Wykonywanie czynności fachowych w aptekach otwartych oraz specjalne kwalifikacje fachowe wymagane od pracowników tych aptek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 17 czerwca 1952 r.
w sprawie wykonywania czynności fachowych w aptekach otwartych oraz specjalnych kwalifikacji fachowych wymaganych od pracowników tych aptek.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 2) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przy wykonywaniu w aptece otwartej czynności fachowych w pełnym zakresie (art. 4 ust. 1 ustawy o aptekach) mogą być na równi z farmaceutami zatrudniane niżej wymienione osoby, jeżeli przed dniem 8 stycznia 1951 r. na podstawie przepisów dotychczasowych posiadały prawo wykonywania zawodu aptekarskiego:
1)
aptekarze aprobowani, tj. osoby, którym zostały wydane upoważnienia do wykonywania zawodu aptekarskiego;
2)
asystenci apteczni, tj. osoby, które złożyły egzamin tyrocynalny przy gremiach aptekarskich lub uzyskały świadectwo ze złożonego wstępnego egzaminu farmaceutycznego.
§  2.
1.
Przy wykonywaniu w aptece otwartej czynności fachowych w ograniczonym zakresie (ust. 2), mogą być zatrudniani technicy apteczni, tj. osoby, które:
1)
ukończyły technikum apteczne;
2)
posiadają wykształcenie na poziomie siedmiu klas szkoły ogólnokształcącej, były zatrudnione dwa lata w aptece przy wykonywaniu czynności określonych w ust. 2 pod nadzorem osoby uprawnionej do samodzielnego wykonywania czynności fachowych w pełnym zakresie oraz złożyły z wynikiem dodatnim egzamin na technika aptecznego według programu i na zasadach określonych przez Ministra Zdrowia.
2.
Do ograniczonego zakresu czynności fachowych w aptece otwartej należy:
1)
wykonywanie niżej wymienionych czynności przy sporządzaniu leków recepturowych nie zawierających w swym składzie trucizn i środków odurzających:
a)
sączenie leków płynnych, przelewanie ich do butelek oraz korkowanie bądź kapslowanie,
b)
rozważanie gotowej mieszaniny przeznaczonej na proszki, wsypywanie jej do kapsułek bądź opłatków i pakowanie,
c)
dzielenie gotowej masy przeznaczonej na pigułki bądź czopki, formowanie z niej leków oraz ich pakowanie,
d)
wkładanie maści do słoika i kapslowanie,
e)
mieszanie odważonych ziół;
2)
wydawanie artykułów sanitarnych oraz leków gotowych, których sprzedaż jest dozwolona bez recepty, a w punktach aptecznych ponadto wydawanie leków gotowych, których sprzedaż jest dozwolona w tych punktach;
3)
napełnianie naczyń aptecznych środkami obojętnymi;
4)
rozważanie i rozlewanie środków farmaceutycznych, których sprzedaż dozwolona jest bez recepty;
5)
wykonywanie zleconych przez kierownika apteki czynności przy wyrobie środków farmaceutycznych w laboratorium galenowym.
§  3.
Przy samodzielnym wykonywaniu w aptece otwartej czynności fachowych w pełnym zakresie wolno zatrudniać:
1)
osoby, które ukończyły studia farmaceutyczne w polskiej szkole wyższej lub studia za granicą uznane w Państwie Polskim za równorzędne, jeżeli po ukończeniu studiów pracowały w aptece co najmniej rok w wymiarze godzin ustalonym dla farmaceutów pod nadzorem osoby, posiadającej prawo samodzielnego wykonywania w aptece czynności fachowych w pełnym zakresie;
2)
prowizorów farmacji;
3)
aptekarzy aprobowanych;
4)
pomocników aptekarskich oraz
5)
asystentów aptecznych.
§  4.
Przy samodzielnym wykonywaniu w aptece otwartej czynności fachowych w ograniczonym zakresie wolno zatrudniać techników aptecznych:
1)
wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1, którzy po ukończeniu szkoły pracowali w aptece co najmniej rok w wymiarze godzin ustalonym dla farmaceutów pod nadzorem osoby posiadającej prawo samodzielnego wykonywania czynności fachowych w pełnym zakresie;
2)
wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 2.
§  5.
Posiadanie kwalifikacji do samodzielnego wykonywania czynności fachowych w aptece przez osoby, wymienione w § 3 pkt 1 i w § 4 pkt 1, stwierdza prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi (wydział zdrowia) na podstawie zaświadczenia o odbyciu pracy.
§  6.
1.
Kierownikiem apteki społecznej może być osoba wymieniona w § 3 pkt 1 - 3, która była zatrudniona w aptece przy samodzielnym wykonywaniu czynności fachowych w pełnym zakresie przez 2 lata w wymiarze godzin ustalonym dla farmaceutów oraz posiada wszechstronną znajomość prac aptecznych.
2.
Posiadanie kwalifikacji do kierowania apteką społeczną stwierdza Minister Zdrowia na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź Rady Narodowej w m. st. Warszawie lub m. Łodzi (wydział zdrowia).
§  7.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi (wydział zdrowia) może osobę uprawnioną do samodzielnego wykonywania w aptece czynności fachowych w pełnym zakresie, a nie odpowiadającą wymaganiom, przewidzianym w § 6, upoważnić do czasowego pełnienia obowiązków kierownika określonej apteki społecznej na okres do 3 miesięcy, a za zgodą Ministra Zdrowia - na czas dłuższy.
§  8.
1.
Kierownikiem apteki społecznej nie może być osoba, która przez okres ostatnich pięciu lat nie wykonywała czynności fachowych w aptece.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy pracowników pełniących służbę nadzoru farmaceutycznego, a zatrudnionych w urzędach, instytucjach albo przedsiębiorstwach, których przedmiotem działalności jest prowadzenie aptek, a także farmaceutów, pełniących czynną służbę wojskową.
§  9.
Kierownikiem punktu aptecznego może być osoba mająca prawo samodzielnego wykonywania w aptece czynności fachowych w zakresie pełnym bądź ograniczonym.
§  10.
Osoby, zatrudnione dotychczas w charakterze laborantów aptecznych w aptekach otwartych przy wykonywaniu czynności fachowych w ograniczonym zakresie, pod nadzorem osób uprawnionych do samodzielnego wykonywania czynności fachowych w pełnym zakresie, mogą być zatrudniane w tym charakterze w okresie 2 lat po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia.
§  11.
1.
W okresie do dnia 31 grudnia 1955 r. w przypadkach wyjątkowych prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź Rady Narodowej w m. st. Warszawie lub m. Łodzi (wydział zdrowia) może zezwolić kierownikowi apteki otwartej na zatrudnianie techników bądź laborantów aptecznych przy wyrobie i wydawaniu leków recepturowych, nie zawierających w swym składzie trucizn, bądź środków odurzających jak również przy wydawaniu takich leków gotowych - pod nadzorem osoby posiadającej prawo samodzielnego wykonywania czynności fachowych w pełnym zakresie.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być wydane na okres nie przekraczający 6 miesięcy.
§  12.
W okresie jednego roku po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia mogą być zatrudniane na stanowiskach kierowników aptek społecznych osoby, co do których nie została wydana decyzja przewidziana w § 6 ust. 2, jeżeli posiadają prawo zarządu apteką w myśl przepisów dotychczasowych.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024