejsce zamieszkania kandydatów na radców i ich zastępców w kolejności według liczby uzyskanych głosów.
2.
Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których - po podpisaniu przez wszystkich członków komisji - jeden egzemplarz przesyła się niezwłocznie do głównej komisji wyborczej, a drugi wraz z kartami do głosowania, listą obecności i innymi aktami - do izby rzemieślniczej celem przechowania.
§  24.
1.
Na podstawie protokołów otrzymanych od obwodowych komisji wyborczych główna komisja wyborcza ustala wyniki głosowania w poszczególnych obwodach i sporządza protokół, który powinien zawierać:
1)
imiona, nazwiska, wiek, zawód i miejsce zamieszkania wybranych radców i ich zastępców w kolejności otrzymanych głosów oddzielnie dla każdego obwodu wyborczego,
2)
sumaryczne dane z protokołów obwodowych zgromadzeń wyborczych wymienione w § 23 ust. 1 pkt 2 - 5 oraz dane z pkt 6 oddzielnie dla każdego obwodu wyborczego.
2.
Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden przesyła się izbie rzemieślniczej.
§  25.
Główna komisja uznaje za wybranych kandydatów, którzy uzyskali największą ilość ważnie oddanych głosów w całym obwodzie.
§  26.
Komisarz wyborczy ogłosi wyniki głosowania w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej.
§  27.
1.
Zarzuty przeciwko ważności wyborów można wnosić za pośrednictwem głównej komisji wyborczej do Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w ciągu 14 dni od dnia ukazania się ogłoszenia o wyniku wyborów.
2.
W razie niewniesienia sprzeciwów lub odrzucenia ich przez Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła wybory uprawomocniają się, co stwierdza główna komisja wyborcza, sporządzając protokół zakończenia postępowania wyborczego.
§  28.
Po uprawomocnieniu się wyborów komisarz wyborczy wydaje wybranym radcom i ich zastępcom zaświadczenia o wyborze.
§  29.
1.
Wydatki związane z przeprowadzeniem wyborów ponosi izba rzemieślnicza.
2.
Przewodniczący i członkowie komisji wyborczych oraz delegaci nie otrzymują za swe czynności wynagrodzenia, a jedynie zwrot kosztów podróży i diety, jeśli mieszkają poza miejscem urzędowania komisji, w wysokości ustalonej dla pracowników izby rzemieślniczej.
§  30.
Traci moc rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 7 sierpnia 1948 r. o ordynacji wyborczej do izb rzemieślniczych (Dz. U. Nr 42, poz. 306).
§  31.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024