Wynagrodzenie szkód poniesionych w związku z akcją ratowniczą w czasie pożaru.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 4 czerwca 1954 r.
w sprawie wynagrodzenia szkód poniesionych w związku z akcją ratowniczą w czasie pożaru.

Na podstawie art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie niniejsze normuje sprawę wynagradzania szkód poniesionych przez osoby trzecie, powstałych w związku z akcją ratowniczą lub wykonaniem zarządzeń kierownika akcji ratowniczej wydanych w czasie pożaru, które kierownik ten uznał za uzasadnione potrzebami akcji ratowniczej.
§  2.
1.
Nie są szkodami w rozumieniu § 1 szkody:
1)
w obiekcie objętym pożarem oraz w mieniu znajdującym się w nim w chwili powstania pożaru, chyba że zostało ono użyte do akcji ratowniczej,
2)
z powodu śmierci lub uszkodzenia ciała albo kalectwa osób przebywających w czasie pożaru w ratowanym obiekcie, chyba że szkoda wynikła w związku z prowadzoną przez te osoby akcją ratowniczą,
3)
w wyposażeniu technicznym straży pożarnych oraz w wyekwipowaniu służbowym pracowników i członków straży pożarnych, biorących udział w akcji ratowniczej,
4)
z powodu śmierci lub uszkodzenia ciała albo kalectwa pracowników i członków straży pożarnych,
5)
rzeczowe, objęte ubezpieczeniem - do wysokości przyznanego odszkodowania.
2.
Wynagrodzenie szkody nie przysługuje w przypadku, gdy szkoda powstała z winy lub rażącego niedbalstwa poszkodowanego.
§  3.
1.
Osobom, które w związku z akcją ratowniczą lub wykonaniem zarządzeń kierownika akcji ratowniczej doznały uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, służy prawo do bezpłatnej pomocy leczniczej, polegającej na udzielaniu świadczeń pozostających w związku ze szkodą powstałą przy akcji ratowniczej oraz do świadczeń pieniężnych - według zasad ustalonych dla osób objętych ubezpieczeniem społecznym, poszkodowanych w wypadkach w zatrudnieniu.
2.
Jeżeli w związku z akcją ratowniczą lub wykonaniem zarządzeń kierownika akcji ratowniczej nastąpiła śmierć, członkom rodziny przysługują świadczenia według zasad obowiązujących w zakresie świadczeń z tytułu wypadków w zatrudnieniu.
3.
Pomocy leczniczej udzielają zakłady społeczne służby zdrowia na podstawie zaświadczenia kierownika akcji ratowniczej lub zaświadczenia prezydium rady narodowej.
4.
Świadczeń pieniężnych udziela Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
5.
Podstawę wymiaru świadczeń pieniężnych dla osób nie objętych ubezpieczeniem społecznym stanowi VI grupa zarobkowa przewidziana w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1953 r. w sprawie wysokości świadczeń rentowych w ubezpieczeniu społecznym (Dz. U. Nr 8, poz. 20).
6.
Osobom otrzymującym świadczenia pieniężne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ust. 2 i 4) przysługują świadczenia dodatkowe: pomoc lecznicza, zasiłki rodzinne itp. według zasad ustalonych dla osób otrzymujących świadczenia z tytułu wypadków w zatrudnieniu.
§  4.
1.
Roszczenie o wypłatę świadczeń pieniężnych (§ 3 ust. 2 i 4) powinno być zgłoszone przez zainteresowanego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bezpośrednio lub za pośrednictwem Prezydium Rady Narodowej.
2.
Spory o świadczenia pieniężne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych należą do właściwości sądów ubezpieczeń społecznych.
§  5.
1.
Odszkodowanie za szkody majątkowe wypłaca Państwowy Zakład Ubezpieczeń.
2.
Odszkodowanie wypłaca się w pełnej wysokości szkody, obliczonej według rzeczywistej wartości mienia w dniu powstania szkody.
3.
Jeżeli szkody majątkowe objęte są ubezpieczeniem, odszkodowanie wypłaca się w wysokości obliczonej stosownie do ust. 2 zmniejszonej o kwotę przyznanego odszkodowania z tytułu ubezpieczenia.
4.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może wydać przepisy szczegółowe dotyczące sposobu ustalania wysokości odszkodowania za szkody majątkowe.
§  6.
1.
Roszczenie o wypłatę odszkodowania za szkody majątkowe powinno być zgłoszone przez zainteresowanego ustnie lub na piśmie do najbliższego terytorialnie inspektoratu powiatowego (miejskiego, rejonowego) Państwowego Zakładu Ubezpieczeń w miarę możności natychmiast po powstaniu szkody, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia powstania szkody lub od dnia, w którym zainteresowany dowiedział się o szkodzie lub w którym ustała przyczyna uniemożliwiająca zgłoszenie szkody. Organ, do którego zgłoszono roszczenie, wydaje zgłaszającemu potwierdzenie zgłoszenia.
2.
Jeżeli zgłoszenie szkody nastąpiło po terminie określonym w ust. 1, a opóźnienie zgłoszenia uniemożliwiło ustalenie wysokości odszkodowania, Państwowy Zakład Ubezpieczeń może odmówić wypłaty odszkodowania.
§  7.
1.
Państwowy Zakład Ubezpieczeń ustala wysokość i dokonuje wypłaty odszkodowania w terminie jednego miesiąca od dnia zgłoszenia roszczenia.
2.
Jeżeli dochodzenie w celu ustalenia wysokości odszkodowania nie może być bez winy Państwowego Zakładu Ubezpieczeń ukończone w terminie określonym w ust. 1, odszkodowanie powinno być wypłacone w ciągu 14 dni po ukończeniu dochodzenia.
3.
W przypadku gdy zainteresowany nie zgadza się na ustaloną wysokość odszkodowania lub w razie odmowy odszkodowania, może on wystąpić przeciwko Państwowemu Zakładowi Ubezpieczeń z roszczeniem o odszkodowanie na drogę sądową lub do państwowego arbitrażu gospodarczego w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania decyzji. Odpowiednie objaśnienie zainteresowanego powinno być zamieszczone w decyzji Państwowego Zakładu Ubezpieczeń; w razie braku w decyzji objaśnienia, termin 6 miesięcy nie biegnie.
4.
Zainteresowany może również dochodzić swego roszczenia na drodze sądowej lub przed państwowym arbitrażem gospodarczym, jeżeli Państwowy Zakład Ubezpieczeń nie wyda decyzji w sprawie odszkodowania w terminie 3 miesięcy od dnia zgłoszenia roszczenia o wypłatę odszkodowania.
§  8.
Suma odszkodowania ustalona przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń powinna być wypłacona poszkodowanemu niezależnie od tego czy poszkodowany skorzystał z uprawnienia przewidzianego w § 7 ust. 3.
§  9.
Odszkodowanie wypłaca Państwowy Zakład Ubezpieczeń na rachunek budżetu Państwa.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024